Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.03.2015., 12:27   #201
I Vuk je hrvatsko ime iako će mnogi neupućeni reći da je srpsko.
ivanhoe1000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2015., 12:42   #202
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
To je i ime čiji su nosioci (s jedinom meni poznatom iznimkom Predraga Raosa) u Hrvata uvijek ljevičari.
Raos je u Piramidi izjavio da je ljevičar.
margarin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2015., 20:27   #203
Quote:
margarin kaže: Pogledaj post
Raos je u Piramidi izjavio da je ljevičar.
Eto, dakle ljevičari su bez iznimke.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2015., 20:33   #204
Quote:
ivanhoe1000 kaže: Pogledaj post
I Vuk je hrvatsko ime iako će mnogi neupućeni reći da je srpsko.
Vuk je zastarjelo (gotovo izumrlo ime) u svih naroda u kojih je ranije postojalo.
Srbi ga daju zbog uspomene na Vuka Karadžića (koji je njima povijesno i prosvjetiteljski važna osoba), inače bi i kod njih bilo danas jednako rijetko (po učestalosti negdje na pola puta između nepostojećeg i beznačajnog) ime kao u Hrvata i Bugara.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2015., 20:41   #205
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Srbi ga daju zbog uspomene na Vuka Karadžića
o bože, odakle ti ova glupost !????
dragobrat is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2015., 15:09   #206
Quote:
dragobrat kaže: Pogledaj post
o bože, odakle ti ova glupost !????
Po čemu drugom? Da se nije našao jedan povijesno značajan Vuk, to bi ime danas i u njih bilo jednako rijetko (skoro nepostojeće) koliko u Hrvatskoj i Bugarskoj. Jednako kao što i Miloše održavaju povijesni značaj Obilića i Obrenovića, a vidio bi koliko bi ih bilo da je situacija nešto drugačija tj. da se nitko bitan za srpsku nacionalnu povijest nije tako zvao. Stara imena iz srednjeg vijeka izumiru kod svih naroda, jedino kneževska imena (ili od prosvjetitelja i sl.) opstaju u spomena vrijednom postotku do danas.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 13:16   #207
Zna li itko porijeklo imena Goran?
Jasno je što ime znači, ali kada se počelo uvoditi u modu?

Naime, gledala sam dokumentarac gdje Dragutin Tadijanović govori kako je Ivan Goran Kovačić sam dodao Goran kao znak pripadnosti zavičaju i da je praktički prva osoba koja se tako zvala i da je to ime on uveo u modu.
Ima li tko kakvih saznanja?
hvala
annekke is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 22:08   #208
Quote:
šišćevap kaže: Pogledaj post
Ja znam za jednog Jugoslava koji vjerovali ili ne, nije promjenio ime iza rata tako da je još uvijek Jugoslav
A ja znam jednog Jugoslava koji je promijenio ime u Tomislav
Uglavnom, svi ga zovu po nadimku:
"Juga"
Italian stallion is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 22:25   #209
Quote:
annekke kaže: Pogledaj post
Zna li itko porijeklo imena Goran?
Jasno je što ime znači, ali kada se počelo uvoditi u modu?

Naime, gledala sam dokumentarac gdje Dragutin Tadijanović govori kako je Ivan Goran Kovačić sam dodao Goran kao znak pripadnosti zavičaju i da je praktički prva osoba koja se tako zvala i da je to ime on uveo u modu.
Ima li tko kakvih saznanja?
hvala
To ime je neko uskrsnuo u Jugoslaviji i nije smišljeno od jugoslovenkih ideologa jer postoji npr.crnogorsko prezime Goranović što znači da je to ime postojalo ranije na ovim prostorima , kao što je to npr,ime Dejan koje je takođe se pojavilo u 20.veku , a ono je jako staro.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 22:29   #210
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Po čemu drugom? Da se nije našao jedan povijesno značajan Vuk, to bi ime danas i u njih bilo jednako rijetko (skoro nepostojeće) koliko u Hrvatskoj i Bugarskoj. Jednako kao što i Miloše održavaju povijesni značaj Obilića i Obrenovića, a vidio bi koliko bi ih bilo da je situacija nešto drugačija tj. da se nitko bitan za srpsku nacionalnu povijest nije tako zvao. Stara imena iz srednjeg vijeka izumiru kod svih naroda, jedino kneževska imena (ili od prosvjetitelja i sl.) opstaju u spomena vrijednom postotku do danas.
Netačno , ime Vuk je jako često bilo kao i dan danas.

Inače Srbi a i Hrvati su jedini narodi od svih Slovena a bogami Evropljana koji maju najviše prezimena i imena nastala od osnove "Vuk"(da ih ne nabrajam).
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 22:34   #211
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Netačno , ime Vuk je jako često bilo kao i dan danas.

Inače Srbi a i Hrvati su jedini narodi od svih Slovena a bogami Evropljana koji maju najviše prezimena i imena nastala od osnove "Vuk"(da ih ne nabrajam).
Jesi li siguran?


Quote:
Germanic : Volf, Ulf, Ulv, Varg Wolfe, Wolf, Wolff, Wulf, Woolf, De Wolfe, Wolfson, Wolfsohn, Wolfowitz

Romance : Lupus Loup, Leloup Lobo López, Lopes Lupo Lupu, Lupul, Lupescu

Slavic : Wilk, Wilczek, Wilczyński Vlk, Vlček Vuk, Vukčević, Vukić, Vuković, Vučić, Vučko, Vučković, Vujić (and numerous variants), Volkov, Volchenkov, Vovk

Other : Farkas, Kurt, Otxoa, Ze'ev/Zev
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 22:42   #212
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Jesi li siguran?
Jesam.

Varijacije imena i prezima na osnovu te divlje krznate životinje su jako velike . možda kod Srba malo više ali jako puno i kod Hrvata.

Uglavnom ime Vuk kod Srba nije zbog Vuka Karadžića u 20.veku često , već zbog drugih istorijskih ličnosti i zbog porodičnih tradicija.

Primera radi moji rođaci iz CG su se zvali Vukota i Vuko(Vuuko-dugo "u").
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 22:44   #213
Ja sam na ovoj tablici vidio mnogo više njemačkih prezimena.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 22:54   #214
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Ja sam na ovoj tablici vidio mnogo više njemačkih prezimena.
Hajmo onda da nabrajamo:

Vukić,Vuković,Vučetić,Vujičić,Vujčić,Vukčević,Vukč ić,Vukotić,Vukanović,Vukanić,Vujošević,Vujmilović. Vučemilović,Vujisić,Vučenović,Vujin,Vučenov,Vujić, Bjelivuk,Traživuk,Vukas,Vukasović,Vuksanović,Vujov ić,Vujević,Vukotić,Vulić,Vulević,Vulović,Vukobrat, Vukadin,Vukadinović,Vujadin,Vujadinović,Vukobratov ić,Vujanović,...sigurno ih ima još ali ne mogu sad da se setim ba svih.

Zadnje uređivanje joe enter : 13.04.2017. at 23:08.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 23:30   #215
Inače je velika zabluda kod Hrvata da je ime Hrvoje nastalo od etnonima , već je to čista slučajnost s'obzirom što je to jako staro ime na ovim prostorima.

Evo malo srpsko-pravoslavnih iz 18.veka:

Hrvojević

Pominje se se jedan plemić Hrvoje na Kosovu u 14.veku takođe , uz najpoznatijeg Hrvoja Vukčića Hrvatinića iz 15.veka.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2017., 19:45   #216
Imena koja se danas Hrvatima cine "srpska" su prije mnogo cesce koriscena i u Hrvata, ali "Hrvatizacijom" 90ih su se sada probili kojekakvi Toniji, Antonelle i sta ti ja znam
ValterUdarnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2017., 20:07   #217
Quote:
ValterUdarnik kaže: Pogledaj post
Imena koja se danas Hrvatima cine "srpska" su prije mnogo cesce koriscena i u Hrvata, ali "Hrvatizacijom" 90ih su se sada probili kojekakvi Toniji, Antonelle i sta ti ja znam
Kod nas su sada postali momci oni iz perioda koj pominješ , pa je svaki drugi fudbaler i sportista sa imenom Nemanja , a devojke Anastasija(užas).

Inače ima Nemanja je staro hrvatsko ime takođe , i što je još veća fora kod vas postoji prezime Nemanić(uverio se preko online imenika) , dok kod nas ne postoji uopšte.

Vaša ta nova imena stranog porekla tj.sa talijanskom,nemačkom i engleskom transkripcijom su baš trešasta , kod nas to furaju braća Romi i gastabajterska deca , tipa Robert Milosavljević,Inge Jevtić ili Anabela Hajrizović,...
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2017., 20:21   #218
Ime Dragan jel može, vidim da recimo po Hercegovini pa evo sada i jedan naš nba igrač Dragan Bender, Dragan Čović itd.
Može info za vas koji to poznajete dobro povijest imena?
arizin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:10.