Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.05.2016., 12:45   #41
Quote:
alfa111 kaže: Pogledaj post
U redu, možda sam previše generalizirali, ali ako netko nema i ne može si priuštiti svadbu od 200 ljudi sa svim popratnim stvarima, zašto istu organizira i od mene i drugih gostiju očekuje da ću je financirati?
zato što zna da nemate muda odbit
Zalizani is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2016., 12:46   #42
Quote:
alfa111 kaže: Pogledaj post
Zavidna sam na količinu adrenalina u mladencima oko 5 ujutro na svadbi kada razmišljaju o tome da li će sa kuvertama moći platiti prošlu noć :klap:
Ja sam u svojoj "karijeri" presjedača na svadbama samo jednom naišla na ovaj par. Oni su baš imali javno taj stav "pravimo svatove jer oćemo pare".
Na kraju ih je ne znam jel to karma il tuča u svatovima koja je bila zbog loše organizacije i kretena dovela do toga da su morali dizat još jedan kredit da pokriju troškove dugova ( mladoženja je nomalno morao pozvat 200 ljudi od kojih je najčešće dobio kuverte sa kisikom), a još su gradili kuću u isto vrijeme. Pametni ljudi nema šta.

Ostali su većinom bili ili pod pritiskom roditelja ili su sami to htjeli, ali imam osjećaj da ovi kojima je to bila želja da su se većinski ponašali kao recimo forumaš koji je rekao da je štedio i napravio onoliko da se ne uvaljuje u dug zbog jedne večeri. Samo sam jednom naišla na ove koji prasce kolju da im se duplo vrati. Glupo odigrano. Čak su toliko bili zaneseni u svatove da doslovno nisu imali gdje živit poslije svatova jer ono... goli zidovi i no no namještaja...

Možda čak i kužim poantu ove teme jer i sama zbilja ne volim ljude koji kukaju kako nemaju, niko ne radi nit ima u planu išta raditi, al svatovi moraju bit od trista ljudi sa šargijama, kristalnim lusterima, satenskim stolnjacima i nekim perverznim dekoracijama, haljinama od po nekoliko tisuća kuna... a onda se sutra vrate u podstanare il svekrvi...i to je to. Netko je spomenuo vamo nekakvu cifru od 10000€... mislim svaka čast onom tko to ima i tko ima stambeno pitanje rješeno, al onaj ko nema, a uloži u kičeraj je uz dužno poštovanje tradiciji, hrvatskom jalu i ostalim pizdarijama, glup ko točak.

Baš žive zbog sela.

EDIT: Sad naravno imaju dvije bebe, socijalna pomoć plus rad na crno kad nešt uleti. Al moraju ipak vozit mercedes, imat uređenu kuću boli glava jer... ne treba se odricat luksuza takve vrste. Al po hranu ćemo u pučku kuhinju. I shit you not.
QMSBiaaač is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2016., 12:47   #43
Quote:
MihaOfficial kaže: Pogledaj post
Pa mi ne ocekujemo iz razloga jer ce doci ljudi koji su uvijek tu za nas. Zasto bi mi bilo zao novca za njih?
Novca ce uvijek biti, samo ovakvih stvari nece
Ne znam, teško mi je zamisliti da netko ima krug od 150 ljudi sa kojima se uopće čuje barem jednom mjesečno, a kamoli 150 bliskih ljudi koji su uvijek tu za njega.
alfa111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2016., 12:52   #44
Quote:
alfa111 kaže: Pogledaj post
Za mene je brak općenito bezveze i nisam sigurna da li ću se ikada udati, a da ne pričam o tom kada bi se i udala, to bi bilo zbog partnera, a ne zbog sela.
Nemoj biti toliko ljuta na nešto što te se ne tiče, ti ćeš sebi napraviti kako tebi odgovara.

Evo ja se udajem uskoro, nit zbog sela, nit zbog novaca, u 6 godina smo prošli sito i rešeto, sredili stan i još neke druge stvari, ne razumijem te baš.... zar misliš da svadba košta 5 kuna, pa pričaš o zaradi?

Mi smo isto gostima rekli da nam ne nose i da nam ne treba ništa, na što su se neki zgrozili, pa smo skužili da ćemo se sa svima posvađati ako to nastavimo govoriti.
Tako da, ako ne želiš donijeti poklon na svadbu, možda ti mladencima to uopće neće smetati, nemoj biti tak ljuta zbog toga.

I da, nemamo papirnate pozivnice.
__________________
''Be yourself'' is the worst advice you can give to some people.
Xanthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2016., 12:59   #45
Quote:
Xanthe kaže: Pogledaj post
Nemoj biti toliko ljuta na nešto što te se ne tiče, ti ćeš sebi napraviti kako tebi odgovara.

Evo ja se udajem uskoro, nit zbog sela, nit zbog novaca, u 6 godina smo prošli sito i rešeto, sredili stan i još neke druge stvari, ne razumijem te baš.... zar misliš da svadba košta 5 kuna, pa pričaš o zaradi?

Mi smo isto gostima rekli da nam ne nose i da nam ne treba ništa, na što su se neki zgrozili, pa smo skužili da ćemo se sa svima posvađati ako to nastavimo govoriti.
Tako da, ako ne želiš donijeti poklon na svadbu, možda ti mladencima to uopće neće smetati, nemoj biti tak ljuta zbog toga.

I da, nemamo papirnate pozivnice.
Nisam ljuta na to, ali ne znam zašto bi se posvađala sa nekim tko mi kaže da nemoram nositi poklon? Evo stvarno iako tako ne zvučim, ful sam darežljiva i obožavam ljudima pokloniti i skupe stvari i sitnice i razveseliti ih. Između ostalog na ovu temu me potaknulo i to što me stalno zovu na svadbe ljudi kojima sam nebitna u životu isto koliko i oni meni. Mislim da njima ništa ne znači to što ću ja biti tamo na taj dan jer realno svako od nas ima možda krug od 10,15 stvarno BITNIH ljudi uključujući i obitelj.
alfa111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2016., 13:04   #46
Quote:
alfa111 kaže: Pogledaj post
Ne znam, teško mi je zamisliti da netko ima krug od 150 ljudi sa kojima se uopće čuje barem jednom mjesečno, a kamoli 150 bliskih ljudi koji su uvijek tu za njega.
što veći krug ljudi to sitnije duše
Zalizani is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2016., 13:08   #47
Predlazem autorici teme da otvori FB grupu - Velebne svadbe mi idu na zivce, priznaj, znam da lazes.


Pa da se i neki protestic organizira, malo se hoda, vice, zvizduce - cisto radi izbacivanja negativne energije
__________________
Unfuck yourself
Nausikaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2016., 13:09   #48
Ako te netko pozove, možeš odbiti.
Mi osim obitelji koja živi u drugim mjestima, imamo dosta širok krug prijatelja, baš zato što smo svi sami tu, što kroz fakultet, što kroz posao i nije problem doći tako do 60-70 ljudi, to ih je 30tak u paru. Ne znam, drago mi je vidjeti da se vesele tome koliko i mi, neki doslovno i više.... zašto se svadbe uvijek povezuju uz nešto mučno, prisilno, jadno, seljaštvo, kao da zoveš ljude koje nikad ne vidiš i baš te briga za njih i tako redom...baš tužno...

Nismo se posvađali, nego su nas izbezumljeno gledali da kako to mislimo da ništa ne nose, da to tako ne može i bla bla...
__________________
''Be yourself'' is the worst advice you can give to some people.
Xanthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2016., 13:10   #49
Quote:
Zalizani kaže: Pogledaj post
što veći krug ljudi to sitnije duše
Ja se odazovem na svaku svadbu, osim ako me obaveze ne spriječe. To što ću morati platiti za nešto što pojedem i popijem je normalno, ali zbog toga ne mogu vjerovati kada netko kaže da radi svadbu od 150 ljudi koje želi počastiti Za mene je čašćenje kad ja dođem negdje i ništa se ne očekuje od mene za uzvrat.

Znala sam da nitko neće priznati i reći: Da radim veliku svadbu jer me okolina prisiljava na to i da nisam spreman dati 10/15k eura za jednu noć, a da se barem potajno ne nadam da ću na kraju svega biti na 0
alfa111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2016., 13:11   #50
Quote:
nausikaja123 kaže: Pogledaj post
Predlazem autorici teme da otvori FB grupu - Velebne svadbe mi idu na zivce, priznaj, znam da lazes.


Pa da se i neki protestic organizira, malo se hoda, vice, zvizduce - cisto radi izbacivanja negativne energije

Ja zaista ne vjerujem da ovo nekoga muči
__________________
Osebujna
hardy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2016., 13:13   #51
Quote:
harderfaster kaže: Pogledaj post

Ja zaista ne vjerujem da ovo nekoga muči
Da ne muči nikoga, nebi na temi o tome koliko se novaca daruje na svadbi bilo 1,496 postova.
alfa111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2016., 13:15   #52
Quote:
alfa111 kaže: Pogledaj post
Potaknuta temom "Koliko novaca darujete na tuđoj i očekujete na svojoj svadbi" otvaram ovaj topic (nisam pronašla slični) kako bi mogla napisati svoje mišljenje o današnjoj situaciji u Hrvata, a i čuti neko tuđe.

Živimo u društvu u kojem se od gostiju na svadbi gotovo uvijek očekuje novac. Također, sigurna sam da 90% mladenaca organizira svadbu koju zapravo ne mogu sam platiti i računaju upravo na novac gostiju. Možete sada reći da se novac daruje kao poklon za lakši početak zajedničkog života, no ni ta priča mi nema smisla. Ako se netko odluči živjeti u dvoje, ući u brak, onda je za očekivati da si to može priuštiti. To je isto kao da ja želim novi auto i organiziram zabavu prikupljanja novaca za isti.

Svadba je za mene slavlje kao i svako drugo: rođendani, godišnjice, itd.
Kada slaviš rođendan, nitko se ne zamara sa tim koliko je netko potrošio na hranu, cugu i ostalo, ali zašto je kod svadbi to drugačije? Ako si netko kupi auto na kredit, rata kredita mu je 1200 kuna, a plaća 3600, za mene je ta osoba plitka i glupa. Isto vrijedi i ako netko radi svadbu od 300 ljudi, a samo mladenac radi za 3600 kuna.

Iz moje okoline (ljudi u dvadesetima/tridesetima) se uglavnom žene/udaju oni slabijeg imovinskog statusa. Ne mogu reći da je to pravilo, ali recimo većina prijateljica iz srednje koje ne rade i nikada nisu studirale, udalo se. Sa druge strane, cure koje su završile fakultete, rade, u dugim su vezama, koliko vidim svadbu i ne planiraju. Po tome ispada da se većinom žene ljudi koji si svadbu niti ne mogu priuštiti. Tu ne mislim na svadbu kod matičara, nego na pravu, hrvaCku svadbu.

Dizanje kredita za svadbu, brojanje novaca ujutro nakon svadbe, posuđivanje bmw-a od strica iz Njemačke i sve ostale popratne stvari su samo još jedna od hrvatskih tragedija i razlog zašto ne mogu smisliti većinu ljudi oko sebe i zašto nemam razumijevanja niti milosti za nekoga tko nema i to ne tuđom krivicom, nego svojom.
ovako, kako pises, zvuci kao da te hvata panika zbog tih svadbi.
apsolutno si u pravu u tome da mnogi nisu uopce racionalni kad je rijec o svadbi. ali sta je racionalno u braku nije da se neko bas mora ozeniti da bi bio skupa.
ali to je off, iako podrzavam svadbe zapravo.
ono sto je on topic je pitanje- zasto to tebe toliko nervira?
ti si svjesna da mozes, zaista mozes, NE otici na svadbu? svjesna si da im mozes pokloniti bokal sa sest casa? ili tako neki predmet?
svjesna si da to sto mladenci ocekuju nema nista sa tobom i onim sto ti zelis-mozes-hoces pokloniti? kako oni nisu tebe pitali kako da organizuju svadbu, tako niti ti trebas njih pitati sta je prigodan poklon.
slobodna si.
slobodna si da uradis onako kako zelis.
OneHitWonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2016., 13:18   #53
Quote:
alfa111 kaže: Pogledaj post
Znala sam da nitko neće priznati i reći: Da radim veliku svadbu jer me okolina prisiljava na to i da nisam spreman dati 10/15k eura za jednu noć, a da se barem potajno ne nadam da ću na kraju svega biti na 0
mora se jer baka i susjedi misle da je to kul

to samo treba kod matičara potpisat i doma ić
Zalizani is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2016., 13:22   #54
Quote:
OneHitWonder kaže: Pogledaj post
ali sta je racionalno u braku
sve od a do ž, financije, strah od samoće, redovan sex

brak je najracionalnija stvar u životu, karta za prividnu sigurnost
Zalizani is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2016., 13:27   #55
Quote:
alfa111 kaže: Pogledaj post
Imaš pravo, ali kod mene jednako takvu reakciju izazivaju i ljudi sa 28,29 godina koji imaju po 3,4 djece, nigdje ne rade i po novinama žicaju pomoć.

Ne mogu ostati hladne glave na takve stvari jer gledam sebe koja se još od srednje škole borim sa vjetrenjačama i sve što sam postigla, postigla sam svojim trudom i normalno da me ljuti kad vidim takvu situaciju u društvu jer je upravo ta situacija kriva za stanje u našoj državi.

Ljudi žive iznad svojih mogućnosti, potaknuti raznim medijima očekuju bogaćenje preko noći, raskoš i sve drugo. Malo je onih koji su naučili da se za novac ili bilo što drugo materijalno treba dobro pomučiti. Tu je kriv odgoj i općenito mentalitet na balkanu.

Ne znam, vjerojatno pretjerujem, ali sam jako ljuta na sve koji nisu prizemni i skromni.
hajde budi lijepo iskrena prema sebi i reci da osjecas strah.
reci da se osjecas nedovoljno nagradjenom za svoj trud.
reci da se osjecas kako su neki sa manje truda dobili da uzivaju u vise.
reci da se bojis da neces imati djecu i da nikad neces naci nekoga ko bi bio tvoj partner.
i reci da zavidis onima koji tebi uz nos organiziraju takve svadbe, ne misleci na sutra.
dok ti, zrtva, sve radis kako treba, a nikako na zelenu granu.
to sve fino reci sebi.
a onda sebi jednako uvjerljivo i emotivno reci da ipak volis svoju superiornu poziciju, da se ne bi mijenjala sa mladicama kojima zenik radi za 3600kn, a svekrva placa svadbu.
a onda sebi reci da niti ti, niti tvoja kolegica iz srednje, koja nikad nije studirala, nemate recept za najbolji zivot ikad. da svako ima svoj kriz ili karmu da odradi.
i prestani se usporedjivati sa drugima.
to si sigurno vec milijun puta cula, ali sad je vrijeme da to primijenis.
prestani prvo TI zivjeti prema necijim ocekivanjima (kako se od nekih ocekuje svadba, od tebe se izgleda ocekivao trud i ucenje i asketizam ili si sama ti nekako postavila sebi takva ocekivanja).
oprosti sebi i tim neodgovornim mladenkama nesavrsenstvo i zivi svoj zivot.
onako kako ti hoces.

Zadnje uređivanje OneHitWonder : 03.05.2016. at 13:54.
OneHitWonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2016., 13:34   #56
Quote:
alfa111 kaže: Pogledaj post
...

Znala sam da nitko neće priznati i reći: Da radim veliku svadbu jer me okolina prisiljava na to i da nisam spreman dati 10/15k eura za jednu noć, a da se barem potajno ne nadam da ću na kraju svega biti na 0
ne mogu ti priznati jer sam napravila svadbu (ili tulum, po nečijim mjerilima) za 20 ljudi, a dobili smo pare i od 50-60 nepozvanih
mislim da smo najveći svadbeni profiteri otkad je hrvatska neovisna
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2016., 13:41   #57
Quote:
snjesska kaže: Pogledaj post
Opet ne kužim. Vi volite, neki ne vole.

Znači, moj prvi post je bio odgovor na generalizaciju "svaki gost očekuje salu, snimke,... bla bla".

I znam da nisam jedina koja robija hvatske klasične svatove, niti sam jedina koja drugačije zamišlja zabavu.

Sve što sam htjela reći je da se ukusi razlikuju, da svi gosti ne uživaju u tom napuhanom cirkusu i da je pitanje zabave vrlo relativan pojam.

Evo, meni je bilo genijalno na svadbi u prirodi, osjećala sam se kao malo sređeniji hipik, pila sam pivu, imala sam nešto ležerniju opravicu, ništa me nije stiskalo niti sam lomila noge na nekim petama, plesala sam kao u nekim malo mlađim danima i zapravo se osjećala kao na malo svećanijem i većem ročkasu.

Ti i tvoja izabranica to ne biste odrabrali. Ok.

Svakom njegovo veselje.

To je stvar izbora i nema veze sa vašim osjećajima i motivacijom zašto se ženite.
meni je ovo tesko pojmljivo? pa zasto uopce ides? pazis na muza/decka?!
znaci, ako ljudi ne trckaraju bosi po travi, ne cmrcu pivu- jebes tak'u svadbu?
pa to je smijesno. kao, sad svi vole ustogljene svadbe, samo si ti tako cool i urbani neo-hippie u kontaktu sa majkom zemljom i njenim ways?
neko voli tradiciju, neko je se grozi. svako pravi svadbu prema svom nazoru.
htjela sam reci, idi na francusku svadbu, ako ti je hrvatska kic, ili na rusku, pa da vidis sta je kic...ali vidim da ti vec imas svoju idealnu, pa ti samo trebam pozeljeti srecu i da nadjes cool vintage vjencanicu
OneHitWonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2016., 13:48   #58
Quote:
alfa111 kaže: Pogledaj post
Ako nisi bogat, meni je smješno to što ćeš izdvojiti skoro 100 000 kuna za jednu noć. Čisti primjer toga da Hrvati žive iznad svojih mogućnosti. Ali, ako tebe i buduću mladu to veseli, samo naprijed. Također bi mi roditelji dali sve na svijetu, ali nikada ih nebi tražila da mi financijski pomognu u slučaju da mi stvarno život ne ovisi o tome.
Mene bi više veselilo da sa nekim koga volim tih 100 000 kuna potrošim na putovanja i tako stvorim bezbroj uspomena za čitav život.

Možeš, a i ne moraš mi vjerovati da meni novac stvarno nije problem. Nije mi problem izdvojiti 100 eura za cipele u kojima ću ići na svadbu u kojoj ću iz principa dati 100 eura jer kao što sam rekla. Niti će meni tko platiti te cipele, niti je moja dužnost da nekom pomognem u plaćanju svadbe, a to se od mene što god vi pisali u većini slučajeva očekuje.

Jedan dan kojeg ste odradili na sezoni vam vjerojatno pokriva 2 čovjeka koji će doći na svadbu. Ne znam kaj bi mi se trebalo okrenuti u glavi da mi to bude motivacija da zarađujem, sa tim da radim ono što volim i samoj sam sebi šef.
onda i ucini tako.
meni je (a i muzu) bilo nepojmljivo nemati obitelj i prijatelje uz nas. obitelj za smrcanje i dirljivo brisanje suzica, prijatelje za opce narodno veselje. mislim da smo isto ostali u plusu, a mogli smo te ulozene novce tada vjerojatno utrositi pametnije, no nista drugo nam ne bi pricinilo takvo zadovljstvo.
meni ovaj podatak da su ljudi radili sezonu da si plate svadbu grije dusu, mislim da su srcani i vrijedni mladi ljudi i nadam se da ce im to biti prvi dan prekrasnog zajednickog zivljenja.
OneHitWonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2016., 13:50   #59
Quote:
Zalizani kaže: Pogledaj post
sve od a do ž, financije, strah od samoće, redovan sex

brak je najracionalnija stvar u životu, karta za prividnu sigurnost
...s obzirom da su izvanbracna i bracna zajednica pred zakonom izjednacene ...
OneHitWonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2016., 14:06   #60
Quote:
OneHitWonder kaže: Pogledaj post
hajde budi lijepo iskrena prema sebi i reci da osjecas strah.
reci da se osjecas nedovoljno nagradjenom za svoj trud.
reci da se osjecas kako su neki sa manje truda dobili da uzivaju u vise.
reci da se bojis da neces imati djecu i da nikad neces naci nekoga ko bi bio tvoj partner.
i reci da zavidis onima koji tebi uz nos organiziraju takve svadbe, ne misleci na sutra.
dok ti, zrtva, sve radis kako treba, a nikako na zelenu granu.
to sve fino reci sebi.
a onda sebi jednako uvjerljivo i emotivno reci da ipak volis svoju superiornu poziciju, da se ne bi mijenjala sa mladama kojima zenik radi za 3600kn, a svekrva placa svadbu.
a onda sebi reci da niti ti, niti tvoja kolegica iz srednje, koja nikad nije studirala, nemate recept za najbolji zivot ikad. da svako ima svoj kriz ili karmu da odradi.
i prestani se usporedjivati sa drugima.
to si sigurno vec milijun puta cula, ali sad je vrijeme da to primijenis.
prestani prvo TI zivjeti prema necijim ocekivanjima (kako se od nekih ocekuje svadba, od tebe se izgleda ocekivao trud i ucenje i asketizam ili si sama ti nekako postavila sebi takva ocekivanja).
oprosti sebi i tim neodgovornim mladenkama nesavrsenstvo i zivi svoj zivot.
onako kako ti hoces.
Ja sam nedavno izašla iz veze, tj. po svim kriterijama izvanbračne zajednice (jer smo živjeli skupa) i glavni problem je bilo to što ja nisam željela brak i djecu, a naravno to je onda dovelo do nezadovoljstva partnera i ostalih problema.

Uopće nemam strah od toga da neću naći partnera za brak i djecu jer kao što sam navela, trenutno sam sigurna da to ne želim, a nisam niti sigurna da ću ikada željeti isto.

Prezadovoljna sam sobom i svojim životom i sigurno ne žalim što jednu subotu u godinu neću moći nositi bijelu haljinu. Nikada me to nije prvilačilo i kao što sam rekla, kada bi već došlo do svadbe, to sigurno nebi bila svadba sa svim mojim "frendovima" iz srednje, fakulteta, itd. Uostalom još sam dosta daleko od tridesete i onaj tko se upušta u bračne vode u mojim godinama po meni ne radi najpametniju stvar jer za sve postoji vrijeme, a žendiba/udaja u ranim dvadesetima se najčešće događa pod pritiskom okoline (trudnoća, i slično).

Iako se ne čini na prvu, mene se ipak tiču te stvari. Danas apsolutno svi kukaju kako je teško, nema se love i ja to moram slušati. Sa druge strane svaki vikend se rade raskošne svadbe za koje većina nema novaca. Svejedno mi je da li ću dati 100 eura za jednu subotu ili ću tih 100 eura potrošiti kada odem petak i subotu van, nevezano za svadbu.

Samo želim shvatiti zašto ljudi iz nečega što bi trebao biti čin ljubavi rade skupu paradu i u to uvlače i u neugodan položaj dovode svoje "prijatelje" i "poznanike" koji radije odbijaju doći na svadbu, nego se pojaviti sa nekom "sićom" ili poklonom od srca.
alfa111 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:43.