Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.02.2011., 13:18   #141
Quote:
buzz kaže: Pogledaj post
Može li osoba prodati pola nekretnine bez pristanka drugog suvlasnika?
Moze. Svatko moze svojim vlasnistvom raspolagati kako hoce.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 13:43   #142
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Moze. Svatko moze svojim vlasnistvom raspolagati kako hoce.
po toj teoriji osoba s kojom sam u posjedu stana može prodat svojih 50% ?
omega777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 14:19   #143
Posjed i vlasnistvo nije isto.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 14:45   #144
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Posjed i vlasnistvo nije isto.

osoba A 50 % vlasnik stana
osoba B 50 % vlasnik stana

da li smije osoba A prodat svojih 50% i zašto (ne)smije?
omega777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 14:52   #145
Kao sto rekoh, svaki vlasnik moze raspolagati sa svojim vlasnistvom kako hoce. Tko ce u praksi kupiti polovicu stana u kojem netko zivi je druga prica.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2011., 19:31   #146
Zajedničko dvorište

Imamo zajedničko (vlasništvo) dvorište sa susjedima koji smo do nedavno koristili za parkiranje. Oni su sad stavili lokot i onemogućili nam da više tamo parkiramo. Mi smo zvali policiju, ali to je sve. Kako rješiti taj slučaj? Tužba susjeda da onemogućuje ulaz u dvorište mogla bi trajati godinama, a i onda tko bi mu naložio da makne taj lokot?
vikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2011., 17:38   #147
Quote:
vikica kaže: Pogledaj post
Tužba susjeda da onemogućuje ulaz u dvorište mogla bi trajati godinama, a i onda tko bi mu naložio da makne taj lokot?

Sud.
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 20:16   #148
Prodaja nakon ostavinske

Ukoliko postoje 4 nasljeditelja kuce i troje zele prodati kucu, dok cetvrti koji ima i najmanji udio ne zeli prodati. Moze li se ikako sudskim putem njega natjerati da proda svoj udio u toj kuci?
Poštarelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2011., 09:22   #149
Quote:
postar_000 kaže: Pogledaj post
Ukoliko postoje 4 nasljeditelja kuce i troje zele prodati kucu, dok cetvrti koji ima i najmanji udio ne zeli prodati. Moze li se ikako sudskim putem njega natjerati da proda svoj udio u toj kuci?
Da, ako se dogovor ne može postići, sudskim putem se može ići na prodaju kuće i raspodjelu novca.
__________________
Vratite nam krvopiju!!!
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2011., 11:23   #150
Suvlasnik sam stana i 1/2 dijela sa bratom (vlasništvo je upisano u gruntovne knjige). On je u posjedu stana, a ja sam podstanar. Pristao je na prodaju, jer me ne može isplatiti (kao ni ja njega), ali po nekim naznakama - opstruirat će prodaju, već samom činjenicom da mi odbija predati ključ od stana, ne želi potpisati ugovor s agencijom za prodaju i sudjelovati u oglašavanju prodaje. Odbija mi dogovorno useljenje i stupanje u suposjed.
Kakve su moje mogućnosti za stupanje u suposjed?
Hvala
__________________
dok pametniji popuštaju, budale vladaju svijetom...
fanny7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 11:14   #151
Quote:
palj kaže: Pogledaj post
Da, ako se dogovor ne može postići, sudskim putem se može ići na prodaju kuće i raspodjelu novca.
Ne bi rekao. radi se o kupoprodaji a ne razvrgnuću
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 12:12   #152
Zapravo se i radi o razvrgnucu suvlasnistva (civilnom diobom, odnosno prodajom), ukoliko se suvlasnici ne mogu dogovoriti.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 12:29   #153
A prije toga ovaj koji se protivi može etažirati svoj dio ako njegov dio zadovoljava uvjetima, a ima i pravo prvokupa od ostale trojice ako se dobro sjećam
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 12:31   #154
Ne postoji nikakvo zakonom propisano pravo prvokupa kod suvlasništva.
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 12:41   #155
U pravu si, ali ako postoji postoji osobito ozbiljan razlog sud će mu dopustiti razvrgnuće isplatom.
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 12:49   #156
samo ako je manje od 10 posto suvlasnički dio.
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 12:54   #157
Čiji dio? ako netko ima 90%+ vlasništa ne mora dokazivati, svi ostali moraju dokazivati kako zakon kaže " osobito ozbiljan razlog"
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 22:15   #158
Quote:
fanny7 kaže: Pogledaj post
Suvlasnik sam stana i 1/2 dijela sa bratom (vlasništvo je upisano u gruntovne knjige). On je u posjedu stana, a ja sam podstanar. Pristao je na prodaju, jer me ne može isplatiti (kao ni ja njega), ali po nekim naznakama - opstruirat će prodaju, već samom činjenicom da mi odbija predati ključ od stana, ne želi potpisati ugovor s agencijom za prodaju i sudjelovati u oglašavanju prodaje. Odbija mi dogovorno useljenje i stupanje u suposjed.
Kakve su moje mogućnosti za stupanje u suposjed?
Hvala
U međuvremenu, dok nagovaraš brata digni tužbu za naknadu zbog korištenja tvoje imovine, kad mu obračunaš komercijalnu najamninu za polovicu stana, pa još tri godine unazad, pa zakonska kamata, možda dobiješ mukte onu drugu polovicu.
trajekt is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 19:44   #159
prodavanje 3/4 kuće

pozdrav ljudi,situacija je ovakva:

baka je vlasnik 3/4 kuce,a ja 1/4,nismo si bas u dobrim odnosima i ona bi htjela svoj dio prodat...

e sad mene zanima da li ona to moze,i jel postoje mozda neke cake s moje ili s njezine strane u vezi toga... hvala!!
luka0409sk is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2011., 10:18   #160
Moze prodati svoj dio, naravno. Nema caka, samo ce vjerojatno tesko naci kupca za 3/4 nekretnine, a ne cijelu.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:33.