Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.11.2017., 18:31   #61
Možemo li mi rođeni ovdje di jesmo u tradiciji kojoj jesmo , kvalitetno i pravilno razumiti Hinduizam Budizam i evo Advaitu ,
Isto tako može li neki Indijac razumjeti tokove kršćanstva ,razlaz crkve 1054, reformaciju unutar kršćanstva i posle nove razmišljanja u Kršanstvu na ispravan i točan način .
Nema neke razlike u suštini al ima u mentalitetu ljudi .
To je moje mišljne, raspravlaj se ne o suštini nego o mentalitetu i ko koju boju više voli .
svatiti is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 19:32   #62
Mozemo bolje od njih, s obzirom da su optereceni kulturoloskim elementima pa im je teze izolirati cistu filozofiju.

Uostalom i ti krajevi su u stalnom previranju. Budizam, Hinduizam (ranije Vedska religja) i Jinizam (i neki drugi nestali sada, a neki utopljeni u Hinduizam) se stalno kroz povijest bore za prevlast. Budizam je nestao potpuno iz indije u medjuvremenu. Pa se vratio, pa ga osopravaju, paovoono.
Istovremeno se prosirio po cijeloj aziji. Mogu li ga oni shvatiti ili ne? Ili ga shvacaju tek nakon sto postoji neko vrijeme na njihovom tlu? Koje vrijeme?

Ako nesto ne moze biti neovisno filozofski argumentirano onda je beskorisno, ako moze onda ne ovisi o kulturnom kontekstu. Sve ostalo su emotvne vezanosti koje su potpuno nebite, bilo da se radi o sigurnosti vlastite ili egzotici tudje tradicije.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 20:44   #63
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Mozemo bolje od njih, s obzirom da su optereceni kulturoloskim elementima pa im je teze izolirati cistu filozofiju.

Uostalom i ti krajevi su u stalnom previranju. Budizam, Hinduizam (ranije Vedska religja) i Jinizam (i neki drugi nestali sada, a neki utopljeni u Hinduizam) se stalno kroz povijest bore za prevlast. Budizam je nestao potpuno iz indije u medjuvremenu. Pa se vratio, pa ga osopravaju, paovoono.
Istovremeno se prosirio po cijeloj aziji. Mogu li ga oni shvatiti ili ne? Ili ga shvacaju tek nakon sto postoji neko vrijeme na njihovom tlu? Koje vrijeme?

Ako nesto ne moze biti neovisno filozofski argumentirano onda je beskorisno, ako moze onda ne ovisi o kulturnom kontekstu. Sve ostalo su emotvne vezanosti koje su potpuno nebite, bilo da se radi o sigurnosti vlastite ili egzotici tudje tradicije.
Kažeš ti krajevi su u stalnim previranjima isl... , tako je i ovde , stalno su neka previranja , to najbolje može razumiti domicilno stanovništvo . Neko sa strane drukčije na to gleda al opet ovisi o čoviku , nema pravila .
svatiti is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 21:13   #64
Nisam stručnjak za Advaitu, ali što sam čuo, to je majavadska filozofija
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 22:12   #65
Ono na što zapravo ukazuje pojam "ne-dualnost/advaita" je nešto što nadilazi umne sposobnosti. Jer ne-dualnost je život prije nego um i ego uskoće u igru i krenu s mislima, prije objekata i koncepata.
Čak i pokušaj da govorimo o ne-dualnosti je dualistički.

Ne-dualnost je nemoguće razumjeti logično ili racionalno. Da bismo vidjeli o čemu se radi, treba ići dalje od našeg običnog načina razmišljanja i viđenja.

I tako... batali znanja, religije, filozofije i filozofiranja..... što je to prije uma, prije filozofije, prije koncepta, prije jezika, prije forme. Možemo li se nači u toj "poziciji"? Što ako u toj poziciji već zapravo jesmo, ali sanjamo da nismo?
Zajko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 22:17   #66
Ne-dualnost je jedna od klasicnih upanisadskih kao i ne vedskih (budistickih, iako u drugoj formi) filozofija, nastala na filozofskim osnovama te prilicno intelektualna.

To sto hipiji, njuejdjeri i jet-set gurui bez pokrica koji ih servisiraju nemaju kapacitet razumijevanja i razvoja intelekta i filozofske misli pa sve mistificiraju je neka druga prica.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 22:22   #67
@Beljki, nije bitno što je Ne-dualnost već tko si ti...to što bacaš definicije iz rukava, smjestiš sve u ladice ovisno o ulaznim parametrima ne pomaže, jel tako?
Zajko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 22:43   #68
Ne pomaze niti pseudomisticno fantaziranje. I na to tko si ti svaka sekta daje svoj odgovor. A sve imaju samathu/jhane/samadhie, odnosno vise manje iste metode i iskustva jedno-usmjerenog bezmislenog transa. I opet sava sa svojom pricom. Dualnom, nedualnom, odvojenom duzom, jedinstvenom dusom...

Jer je to pitanje filozofije, a ne iskustva, iskustvo je samo isprika kojom se toboze potvrdjuje uvjerenje kada nedostaje filozofije, ili kada filozofija ne moze na to pitanje odgovorit.

A sto sam ja? Konglomerat elemenata koji se u datom trenutku idetificira sa nekom osobnoscu zbog tijela oko kojeg se sve vrti. Dalje od toga nitko od nas ne moze nista reci - moze samo filozofirati i fantazirati. Prvo je nesto suvislije.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 23:19   #69
Dobro, sad misliš tako. Želim ti sreću.
Zajko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 17:49   #70
Ako dođem do toga da sam ja Brahman, tj. ako se stopim s tom Sviješću, znači da u njoj svjesno stopljena bivam i da jesam. U tom stadiju nema više ega, nema mog trenutnog osobnog identiteta, ja sam vječna istina, čista svjesnost, bivam po sebi i u sebi. Je li tu kraj samsare? Je li to ananda ili je to nirvana?
Sjetilo me da me jednom netko pitaO: "I što kad se stopiš s Brahmanom? Prestat ćeš postojati kao ti." Tada je moj odgovor bio da ne prestajemo postojati već da smo ta sama apsolutna svjesnost.

Mislim da intelektualno spoznati ne možemo ništa, već samo iskustveno. A kako ćemo i hoćemo li spoznati pravo sebstvo iskustveno, što nas do toga vodi, to sad razne škole svaka kaže svoje.

I još nešto... ako se nadilaze forme, ako je sve Jednota, čemu obožavanje murtija?
__________________
ॐ नमो भगवते वासुदेवाय
Om Tat Sat is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2017., 11:22   #71
Nije potrebno stapanje ni sa čim, ti već jesi. Jer ako postaviš stvari da se Ti stapaš sa Nečim, zapravo igraš igru dualizma.
"Ključ" je u tome da se prestaneš doživljavati kai osobu, odvojenu osobu, već kao neograničenu svijest. Samo to "razumijevanje" te vodi i polako otvara vrata istine.

Btv. Nemam pojma tko je murti..
Zajko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2017., 12:06   #72
Quote:
Zajko kaže: Pogledaj post
Nije potrebno stapanje ni sa čim, ti već jesi. Jer ako postaviš stvari da se Ti stapaš sa Nečim, zapravo igraš igru dualizma.
"Ključ" je u tome da se prestaneš doživljavati kai osobu, odvojenu osobu, već kao neograničenu svijest. Samo to "razumijevanje" te vodi i polako otvara vrata istine.

Btv. Nemam pojma tko je murti..
Ali kako se možeš uopće doživjeti kao neograničenu svijest ako nemaš objekt koji ti omogućuje iskustvo? Mi imamo iskustva i doživljaje zato što kao subjekti imamo doživljaje u odnosu na objekte s kojima dolazimo u kontakt. Ako sam i subjekt i objekt, u odnosu na što ću se percipirati?

Murti je božanstvo u formi kipa. Većina hindusa obožava božanstva i mada meni to kao takvo nije moj film, jasan mi je smisao te prakse kod dualista, no kod advaitista mi nije jasno čemu njima služi s obzirom na ne-dualizam.
__________________
ॐ नमो भगवते वासुदेवाय
Om Tat Sat is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2017., 12:34   #73
Da, dok igraš igru forma/objekt moglo bi se tako reči.
Međutim ti nisi forma. Nisi ni objekt.
Zajko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2017., 12:37   #74
Quote:
Om Tat Sat kaže: Pogledaj post
no kod advaitista mi nije jasno čemu njima služi s obzirom na ne-dualizam.
Ovisi kakvi su advaitisti.

Ima ih ekstremnih koji odbijaju stovanje kao iluzorno, recimo Ramakrishnin advaita ucitelj je bio takav (Totapuri ako se ne varam. Btv, knjiga mi jos kod tebe ). Smarte pak uobicajeno imaju stovanje boznstava kao nizi, ali koristan oblik duhovnosti, pri cemu su feksibilni jer je u konacnosti krajnja stvarnost nedualna pa ne prave onakvu razliku izmedju likova kao sto ju prave dualisticki Vaishnave ili Shaive koji specificni lik smatraju ultimativnim.

Neoadaita je nastala na krilima nacionalne unifikacije i stoga zelje da se i religijski ujedine te stvore moderni urbani hibridni hinduizam, a za to je ova smartisticka platforma najzgodnija jer pod kapom takve advaite mogu prihvatiti sve duhovne pravce kao manifestacije iste konacne "stvarnosti".

Dakle koncept je takav da je krajnja stvarnost nedualna, ali da je korisno kada smo u dualnoj svijesti (bilo jer nedualnu nismo uopce posigli ili jer nije trajno odrziva) imati dualisticku duhovnost kao put prema nedualnom, makar uz razumijevanje da nije konacna.

U praksi se naravno radi velikim djelom i o raconalizaciji mjesanja razlicitih tradicija i kulteva na podkontinentu sto je tipicno za prakticki svaki zivuci hindu pravac. Ili svaki drugi uostalom, i krscani tako imaju inkorporirano masu paganstine, grcke filozofije itd.

A onda imas primjere "organskih mistika" poput Ramane koji nisu razvijali niti slijedili neke visoke teoloke i filozofske konstrukte vec se bazirali iskljucivo na som misticnom iskustvu pa se nisu niti opterecivali takvim pitanjima. Iz iskustva advaitinskog tipa je govorio o tome, iz iskustva sa boznastvima je imao i devocijske elemente, nije tu bilo puno filozofiranja.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!

Zadnje uređivanje Beljki : 04.12.2017. at 12:48.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2017., 12:43   #75
Quote:
Om Tat Sat kaže: Pogledaj post
Ali kako se možeš uopće doživjeti kao neograničenu svijest ako nemaš objekt koji ti omogućuje iskustvo? Mi imamo iskustva i doživljaje zato što kao subjekti imamo doživljaje u odnosu na objekte s kojima dolazimo u kontakt. Ako sam i subjekt i objekt, u odnosu na što ću se percipirati?

Murti je božanstvo u formi kipa. Većina hindusa obožava božanstva i mada meni to kao takvo nije moj film, jasan mi je smisao te prakse kod dualista, no kod advaitista mi nije jasno čemu njima služi s obzirom na ne-dualizam.
Nema iskustva al čita sam da kod tkz . nedualista ? prikaz različitih božanstva u smislu kipića il nešto slično čovik se lakše positovjećuje sa tim nekim božanskim i sve što pod tim podrazumjevamomo ,može bit kao jedna od faza ? Vjerujem da imamo kod kršćana slične metode poistovječivanja samo druge nazive .
svatiti is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2017., 13:08   #76
Eto, onda vjerujmo Ramani, batalimo religije i akumulacije misli koje zovemo znanje i postavimo si pitanje svih pitanja "tko sam ja?".
Zajko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2017., 13:52   #77
Zasto bi mu vjerovali? Mozda je covjek autistican psihotik samo
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2017., 14:54   #78
Zapravo nisam mislio na vjerovanje, već na razum. Besplatno je, nije potrebu potpisati za momčad ili eksluzivni ugovor.
Dovoljno se upitati tko je taj koji je postavio pitanje "Zasto bi mu vjerovali? ".
Zajko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2017., 15:32   #79
Quote:
Zajko kaže: Pogledaj post
Zapravo nisam mislio na vjerovanje, već na razum. Besplatno je, nije potrebu potpisati za momčad ili eksluzivni ugovor.
Dovoljno se upitati tko je taj koji je postavio pitanje "Zasto bi mu vjerovali? ".
Istina
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2017., 19:48   #80
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Ovisi kakvi su advaitisti.

Ima ih ekstremnih koji odbijaju stovanje kao iluzorno, recimo Ramakrishnin advaita ucitelj je bio takav (Totapuri ako se ne varam. Btv, knjiga mi jos kod tebe ). Smarte pak uobicajeno imaju stovanje boznstava kao nizi, ali koristan oblik duhovnosti, pri cemu su feksibilni jer je u konacnosti krajnja stvarnost nedualna pa ne prave onakvu razliku izmedju likova kao sto ju prave dualisticki Vaishnave ili Shaive koji specificni lik smatraju ultimativnim.
Je, je, i knjiga i mrdanga su kod mene, na sigurnom mjestu Valjda ćemo se vidjeti još u ovom životu pa ćeš ih dobiti nazad

Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post

Dakle koncept je takav da je krajnja stvarnost nedualna, ali da je korisno kada smo u dualnoj svijesti (bilo jer nedualnu nismo uopce posigli ili jer nije trajno odrziva) imati dualisticku duhovnost kao put prema nedualnom, makar uz razumijevanje da nije konacna.

U praksi se naravno radi velikim djelom i o raconalizaciji mjesanja razlicitih tradicija i kulteva na podkontinentu sto je tipicno za prakticki svaki zivuci hindu pravac. Ili svaki drugi uostalom, i krscani tako imaju inkorporirano masu paganstine, grcke filozofije itd.

A onda imas primjere "organskih mistika" poput Ramane koji nisu razvijali niti slijedili neke visoke teoloke i filozofske konstrukte vec se bazirali iskljucivo na som misticnom iskustvu pa se nisu niti opterecivali takvim pitanjima. Iz iskustva advaitinskog tipa je govorio o tome, iz iskustva sa boznastvima je imao i devocijske elemente, nije tu bilo puno filozofiranja.
Najviše mi se i sviđaju ti koji su bacili koncepte i filozofije sa strane i sami došli do svog odnosa/iskustva/spoznaje. Ovako si čovjek napuni glavu raznim konceptima koji baš i ne funkcioniraju u stvarnosti i onda se sprži.

I meni je taj koncept božanstva totalno stran i neprirodan. Čovjek mora rezonirati najprije sa samim sobom.
__________________
ॐ नमो भगवते वासुदेवाय
Om Tat Sat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:57.