Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.11.2016., 00:05   #81
Quote:
John_Wayne kaže: Pogledaj post
Pa covjek ti je lijepo objasnio da i danas mozes fino zivjeti kao u doba Jugoslavije, i nece ti nista faliti. Svi uvjeti su tu, nista danas covjeka ne sprjecava da zivi kao u Jugi 70-ih. Odjebe mobitel, odjebe kompjutor, odjebe televizor, odjebe fancy odjecu, odjebe skijanje, odjebe restorane, odjebe skupu hranu...i ostane mu zivot u Jugoslaviji 1973-e. Za to ima sasvim dovoljno novaca.
Na skijanje se tada islo vise nego sad. Bar pol ucenika iz razreda je svake godine islo na skijanje, neki nisu i jer im se to nije svidjalo. Ja sad ne znam skoro nikog tko ide.
Ove ostale stvari donio je razvoj tehnologije.
A sto netko rece da su traperice kostale cetvrtinu place je besmislica.
mantisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 00:05   #82
I ja sam imao ZX Spectrum. Da, išlo se na skijanje.

Ali se isto sjećam Technics linije koja mi je bila financijski nedokučiva, a sjajila se u onom dućanu u Ilici...
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 00:06   #83
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
???
pa eto, moj otac je bio građevinac
VŠS
tadašnji , ne ovi "novokomponovani"
više od pola radnog vijeka je proveo na terenu
mati nije radila
njegova plaća, sa terenskim dodacima je bila dovoljna da pristojno živimo

a ovo tu i tamo kojeg obrtnika da je bilo?
Pa gdje si ti pak živio
Moj otac VSS, s magisterijem, pravnik, vise rangiran u firmi (sdk) imao je istu placu kao moja majka (VSS) u prosvjeti, nas 3 djece bilo. Jedva se skucalo novaca za auto, a ljetovanje nam je bilo par dana u najjeftinijem kampu i to u satoru kupljeno od Poljaka na Hrelicu..knjige se kupovale na kredit, odjeca se nasljedjivala itd..
U mojoj zgradi bilo puno inzenjera, isti standard kao i mi..a s druge strane neki samo s osnovnom ili srednjom ako im se posrecilo da rade u Ini na pumpi ili u Astri bi fino dobivali ogromne stanove, kupovali bolje aute, vikendice na moru i u Zagorju.
Tad su "pristojno" zivjeli oni koji su se uvalili u tada dobrostojece firme (a nije ih bilo puno) partijci, vojna lica itd..svi ostali jok.
Dakle, isto kao i danas, ak se uvalis u dobru firmu, imat ces ok placu itd.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 00:08   #84
Quote:
John_Wayne kaže: Pogledaj post
Pa covjek ti je lijepo objasnio da i danas mozes fino zivjeti kao u doba Jugoslavije, i nece ti nista faliti. Svi uvjeti su tu, nista danas covjeka ne sprjecava da zivi kao u Jugi 70-ih. Odjebe mobitel, odjebe kompjutor, odjebe televizor, odjebe fancy odjecu, odjebe skijanje, odjebe restorane, odjebe skupu hranu...i ostane mu zivot u Jugoslaviji 1973-e. Za to ima sasvim dovoljno novaca.
jel ovako ?

Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Nije to isto. 1973 nigdje nije bilo mobitela, nitko doma nije imao kompjuter, nije bilo interneta, televizora je sigurno bilo i ljudi su ih imali.
Ja se sjecam da sam kao dijete u doba Jugoslavije isao na skijanje u Austriju. Krajem 80ih igrao sam igrice na kompjuteru doma i dobrar dio djece iz skole je imao Spectruma ili C64. Sjecam se kako sam upoznao neko klinca talijana na moru, pa se ovaj cudio da imam vise igracaka od njega.

Tako da definitivno ne bi rekao da je Juga 70-ih bila neko kameno doba. Ljudi su zivili slicno kao na zapadu, uz mozda nesto nizi standard, ali uz daleko sigurniju egzistenciju nego danas. Mislim da je prosjek imao vise nego danas, uz daleko manje truda (sad samo cekam nekog debila da krene usporedjivati kolicinu memorije u nekom uredjaju danas sa kolicinom u 1970-oj).
Quote:
mantisa kaže: Pogledaj post
Na skijanje se tada islo vise nego sad. Bar pol ucenika iz razreda je svake godine islo na skijanje, neki nisu i jer im se to nije svidjalo. Ja sad ne znam skoro nikog tko ide.
Ove ostale stvari donio je razvoj tehnologije.
A sto netko rece da su traperice kostale cetvrtinu place je besmislica.
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
twistdrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 00:11   #85
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Zaboravimo mantru o turizmu 1988, nije bitan broj turista i nocenja nego kolika je zarada po turistu i nocenju, a Hr je ovo ljeto vec presisala tu godinu po zaradi. Drugo, veliki broj turista 1989 su cinili oni koji su isli u odmaralista. U hr je bilo 80% svih yu odmaralista (!), s tim da je preko 80% odmaralista u HR bilo od slov, srp, bih firmi koji su sa sobom dovodili svoje kuhare, namirnice itd.

Ima jos svakakvih cinjenica o yu turizmu, koje govore da nije bila takva bajka, ali necu sad o tome, ali mogu ako bas nekog zanima..
Meni se cini da su bitne razlike:
- nekad je veliki dio turista bio domacih, koji su manje trosili, ali to pokazuje da su si ljudi mogli priustiti da odu na more 4-5 tjedana u komadu, sto danas velika vecina definitivno ne moze
- nekad su svi trosili manje nego danas, ali usporedjivati 100 maraka iz 1980-e s nekim iznosom danas je vrlo zeznuta prica. Pokusaj sa cijenama njemackih automobila pa se javi ako shvatis neku logiku.
- nekad je sva lova od turizma ostajala nekome "domacem" a danas dobar dio vrhnja beru strane firme koje profit iznose van, koje vani zaposle managere i konzultante i u Hr imaju samo najgore placeno osoblje
- nekad se u turizmu trosila domaca roba (jer druge i nije bilo), a danas je vecina toga sto turisti kupe uvezeno
Adelholzener is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 00:13   #86
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
Evo baš si nešto razmišljam, kako u ovih 25 godina same loše vijesti, ništa pozitivno, gospodarstvo u kurcu, mladi ljudi izlaze van, pa se pitam:

1. dal su se za to borili branitelji?
2. koji su razlozi da danas živimo lošije nego kad smo bili u socijalizmu i Jugoslaviji koji tu neki zdušno pljuju?

ja se sjećam da su najbolje godinne (meni osobno bile) 1987-1991, i onda rat sve sjebao
Zato što smo za vrijeme socijalizma imali kakvu-takvu industriju. Ljudi su radili.
__________________
If he drove the car any harder he would have been shot out of the stratosphere. Fucking incredible.
fortinbras is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 00:15   #87
Quote:
odurni_gad kaže: Pogledaj post
jeben ti je argument

pričamo o vojnoj bitci, a tebi se jebe za sve vojne stratege
A sta reći...nego se nasmijati...

To je kao da kaze...ja mislim da je Marin Cilic najbolji igrac tenisa u povijesti i jebe mi se za sve teniske strucnjake koji tvrde drugacije... otprilike ta razina komunikacije...ona ima svoje misljenje i jebe joj se sto netko tko o tome zna malo vise tvrdi potpuno drugacije...ali eto, misljenje moze imati svatko...demokracija je..
John_Wayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 00:16   #88
Ma kakvo skijanje u Yu? To je bilo za malo privilegiranije..
U Novom ZG u mom razredu od 36 ucenika nitko nije isao na skijanje, a na more samo oni koji su imali bake tamo. Tako je bilo i u susjednim razredima, a i u zgradi koja ne bila puna obitelji s VSS clanovima, di su isli na skijanje samo rijetki ( npr.iz INE)..
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 00:19   #89
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Ma kakvo skijanje u Yu? To je bilo za malo privilegiranije..
U Novom ZG u mom razredu od 36 ucenika nitko nije isao na skijanje, a na more samo oni koji su imali bake tamo. Tako je bilo i u susjednim razredima, a i u zgradi koja ne bila puna obitelji s VSS clanovima, di su isli na skijanje samo rijetki ( npr.iz INE)..
Ja isto gledam kk? Da, skijanje. Znam ravno jednu osobu koja je išla. A na more se išlo u one smještaje od firmi, sindikalna ljetovališta, na Otok mladosti s izviđačima i tako te sheme.
__________________
[URL="https://www.youtube.com/watch?v=GGUCBOGcvz0"]Game of Thrones & Thompson - Neka ni'ko ne dira u moj mali dio svemira[/URL]
Gošća is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 00:19   #90
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Moj otac VSS, s magisterijem, pravnik, vise rangiran u firmi (sdk) imao je istu placu kao moja majka (VSS) u prosvjeti, nas 3 djece bilo. Jedva se skucalo novaca za auto, a ljetovanje nam je bilo par dana u najjeftinijem kampu i to u satoru kupljeno od Poljaka na Hrelicu..knjige se kupovale na kredit, odjeca se nasljedjivala itd..
U mojoj zgradi bilo puno inzenjera, isti standard kao i mi..a s druge strane neki samo s osnovnom ili srednjom ako im se posrecilo da rade u Ini na pumpi ili u Astri bi fino dobivali ogromne stanove, kupovali bolje aute, vikendice na moru i u Zagorju.
Tad su "pristojno" zivjeli oni koji su se uvalili u tada dobrostojece firme (a nije ih bilo puno) partijci, vojna lica itd..svi ostali jok.
Dakle, isto kao i danas, ak se uvalis u dobru firmu, imat ces ok placu itd.
Mooji su imali samo mene pa je to ipak razlika od troje djece
građevinske firme su dobro stajale
Otac je rekao da je imao novaca ali da nije imao što kupiti.
a mati je imala tri puta više od njega - par godina jer je imala svoj frizerski salon - prvi u jednom u Lici, ali je to ostavila kada su završili cestu i selili gradilište i išli graditi ceste negdje drugdje pa smo jedno vrijeme svi zajedno živjeli - na terenu

U zgradi u stubištu su bili svi koji su radili u toj građevinsoj firmi. I tu je bilo onih koji su imali jedno dijete do onih koji su imali troje - preko 25 djece nas je bilo u stubištu. Rijetke žene su radile.
I muževi koji su radili su bili raznih sprema i zanimanja - od vozača do VSS-a

I nije samo vojska i policija dobro živjela. I Astra. I INA.
Hrpa građevinskih firmi, kemijska i farmaceutska industrija, strojari i eletričari su imali posla na svakom ćošku
hebiga , znam ja i obrtnike iz tih vremena
I oni su dobro živjeli

Ja ne znam kaj tebi znači pristojan život.
Recimo, 70-tih je bilo par auta ispred zgrade.
ali nikom nije ni nedostajao. Do tada
Moji su kupili auto ali tek nakon što je otac, preko hrvatske firme i iz hrvatske, otišao raditi godinu i pol, skoro dvije u Afriku
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
twistdrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 00:21   #91
Quote:
fortinbras kaže: Pogledaj post
Zato što smo za vrijeme socijalizma imali kakvu-takvu industriju. Ljudi su radili.
Nije samo u Hrvatskoj tako. Mnoge zemlje su postale financijski dependenti. Proizvodnja preseljena na daleki Istok i u druge zemlje trećeg svijeta, servisne ekonomije uz likvidnost megakapitala pomognute poslušnim vlastodršcima...

Hrvatska je trebala barem dio ključne industrije, infratstrukture i svakako bankarstva, zadržati u vlastitim rukama. Sada više ne držimo ključeve svoje budućnosti u našim rukama.

Htjeli smo biti svoji na svome.
U Jugi smo bili tuđi na svome.
A sad smo svoji na tuđim.

Quote:
Gošća kaže: Pogledaj post
Ja isto gledam kk? Da, skijanje. Znam ravno jednu osobu koja je išla. A na more se išlo u one smještaje od firmi, sindikalna ljetovališta, na Otok mladosti s izviđačima i tako te sheme.
A vidiš, moj razred je većinom išao na skijanja, gledali bi slike potom i pričali kako nam je bilo.

Bili smo također išli u Dubrovnik, na Azurnu obalu a jednom grupimice i u Moskvu.

Nikakvi privilegirani učenici. Samo običan razred u Centru za upravu i pravosuđe, danas Mimara na Rooseveltovom trgu.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 00:27   #92
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Teško je usporediti. Ja sam dobar (prvi) dio života živio u Yu, i ziher su neke stvari bilo bolje, no neke ne.

Bili smo kao porodica srednji stalež, radili su i tata i mama a živjeli smo u stanu koji je tata dobio od firme. Imali smo jedan auto , sasvim dovoljno, no stari (VSS) nije kupovao Zastavine proizvode nego Opel i Peugeot. U susjedstvu je bilo puno Stojadina, Fići, Škoda, Wartburga.. ali bilo je i Audija, VW-a, Sunbeama... no manje. Hrana je bila jeftna, no išlo se manje u restorane a više se jelo doma. Školstvo, sve do faxa "besplatno". Dobra stvar je da je svako dijete moglo ići na fakultet bez obzira iz kako siromašne obitelji bilo. Zdravstvo također "besplatno", a participacija je bilja uvedena tek negdje u osamdesetima. Zagreb je bio vrlo siguran grad, mogao si bez problema noću hodati (čak i Dubravom ), bez straha da će ti se nešto loše desiti.
Super sadržajan post

Mali ispravak: i danas se može bez problema noću hodati Dubravom, čak sigurnije nego u nekim drugim kvartovima ne nasjedajte predrasudama
ViktorViktorija is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 00:28   #93
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Ne živim više u Hrvatskoj no u SAD-u.

Ali mislim da na kraju sve ovisi o pojedincu. Ako si vrijedan, ako želiš učiti, ako se uzdaš u se i svoje kljuse a ne u to da te država hrani i odijeva, ako imaš funkcionalne sive materije u glavi, bit će ti dobro bez obzira u kojem društvu i u kakvom uređenju živiš.

A dobro je imati i malo sreće u životu...
sve ovo je točno
i nkeda i danas i uvijek će sve ovisiti o pojedincu kako gleda na stvari koja mu je precepcija koliko se trudi
no uzjecaja ipak ima - društveno i ekonomsko uređenje
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
twistdrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 00:34   #94
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
no uzjecaja ipak ima - društveno i ekonomsko uređenje
Ako ćeš tako gledati cijeli život, zaboravi da ćeš imati život.

Ne želim zvučati grubo ali tako to jest. Ne postoji društveno i ekonomsko uređenje u normalnom svijetu koje će zaustaviti sposobnog pojedinca. Ako kojem i ne odgovara uređenje, seli u drugo.

Imaigrirao sam u SAD ali uvijek ću reći da sam i u Hrvatskoj lijepo živio i da je volm.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 00:36   #95
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Ako ćeš tako gledati cijeli život, zaboravi da ćeš imati život.

Ne želim zvučati grubo ali tako to jest. Ne postoji društveno i ekonomsko uređenje u normalnom svijetu koje će zaustaviti sposobnog pojedinca. Ako kojem i ne odgovara uređenje, seli u drugo.

Imaigrirao sam u SAD ali uvijek ću reći da sam i u Hrvatskoj lijepo živio i da je volm.
za vrijeme rata ili?
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 00:37   #96
Quote:
ViktorViktorija kaže: Pogledaj post
Super sadržajan post

Mali ispravak: i danas se može bez problema noću hodati Dubravom, čak sigurnije nego u nekim drugim kvartovima ne nasjedajte predrasudama
Drago mi je čuti za Dubravu. Ja sam inače živio blizu Črnomerca.

Probem u ovakvim topicima je da pojedinci zauzmu crni ili bijeli stav. Ili je sve bilo super ili je sve bilo njesra. A istina je zapravo uvijek negdje u sredini.

Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
za vrijeme rata ili?
Kratko nakon.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 00:37   #97
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
A vidiš, moj razred je većinom išao na skijanja, gledali bi slike potom i pričali kako nam je bilo.

Bili smo također išli u Dubrovnik, na Azurnu obalu a jednom grupimice i u Moskvu.

Nikakvi privilegirani učenici. Samo običan razred u Centru za upravu i pravosuđe, danas Mimara na Rooseveltovom trgu.
To ste onda išli sa školom, a ne da bi netko išao pojedinačno. Iako, u mojoj okolici školarcima iz tog doba nije bilo ni skijanja, ni Azurne obale. Onda se u tom slučaju naslov ne odnosi na današnje školarce i njihove izlete, jer u usporedbi s vama, danas školarci isto idu na takva mjesta, pa im nije lošije u tom smislu, dakle, promašen ti je primjer.
__________________
[URL="https://www.youtube.com/watch?v=GGUCBOGcvz0"]Game of Thrones & Thompson - Neka ni'ko ne dira u moj mali dio svemira[/URL]
Gošća is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 00:42   #98
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Nije samo u Hrvatskoj tako. Mnoge zemlje su postale financijski dependenti. Proizvodnja preseljena na daleki Istok i u druge zemlje trećeg svijeta, servisne ekonomije uz likvidnost megakapitala pomognute poslušnim vlastodršcima...

Hrvatska je trebala barem dio ključne industrije, infratstrukture i svakako bankarstva, zadržati u vlastitim rukama. Sada više ne držimo ključeve svoje budućnosti u našim rukama.

Htjeli smo biti svoji na svome.
U Jugi smo bili tuđi na svome.
A sad smo svoji na tuđim.



A vidiš, moj razred je većinom išao na skijanja, gledali bi slike potom i pričali kako nam je bilo.

Bili smo također išli u Dubrovnik, na Azurnu obalu a jednom grupimice i u Moskvu.

Nikakvi privilegirani učenici. Samo običan razred u Centru za upravu i pravosuđe, danas Mimara na Rooseveltovom trgu.
Nije kvaka u skoli, nego sto su roditekji radili.
Twistdum, ne mozes mjeriti po sebi, u pon cu staviti brojeve i cinjenice, imam ih po laptopi, puno sam vadila..
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 00:44   #99
Quote:
Gošća kaže: Pogledaj post
To ste onda išli sa školom, a ne da bi netko išao pojedinačno. Iako, u mojoj okolici školarcima iz tog doba nije bilo ni skijanja ni Azurne obale. Onda se u tom slučaju naslov ne odnosi na današnje školarce i njihove izlete, jer u usporedbi s vama, danas školarci isto idu na takva mjesta, pa im nije lošije u tom smislu, dakle, promašen ti je primjer.
Na skijanja se išlo pojedinačno. Ja sam inače ekstremno netalentiran za skijanje pa sam išao valjda samo dvaput. Čim vidim skije ja padnem na dupe.

Ovo drugo se išlo preko škole, busom, Moskva vlakom.

Za današnje klince u HR ne znam. Ovo je spomenuto jer je netko prije mene rekao da se nije išlo na skijanje. Sorry ali jeste.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 00:47   #100
Imam negdje brojeve koliko je ljudi islo onda na skijanje, manje nego sada.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:11.