Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2013., 12:01   #41
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
pročitaj ono što mi linkaš
mislio sam na izvesno određeno grupisanje

konstelacija se ne mora odnositi samo na zviježđe nego općenito na grupirani raspored nekih tijela
bolji ti je izraz onda konfiguracija, jer figura je oblik, a stella je zvijezda
__________________
istinska i jedina prava demokracija je vlast naroda
friendship is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2013., 12:03   #42
Quote:
Ironrage kaže: Pogledaj post
Aha, no bez brige ima slučajeva gdje je mozak bio u pauzi.
Što to znači da je bio u pauzi?


Quote:
Ili malo aktivan, ili uopće nije bio.
Ista situacija kao kad je žena malo trudna. Ili ima aktivnosti ili nema.

Mozak nije srce, ne može se pokrenuti defibrilatorom. Jednom kad u mozgu prestane svaka električna aktivnost to se naziva moždana smrt i povratka nema.

Definicija smrti je moždana smrt.

A sva ta 'nde' iskustva se odnose na kliničku, ne i moždanu smrt.


Quote:
A pojedinac je svejedno bio svjestan svega.. i više toga.
Ako je bio svjestan, onda je bilo moždane aktivnosti.

Uostalom, to se lako može i dokazati. Stavi na EEG i MRI mrtvog čovjeka i onog u komi, ili na umjetnom održavanju života i vidjet ćeš razliku.


Quote:
Po prihvaćenoj teoriji, da bi uopće bilo svijesti logično da je potreban cijeli jedan zdravo aktivan mozak koji bi ju 'stvarao'. :
Ne znam gdje si to pročitao, ali to nije istina.


Quote:
Mislim da idemo u krug, pa napisao sam ti več kako stvari funkcioniraju.
Nisi.

Quote:
Postoji kolektivno polje svijesti doslovno okolo i u samom tijelu koje sebe vidi kao 'ja - ovo samo tijelo' - mozak to samo prenosi u taj osjećaj zvan 'ja' s kojim smo jako dobro poznati. Razmisli malo o toj teoriji i o tome kakav bi bio odnos i na koji način bi tu mozak dolazio u igru.
Nisi objasnio u čemu je specifičnost mozga koji prenosi to polje, a druga materija to ne može.


Quote:
Npr. kamen i ti. Okolo kamena postoji to kolektivno polje svijesti koje je svjesno svega u kamenu i koje vidi 'sebe' kao sam taj kamen. Ne da je kamen svjestan, svijest je svjesna njega.
Zašto kamen nije svjestan, a mozak jest, a oba u tom polju ?


Quote:
Ista stvar je i u i okolo tvojeg tijela. Tvoj mozak je također takav, i okolo njega postoji kolektivno polje svijesti koje je svjesno svega u mozgu i koje sebe vidi kao sam taj mozak - mozak to samo prevodi u osjećaj JA

Šta nije jasno?
Ništa nije jasno. Jako si se zapetljao. Moraš objasniti razliku po čemu je mozak specifičan u odnosu na ostalu materiju.
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2013., 12:07   #43
Quote:
Ironrage kaže: Pogledaj post
Zato bih i rekao da su i došli do toga da postoji tamna materija okolo galaksija, iz jednog razloga je upravo to što se zvijezde doslovno vrte jednakom brzinom svugdje
Kako to misliš da se zvijezde vrte jednakom brzinom svugdje..otkud ti to ?
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2013., 12:15   #44
Quote:
Ironrage kaže: Pogledaj post
I okolo srca također postoji to polje koje je svjesno srca i koje sebe vidi kao samo to srce.. ali ne da je isti organ kao i mozak.
ja to gledam ovako: mozak je možda receptor za idejne koncepte (znanje), koje prevodi u misli. srce je možda receptor za koncept ljubavi. a i jezik ljubav i znanje su različite manifestacije istog. u svakom slučaju, ljubav nekako nije simbolički povezana s mozgom, jel
__________________
istinska i jedina prava demokracija je vlast naroda
friendship is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2013., 12:23   #45
Quote:
friendship kaže: Pogledaj post
ja to gledam ovako: mozak je možda receptor za idejne koncepte (znanje), koje prevodi u misli. srce je možda receptor za koncept ljubavi. a i jezik ljubav i znanje su različite manifestacije istog. u svakom slučaju, ljubav nekako nije simbolički povezana s mozgom, jel
Još samo fali da objasniš što te receptore čini receptorima, dok drugi komadi materije poput steaka od govedine ili kamena nemaju ta svojstva.

Nadalje, upravo je tužno objašnjavati da su osjećaji koje čovjek locira 'u srcu' upravljani CNS-om i to putem endokrinoloških mehanizama.

Zato je simbol osjećaja srce. Hipofiza šalje signal endokrinim žlijezdama da ispuste određenu količinu hormona koji onda mijenaju rad srca.

To je dokazano i lako provjerljivo..Daj nekome injekciju hormona, pa da vidiš osjećaja, lupanja srca..čega god hoćeš...

Zašto su ljudi prije mislili da je srce autonomno u tome, razumijem, a zašto se danas to misli, to može biti samo neka žalosna vijest..
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2013., 12:59   #46
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Kako to misliš da se zvijezde vrte jednakom brzinom svugdje..otkud ti to ?
Da, ispričavam se, krivo sam se izrazio. Trebalo je biti tako da se zvijezde dalje od centra galaksije vrte sporije od onih koji su bliže centru, dok se zvijezde koje su bliže centru vrte brže od onih koje su dalje. Što nije slučaj, več se zvijezde koje su dalje vrte skoro pa jednako brzo kao i one koje su bliže centru.. kao 'jednako' što je krivo, ali to sam na brzinu editirao post i pisao tako da. Kako god, moja greška. Ali se ništa ne orušava što se tiće teorije.

Quote:
Što to znači da je bio u pauzi?
Npr. slučaj one jedne žene kojom su operirali nešto u mozgu pa su morali opčenito funkcije dovesti do minimuma zbog same operacije. Mozak "skoro pa da nije radio" sve ostale funkcije tijela minimalne, i ona bila izvan tijela i bila je jasno svjesna svega što se događa. Kako god, mnogi vele da je za takvu svjesnost potreban mozak koji radi punom parom, što tamo nije bio slučaj. I sama je rekla da je bila 'više svjesna nego kada je bila u svom tijelu'

Kako to objasniti? pomoću funkcije mozga? malo morgen.

Ajmo dalje,

Quote:
Mozak nije srce, ne može se pokrenuti defibrilatorom. Jednom kad u mozgu prestane svaka električna aktivnost to se naziva moždana smrt i povratka nema.
Neki su se vratili iz toga.. i bili svjesni. Kako to objasniti?

Ajmo dalje,

Quote:
Ako je bio svjestan, onda je bilo moždane aktivnosti.
Neki su bili svjesni kada nije bilo aktivnosti. Znam da sam čitao o tim slučajevima.. ali pazi, i da je i bilo - kakve su to akativnosti? umirajući mozak, kaos, sve umire, sve manja aktivnost - i ljudi svjesni svega još i više nego dok su bili u tijelima?!

...

Quote:
Ne znam gdje si to pročitao, ali to nije istina.
Čudno, mnogi govore da je. A i logično je. Da izvadim neki dio u kompljuteru, ili da prekinem protok struje.. npr. na matičnoj. Ali na bilo kojem dijelu, šta bi bilo? i šta ako se pri tome bez problema i dalje može igrati neka igrica na kompu? ili drugo, da izvadim neki dio iz radija i ti i dalje bez problema čuješ radio stanicu koja bez problema svira neki heavy metal? upravo se to i događa pri tim iskustvima. Sve naznake da mozak nije taj koji stvara to.. nego 'prenosi'.

Quote:
Nisi.
Nisi objasnio u čemu je specifičnost mozga koji prenosi to polje, a druga materija to ne može.
...kako ne?

Quote:
Zašto kamen nije svjestan, a mozak jest, a oba u tom polju ?
Pa, realno gledano, nije ni mozak "svjestan". Kao što rekoh, oba u tom polju. I oba nakupine materije. Ali mozak s takvim neuronskim mrežama ima tu sposobnost da to prenosi... prenosi, ta riječ je nekako najbliža kako to funkcionira. Realno, tvoje 'ja' je to polje. Odnosno to individualno polje koje anemira cijeli organizam. A mozak... kao kompljuter koji to očita i skuži da je to to. Kako bolje da objasnim?

Nisam se ja ništa spetljao. Ako češ me i još dalje pitati kako i šta.. ma mislim zbilja. A i o čemu bi. Bolje se upoznaj sa nekim slučajevima, da ima i samo jedan slučaj gdje može biti potencijal vidjeti kako svijest nastavlja dalje - zanimljivo i zaslužuje pažnju.

A što se tiće slučajeva gdje su ljudi kao u komi i slično, eto. Tu možeš vidjeti ovo gore što sam napisao u vezi kompljutera i radija. Ako jedan komponent ne radi kako spada, prekine se protok, i ništa. Isto to, kada je sve mrtvo ili umire, kada je manja aktivnost, i ima svjesnosti koja je još viša od normalne? na šta to sve pokazuje?

Da bacim radio u vodu, i da on i dalje bez problema svira, šta s tim? da ga stavim na stol, i on svira, i da ga ja harmom tučem kao luđak, i on normalno svira bez obzira što je u komadima ili što nije upaljen ili što nema struje kako bi i trebalo biti da bi funkcionirao - šta s time? da bacim tvoj mobitel na pod i skačem po njemu, i da on cijelo vrijeme bez problema radi.. i još i bolje nego je prije nego sam mu to radio?

Da mozak koji navodno stvara svijest prolazi kroz smrt, gasi se.. i ljudi više svjesni nego prije? da su ljudi svjesni i vide iz perspektive van tijela i mozga? da mozak radi minimalno i da postoji svjesnost viša od one kakva je bila u tijelu? pa i oni rijetki slučajevi gdje nema aktivnost, radio je ugašen i što su ljudi svjesni još i više i promatraju iz perspektive van njega?

Mnogi znanstvenici ne znaju šta s ovime ili pokušavaju objasniti iz perspektive koja je prihvaćena - i nikako im nejde. Ma daj, očito je da nešto ne štima sa tom tvrdnjom da mozak stvara svijest. Kako to ne vidiš? ili još bolje, čekam da ti objasniš sve to iz perspektive toga da mozak stvara svijest. Objasni SVAKU stvar koja se događa u tim iskustvima, ne samo u NDE-u. Probaj, ajde za malu promjenu. Nitko do sada nije uspio, NITKO. Zašto? kakve stvari su uspijeli napraviti? za primjer je ono što su stimulirajući neke djelove u mozgu nekome dali osjećaj i vid one 'svjetlosti' ali DALEKO je to od toga što ljudi tamo ustvari proživljavaju. Pa da nekome stimulirajući mozak prolazi cijeli život pred oćima, skoro pa NIŠTA nalih trodimenzionalnim videima cijelog života iz svih kuteva koje se događaju u tim iskustvima. Probaj objasniti, ako možeš. Ali tvoje objašnjenje mora obućvačati sve i objasniti apsulutno sve. Misliš da se može samo na temelju rada umirajučeg mozga? mnogi znastvenici rade na tome, i nitko do dana današnjega nije uspio sve objasniti. Ja mislim da je ovo moje punooo bliže objašnjenju, jer obućvača i spaja puno više. Kao što rekoh, probaj ti za promjenu pa da vidimo.

Čekam.

Zadnje uređivanje Ironrage : 07.03.2013. at 13:35.
Ironrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2013., 13:14   #47
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Cirkularne definicije i tautologija - i jedna i druga.
Dokaži. Ovak samo vrijeđaš.
Itto is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2013., 13:26   #48
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Još samo fali da objasniš što te receptore čini receptorima, dok drugi komadi materije poput steaka od govedine ili kamena nemaju ta svojstva.

Nadalje, upravo je tužno objašnjavati da su osjećaji koje čovjek locira 'u srcu' upravljani CNS-om i to putem endokrinoloških mehanizama.

Zato je simbol osjećaja srce. Hipofiza šalje signal endokrinim žlijezdama da ispuste određenu količinu hormona koji onda mijenaju rad srca.

To je dokazano i lako provjerljivo..Daj nekome injekciju hormona, pa da vidiš osjećaja, lupanja srca..čega god hoćeš...

Zašto su ljudi prije mislili da je srce autonomno u tome, razumijem, a zašto se danas to misli, to može biti samo neka žalosna vijest..
doista ne znam što bi to trebalo dokazati. uostalom i na misli se može utjecati raznim načinima. što se dokazalo? da se može utjecati, i to je otprilike to
__________________
istinska i jedina prava demokracija je vlast naroda
friendship is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2013., 13:42   #49
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
Svijest jest neobjašnjiva, ali kako ćemo je ikad objasniti ako neprestano poričemo individualna iskustva ...
U glavnom se slažem. Mislim da "svijest" ionako imamo "razumjeti".

"Objasniti" je reducirati neki fenomen na neke zakone iz kojih on proizlazi.
"Razumjeti" je staviti u odnos prema svojem životu.

Na primjer svjesnost:
"To je samo jedna funkcija materijalnog aparata mozak." - Ovo je jedno (krivo) objašnjenje, i još uopće ne znaš šta je to.
"U svjesnosti ti se dogodi svijet." - Sa time probamo shvatiti naš način postojanja.

Ako probamo "objasniti" "svijest", onda već tvrdimo da se da reducirati na nešto drugo.
Antiteza je da je svjesnost jedan temeljni fenomen bitka.
Na primjer "prostor" ne možeš reducirati, prostor jednostavno je.
"Energija" je već teži slučaj: mislim da je "energija" način tumačenja drugih stvari.
Itto is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2013., 13:50   #50
Ironrage, da ti govoriš o "kolektivnoj svijesti", to ...

Quote:
... je čisto subjektvna stvar koja dolazi iz tvoje perspektive.
Ne vidim da ovdje išta drugo radimo.
Itto is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2013., 13:57   #51
Quote:
Ironrage kaže: Pogledaj post
Da, ispričavam se, krivo sam se izrazio. Trebalo je biti tako da se zvijezde dalje od centra galaksije vrte sporije od onih koji su bliže centru, dok se zvijezde koje su bliže centru vrte brže od onih koje su dalje. Što nije slučaj, več se zvijezde koje su dalje vrte skoro pa jednako brzo kao i one koje su bliže centru.. kao 'jednako' što je krivo, ali to sam na brzinu editirao post i pisao tako da. Kako god, moja greška. Ali se ništa ne orušava što se tiće teorije.
Pa i nije neko iznenađenje da se galaksije podvrgavaju zakonima dinamike..


Quote:
Npr. slučaj one jedne žene kojom su operirali nešto u mozgu pa su morali opčenito funkcije dovesti do minimuma zbog same operacije.
Da, tako je na svakoj operaciji.

Quote:
Mozak "skoro pa da nije radio" sve ostale funkcije tijela minimalne,
Dakle, mozak je radio, samo na manjoj razini aktivnosti, zbog visoke anestezije, kao što j euobičajno na operacijama.

Quote:
i ona bila izvan tijela i bila je jasno svjesna svega što se događa
To joj možemo samo vjerovati na riječ. Provjeriti ne možemo.

Zanimljivo je da isti efekt 'izvan tijela' imaju i testni piloti pri visokoj centrifugi i pri jakim G silama...


.
Quote:
Kako god, mnogi vele da je za takvu svjesnost potreban mozak koji radi punom parom, što tamo nije bio slučaj. I sama je rekla da je bila 'više svjesna nego kada je bila u svom tijelu'

Ako je ona tako rekla, onda nemamo razloga sumnjati

Quote:
Kako to objasniti? pomoću funkcije mozga? malo morgen.
Ne znam, meni nije neobično da mozak koji radi proizvodi svijest. Stupanj rada mozga se lako mjeri EEG-om i MRI-om.


Quote:
Neki su bili svjesni kada nije bilo aktivnosti.
Upravo tvrdiš da su se ljudi vratili nakon moždane smrti, što znači da su uskrsnuli.

Nedostaju samo dokazi za to.


Quote:
Čudno, mnogi govore da je. A i logično je. Da izvadim neki dio u kompljuteru, ili da prekinem protok struje.. npr. na matičnoj. Ali na bilo kojem dijelu, šta bi bilo? i šta ako se pri tome bez problema i dalje može igrati neka igrica na kompu? ili drugo, da izvadim neki dio iz radija i ti i dalje bez problema čuješ radio stanicu koja bez problema svira neki heavy metal? upravo se to i događa pri tim iskustvima. Sve naznake da mozak nije taj koji stvara to.. nego 'prenosi'.
Ne. I mozak i kompjuterski sustavi mogu imati višestruke veze i neuroplastičnost. Slično kao da pokušavaš isključiti internet u cijelom svijetu. Morao bi napraviti značajnu štetu. Nije dovoljno isključiti neki server.



Quote:
Pa, realno gledano, nije ni mozak "svjestan".
Nazovi to kako hoćeš. Mozak je očito različit od kamena, a na tebi je da objasniš kako ako su oba samo nakupine materije.


Quote:
. Ali mozak s takvim neuronskim mrežama ima tu sposobnost da to prenosi... prenosi, ta riječ je nekako najbliža kako to funkcionira.
Još uvijek nisi objasnio zašto misliš da neuronska mreža ima veze sa prijenosom nečega što se emitira vani.

Koja su to svojstva neurona zbog kojih vjeruješ da oni imaju svojstva prijema nekakve svijesti ?



Quote:
Nisam se ja ništa spetljao. Ako češ me i još dalje pitati kako i šta.. ma mislim zbilja.
Jasno da ću te pitati kad su ti ideje maglovite i nedosljedne


Quote:
A i o čemu bi. Bolje se upoznaj sa nekim slučajevima, da ima i samo jedan slučaj gdje može biti potencijal vidjeti kako svijest nastavlja dalje - zanimljivo i zaslužuje pažnju.
Bi li se ti iznenadio kad bi ti ja rekao da sam radio na neuronskim mrežama, genetskim algoritmima, data miningu, da sam o tome napisao više radova?

Mislim da sam se ja upoznao sa dovoljno slučajeva...


Quote:
A što se tiće slučajeva gdje su ljudi kao u komi i slično, eto. Tu možeš vidjeti ovo gore što sam napisao u vezi kompljutera i radija. Ako jedan komponent ne radi kako spada, prekine se protok, i ništa. Isto to, kada je sve mrtvo ili umire, kada je manja aktivnost, i ima svjesnosti koja je još viša od normalne? na šta to sve pokazuje?
Nikad nećeš vidjeti da nešto mrtvo radi. Ali na manjoj razini aktivnosti, naravno da radi. Oni 'red alert' centri rade još i jače.


Quote:
Ma daj, očito je da nešto ne štima sa tom tvrdnjom da mozak stvara svijest. Kako to ne vidiš? ili još bolje, čekam da ti objasniš sve to iz perspektive toga da mozak stvara svijest.
Jedini 'argument' ti je da mrtvi mozgovi rade. Što očito nije istina. Jer onda nitko nikad ne bi umro. Postavlja se pitanje zašto itko umire ako svijest postoji i u mrtvim mozgovima?

Sjedi lijepo u mrtvačnicu, pa vidi hoće li tko oživjeti nakon moždane smrti.
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2013., 14:09   #52
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Jedini 'argument' ti je da mrtvi mozgovi rade. Što očito nije istina. Jer onda nitko nikad ne bi umro. Postavlja se pitanje zašto itko umire ako svijest postoji i u mrtvim mozgovima?
analogija ti je jasno dana. mrtvi radio znači da nećeš čuti zvuk iz njega, a radio valovi i odašiljači i dalje postoje. što bi trebala dokazati činjenica da se zvuk ne čuje, osim da je radio evidentno mrtav?
__________________
istinska i jedina prava demokracija je vlast naroda
friendship is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2013., 14:10   #53
Quote:
Itto kaže: Pogledaj post
Dokaži. Ovak samo vrijeđaš.
To te vrijeđa ?

Da dokažem da je definicija 'svijest je ono što proizvodi svjesnost' cirkularna? To zaista treba dokazati? Ti ne vidiš da se tu pojam koji se javlja u definiendumu; pojavljuje u definiensu ?


Quote:
friendship kaže: Pogledaj post
doista ne znam što bi to trebalo dokazati.
Ne moraš ništa dokazivati ako očekuješ da ćeš iznositi nove tvrdnje i očekivati da ti se vjeruje na riječ.

Inače, u civiliziranoj i akademskoj raspravi teret dokaza se nalazi na onome tko iznosi tvrdnju.
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2013., 14:11   #54
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Ne moraš ništa dokazivati ako očekuješ da ćeš iznositi nove tvrdnje i očekivati da ti se vjeruje na riječ.

Inače, u civiliziranoj i akademskoj raspravi teret dokaza se nalazi na onome tko iznosi tvrdnju.
pa i ti si u istoj poziciji, iznosiš tvrdnje koje ne možeš dokazati
__________________
istinska i jedina prava demokracija je vlast naroda
friendship is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2013., 14:13   #55
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
....
Fakat si volja....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2013., 14:13   #56
Quote:
friendship kaže: Pogledaj post
analogija ti je jasno dana. mrtvi radio znači da nećeš čuti zvuk iz njega, a radio valovi i odašiljači i dalje postoje. što bi trebala dokazati činjenica da se zvuk ne čuje, osim da je radio evidentno mrtav?
Ako je tako, onda prijemnici, mozgovi, ljudi i slične pojave nisu od važnosti. Valovi su tu. Ne znam onda o čemu raspravljamo. Bio mozak živ ili mrtav svejedno je.

Neka valova..
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2013., 14:13   #57
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Nadalje, upravo je tužno objašnjavati da su osjećaji koje čovjek locira 'u srcu' upravljani CNS-om i to putem endokrinoloških mehanizama.

Zato je simbol osjećaja srce. Hipofiza šalje signal endokrinim žlijezdama da ispuste određenu količinu hormona koji onda mijenaju rad srca.

To je dokazano i lako provjerljivo..Daj nekome injekciju hormona, pa da vidiš osjećaja, lupanja srca..čega god hoćeš...

Zašto su ljudi prije mislili da je srce autonomno u tome, razumijem, a zašto se danas to misli, to može biti samo neka žalosna vijest..
koliko znam iz osobnog iskustva (bilo ih je podosta) ne bi se složio da je sasvim tako. slažem se samo utoliko da se razine i kvalitete raspoloženja mijenjaju pod utjecajem hormonalnih izlučevina (npr. loše raspoloženje se može popraviti nekim odgovarajućim vježbicama, optimistićnim mislima, tvarima koje potiču stvaranje i lučenje hormona... i obrnuto. ali to nije ono što je friendship dotaknuo u svojim pretpostavkama. ovdje se čisto radi o kanaliziranom protoku energije, svijesti.. u području srca, koje se nedvosmisleno manifestiraju kao univerzalna svijest u obliku neuvjetovanosti i osjećaja povezanosti sa svime bez obzira na udaljenost.
do te "spoznaje" može svak doći, ali tek kad prestane bježati od samog sebe odnosno vlastite neugodne nutrine koja prekriva sve te stvari koje "leže" negdje u dubljim odnosno finijim slojevima našeg psihofizičkog ustroja!
fbuki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2013., 14:21   #58
Quote:
friendship kaže: Pogledaj post
pa i ti si u istoj poziciji, iznosiš tvrdnje koje ne možeš dokazati
Za razliku od religioznih ljudi, raznih kvazi-duhovnjaka i slično, znanstvenici ne tvrde da nešto znaju, dok se to ne može dokazati izvan svake sumnje.

Filozofi i znanstvenici vole taj problem zvati hard problem of consciousness i za njega nuditi razne hipoteze..

Ono s čime radimo se zove komputacijska teorija uma.

A vi znate to o valovima, prijemnicima, itd..
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2013., 14:24   #59
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Jedini 'argument' ti je da mrtvi mozgovi rade. Što očito nije istina. Jer onda nitko nikad ne bi umro. Postavlja se pitanje zašto itko umire ako svijest postoji i u mrtvim mozgovima?

Sjedi lijepo u mrtvačnicu, pa vidi hoće li tko oživjeti nakon moždane smrti.
A gdje sam ja to rekao? bili su svjesni kada nije bilo aktivnosti, i ti uporno promatraš iz te leče da je svjesnost, svijest = mozak - pa onda da sam ja rekao da mrtvi mozgovi rade? jel vidiš gdje ti je greška, i to je jedan od razloga zašto doslovno samo gubim vrijeme ovdje. Stalno pitaš i pitaš i nikako da razmisliš i pokušaš sam skužiti.

A ovo o uskrsnuću.. pa o tome da dinamika = tamna materija. Mislim, jel si ti to stvarno napisao? mi ovdje govorimo o djelovanju kakva ima tamna materija na galaksiju i brzinu zvijezda.

Ostale stvari na početku i ne trebam komentirati. Jasno mi je zašto govoriš da se nekim stvarima nebi samo tako smijelo vjerovati, skeptičan si. Vidim, a i dobro je. Samo je malo druga stvar kada to govore više njih. I opet, kako drugačije pokazati da svijest može biti i bez mozga osim da netko ima svjesnih iskustva kada aktivnosti nema? nikako, jedini način.

Quote:
Zanimljivo je da isti efekt 'izvan tijela' imaju i testni piloti pri visokoj centrifugi i pri jakim G silama...
Jel isti ti mogu putovati svojom voljom do nekih udaljenih mjesta pri tim velikim G silama? dali su mogli? stimulirajući nekoje djelove mozga se također može ponoviti takav efekt pa da netko kao ima percepciju izvan tijela, no dali se pri tim iskustvima oni mogu slobodno kretati po sobi i izvan nje? to su sve samo SLIČNE stvari - a ne iste. To sam ti onime i pokušavao reći. Slično, ali nikako ne isto. Prema tome = ne debunkira se ništa. Kada će uspijeti točno u detalje ponoviti svaki aspekt tih iskustva, onda mi slobodno javi. No to još nitko nije uspio.

Quote:
Bi li se ti iznenadio kad bi ti ja rekao da sam radio na neuronskim mrežama, genetskim algoritmima, data miningu, da sam o tome napisao više radova?

Mislim da sam se ja upoznao sa dovoljno slučajeva...
Teško me šta može iznenaditi u ovom svemiru. Tako me ni ovo ne iznenađuje.

Dovoljno? što, samo tako pročitao nekoliko slučajeva i to je to? ima više toga.
Ironrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2013., 14:24   #60
Quote:
da mozak stvara svijest ...
... nije tako.

- Ideja kruga ili trokuta nije u mozgu, nije tako da je mozak *stvorio ideju kruga.
- Postoje rijetki događaji da si je netko uhvatio sadržaje svjesnosti druge osobe.

U ostalome *da mozak stvara "svijest":
- prvo trebamo imati jasan pojam "svijesti",
- a drugo morate to znat graditi, navesti točne mehanizme o *kako*. Ta tvrdnja ne valja ništa dok ne postoji dobar program "svijest.c".
Itto is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:39.