Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.12.2013., 14:28   #41
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
Duhovnost mos gledati kao akciju, kao praxis...ili kao na ukupnost naseg osluskivanja ove neobicne pojave zvane zivot...
Quote:
atko kaže: Pogledaj post
( ako imamo dovoljno tišine što je drugi zadatak) možemo prepoznati u pravom svjetlu znači tek tu, na novom položaju, uočavamo okov.
Ovo su dva vesla na barci u oceanu duhovnosti. Sad samo treba pljunuti u dlanove i zaveslati...
Templarski red is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2013., 14:37   #42
Thumbs up Anyone who ever held you Would tell you the way I'm feeling Anyone who ever wanted you Would try to!

Quote:
Bluzara stari kaže: Pogledaj post
Čemu naglašavati da je sad trenutno dan a nije noć ?
Čemu naglašavati da prihvaćamo sebe onakvim kakvi jesmo ?
Zar se možemo prihvatiti kakvi nismo ?
Što je sa osobama koje nisu ostvarili ni 1% od života odnosno od njihovog pogleda na život ?
Na koji način njima objasniti da duhovna obnova oslobađa um od žaljenja i briga ?
U tom slučaju je višak i taj smjer u kojem želimo ići.
U teoriji ova rečenica ima specifičnu težinu koja ostaje u domeni filozofije, možda pseudofilozofije.
U praksi nema smisla.
Jadnik koji skuplja boce po kontejnerima vidi svoju mogućnost promjene prema drugom kontejneru gdje opet postoji mogučnost da ima više boca, naravno išao je u smjeru kojeg je poželio.
Klišeji tipa misli sretno pa ćeš pronaći par debelih čarapa za zimu ili razmišljaj pozitivno pa ćeš danas skupiti 10 boca više nego jučer i imati za kruh.
Gdje je tu duhovnost kada osnovna egzistencija ovisi o vremenskim prilikama ili gladi ?
new life is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2013., 14:43   #43
Smile You'll never know how much you hurt me Stay a minute can't you see that I I wanna fall from the...!

Quote:
Điđe T. kaže: Pogledaj post
a di je granica osobnosti i duševnog poremećaja?
ko to određuje?
liječnici psihijatri?
a što, pak, oni znaju?
Granica je uvijek u tebi jer je delfijsko da spoznaš samoga sebe isključivo upućeno tebi, a ne prevaspitavanju drugih.
A kako ćeš definirati druge najmanje je bitno - jedino je važno da ničim izazvano ne omalovažaš druge jer to najbolje govori o tvom intimnom kompleksu.
Bitno je ne smatrati da je tvoj put jedini ispravan, već tek jedan od beskonačnih, čime ćeš omogućiti da njime individualno koračaš jer se u odnosu stvara mnogo veća ovisnost nego što u odnosu sa samim sobom možeš napraviti.
new life is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2013., 09:08   #44
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
Duhovnost! Što je to? Meni djeluje kao nekakvo samozavaravanje!
to ti je kad spoznaš da ceš umrijeti kao i svi i ništa neceš odnijeti sa sobom u grob pa onda od te pocetne tocke pocneš kreirati svoj život živeci ga na nacin da ga živiš a, ne preživljavaš......
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2013., 09:57   #45
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
to ti je kad spoznaš da ceš umrijeti kao i svi i ništa neceš odnijeti sa sobom u grob pa onda od te pocetne tocke pocneš kreirati svoj život živeci ga na nacin da ga živiš a, ne preživljavaš......
Ali duhovnost ima i drugi glavni cilj. A to je da nam ona navodno daje odgovore:
gdje smo? Zašto smo? I kuda idemo ?

Da nam ona navodno ne daje takve odgovore, onda Gotama Sidarta Buda ne bi nikada bio išao u isposnike, nego bi uživao kao kraljević i uskorašnji kralj. Imao bi harem žena kao Salomon , te bi nastojao da bude što bolji kralj.

Da li je moguće naći odgovore na gornja tri pitanja nitko ne zna. NAVODNO da neki to znaju. Ova gospođa je navodno to saznala:
http://www.mudremisli.com/2010/09/bu...ahinja-rjonen/

Doduše na vrlo gadan način !

Quote:
Originally Posted by blue bird View Post
Duhovnost mos gledati kao akciju, kao praxis...ili kao na ukupnost naseg osluskivanja ove neobicne pojave zvane zivot...
Ova gore gospođa je osluškivala borove kada nema vjetra. Što je to što je ona čula !!??
Ne pitaj ništa.
Oslušni drhtaj borova
kad utihne vjetar.

Zadnje uređivanje krena : 23.12.2013. at 10:31.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2013., 14:08   #46
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ali duhovnost ima i drugi glavni cilj. A to je da nam ona navodno daje odgovore:
gdje smo? Zašto smo? I kuda idemo ?.......
dragi moj krena, kad shvatiš što sam napisala, shvatit ceš gdje si, zašto si i kuda ideš
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2013., 16:21   #47
Quote:
atko kaže: Pogledaj post
tako jednostavan uvid a tako " s moći"! , je li da je ?
pa je ali nekada mi izgleda kao da ima nešto u meni što želi da stvara slike i pati. i ne znam da li da ga pustim, i posmatram šta radi, ili da ga pošaljem u tri lijepe..

Zadnje uređivanje urlator : 23.12.2013. at 16:35.
urlator is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2013., 17:28   #48
Arrow

ustvari, već sam odabrao ovo drugo ali svejedno me zanima mišljenje.
urlator is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2013., 17:46   #49
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
to ti je kad spoznaš da ceš umrijeti kao i svi i ništa neceš odnijeti sa sobom u grob pa onda od te pocetne tocke pocneš kreirati svoj život živeci ga na nacin da ga živiš a, ne preživljavaš......
Happyning is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2013., 18:29   #50
Quote:
Težina suočavanja sa samim sobom
Suocavanje sa samim sobom jest put ali ljudi neznaju sto bi to trebalo znaciti, kako na koji nacin se suocavati i sto to donosi. Jednostavno nitko ljude ne uci tome a krenu se suocavati pojedinci koje je zivot dobro istamburao. Neki naravno niti tada jedan dio svakako pokusa nesto. Sto ce covjeku bilo kakvo suocavanje ako je covjek vise manje zadovoljan sa svojim zivotom?

Pod teskim, nepodnosljivim stanjem se ljudi ili krenu suocavati sa sobom ili se ubiju.
Sergio80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2013., 11:03   #51
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
dragi moj krena, kad shvatiš što sam napisala, shvatit ceš gdje si, zašto si i kuda ideš
draga moja tanita. Mislim da sam shvatio i slažem se s tobom...
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2013., 10:44   #52
Tema je spoznati sebe a ne deliti drugima lekcije.
Ali onaj ko spozna sebe nema ni zelju drugima pricati sta da rade.
Jednostavno, na silu duhovnost ne ide.
Teme duhovosti sve vise podsecaju na anticke raspravio iz filozofije; u smislu prvo je nastala vatra, vazduh il zemlja, istina je subjektivna objektivna, pomesana, ili nesto treca.
Dokazivanje-nemoguca misija.
distrgovina is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2013., 11:01   #53
Quote:
distrgovina kaže: Pogledaj post
Tema je spoznati sebe a ne deliti drugima lekcije.
Ali onaj ko spozna sebe nema ni zelju drugima pricati sta da rade.
Jednostavno, na silu duhovnost ne ide.
Teme duhovosti sve vise podsecaju na anticke raspravio iz filozofije; u smislu prvo je nastala vatra, vazduh il zemlja, istina je subjektivna objektivna, pomesana, ili nesto treca.
Dokazivanje-nemoguca misija.
Potpis na ovo!
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2013., 01:38   #54
Kada se radi o samospoznaji, setim se filma Slika Doriana Greya, po knizi irskog pisca Oscara Wildea.
Jednostavno ljudi sebe ne poznaju. Pravilnije je reci ne zele spoznati.
Mislim evolucija je uradila da se sve lose potiskuje i zaboravlja, sto je za fizicko postojanje dobro, ali za duhovni razvoj nije. Ima li mogucnosti spoznati svijet ako sebe ne poznajemo. Fizicki da, duhovno ne.
distrgovina is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2013., 01:48   #55
Malo prakse;

Ako netko uistinu ne bi imao na raspolaganju više vremena, dovoljno je pet minuta svakoga dana.Važno je samo kako smo iskoristili tih pet minuta. Za to se vrijeme čovjek treba potpuno istrgnuti iz svoga svakodnevnog života. Njegov misaoni, njegov osjećajni život treba biti drugačije obojen nego što je inače. On svoje radosti, svoje patnje, svoje brige, svoja iskustva, svoja djela treba pustiti da prolaze ispred njegove duše. Pritom se treba postaviti tako da sve što inače proživljava promatra s jednog višeg gledišta. Sjetimo se samo kako u običnom životu čovjek sasvim drugačije gleda na ono što je učinio ili doživio netko drugi nego što je sam doživio ili učinio. To ne može biti drugačije, jer smo s onim što sami doživljavamo ili činimo usko povezani, dok doživljaj ili čin nekog drugog tek promatramo. U izdvojenim trenucima treba nastojati vlastite doživljaje i djela gledati i prosuđivati tako kao da ih čovjek
nije učinio ili doživio sam, nego kao da ih je doživio i učinio netko drugi.
Mora nastupiti prema samome sebi s unutarnjim mirom prosuđivanja. Postigne li to, vlastiti doživljaji pokazuju mu se tada u novom svjetlu.

p.s. Iz knjige; Kako se stjecu spoznaje visih svijetova-Rudolf Steiner.
distrgovina is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2013., 10:18   #56
Quote:
distrgovina kaže: Pogledaj post
Tema je spoznati sebe a ne deliti drugima lekcije.
Ali onaj ko spozna sebe nema ni zelju drugima pricati sta da rade.
Jednostavno, na silu duhovnost ne ide.
Istina. Tko nije, nije. Ne vrijedi mu pričati. Možeš se sporazumjeti samo s onim tko je na tom putu, makar i na početnoj etapi.
__________________
Nije pametno kritizirati nečije kuhanje ako želite ponovo jesti kod te osobe.
rosita22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2013., 12:33   #57
What a load of crap.
manian is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2013., 14:49   #58
Quote:
manian kaže: Pogledaj post
What a load of crap.
Može, no i doživljaj crap-a je individualan.
__________________
Nije pametno kritizirati nečije kuhanje ako želite ponovo jesti kod te osobe.
rosita22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2013., 15:17   #59
Quote:
distrgovina kaže: Pogledaj post
Malo prakse;

Ako netko uistinu ne bi imao na raspolaganju više vremena, dovoljno je pet minuta svakoga dana.Važno je samo kako smo iskoristili tih pet minuta. Za to se vrijeme čovjek treba potpuno istrgnuti iz svoga svakodnevnog života. Njegov misaoni, njegov osjećajni život treba biti drugačije obojen nego što je inače. On svoje radosti, svoje patnje, svoje brige, svoja iskustva, svoja djela treba pustiti da prolaze ispred njegove duše. Pritom se treba postaviti tako da sve što inače proživljava promatra s jednog višeg gledišta. Sjetimo se samo kako u običnom životu čovjek sasvim drugačije gleda na ono što je učinio ili doživio netko drugi nego što je sam doživio ili učinio. To ne može biti drugačije, jer smo s onim što sami doživljavamo ili činimo usko povezani, dok doživljaj ili čin nekog drugog tek promatramo. U izdvojenim trenucima treba nastojati vlastite doživljaje i djela gledati i prosuđivati tako kao da ih čovjek
nije učinio ili doživio sam, nego kao da ih je doživio i učinio netko drugi.
Mora nastupiti prema samome sebi s unutarnjim mirom prosuđivanja. Postigne li to, vlastiti doživljaji pokazuju mu se tada u novom svjetlu.

p.s. Iz knjige; Kako se stjecu spoznaje visih svijetova-Rudolf Steiner.
Ja ću probat malo prakičnije .

Nešto vam se događa, ljuti ste, bijesni, napeti, štagod. Događaj treba pustiti da se događa a pritom treba promatrati sebe. Promatrati što izaziva tu emociju i gdje se ona zapravo osjeća. Sigurno ste nekad doživjeli da se ljutite pa vas boli želudac, trbuh, glava... Ne mora to biti ni bol već "kamen", "težina", "napetost". E kad to locirate treba se tamo spustiti. Iz glave i roja misli spustiti se u napetost, težinu, kamen. Osjećati,pustiti da se događa, promatrati i otpuštati. Teško je jer se najčešće bježi natrag "u glavu", ali treba se vraćati i vraćati.
E sad, za to nije dovoljno 5 min, treba vremena koliko treba.
boo-boo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2013., 15:39   #60
Quote:
boo-boo kaže: Pogledaj post
Sigurno ste nekad doživjeli da se ljutite pa vas boli želudac, trbuh, glava... Ne mora to biti ni bol već "kamen", "težina", "napetost".
da, da..prokleti želudac
urlator is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:41.