Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.10.2013., 10:40   #1
O srčekima, leptirićima i rozim zmajekima

Već sam neko vrijeme svjedok kako je danas pop-kultura to što si neki ljudi slikaju svoj svijet šarenim bojama, ispuštajući iz vida kakav on doista jest. Nemam ništa protiv toga da netko govori kako je njemu lijepo u životu i kako on uživa, no tu sam da sankcioniram bilo koga tko kaže da je to isključivo tako i da nije nikako drugačije. Jer na kraju krajeva, tko je drugima kriv da ne mogu gledati na svijet ružičasto. Isfuravanje mi ide užasno na živce. Netko napiše neku knjigu koja je zahvaljujući razni propagandama i promocijama od poznatih ljudi prihvaćena kao "lijek protiv svakog problema" i svi se nalijepe za nju kao muhe za govno. Kadim se da ima onih koji vide/znaju da nije svijet savršen, čak daleko od toga, da više podsjeća na pakao nego na raj prepun raznih savršenstava.

Koje je vaše iskustvo s vanjskim svijetom? Ima li i netko objektivniji pogled na svijet?
TomJack is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2013., 11:35   #2
Nemaju svi isto karmičko iskustvo. Netko je prošli život imao užasan i odvratan, pa kad dođe u sređenu obitelj i normalno okruženje, je presretan
Kung-Lao is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2013., 12:35   #3
ne nabijaju si svi na glavu iste sive naočale....
i zašto je svijet oko nas toliko bitan? s našim gledištem valja se pozabaviti, u tome su sve ljepote i gnjusobe. nisu izvan nas.
fbuki is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2013., 12:39   #4
Narano da nemaju svi isto karmičko iskustvo. Kako bi i mogli kad su karma i prošli životi izmišljotina?

Zašto je svijet oko nas toliko bitan? Hmm, možda zato jer u njemu živimo, tj. dio smo njega?
manian is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2013., 12:40   #5
Quote:
fbuki kaže: Pogledaj post
ne nabijaju si svi na glavu iste sive naočale....
i zašto je svijet oko nas toliko bitan? s našim gledištem valja se pozabaviti, u tome su sve ljepote i gnjusobe. nisu izvan nas.
Pojasni, slobodno.
TomJack is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2013., 13:45   #6
Quote:
manian kaže: Pogledaj post
Kako bi i mogli kad su karma i prošli životi izmišljotina?
A šta je karma?
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2013., 13:55   #7
Quote:
yakuzza kaže: Pogledaj post
A šta je karma?
"the principle of retributive justice determining a person's state of life and the state of his reincarnations as the effect of his past deeds"

Što je duhovnost?
manian is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2013., 14:04   #8
Quote:
manian kaže: Pogledaj post
"the principle of retributive justice determining a person's state of life and the state of his reincarnations as the effect of his past deeds"

Što je duhovnost?
Ne znam najbolje engleski, pa mi možeš to slobodno na srpskom, hrvatskom, bosanskom.

Šta je duhovnost sam ti lepo, iscrpno, iskreno i iskustveno ali ne i predugačko opisao na onoj temi na kojoj sprovodiš sokratovsku metodu. Da ne moram i ja copy-paste da koristim..

Dakle, šta je to karma i šta je u vezi karme tačno izmišljeno i u odnosu na to šta bi bilo istina, ako je karma neistina?

ali slobodno napiši i šta je to duhovnost po tebi? ne žuri, svojim rečima.. Mislim, ako te ne mrzi.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2013., 14:24   #9
Quote:
yakuzza kaže: Pogledaj post
Ne znam najbolje engleski, pa mi možeš to slobodno na srpskom, hrvatskom, bosanskom.

Šta je duhovnost sam ti lepo, iscrpno, iskreno i iskustveno ali ne i predugačko opisao na onoj temi na kojoj sprovodiš sokratovsku metodu. Da ne moram i ja copy-paste da koristim..

Dakle, šta je to karma i šta je u vezi karme tačno izmišljeno i u odnosu na to šta bi bilo istina, ako je karma neistina?

ali slobodno napiši i šta je to duhovnost po tebi? ne žuri, svojim rečima.. Mislim, ako te ne mrzi.
Hej hej dečki, pa nisam mislio da se ovdje komentira duhovnost i karma, već objektivna percepcija vanjskog svijeta.
TomJack is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2013., 16:28   #10
Quote:
yakuzza kaže: Pogledaj post
Ne znam najbolje engleski, pa mi možeš to slobodno na srpskom, hrvatskom, bosanskom.

Šta je duhovnost sam ti lepo, iscrpno, iskreno i iskustveno ali ne i predugačko opisao na onoj temi na kojoj sprovodiš sokratovsku metodu. Da ne moram i ja copy-paste da koristim..

Dakle, šta je to karma i šta je u vezi karme tačno izmišljeno i u odnosu na to šta bi bilo istina, ako je karma neistina?

ali slobodno napiši i šta je to duhovnost po tebi? ne žuri, svojim rečima.. Mislim, ako te ne mrzi.
"princip retributivne pravde koja određuje životno stanje osobe i stanje njenih reinkarnacija kao posljedica njenih prošlih djela" bi bio grubi prijevod

Kratko, jasno, sadržajno.

Probaj mi sad ti definirati duhovnost na taj način - kratko, jasno i sadržajno.

Nisi mi objasnio. To što si pisao bilo je predugačko, možda se tebi ne čini, ali stvarno jest. Pogotovo ako uzmemo u obzir da u svoj toj dužini zapravo ništa nisi rekao.
Izmišljena je "neka viša pravda", izmišljena je reinkarnacija. Istina je da se rodiš, umreš i to je sve.
Već sam ti rekao što je duhovnost po meni - isto što i bog, jednorozi, levitacija, nadnaravne moći, anđeli, babaroga, djeda mraz...
manian is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2013., 17:54   #11
Quote:
manian kaže: Pogledaj post
"princip retributivne pravde koja određuje životno stanje osobe i stanje njenih reinkarnacija kao posljedica njenih prošlih djela" bi bio grubi prijevod

Kratko, jasno, sadržajno.

Probaj mi sad ti definirati duhovnost na taj način - kratko, jasno i sadržajno.

Nisi mi objasnio. To što si pisao bilo je predugačko, možda se tebi ne čini, ali stvarno jest. Pogotovo ako uzmemo u obzir da u svoj toj dužini zapravo ništa nisi rekao.
Izmišljena je "neka viša pravda", izmišljena je reinkarnacija. Istina je da se rodiš, umreš i to je sve.
Već sam ti rekao što je duhovnost po meni - isto što i bog, jednorozi, levitacija, nadnaravne moći, anđeli, babaroga, djeda mraz...
Karma je uzročno-posledična zakonitost, ako stolaru mašina odseče ruku - neće je imati do kraja života, ne vidmi da je taj princip isto što i jednorog. Ako neko tu ubaci i prošle živote, to je takođe tačno makar posredno ako ti se ne sviđa ideja da ti imaš nekakav prošli život ili živote, jer smo mi nastavak čitave prošlosti i delovanje prošlih generacija, u većem smislu nastavljamo ono dokle su oni stigli.

Ako je tebi duhovnost isto što i babaroga, onda nemoj pitati šta je duhovnost kad nisi u stanju ili ne želiš da malo pokreneš razmišljanje šta bi to bio pojam karme koja je sasvim logična zakonitost sem što je pojam uzet iz drugog jezičkog diskursa.

Ti ako meni daš kratku, jasnu, razložnu definiciju vremena? Onda "skidam kapu, šefe"
Dakle, šta je to vreme? Kako mi znamo šta je vreme? Pokaži mi gde je vreme? A ako je vreme nešto iskrivljeno, pokaži mi gde se iskrivljuje?

Kao što je nemoguće dati direktnu definiiju filozofije, a o njoj se može govoriti na mnoge načine. Tako i tebi, koji razmišljaš po određenom šablonu, skoro je nemoguće obrazložiti nešto što za tebe u startu ne postoji, iako je meni tako jednostavno, blisko, praktično i svakodnevno. Ali ako ti to stavim u rečenicu, tebi to nikako neće biti jasno.

Ova definicija ti ništa ne znači, ali ona nosi u sebi esenciju duhovnosti - "Duhovnost je uravnoteženost osobe", mogu reći i "Duhovnost je sposobnost razvoja osobe tokom čitavog života u svim njenim aspektima, intelektualno, kreativno, sa sve usklađenijim načinom mišljenja koje je samo pozitivno" - ti to možeš priravnati nečemu što je tebi možda poznato, samo da li je, da li poznaješ takve osobe? Ja ih poznajem lično.. one su duhovno razvijene, a moći jedne duhovne osobe mogu biti čudesne.

I da, naravno, kada se govori o duhovnosti, govori se o nečijoj duhovnosti ne o duhovnosti po sebi, tako postoji duovnost različitih ljudi, i to jeste jedna te ista pojava, kao što je inteligencija čoveka jedna te ista pojava - kao inteligencija, ili ljudsko zdravlje kao pojava, svako ima svoje zdravlje ali ono je jedna pojava među ljudima.

Kako ti to ne znači ništa, jer sam napisao isto što i kada bih pričao o anđelima i jednorozima, onda potvrđujem moju tezu da sam loš facilitator tebi, moraćeš naći boljeg učitelja.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2013., 18:52   #12
Quote:
tbrljak kaže: Pogledaj post
Hej hej dečki, pa nisam mislio da se ovdje komentira duhovnost i karma, već objektivna percepcija vanjskog svijeta.
odgovor koji zelis cuti dobit ces na psihologiji, gdje ce ti ekipa objasnit kako ljudi bjeze od stvarnosti, pokusavaju zavarati druge i sebe itd... ovdje na duhovnosti cut ces samo ono za sto nisi spreman
__________________
love is everything
poisonous ivy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2013., 18:58   #13
Quote:
tbrljak kaže: Pogledaj post
Pojasni, slobodno.
uvriježena je navika iz petnih žila prikazivati sliku svijeta upravo onako kako ga mi trenutno zapažamo i doživljavamo. dok suprotna iskustva, od naših, istoga svijeta u istom vremenu nastoje se protumačiti kao nerealna mentalna fantazija.

fascinantno je dakle zašto ljudi, svim silama, žele svoja iskustva generelazirati kao jedina ispravna, a na osnovi vlastite percepcije.
fbuki is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2013., 19:03   #14
Quote:
poisonous ivy kaže: Pogledaj post
odgovor koji zelis cuti dobit ces na psihologiji, gdje ce ti ekipa objasnit kako ljudi bjeze od stvarnosti, pokusavaju zavarati druge i sebe itd... ovdje na duhovnosti cut ces samo ono za sto nisi spreman
Hajde na što to ja nisam spreman?

Ima i razloga zašto je tu, zamisli...
TomJack is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2013., 19:06   #15
Quote:
fbuki kaže: Pogledaj post
uvriježena je navika iz petnih žila prikazivati sliku svijeta upravo onako kako ga mi trenutno zapažamo i doživljavamo. dok suprotna iskustva, od naših, istoga svijeta u istom vremenu nastoje se protumačiti kao nerealna mentalna fantazija.

fascinantno je dakle zašto ljudi, svim silama, žele svoja iskustva generelazirati kao jedina ispravna, a na osnovi vlastite percepcije.
Tko kani protumačiti svijet kao nerealnu fantaziju? Ja?
TomJack is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2013., 19:25   #16
Quote:
tbrljak kaže: Pogledaj post
Hajde na što to ja nisam spreman?

Ima i razloga zašto je tu, zamisli...
fbuki ti je dao savrsen odgovor na postavljeno pitanje...savrseno objasnjenje...
__________________
love is everything
poisonous ivy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2013., 19:33   #17
Quote:
poisonous ivy kaže: Pogledaj post
fbuki ti je dao savrsen odgovor na postavljeno pitanje...savrseno objasnjenje...
Napisao je da je slika svijeta upravo onakva kako ga mi trenutno zapažamo i doživljavamo. Ništa novo nije rekao, a mene upravo zanima to podijeljeno mišljenje, razumiješ? Dakle kako god da netko definira/vidi ovaj svijet, neka napiše. Znaš ono, je li šareni, plavi, crveni, zeleni... To me zanima, filozofija me ne zanima, niti psihologija - zašto oni baš tako vide svijet.
TomJack is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2013., 19:35   #18
Quote:
yakuzza kaže: Pogledaj post
Karma je uzročno-posledična zakonitost, ako stolaru mašina odseče ruku - neće je imati do kraja života, ne vidmi da je taj princip isto što i jednorog. Ako neko tu ubaci i prošle živote, to je takođe tačno makar posredno ako ti se ne sviđa ideja da ti imaš nekakav prošli život ili živote, jer smo mi nastavak čitave prošlosti i delovanje prošlih generacija, u većem smislu nastavljamo ono dokle su oni stigli.

Ako je tebi duhovnost isto što i babaroga, onda nemoj pitati šta je duhovnost kad nisi u stanju ili ne želiš da malo pokreneš razmišljanje šta bi to bio pojam karme koja je sasvim logična zakonitost sem što je pojam uzet iz drugog jezičkog diskursa.

Ti ako meni daš kratku, jasnu, razložnu definiciju vremena? Onda "skidam kapu, šefe"
Dakle, šta je to vreme? Kako mi znamo šta je vreme? Pokaži mi gde je vreme? A ako je vreme nešto iskrivljeno, pokaži mi gde se iskrivljuje?

Kao što je nemoguće dati direktnu definiiju filozofije, a o njoj se može govoriti na mnoge načine. Tako i tebi, koji razmišljaš po određenom šablonu, skoro je nemoguće obrazložiti nešto što za tebe u startu ne postoji, iako je meni tako jednostavno, blisko, praktično i svakodnevno. Ali ako ti to stavim u rečenicu, tebi to nikako neće biti jasno.

Ova definicija ti ništa ne znači, ali ona nosi u sebi esenciju duhovnosti - "Duhovnost je uravnoteženost osobe", mogu reći i "Duhovnost je sposobnost razvoja osobe tokom čitavog života u svim njenim aspektima, intelektualno, kreativno, sa sve usklađenijim načinom mišljenja koje je samo pozitivno" - ti to možeš priravnati nečemu što je tebi možda poznato, samo da li je, da li poznaješ takve osobe? Ja ih poznajem lično.. one su duhovno razvijene, a moći jedne duhovne osobe mogu biti čudesne.

I da, naravno, kada se govori o duhovnosti, govori se o nečijoj duhovnosti ne o duhovnosti po sebi, tako postoji duovnost različitih ljudi, i to jeste jedna te ista pojava, kao što je inteligencija čoveka jedna te ista pojava - kao inteligencija, ili ljudsko zdravlje kao pojava, svako ima svoje zdravlje ali ono je jedna pojava među ljudima.

Kako ti to ne znači ništa, jer sam napisao isto što i kada bih pričao o anđelima i jednorozima, onda potvrđujem moju tezu da sam loš facilitator tebi, moraćeš naći boljeg učitelja.
Nije. Karma podrazumjeva prošle živote, inače nam nebi trebala riječ "karma", već bi uzrok-posljedica bilo dovoljno. Prošli životi su jednako što i jednorog.

Ti tvrdiš da znaš što je duhovnost, i to "prava" duhovnost. Kada to tvrdiš, bilo bi lijepo i da objasniš nama koji nismo u stanju razmišljati (ili izmišljati?).

Naravno da je moguće dati definiciju filozofije, o čemu pričaš?
Može se o svemu govoriti na razne načine, ali nije bitna forma već sadržaj. Možemo o automobilu govoriti na razne načine, ali definicija je jedna.

Ovo već poprima oblik definicije. Ali nebi rekao da je duhovnost uravnoteženost osobe. Uravnoteženost osobe je uravnoteženost osobe. Zašto nam treba dodatna riječ kao što je duhovnost, za nešto za što već imamo odgovarajući naziv?
"sposobnost razvoja osobe tokom čitavog života u svim njenim aspektima, intelektualno, kreativno, sa sve usklađenijim načinom mišljenja koje je samo pozitivno" - to se zove razum i um, samo bez "mišljenja koje je samo pozitivno". Mišljenje koje je samo pozitivno je samozavaravanje. I pitanje je vremena kada će se urušiti. A kada se uruši, duboko se uruši.

Ne tražim učitelja.
Ali ovo - "Duhovnost je sposobnost razvoja osobe tokom čitavog života u svim njenim aspektima, intelektualno, kreativno, sa sve usklađenijim načinom mišljenja koje je samo pozitivno" - je već definicija. Tvoja osobna, ali definicija. Sada kada smo se složili oko čega raspravljamo, sada možemo raspravljati. Ukoliko želimo, naravno.
manian is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2013., 19:40   #19
Quote:
tbrljak kaže: Pogledaj post
Napisao je da je slika svijeta upravo onakva kako ga mi trenutno zapažamo i doživljavamo. Ništa novo nije rekao, a mene upravo zanima to podijeljeno mišljenje, razumiješ? Dakle kako god da netko definira/vidi ovaj svijet, neka napiše. Znaš ono, je li šareni, plavi, crveni, zeleni... To me zanima, filozofija me ne zanima, niti psihologija - zašto oni baš tako vide svijet.
zato sto je nase unutarnje stanje odraz onoga sto se dogadja oko nas, nama... i ono na sto usmjerimo paznju ujedno i privlacimo...

stoga, ako se usmjeris na "nepravdu", posljedica ce biti to da ces u zivot privuci jos gomilu situacija u kojoj ces vidjeti tu istu nepravdu kao potvrdu onoga na sto si se usmjerio --- to je zakon privlacnosti
__________________
love is everything

Zadnje uređivanje poisonous ivy : 06.10.2013. at 19:48.
poisonous ivy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2013., 19:53   #20
Quote:
poisonous ivy kaže: Pogledaj post
zato sto je nase unutarnje stanje odraz onoga sto se dogadja oko nas, nama... i ono na sto usmjerimo paznju ujedno i privlacimo...

stoga, ako se usmjeris na "nepravdu", posljedica ce biti to da ces u zivot privuci jos gomilu situacija u kojoj ces vidjeti tu istu nepravdu kao potvrdu onoga na sto si se usmjerio --- to je zakon privlacnosti
Hjoj, ja kao da pričam japanski... Po n-ti put, ne zanimaju me pojašnjenja, već iskustva.
TomJack is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:46.