Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.08.2013., 23:49   #1021
Quote:
RenataAL kaže: Pogledaj post
Inače kad vam dijete nešto krivo izgovori, pa i slova, nemojte nikada reći: Ne kaže se tako, nego ovako. Tako se nepotreban stres djeci nabija, nego roditelji trebaju samo pionoviti što je dijete reklo i onda će dijete na taj način i naučiti.
Nisam sigurna jesam li dobro shvatila, trebamo li ponoviti njihovu verziju rijeci ili da kazemo ispravnu verziju?

Quote:
Ereshkigal kaže: Pogledaj post
Pisala sam na dječjem zdravlju o tome, ali budući da me to jako opterećuje, a ovdje vidim ima onih koji se kuže, ponovit ću priču. Moja curica ima 2 godine i 3 mj. Ima fond od 10-ak riječi (i to mama, tata, ne, da, moje, neće). Ne imenuje stvari (tipa pas, maca), ne oponaša zvukove životinja, ne slaže rečenice. Inače sve kuži od toga da sve zna pokazat u slikovnicama, do toga da kuži kad joj kažeš npr.: "odi u sobu i donesi papuče" i sl. Ali pričat - ništa. Čitamo s njom slikovnice, pričamo, pokazujemo stvati i imenujemo ih, ali nema šanse da ponovi. Par puta sam je čula da je rekla neku riječ: npr. kakao, ovca (ali ih poslije nikad više nije upotrijebila). Kad nešto hoće, pokaže prstom i kaže mh, mh ih neki zvuk prema tome, a kad ju pitam što hoće u stanju je radije poživčanit i urlat nego reć.
Zbog moje zabrinutosti i težeg poroda (apgar 6/8) dr. nas je poslala audiologu i logopedu. Preglede smo obavili i sve je ok, tj. čuje normalno, a logoped je rekao da to je usporen razvoj govora (ako sam dobro zapamtila neki 8.stupanj je spominjala), ali da se za sada tu ništa ne može osim doma ju poticati na govor (to i radimo) i da dođemo za 6 mj ako se ništa ne promijeni.
Uglavnom smo okruženi djecom njene dobi i ne mogu ne uspoređivat, ali ona zbilja puno zaostaje u tom govornom smislu.
Ima li tko sličnog iskustva? Što bi eventualno još mogli napraviti da ubrzamo razvoj govora? Postoje li šanse da ona ipak u jednom trenutko dostigne razvoj svojih vršnjaka ili će i dalje imati govornih problema?
Moji prijatelji imaju skoro trogodisnjaka koji odbija da prica. Isto kao kod vas, sve razumije, provjerili su sluh i sve je okej.
Oni su napravili kartice (npr. s biciklom, loptom, bakom, braticem, cokolinom itd.) i dosta su im pomogle u komunikaciji.

Sto se tice mog osobnog iskustva, malena je najvise rijeci pokupila iz slikovnica, tako da samo naprijed s njima.

Sad mi je pala jedna glupost na pamet: mozda da ju povedete u zooloski vrt? Moja zna imenovat bas svu živad koju je vidjela uzivo
__________________
hello how low
bambix is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2013., 10:02   #1022
Quote:
bambix kaže: Pogledaj post
Nisam sigurna jesam li dobro shvatila, trebamo li ponoviti njihovu verziju rijeci ili da kazemo ispravnu verziju?
ponovite ispravno.
npr. muško dijete govori u ženskom rodu (imam slučaj takav u obitelji). i nećeš mu onda reći: ne kaže se: pojela si nego pojeo si.
Nego mu kažeš: Pojeo si. i to je to. I tako za svaku pogrešku.
__________________
M
RenataAL is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2013., 16:25   #1023
Quote:
RenataAL kaže: Pogledaj post
ponovite ispravno.
npr. muško dijete govori u ženskom rodu (imam slučaj takav u obitelji). i nećeš mu onda reći: ne kaže se: pojela si nego pojeo si.
Nego mu kažeš: Pojeo si. i to je to. I tako za svaku pogrešku.
Aha, okej. Pomislila sam da mozda treba ponovit njihovu verziju.
Tako i radimo, i skroz smijesno zvuci jer ona brblja na veliko, od toga samo 10-ak rijeci cisto.
Npr. Ona kaze: maamuu! A ja na to potvrdim: da, to je majmun
Nitko je ziv ne razumije bez mame prevoditeljice
__________________
hello how low
bambix is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2013., 11:49   #1024
Hvala svim curama na odgovorima, malo ste me utješile. NAdam se da ću uskoro na ovoj temi napisati kako smo napokon normalno propričali.
__________________
What do you mean, "I don't believe in God"?I talk to him every day.What do you mean, "I ain't kind"?I'm just not your kind.
Ereshkigal is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2013., 13:59   #1025
Quote:
bubimil10 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

Uradjen je novi film namenjen mladjoj deci sa sporijim razvojem govora. Film je takodje dobar i za decu (od 1 do 3 godine) bez smetnji u govoru i moze sluziti kao edukativni film o vozilim i prevoznim sredstvima.
Ovog puta ceo film je animiran, nema drugih klipova kao u predhodnom ABECEDA ZIVOTINJA.

Posto imam dvojcu blizanaca sa ovim problemem, film je vise namanjen decacima, ali sledeci koji planiram da uradim ce biti za devojcice. Bavice se hranom koju jedemo i bojama.

Link do filma : http://youtu.be/EDPy2w4ski8

Sve najbolje vam zelim,
Mirko Jovanovic
inače je gledanje crtanih kontraproduktivno kod usporenog razvoja govora, ali obzirom da ovo nije klasični crtani, čini mi se jako zgodno, posebno za djecu koju je teško zainteresirati za slikovnice.

malo nas zeza točak, voz i tome slično, ali ajde...
čekamo nastavak!
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2013., 14:39   #1026
Kajperinja i Bambix, ako nemate problema s usporenim razvojem govora svoje djece, zašto se imate potrebu ovdje nadmudrivati? Nama koje ova tematika, nažalost, zanima nije ni najmanje korisno ni zabavno čitati vaša baljezganja.

Ereshigal, neću ti pisati u inbox jer se ovako možda javi netko tko ima nešto pametno za reći. Na dječjem zdravlju se ne događa ništa, i ja sam primijetila, pa ajmo tu pokušati...

Dakle, moj je dječak. Mi smo reagirali kad je imao 2 godine i 8 mjeseci. On je imao dosta veliki fond riječi, preko 200, uglavnom imenica, ali ih je koristio zasebno, nije ih kombinirao u rečenice. I jako je loše izgovarao. Uz to se povukao u svoj svijet, postao nezadovoljan, odbijao jelo, razvio tikove...

Krenuli smo prije 11 mjeseci prvo psihologu, pa logopedu tu u Bjelovaru, pa u Zagreb u Suvag audiologu, psihologu i logopedu. Sve ide jako sporo, tako da smo tek sad došli na listu čekanja za terapiju u Suvagu. Odradili smo nekih 5 termina preko ljeta kad je bilo mjesta, i sad čekamo jesen kada će nas uvrstiti u redovni program savjetovanja.

Namjeravam još otići na ERF. Čekam 1.9. kad počinju s radom da se naručimo.

Zanimljivo je da dijagnozu nemamo....

U međuvremenu smo, po savjetu svih gore spomenutih stručnjaka,: 1. krenuli privatno logopedu 1 sat tjedno, 2. potpuno ukinuli crtiće i tv, 3. nabavili masu slikovnica i počeli uzimati slikovnice u knjižnici, 4. upisali ga u vrtić, 5. nešto knjiga kupili, nešto posuđujemo - sve na temu poticanja razvoja govora, što nas je dovelo do 6. zanemarili apsolutno sve, sjeli s njim na pod i igrali se do iznemoglosti...

Godinu dana kasnije pomak je ogroman i kod njega i kod nas. On govori jako čisto, slaže dugačke rečenice. Veseliji je, više društven nego ranije, manje u svom svijetu. Sad idemo dalje, moramo naučiti izražavati i razumijevati emocije, poticati empatiju, rješavanje jezičnih problema, širenje vokabulara.... nema kraja...

Napredak kod nas je da smo postali svjesniji problema i pravog načina rješavanja problema. Kad odvrtim film unatrag najgore mi je sjetiti se izjava "dečko je, oni su lijeni, bude kasnije", "ma nema još ni 3 godine, sve je to ok" i sličnih - od raznih ljudi, a između ostalog i od naše pedijatrice.

Stručni ljudi tvrde da je ključni problem razumijevanje. Mi svi smo skloni tvrditi da oni "sve" razumiju. Ali ne razumiju zaista... Sinoć sam počela vikati na njega jer me nije poslušao kad sam mu rekla "donesi mi maramice iz bracine torbe", a on je samo sjedio i ni makac. Kad sam mu to raščlanila: "gdje je bracina torba", "vidiš li torbu tamo na ormariću", "otvori torbu", "sad mi donesi maramice" - tada ih je donio. Ali meni je teško shvatiti i prepoznati da on ne razumije rečenicu "donesi mi maramice iz torbe" ako već poznaje riječi "donijeti", "torba" i "maramica". Danas kad dođe iz vrtića ćemo vježbati riječ "iz" - zvuči blentavo, ali eto, tako to kod njega ide.

Tebe zanima kako će biti kasnije - i mene isto. Naša logopedica u Suvagu (predivna žena, jako sam sretna da smo dopali baš njoj) kaže da mi to nitko ne može reći. Može biti puno gore, a može biti i puno bolje, toliko da potpuno stigne svoje vršnjake. Obzirom da je trenutni smjer vrlo dobar, nadam se da ćemo tako nastaviti i da će zaista biti bolje, i samo bolje.
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2013., 15:25   #1027
molim vas da se drzite teme (razvoj govora djece), a ne kognitivnim sposobnostima sugovornika.
sada sam off obrisala, drugi put cu kartonirat.
hvala
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima

Zadnje uređivanje Monstera : 12.08.2013. at 21:46.
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 09:27   #1028
Cure koje ste išle kod logopeda s djecom-gdje otići na prvi pregled? Suvag ne naručuje do 15.10. Gdje otići? Klaićeva, vinogradska, sv. duh (tamo je neka dr. franić)... i zna li koja koliko su točne ove liste čekanja na hzzo stranici?
__________________
LadyMo Foto album
LadyMo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 09:36   #1029
Quote:
LadyMo kaže: Pogledaj post
Cure koje ste išle kod logopeda s djecom-gdje otići na prvi pregled? Suvag ne naručuje do 15.10. Gdje otići? Klaićeva, vinogradska, sv. duh (tamo je neka dr. franić)... i zna li koja koliko su točne ove liste čekanja na hzzo stranici?
ja ne znam. mi smo krenuli privatno odmah.
ali želim ti samo reći da se u svakom slučaju upišete u suvag. i mi smo čekali jako jako dugo, ali sad kad smo konačno došli na red za savjetovanje, ja sam jako zadovoljna s njima. logopedica je divna, malac je super prihvaća, veseli se ići tamo. svašta sam od nje naučila u samo 5 termina koje smo do sada imali.
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 09:45   #1030
Da, ali suvag uopće ne naručuje do 15.10. jer su puuuniii. I onda još čekanje...
Ja bih voljela otići na taj prvi pregled čim prije, a po ovoj hzzovoj listi ispada da ne bi dugo čekali za sv.duh ni za klaićevu-ali još ih moram kasnije nazvati da to i provjerim (iza 12 je moguće tel. naručivanje).
Razmišljamo i mi otići privatno pa može i ta preporuka (zapadni dio zg bi bilo idealno ali nije obavezno)
__________________
LadyMo Foto album
LadyMo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 09:57   #1031
ma da, naravno, naruči se gdje god, samo da krenete što prije. mi smo iz bjelovara, tako da ti moje preporuke neće puno koristiti. javit će se valjda netko iz zagreba...
tu u bjelovaru smo privatno krenuli odmah kad smo primijetili kašnjenje, i idemo i sada, paralelno, jer smo 9 mjeseci čekali suvag i sad kad smo upali to će opet biti samo jednom mjesečno, pretpostavljam.
u suvagu stalno imaju tako periode kada ne naručuju, odnosno u jesen naručuju za proljeće, u proljeće za jesen - tako nekako otprilike. čekaj 15.10., i onda zovi odmah taj dan ujutro i uzmi termin za psihologa i za logopeda. provjeru sluha i beru ćeš dobiti prije, mi smo unutar nekih mjesec dana to odradili. kad odradite sve preglede, ako se ustanovi da treba ići kod logopeda, čeka se opet par mjeseci da se upadne u program.
dakle, kad sve zbrojiš, izgubit ćeš godinu dana, koja je u toj mladoj dobi zaista dragocjena.
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 10:56   #1032
Quote:
bambix kaže: Pogledaj post
Aha, okej. Pomislila sam da mozda treba ponovit njihovu verziju.
Tako i radimo, i skroz smijesno zvuci jer ona brblja na veliko, od toga samo 10-ak rijeci cisto.
Npr. Ona kaze: maamuu! A ja na to potvrdim: da, to je majmun
Nitko je ziv ne razumije bez mame prevoditeljice
Moja je kasno počela s govorom, sad ima 3 god i 2 mjeseca i u zadnjih pol godine je ful napredovala - počela je slagat rečenice, sve manje koristi 3 lice jednine, odonsno koristi - ja, ti, tebi, meni...čak je u i r izgovarala jedno vrijeme, iako se sad vratila na slovo L (umjesto r)...prije sam se jako brinula, ali sad se brinem sve manje, jer vidim da brzo napreduje, iako je još dugo od svojih vršnjaka...moja je jednostavno prelijena reći ispravnu verziju riječi, pa kaže najčešće neku svoju, skraćenu verziju (npr. izbjegava v kao početno slovo, pa umjesto voda kaže oda, umjeso van kaže an itd.) ili umjesto nekih slogova ubaci neke druge koji su joj lakši za reć, iako znam da zna izgovorit taj slog...npr. zna reć nono, ali kad koristi riječ nonotu onda kaže nococu...s obzirom da je kasnila s govorom i da je često nismo razumjeli, naučila se da za njom ponavljamo ono što ona kaže, kako bi ona čula da li smo je dobro razumjeli...sad kad nešto krivo kaže, ja ponovim za njom krivo kako bi znala da je ne razumijem, a onda se ona potrudi i kaže na ispravniji način..i primjetim da to pali, jer ponekad sama sebe ispravi...
Dajci is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 11:05   #1033
Quote:
Dajci kaže: Pogledaj post
.sad kad nešto krivo kaže, ja ponovim za njom krivo kako bi znala da je ne razumijem, a onda se ona potrudi i kaže na ispravniji način..i primjetim da to pali, jer ponekad sama sebe ispravi...
Ovdje je vec receno (i ja mislim isto) da je bolje ponoviti samo tocnu verziju.
Sto kaze logoped?
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 11:22   #1034
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Ovdje je vec receno (i ja mislim isto) da je bolje ponoviti samo tocnu verziju.
Sto kaze logoped?
Nismo bili kod logopeda...samo navodim svoj primjer..ponavljam za njom ispravno ako smatram da je neka nova riječ (odnosno riječ koju još treba naučiti), ali ako znam da je to riječ koju zna i za koju znam da je zna ispravno izgovoriti, onda ponovim krivo, da ona vidi da je krivo rekla - ona se nakon toga potrudi bolje izgovoriti i najčešće kaže dobro...
Dajci is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 12:38   #1035
treba ponoviti ispravno. kad on kaže "daj mi ćoka", ja sam govorila "želiš soka, idem po sok".
ali kad on svjesno govori krivo jer mu je tako baš fora (to roditelj skuži) onda smo primjenjivali drugačiji pristup. "daj mi ćoka" - "molim? ja ne znam što je ćok". i onda on kaže "to je sok".
dakle, ja bih rekla da zavisi o situaciji - da li dijete ne može/ne zna ili ne želi pravilno izgovoriti.
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 11:24   #1036
ZubaTruba - hvala ti puno na iscrpnom odgovoru. Kod nas se ništa ne mijenja, a u 10 mj nam ističe tih 6 mj za kojih je logoped rekao da opet dođemo ako se ništa ne promijeni. Pedica nam je spominjala i mogućnost da nas pošalje u Suvag ako treba (mi smo iz Rijeke). Tu kod nas je Slava Raškaj, ali oni su krcati, kao i očito Suvag. Uglavnom i kod nas nema logopeda, morat ću tražit privatno ako bude trabalo... Ona ide u vrtić i sudjeluje u svim igrama (npr. ako se pjeva boc, boc iglicama ona radi svu koreografiju koju su naučili u vrtiću, ali ne pjeva), inače obožava dječje pjesmice i to dosta gleda i pleše (valjda to smije gledati? ako crtići nisu preporučivi). Knjigica imamo kao omanja knjižnica i voli ih čitati, u njima sve zna pokazati, ali ako je pitam što je to, ona izmisli neku riječ, npr. paka (a na slici je slon recimo), s njom se stvarno puno priča i pokazuje, ali nikako da propriča normalno.
Za sada ćemo čekati 10 mj i ponovit odlazat pedijatrici i logopedu pa vidjet što dalje, ako se ništa ne popravi do tada....
__________________
What do you mean, "I don't believe in God"?I talk to him every day.What do you mean, "I ain't kind"?I'm just not your kind.
Ereshkigal is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 23:28   #1037
Ereshkigal, ne znam za Slavu Raškaj u Rijeci. Ali za Suvag, evo tu je bila informacija neki dan da upisuju tek od 15.10. Ja bih ti preporučila da nazoveš tada i naručiš se za sve: provjera sluha, psiholog i logoped. Čeka se dugo. Ako do tada tvoja djevojčica razvije svoj govor do mjere da misliš da joj pomoć nije potrebna (ima navodno i takve djece koja progovore odjednom), super, lako otkažeš.

To što dobro reagira na djecu, sudjeluje u igrama i ima interes za priče i slikovnice - sve je to odlično. Tako je i kod nas. I taj me dio umiruje, jer smanjuje vjerojatnost da se radi o autističnom poremećaju.

Crtani, tv, kompjuter, mobitel - procijeni sama. Nije dobro ako se ona previše udubljuje u to i gubi vezu sa stvarnošću. Za svu djecu, i onu urednog razvoja i onu sa poteškoćama, stimulativnija je igra sa ljudima.
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 12:00   #1038
Imam jedno pitanje...
moja malena 4,5 god je sve prilično čisto govorila do pred nekih mj dana.
I onda je počela štekati sa L. Odjednom je čokovada, biva, kupiva, svadoved...
Kad joj kažem reci L ona ga kaže ispravno I općenito se počela više "kreveljiti" u govoru, izvoditi kerefeke, kao neka regresija....

I sad mi je palo na pamet.. Taman u tom periodu smo joj rekli da će dobit bracu/seku... Ona je to dosta ignorirala i sve si mislim da nije u tome stvar?!
Neko iskustvo ?
pugollina is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 12:15   #1039
meni to liči na regresiju, taman prije nego si spomenula bracu /seku pomislila sam da nije nešto vezi toga
__________________
Pakao, to su drugi.
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 16:28   #1040
kako rade logopedi po vrtićima sa djecom koja kasne u govoru? moj uskoro kreće u vrtić i uskoro bu navršio 3 godine. kaska u govoru za vršnjacima, ali ipak napreduje i pomaci se stalno vide. veseo je, voli društvo druge djece i zbog toga smo ga prvenstveno i upisali u vrtić. voli čitati slikovnice, pjevati pjesmice i brojalice. ima jako dobro pamćenje. nisam do sada tražila pomoć stručnjaka (bih da nema pomaka ili da su puno sporiji). pošto ionako kreće u vrtić mislila sam popričati tamo sa stručnim timom da čujem njihovo mišljenje. i sad me zanima kako to tamo sve skupa funkcionira? ima li tko iskustva s vrtičkim logopedima?
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:04.