Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.07.2012., 16:36   #1
Uran i Neptun

Zdravo svima! Koliko ja znam, Uran je zvjezdane veličine 5-6, tj. se može vidjeti golim okom kod dobrih meteoroloških i drugih prilika, samo bi identifikacija bila problematična u hrpi slabih zvijezda u okolini. Jeste li nekada promatrali Uran golim okom? Ako ne, kakva minimalna tehnička oprema je potrebna? Ima li nečega zanimljivog kod Urana?

Neptun je svojim magnitudom oko 8 definitivno nevidljiv golim okom. Kakav je "tehnički mininum" za opservacije Neptuna? Je li on interesantan za opserviranje?

Hvala unaprijed!
Orlin1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2012., 18:01   #2
Quote:
Orlin1979 kaže: Pogledaj post
Zdravo svima! Koliko ja znam, Uran je zvjezdane veličine 5-6, tj. se može vidjeti golim okom kod dobrih meteoroloških i drugih prilika, samo bi identifikacija bila problematična u hrpi slabih zvijezda u okolini. Jeste li nekada promatrali Uran golim okom? Ako ne, kakva minimalna tehnička oprema je potrebna? Ima li nečega zanimljivog kod Urana?

Neptun je svojim magnitudom oko 8 definitivno nevidljiv golim okom. Kakav je "tehnički mininum" za opservacije Neptuna? Je li on interesantan za opserviranje?

Hvala unaprijed!
Pozdrav Orlin!

Zanimljiva pitanja Uran sam gledao golim okom na PGSP-u, uz malo truda moglo ga se vidjeti. Mislim da je tada bio mag 5.5 ili malo slabije, što za Petrovu Goru nije problem, ali nalazio se relativno nisko.

Neptun bi trebalo moći vidjeti sa 50mm dalekozorom na tamnom noćnom nebu (granične magnitude barem 6.0).

Niti jedan niti drugi nisu zanimljivi za promatranje. Ono što je fora je to da ih se pronađe i da se može vidjeti da nisu zvijezde nego maleni diskovi - sa Neptunom je to dosta teško budući da mu je promjer diska negdje 2.5" ako se ne varam. U svakom slučaju boje su im jako lijepe! I u neku ruku, kad ih promatraš, iako se ne vide nikakvi detalji na površini, zanimljivo je gledati udaljene plinovite planete koji kao da se čine nepravedno zanemareni...onako kao kad posjetiš dobrog starog prijatelja kojeg nisi vidio nekoliko godina

Postoji još jedan izazov kod tih planeta, a to je promatranje njihovih satelita. Za to su potrebni veliki teleskopi (10" ili više") i dobri uvjeti - velika elongacija i transparentnost atmosfere. prošle godine sam sa Petrove Gore uspio snimiti dva satelita Urana u razmaku od 3 sata:



..zanimljivo je vidjeti pomak satelita, ali i Urana u odnosu na zvijezde u tako kratkom vremenu...da nisam malo fulao fokus možda bi se mogla vidjeti još dva satelita koja su bila tamo.

(ona točkica koja se javlja je hot pixel)
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2012., 11:55   #3
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Pozdrav Orlin!

Zanimljiva pitanja Uran sam gledao golim okom na PGSP-u, uz malo truda moglo ga se vidjeti. Mislim da je tada bio mag 5.5 ili malo slabije, što za Petrovu Goru nije problem, ali nalazio se relativno nisko.

Neptun bi trebalo moći vidjeti sa 50mm dalekozorom na tamnom noćnom nebu (granične magnitude barem 6.0).

Niti jedan niti drugi nisu zanimljivi za promatranje. Ono što je fora je to da ih se pronađe i da se može vidjeti da nisu zvijezde nego maleni diskovi - sa Neptunom je to dosta teško budući da mu je promjer diska negdje 2.5" ako se ne varam. U svakom slučaju boje su im jako lijepe! I u neku ruku, kad ih promatraš, iako se ne vide nikakvi detalji na površini, zanimljivo je gledati udaljene plinovite planete koji kao da se čine nepravedno zanemareni...onako kao kad posjetiš dobrog starog prijatelja kojeg nisi vidio nekoliko godina

Postoji još jedan izazov kod tih planeta, a to je promatranje njihovih satelita. Za to su potrebni veliki teleskopi (10" ili više") i dobri uvjeti - velika elongacija i transparentnost atmosfere. prošle godine sam sa Petrove Gore uspio snimiti dva satelita Urana u razmaku od 3 sata:



..zanimljivo je vidjeti pomak satelita, ali i Urana u odnosu na zvijezde u tako kratkom vremenu...da nisam malo fulao fokus možda bi se mogla vidjeti još dva satelita koja su bila tamo.

(ona točkica koja se javlja je hot pixel)
Hvala lijepo, Astrobobo! Ako se ne varam, slabi objekti imaju boje samo na astrofotografijama, to su vrlo često spektakularne boje, ali te boje se ne mogu vidjeti kod izravnih vizualnih opservacija jer ljudsko oko ne razlikuje boje kod slabe svjetlosti. Je li moguće vidjeti te lijepe boje Urana i Neptuna kada gledaš teleskopom.

Usput, gdje je sad slika Uranovih satelita?
Orlin1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 06:18   #4
Quote:
Orlin1979 kaže: Pogledaj post
Hvala lijepo, Astrobobo! Ako se ne varam, slabi objekti imaju boje samo na astrofotografijama, to su vrlo često spektakularne boje, ali te boje se ne mogu vidjeti kod izravnih vizualnih opservacija jer ljudsko oko ne razlikuje boje kod slabe svjetlosti. Je li moguće vidjeti te lijepe boje Urana i Neptuna kada gledaš teleskopom.
Da, planete i zvijezde se vide full color

Quote:
Usput, gdje je sad slika Uranovih satelita?
Ne razumijem pitanje?
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 10:22   #5
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Ne razumijem pitanje?
Slika je bila vidna u postu u petak, vidio sam je, ali sada se ne vidi u postu gdje je bila postavljena.
Orlin1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 10:52   #6
Quote:
Orlin1979 kaže: Pogledaj post
Slika je bila vidna u postu u petak, vidio sam je, ali sada se ne vidi u postu gdje je bila postavljena.
Moja slika? Ja ju vidim.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 11:52   #7
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Moja slika? Ja ju vidim.
Ja vidim na mjestu slike kocku unutar koje ima bijele kocke s crvenim X. Problem s linkom?
Orlin1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2012., 16:33   #8
Slika se vratila!
Orlin1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2012., 16:12   #9
Potaknut informacijama u Astrobobovom blogu o Uranu, razmišljam je li moguće identificirati Uran samo jednim promatranjem golim okom (ili instrumentom koji ga ne povećava dovoljno da bi se vidio kao disk) koliko god tamno bilo nebo jer samo najbolji promatrači poznaju sve zvijezde slične magnitude u okolini. Mnogo je vjerojatnije saznati koja je slaba zvijezda Uran nakon nekoliko promatranja tijekom 1-2 tjedna pošto bi se relativno lako vidio da je neka zvijezda izmijenila položaj u odnosu na ostale.
Orlin1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2012., 20:00   #10
Ovisi gdje se Uran nalazi. Trenutno je u Ribama, a tamo zvijezde nisu toliko guste kao recimo negdje u Mliječnom putu. Probali smo jednom sa PGSPa i uz kartu neba nije bilo problem identificirati Uran.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2012., 09:02   #11
Onda probat ću naći Uran kad budem u Kjustendilu. Tamo mislim da imam neku relativnu detaljnu mapu neba i moguće je vidjeti objekte magnitude 5.7. Na žalost propustio sam cijelo ljeto, kad sam imao puno mogućnosti to uraditi jer sam mislio da nema šanse na identifikaciju Urana i/ili da neće biti zanimljivo.
Orlin1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2012., 09:58   #12
Quote:
Orlin1979 kaže: Pogledaj post
Onda probat ću naći Uran kad budem u Kjustendilu. Tamo mislim da imam neku relativnu detaljnu mapu neba i moguće je vidjeti objekte magnitude 5.7. Na žalost propustio sam cijelo ljeto, kad sam imao puno mogućnosti to uraditi jer sam mislio da nema šanse na identifikaciju Urana i/ili da neće biti zanimljivo.
Ajde probaj pa javi. Meni je bilo fora kad sam ga uspio pronaći. Jedva se vidi, ali se vidi
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2012., 22:25   #13
Pitam se zašto je Uran otkriven tek u 1781. g. i uz to slučajno u vrijeme promatranja teleskopom ako se zbilja vidi i golim okom kada nema svjetlosnog zagađenja (nije bilo takvog prije 20. stoljeća) i Mjeseca nad horizontom. Valjda su ga smatrali nezanimljivom slabom zvijezdom (prema Wikipediji Uran je mnogo puta registriran u katalozima kao zvijezda prije svog službenog otkrića) i/ili u dalekoj prošlosti nisu imali detaljne mape neba i stoga nisu mogli identificirati sve zvijezde 6. veličine i primijetiti pomak jedne od njih?
Orlin1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 21:33   #14
Upravo tako. Zvijezda 6. magnitude ima jako puno, ugrubo 4.000 ih je vidljivo na jednoj hemisferi. Trebalo je imati vrlo detaljne i kvalitetne karte neba i provjeravati ih svakih 10-20 godina da bi se vidjelo da se Uran pomiče. To je ipak bilo previše sofisticirano za stare civilizacije.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2012., 23:41   #15
Molio bih Astroboba ili nekog drugog poznavaoca astromnomije da mi odgovori kako mogu golim okom da uočim Mars i Veneru na nebu.Mislim na položaj gdsje se nalaze,strana svvijeta i blizina malog velikog medvjeda ili nekog drugog sazvježđa.
Bukovski is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2012., 09:22   #16
Bojim se da je to vrlo off topic ovdje, ali odgovorit ću:
1. Venera je trenutno u Djevici, izlazi 2.5 sata prije Sunca i vidi se na jugoistoku. Izuzetno je upadljiva svojom magnitudom -4.0 i prestaje biti vidljiva tek malo prije izlaska Sunca.
2. Mars je sad u Strijelcu, zalazi oko 2 sata nakon Sunca i vidi se relativno nisko na jugozapadu. Lako je prepoznati ga jer je on trenutno magnitude 1.2 i crvene je boje i u okolišu nema sjajnih zvijezda.
Orlin1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2012., 15:31   #17
Najjednostavnije bi bilo s neta skinuti neku kartu neba pa se prema tome orijentirati. Ne znam koje sve postoje, ali prije sam koristio Cartes du Ciel i bio jako zadovoljan. Samo uneseš aktualnu vrijeme i lokaciju i to je to.
__________________
"Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not.
Both are equally terrifying." – Arthur C. Clarke
Amazing Pudding is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2012., 06:38   #18
Ja bi preporučio Stellarium, lijepo izgleda i jednostavan je za korištenje.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2012., 20:55   #19
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Ajde probaj pa javi. Meni je bilo fora kad sam ga uspio pronaći. Jedva se vidi, ali se vidi
Koliko ja znam, Uran treba biti negdje ispod istočne strane Pegazovog kvadrata (točnije blizu produžetka te strane Pegazovog kvadrata). Danas navečer promatrao sam iz Kjustendila. Iako nije bilo magle i Mjeseca dobro je bila vidna kontura zviježđa Ribe, nisam ništa vidio na mjestu gdje sam mislio da se nalazi Uran. Možda granična magnituda nije bila dovoljno visoka da bih vidio objekt magnitude 5.8?
Orlin1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2012., 07:04   #20
Quote:
Orlin1979 kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam, Uran treba biti negdje ispod istočne strane Pegazovog kvadrata (točnije blizu produžetka te strane Pegazovog kvadrata). Danas navečer promatrao sam iz Kjustendila. Iako nije bilo magle i Mjeseca dobro je bila vidna kontura zviježđa Ribe, nisam ništa vidio na mjestu gdje sam mislio da se nalazi Uran. Možda granična magnituda nije bila dovoljno visoka da bih vidio objekt magnitude 5.8?
Pa..vjerojatno, da.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:30.