Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.12.2007., 19:02   #1
Bela Hamvas

Quote:
contra rationem kaže: Pogledaj post
U refleksiji se zbiva razdoran čovjekov zaplet da krade smisao stvari, osoba, doživljaja jednim tajnim gestom i da sebi neposredno podmeće nogu s leđa. O refleksiji čovjek može reći da se njome ni do čega ne dolazi otvoreno i ravno - ako bi se uopće moglo reći da se do nečega dolazi. Jer se ne dolazi ni do čega. Uvijek se mora stati, a da se uopće nije krenulo. Samo se vrti na mjestu i ono što se vidi i čime se bavi nije ništa drugo nego ta vlastita vrtnja.

Bela Hamvas, Scientia Sacra
Iskoristit ću ovaj gornji post za otvaranje teme o mađarskom književniku i filozofu čiju sam knjigu, "Jasmin i maslina", skoro pročitao; prvu od njega ali nikako ne i zadnju. Knjiga je to kojoj se vraćate, kao i piscu... Eseji su to o okusima, o branju jabuka i beračima jabuka, o branju trešanja, o prežganoj juhi, o krevetu, o bavljenju povrtlarstvom, o jelu, o radu, o jednostavnosti, o ljubavi, životu i zemlji. Lijepo. Vi koji ste čitali nešto od njega javite se, možete i vi koji ga niste čitali ali ste zato pročitali:"Kako razgovarati o knjigama koje niste čitali."

Zadnje uređivanje Sedmica : 11.12.2007. at 20:06.
Sedmica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2007., 21:43   #2
Pridružujem se za sad samo pohvali temi, obradovana njome, a kao ljubitelj Hamvasove književnosti. Jasmin i maslina o kojoj pišeš je svojevrsna poezija i vrhunska filosofija, i jedna posveta životu i svijetu kao zahvalnost za sve čime nas daruje a što samo treba opaziti ( u prirodi ) i suživjeti se s time.

Opažanje i imaginacija ne mogu se razdvojiti - međusobno se uljepšavaju i obogaćuju.
( iz knjige Jasmin i maslina, esej: Stabla )

S Hamvasom sam se upoznala knjigom Nevidljivo zbivanje, koja je također knjiga kojoj se uvijek iznova vraćaš, a potom Jasmin i maslina i Mađarski Hiperion. Sve knjige dobila sam na poklon umjesto cvijeća ( iako sam dobijala i cvijeće ) ali ovo kažem samo s toga što u knjizi Jasmin i maslina ima jedno poglavlje Psihologija branja cvijeća gdje Hamvas opisuje svoj doživljaj veze između žene i cvijeta, tako, da uopće nisam sigurna da li se s tim mogu ili ne mogu složiti ( u velikoj mjeri, ne mogu ). Čitao si pa vjerojatno znaš na što mislim.
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 01:37   #3
Čitala dosta toga....
Onome ko nije još ništa, preporučam da počne s "Filozifijom vina" Divna je I odlično sjeda u predblagdansko doba (mala bijela knjižica, mislim da je Ceres izdavač)
Biblija hedonizma !

Pisala sam i ovdje negdje o njemu...
Evo jedan stari zanimljivi topic na temu, ali sa podforuma Duhovnost, možda vas potakne na čitanje Hamvasa

https://www.forum.hr/showthread.php?t...8EIVOTA+LUDILO
Self-portrait is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 22:52   #4
Quote:
volver kaže: Pogledaj post

S Hamvasom sam se upoznala knjigom Nevidljivo zbivanje, koja je također knjiga kojoj se uvijek iznova vraćaš, a potom Jasmin i maslina i Mađarski Hiperion. Sve knjige dobila sam na poklon umjesto cvijeća ( iako sam dobijala i cvijeće ) ali ovo kažem samo s toga što u knjizi Jasmin i maslina ima jedno poglavlje Psihologija branja cvijeća gdje Hamvas opisuje svoj doživljaj veze između žene i cvijeta, tako, da uopće nisam sigurna da li se s tim mogu ili ne mogu složiti ( u velikoj mjeri, ne mogu ). Čitao si pa vjerojatno znaš na što mislim.
He, he... pa on je samo upozorio muškarce da ne ulaze u brak s cvijećem, koji zaručnik donosi nevjesti, već i sa korijenom koji je ženina neman, a koji se ne vidi a vidjet će se u braku. Malo je demaskirao stvari, a na nekim mjestima ih samo postavlja niti ih se ne trudi rješavati. Nisam baš upućen u filozofiju, je li to on slijedi liniju Schopenhauer, Nietzsche u vezi žena?

Izdvojio sam samo jedan mali dio koji ti je vjerojatno zasmetao, ima ih još nekoliko... "Razorno i đavolsko zlo, koje u ženi može biti jednako toliko nisko i prosto koliko je ona čarobna i lijepa, posve je bezrazložno, besmisleno i prirodnoj sudbini nepripadajuće, neovisno zlo. Nije to nužnost koja je u njezinom biću nego služba zlih Moći koje su izvan nje. Ne kažem da bi moglo biti drugačije, nego da je tako."
Sedmica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 23:14   #5
Quote:
Sedmica kaže: Pogledaj post
Nisam baš upućen u filozofiju, je li to on slijedi liniju Schopenhauer, Nietzsche u vezi žena?
Jel to ona filozofija "frustrirani nejebačizam"?
Sudden Sid is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 00:32   #6
Quote:
Sudden Sid kaže: Pogledaj post
Jel to ona filozofija "frustrirani nejebačizam"?
A je, samo što Bela nije njezin predstavnik, ne znam, možda je dovoljno dugo bio u braku, ili je već bio star, ili realan.. No, nije možda niti važno slažemo li se u svemu s njim.

Evo ti jedan dio:"Kada vidim lijepu ženu - a uvijek je iznova gledam očaran jer u odnosu na lijepe žene ostajem uvijek i vječno ranjiv - koliko god bila lijepa i sjajna, već vidim gdje se u njoj skriva zavist, osveta i otrov. Više me ne zavode njezine čari. Nije cvijet. Koliko god bi htio. Koliko god bi ona htjela. Smješka mi se, ali znam da je tajna toga osmjeha ressentiment. Od te misli više neću morati ostarjeti. Osim nje ima još mnogo stvari zbog kojih ću morati."
Sedmica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 12:17   #7
Quote:
Sedmica kaže: Pogledaj post
... je li to on slijedi liniju Schopenhauer, Nietzsche u vezi žena?

Izdvojio sam samo jedan mali dio koji ti je vjerojatno zasmetao, ima ih još nekoliko... "Razorno i đavolsko zlo, koje u ženi može biti jednako toliko nisko i prosto koliko je ona čarobna i lijepa, posve je bezrazložno, besmisleno i prirodnoj sudbini nepripadajuće, neovisno zlo. Nije to nužnost koja je u njezinom biću nego služba zlih Moći koje su izvan nje. Ne kažem da bi moglo biti drugačije, nego da je tako."
"Žena je neiskazivo zloćudnija od muškaraca, i pametnija; dobrota je kod žena već jedan oblik izrođenosti." F. N.

Srećom, Hamvas je, a i Nietzsche, mnogo više od te... omaške
zmotana is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 14:08   #8
fleur du mal

Quote:
Sedmica kaže: Pogledaj post
He, he... pa on je samo upozorio muškarce da ne ulaze u brak s cvijećem, koji zaručnik donosi nevjesti, već i sa korijenom koji je ženina neman, a koji se ne vidi a vidjet će se u braku. Malo je demaskirao stvari, a na nekim mjestima ih samo postavlja niti ih se ne trudi rješavati. Nisam baš upućen u filozofiju, je li to on slijedi liniju Schopenhauer, Nietzsche u vezi žena?
Mislim da je njegovo osobno iskustvo zaslužno za sigurnost kojom iznosi neke svoje poglede na ženu u odnosu na cvijet kao nešto čisto i ljubavno, puno vjere, ljepote i nevinosti / duše /. Pa tako on ustvari ne misli na korijen kao ono nevidljivo u ženskoj naravi što prikriva krunica cvijeta/ lice nego uopće odriče svako srodstvo između cvijeta i žene. On tu govori o sebičnosti kojom na jednom mjestu uspostavlja najveće razlikovanje između jednog i drugog, gdje "sebičnost" cvijeta opravdava održavanje vlastitog bića, dok: one osobine od kojih se čovjek razjari, od kojih se oneraspoloži, slomi, i konačno, koje ga lišavaju najveće ljepote života ne proizilaze iz ženina prirodnog nagona za samoodržanjem, nego službe zlih Moći koje su izvan nje ( a što si i ti napisao u svom citatu ).

Svoje iskustvo s tim opisuje sam:

Tijekom cjelog svog života nisam imao potresnijeg iskustva. Nisam to shvatio odjednom i naglo. Moj me daimonion štedio jer je znao da to ne bih bio u stanju podnijeti. Žena mi je bila beskrajno važnija od mene samog, a to je posve prirodno i to odmah shvaćaju svi muškarci. Polako, tijekom godina, svake godine samo kap. Konačno sam morao uvidjeti, ali tek kada sam, da bih to izdržao, već imao snagu i nadmoćnost.

Ne bih htjela sad nešto posebno komentirati upravo na ovu temu, ali ne znam što bi to bilo, služba zlih Moći koje su izvan nje?
Da li to možda korespondira s Baudleaireovim, da se u zlu nalazi sva pohota i kako ljubav uveliko sliči torturi ili kirurškom zahvatu? ( ali naravno, ne mislim kako Baudleaire ovim govori što je ljubav nego upravo ono što ona nije, potencirajući to na ovaj način ).

Pa u tom smislu možda treba shvatiti i Hamvasove nalaze. Oni se takvi kakvi jesu ističu upravo na podlozi one vedrine koja čini potku njegove životne filosofije i poetike kojom su protkane ( barem one koje sam čitala ) sve njegove knjige, pa možda s toga više nego o onome što jest, upućuju na ono što nije. Ali što se može zadobiti ( dodajem ja ).
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 19:00   #9
Kako lijepo gopodarice Tame koje barataju zlim Moćima pojašnjavaju zakučaste Beline misli.
Sedmica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 21:18   #10
Quote:
Sedmica kaže: Pogledaj post
Kako lijepo gopodarice Tame koje barataju zlim Moćima pojašnjavaju zakučaste Beline misli.
a ja sam mislila da ćeš ti dati neko svoje zanimljivo objašnjenje, ali dobro, i ovo je jedno od takvih.


Idemo onda na Prežganu juhu.
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 23:00   #11
čitala sam filozofiju vina. zna s riječima. ali, sve što napiše je hm...
ma on je najobičniji populist.
izabrani narod is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 23:10   #12
Quote:
izabrani narod kaže: Pogledaj post
ma on je najobičniji populist.
Valjda je zato za života od golemog opusa objavio jedva jednu i po knjigu.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 23:33   #13
Quote:
izabrani narod kaže: Pogledaj post
čitala sam filozofiju vina. zna s riječima. ali, sve što napiše je hm...
ma on je najobičniji populist.
"Filozofija vina" me nije toliko impresionirala ko "Kršćanstvo - Scientia Sacra II" i "Scientia Sacra I-VI". Hrabar je i život koji je vodio, definitivno nije plivao sa strujom. Sad ponovo čitam "Scientiu Sacru I-III" - kao da sam ju bila samo prolistala - kako sam nešto proživjela, doživjela, pa se izmjenila slika, kut gledanja, knjigu čitam na nov način... To su teme koje te okupiraju za život. On nije pisao iz komocije sigurnog honorara.
__________________
Los laberintos que crea el tiempo, se desvanecen.
contra rationem is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 23:38   #14
Quote:
nitko i ništa kaže:
Valjda je zato za života od golemog opusa objavio jedva jednu i po knjigu.
taj me podatak zaista iznenadio. nisam rekla da je neiskren. iskren je. samo govori gluposti s puno patosa. ne s ciljem da zavede mase, to je više (vrlo vjerojatna) posljedica. pogotovo pošto zna pisati, pokupio je taj 'biblijski' stil, koji je upotrijebio i Nietzsche.
izabrani narod is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 23:43   #15
Meni se uvijek čini bitnijim da te nešto potakne. Ne treba ga shvatiti kao apsolutnu istinu.
__________________
Los laberintos que crea el tiempo, se desvanecen.
contra rationem is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2007., 00:15   #16
Quote:
izabrani narod kaže: Pogledaj post
taj me podatak zaista iznenadio. nisam rekla da je neiskren. iskren je. samo govori gluposti s puno patosa. ne s ciljem da zavede mase, to je više (vrlo vjerojatna) posljedica. pogotovo pošto zna pisati, pokupio je taj 'biblijski' stil, koji je upotrijebio i Nietzsche.
"užasavam se biti mudrac, junak ili svetac. moje su težnje daleko veće. želim biti normalan čovjek."

meni zvuči dosta nepretenciozno

a ne čini mi se ni skroz glupo
zmotana is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2007., 00:20   #17
Kao mit o Ikaru - letjeti iznad vode, no ne preblizu sunca.
__________________
Los laberintos que crea el tiempo, se desvanecen.
contra rationem is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 16:37   #18
"Predaja je jedna; kao što je jedno čovječanstvo, jedan duh i jedan Bog"
Bela Hamvas

Čovjek piše iskreno, što znači iz istine i to možemo prepoznati. Kao što iz naše iskrenosti prepoznajemo istinu.

Danas sam za ručak imala prežganu juhu.
__________________
Los laberintos que crea el tiempo, se desvanecen.
contra rationem is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2007., 01:29   #19
Quote:
volver kaže: Pogledaj post
a ja sam mislila da ćeš ti dati neko svoje zanimljivo objašnjenje, ali dobro, i ovo je jedno od takvih.

Idemo onda na Prežganu juhu.
Ne znam...mene te zle Moći jedino na vještice asociraju.
Prežgana juha kao povratak normalnosti i jednostavnosti, osobna jednostavnost kao cilj. Samo što se prije moramo probiti kroz komplicirana jela, laži koje su nam nametnute, riješiti se naših sendviča i deserta... Sjajan esej, nema skrivenih misli . Kasno je već, vrijeme je za Krevet.
Sedmica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2007., 13:38   #20
Quote:
contra rationem kaže: Pogledaj post
Čovjek piše iskreno, što znači iz istine i to možemo prepoznati. Kao što iz naše iskrenosti prepoznajemo istinu.

Danas sam za ručak imala prežganu juhu.
Da, i to je jedna velika istina, to prepoznavanje istinitog, za što jednostavno duboko znamo da je tako, prepoznajući.

A prežganu juhu sam napravila sebi, već isti dan kad sam pročitala taj prekrasni esej ( ujedno i odgovor Sedmici ) gdje njegov tekst posve prirodno oživljuje u duhu jedno podneblje, kao " okus majke zemlje " koji se pouzdano da prepoznati u juhi žene " toploga srca bez kojeg se takvo što ne može prirediti ". S tim, da sam ja pouzdano znala, mada je juha bila i ukusna i krepka, da bi bila mnogo bolja da sam je mogla pripremiti nekome tko inače voli moje juhe.

O naravi i nagonu, @Sedmica... to je nešto što sam prvi put takvo mogla razgraničiti i razumjeti čitajući Hamvasa.
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:42.