Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.07.2004., 19:51   #1
Emile Ajar

op,
jel me čital neko od vas?
imate neke dojmove?
napišite.
oni koji nisu čitali, također nek napišu nešto.
ili nek mi neke novce pošalju.
vaš ljubljeni emile ajar
emile ajar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2004., 12:58   #2
helou, čitala sam te prije nekih 10 godina, jaaako si me liftnuo, imam i rukom prepisane rečenice koje su me strujno stresle

muhamed? mustafa? sorry, daj me podsjeti
hirondelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2004., 12:38   #3
o napokon neko
muhamed. čitala si : momo, zašto plačeš?
ak još uvijek imaš te izvađene rečenice, napiši ih!pa ćemo prokomentirat. ja ću ti objsnit dublji smisao
i nastavi me i dalje čitat
emile ajar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2004., 12:37   #4
te stare zabilješke su mi negdje u kutiji, jednom kad ih izvučem.... jedna rečenica mi je ostala svježa - 'osjećam se tako trubasto, to je najgore kad dođe iznutra, lakše je kad je izvana, znaš razlog, ali kad je iznutra, eee, to je već teže.....

nije ga bilo po knjižnicama (osim mome), sad posuđujem u b.councilu, ne vjerujem da ga tamo ima
ali da je dobar - vala jes!
hirondelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2004., 21:11   #5
Quote:
nije ga bilo po knjižnicama (osim mome), sad posuđujem u b.councilu, ne vjerujem da ga tamo ima
nigdje me nema i nema i ono ..dođeš na forum i tu me nađeš. e zbilja si sretnica
emile ajar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2004., 16:44   #6
ej moj mali i jedini obožavatelju!
jel bi to bio ovaj citat:
B]"to me je zdrmalo i ja sam se raspalio da je nešto strašno. kad dođe izvana, kad te netko zvizne nogom vrit, možeš zbrisat. ali, iznutra, to nije moguće. kad me to ćopi, želim zbrisati i nikad se više i nikamo ne vratiti. to vam je kao da u sebi imam jednog stanovnika. počenm urlati, bacam se na pod, udaram glavom da bi onaj izašao, ali to nije moguće, to nema noge, čovjek u sebi nema noge. čini mi dobro da o tome govorim, to vam je kao da pomalo izlazi. kužite što hoću reći?[/B]
ovo tvoje sa "trubastim" je zbilja jako zanimljivo sjećanje. moram te pohvalit
emile ajar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2004., 17:22   #7
[QUOTE]emile ajar kaže:
[B] to nema noge, čovjek u sebi nema noge.

e to je to, tako jednostavno rečeno ... lijepa asocijacija; ali sjećam se da je negdje spomenuo i taj famozni trubast feeling, stvarno je davno (10g.) bilo kad sam ga čitala, i definitivno je jedna od 15ak knjiga koje su se jače urezale u memoriju (i znam da sam bila izvukla dosta rečenica, daa, jako zanimljiv pisac....

i zanimljiv mu je pseudonim, ajar - odškrinut; što je s njime, jel živ? koje sam još njegove naslove propustila? tada je na policama (a vjerojatno i sada) bio samo momo.... on je parižanin (ajar)? ali ne bih nikad očekivala da će ga netko uzet za nick na forumu .... (pade mi na pamet paul celan,
hirondelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2004., 14:18   #8
ima li toga za kupiti negdje?
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2004., 14:59   #9
sumnjam, ali ako saznaš javi

kod mene je život svakog dana isti, ali ima dana kad se još trubastije osjećam. nigdje me ništa nije boljelo i nisam, dakle, imao razloga, ali to vam je kao da nemam ni ruke ni noge, a imam sve što treba

kad su ljudi sve uljudniji, to nikad nije dobar znak

ponekad ništa ne koristi da čovjek shvati

nikad nisam bio beba, uvijek sam imao drugih briga u glavi

ne mogu vam reći kako je to nepravedno kad je čovjek na životu samo zato da trpi

ljudi su uvjek bolji prema cuckima nego s ljudskim bićima, koje nije dopušteno poslati na drugi svijet bez patnji

zakoni su tu da štite ljude koji imaju nešto da zaštite od drugih ljudi

čovječanstvo je samo zarez u Knjizi života

sreći bi trebalo jednostavno zakonski zabraniti da ne bude svinja. znate, ja vam neću suknuti u sreću prije nego što se ne probam bilo kako izvući iz nje

ništa nije bijelo ili crno, i bijelo je često crno koje se krije, a crno je bijelo koje se pokazuje

čovjeku nisu potrebni razlozi da se boji. nema ničega zaraznijeg od psihologije

uvijek mi je bilo čudno to da su suze bile predviđene programom. to mu ga znači da je čovjek nekako predodređen za plač. stvoritelj koji poštuje samoga sebe, nikad ne bi učinio tako nešto.
hirondelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2004., 14:14   #10
Quote:
hirondelle kaže:

i zanimljiv mu je pseudonim, ajar - odškrinut; što je s njime, jel živ? koje sam još njegove naslove propustila? tada je na policama (a vjerojatno i sada) bio samo momo.... on je parižanin (ajar)? [/B]
koristil je još neke pseudonime Fosco Sinibaldi ,Shatan Bogat...
mislim da je iz rođen u litvi, a pravo mu je ime Romain Gary.
pogledaj na interenetu. sugirno ćeš nać neke podatke. kod nas ima još njegova kakti autobiografija za posudit. zove se Pseudo možda ima i još kaj, al nemam pojma. uglavnom je pisal pod pravim imenom. mislim da je jednom prilikom izvršil samoubojstvo, pa se pojavil pod novim imenom. u svakom slučaju pročitaj Pseudo.

a ak saznam da ima neš od njega za kupit, javim vam.
emile ajar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2004., 01:18   #11
čitala sam "pseudo"

na pozadini je stajala jedna slika... veoma neuredan i nesređen čovjek... zabavna je njegova ludost, ali... meni se osobno ne sviđa ta destruktivnost prema drugima i sebi, ludost je uvijek dobra ali jedino u svrhu promicanja znanja, avanture i života

joj kako čudno sama sebi zvučim...
__________________
Carpe diem~
Madame_Butterfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2006., 23:28   #12
Dugo mi je na zidu sobe stajao citat, koji je išao, ako se ne varam:


... i zato, doktore, što imam ženu koji volim više od ičega na svijetu, prihvaćam vaše uvjete, prihvaćam naše stanje.

(pseudo)

kad sam čitala pseudo, prolazila sam stanja: šoka, nevjerice, očaja, razdraganosti, aha bingo momenti, dirnutosti i najčešće keglanja po podu od smijeha.

Mislim: scena kad su njegova draga i on gladni, pa de ne moraju raditi i da ne plaćaju stanarinu neko vrijeme, glume da vide guske po parku, ne bi li došli po njih i zatvorili ih. Ne sjećam se točno detalja više, al tak nekak...
ili onaj udav kojeg je zamišljao i šetao, ajme.. kako predobra knjiga.

puuuno mi je draži pseudo od moma. luđi je.

htjela bih pronaći njegovu knjigu Velika maza
zelena sara is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2008., 02:12   #13
Ja sam uspjela nabaviti pseudo i momo zašto plačeš, divne knjige.
joelle... is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2008., 17:34   #14
momo
Morgan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 20:16   #15
volim volim volim!čitala:
momo zašto plačeš(koji blesavi prijevod,nije to biografija novih fosila)
pseudo
odjeća bez ljudi
sjaj žene

ta zašto ne prevode više toga?

danas mu je godišnjica smrti.iz oproštajnog pisma:
"No connection with Jean Seberg. Lovers of broken hearts are kindly asked to look elsewhere. Obviously, one could blame this on nervous depression. But then, one would have to admit that it has lasted since I reached manhood and has permitted me to carry on my literary work. Why then? Perhaps one must seek the answer in the title of my autobiography, The Night Will Be Peaceful, and in the last words of my last novel because it could not be said better: 'I have finally explained myself fully.'“
chimo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 23:04   #16
Quote:
Madame_Butterfly kaže: Pogledaj post
čitala sam "pseudo"

na pozadini je stajala jedna slika... veoma neuredan i nesređen čovjek... zabavna je njegova ludost, ali... meni se osobno ne sviđa ta destruktivnost prema drugima i sebi, ludost je uvijek dobra ali jedino u svrhu promicanja znanja, avanture i života

joj kako čudno sama sebi zvučim...
A po cemu zakljucujes da Roman Kacew, upisan u literaturu kao Romain Gary, Emile Ajar, Shatan Bogat, Fosco Sinibaldi, jedini pisac dva puta nagraden Goncourtovom nagradom, nije imao zivot bogat avanturom, znanjem i hrabrosti?
Neuredan i nesreden... i jos lud...
Imas li uopce pojma tko je Romain Gary?

Da, da, u demokraciji smo, vazno je da svak izlozi sto "misli"...
krazykat is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2017., 12:01   #17
Momo, zašto plačeš Emilea Ajara je djelo koje ću nakon dugo vremena opet pročitati. Stvarno je zaslužio Goncourta, od prve do zadnje stranice. No, kad sam ga krenula tražiti po netu, nit' pisca, nit' naslova.

A onda, kako to već biva, neki sasvim drugi slučaj (ovdje roman) te dovede do onoga što tražiš. Trenutačno čitam roman Do posljednjeg daha (Anne Swärd), pa sam, vođena naslovom, krenula pogledati nešto o istoimenom filmu (Godard). I tu nađem da je glavna glumica bila Jean Seberg koja je završila život suicidom. Dovdje ništa vezano za Ajara. No, onda ide napomena da je godinu dana nakon njezine smrti suicid izvršio i njezin drugi (od tri) suprug - Romain Gary. Još uvijek niđe veze.

Ipak, upišem njegovo ime u tražilicu, jer me je nešto zaintrigiralo uz njega (osim što je glumica samo s njim, od tri braka, imala dvoje djece). Upišem ime i ... pisao je i pod pseudonimom Emile Ajar. Inače, čak mu i ovo, 'službeno' ime nije pravo ime. Ime mu je Roman Kacew, rođen u Vilniusu (Litva), ali rano emigrirao u Francusku gdje je stvorio uz književnu i diplomatsku karijeru. Pisao je pod raznim pseudonimima.

Knjigu se danas može naći pod naslovom Život je pred tobom, autor Romain Gary, u novom prijevodu. Nadam se da je ovaj bolji, jer mi se onaj stari (iz 1976.) nikako nije dopao i baš mi je kvario užitak čitanja. No, ovako dobar roman nije mi mogao uništiti čak i nes(p)retan prijevod.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:57.