Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.02.2017., 19:32   #1
Nacionalni ponos - opsjena pojedinca i kolektiva

Ovaj gostujući Nijemčić u našoj zemljici daje izjave i po nekoliko bitnih stavki vrijedi ih čuti..

Dijagnoze za domaći kolektiv od stranaca mogli smo čuti mnogo puta, pa eto poslušajmo i ovaj g.Pappa.
On kaže;

....Ovdje me iznenadilo što se nitko udruženo ne buni ni oko čega. Ljudi su razočarani, defenzivni, spremni su na kritiku, ali ništa stvarno ne čine..

Ok.
To mogu skužit zašto, ali kada pogledamo njegovu zemlju postavlja se isto pitanje, ali dobijemo drugačiji odgovor.
Pitanje je nacionalni ponos.
Naš Maik odgovara;

..Ja nisam ponosan na svoju zemlju. I uopće ne razumijem kako se netko može identificirati sa svojom nacijom. To u Njemačkoj baš i ne postoji. Ali postoji to da se identificiraš s nekom idejom...

Fora, zar ne ?

Busači u nacionalna njedra mahom su bitange u većini zemalja koji dobivaju neku apanažu s računa poreznih obveznika, ali pogledajmo dubinski ovu razliku...

Zašto u Njemačkoj ne postoji nacionalni ponos ? A, imaju preduvjete za prilično konvencionalni nacionalni ponos..
Što je to uopće ?
Da nas vladajuća klasa, establišment da nas vuče za nos..?!
Anacionalni spin, nacionalistička utvara ili karakter društva, svijest pojedinca i zajednice..

Pih..nacionalni ponos.
Što je to - lojalnost kolektivu ?!

Nacionalni ponos zvuči fantastično...Ali, zanemarite li sportske događaje što preostaje..
Pojedinac. I društvo. I sada bi tu negdje između trebao postojati ponos..Obostrano ili jednostrano, svejedno.

Čime se pojedinac ima ponositi kada plaća porez protiv svoje volje ?
Ne razumijem izvorište ponosa..U odnosu na što ?!
Prema kome ?
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 19:42   #2
Šteta što Sovjeti nisu zauzeli Hamburg. Pa bi onda drugačije pričao o komunizmu.

No, dečko je u pravu.

U Hamburgu je alternativna scena veoma izražena, pa me ne čudi da je razočaran Zagrebom, koji sve više gubi urbanu notu.
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 20:53   #3
Nacionalni ponos je u nekim sretnijim zemljama ponos na izgrađene političke i društvene institucije koje donose dobrobit svim građanima.

Njihovo održavanje u "voznom stanju" je kolektivno pregnuće.

Malo? Ne bih rekao...
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 21:55   #4
Quote:
Sforza Aspang kaže: Pogledaj post
poslušajmo i ovaj g.Pappa.
On kaže;

....Ovdje me iznenadilo što se nitko udruženo ne buni ni oko čega. Ljudi su razočarani, defenzivni, spremni su na kritiku, ali ništa stvarno ne čine..
Protiv čega ili koga bi se išlo organizirano? Vlade? Oni su naši i zaslužni. S njima smo zadovoljni. Protiv oporbe? Crvenih? Koja svrha? Protiv Juge, glavnog krivca za neuspjeh? Gdje je ?

Za nacionalni ponos pak moraš imat neka postignuća na naci razini. Gdje su? Ponosimo se recimo traktorijadom koju zovemo pobjedom. Ali to je bilo prije 22 godine. Poslije nam baš i nije išlo. Glavna nam je igra tko je kriv što nema nikih postignuća. U nedostatku istih, neki se ponosno busaju u prsi i ističu ljubav prema domovini, njenu ljepotu, resurse. Ali jbg to je tu od stoljeća sedmog, nema osnova za ponos.

Šport? Ma ne spominji mi ga !

Možda povijest? Zrinski? Jbg svojataju ga Madžari, njih je zapravo i branio u Sigetu. Gubec? Nije in. Jelačić, hm, više volio Cara Austrijanskog nego bansku čast, tuko Madžare za carsku ljubav, neuzvraćenu. Gaj, Strosmajer, Ilirci? Jbg, jugoslaveni. Radić, Starćević? Ništa konkretno, gola retorika poslije koje nastaje Juga. Pavelić? Hm, neki se ponose njime, ali potajno, prikriveno - ništa. Tito? Fuj ! FT ? Može, ali nema jedinstva oko njega, mnogo je pljuvača i osporavatelja! A i vani ga baš ne šmekaju.

Dobra tema, možda kroz par stranica i ja spoznam čime bi se to mogao ponositi? Nacionalno!
__________________
Istina o Franji Tuđmanu https://www.youtube.com/watch?v=AekZAAdw0dQ
Mc Ozy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 02:01   #5
Čim je čovjek ima više novaca,to je više nacionalno neponosniji i obratno. Tu i tamo ispliva neki zanesenjak od onih gore no praksa pokazuje narav volje za moći pa tako imamo internacionalne veze. U smo imali primjer prošlosti gdje jedna kraljevska obitelj vlada u više država i gleda interes svoje loze,danas imamo korporacije i banke.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 02:19   #6
Bio bih ponosan da je ovo normalna i razvijena država, na ovo kako sad izgleda i kud ide mogu samo facepalmati.
__________________
Bolje gledati ono što ne možeš bubati, nego bubati ono što ne možeš gledati.
Ace Ventura is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 10:25   #7
Quote:
Sforza Aspang kaže: Pogledaj post
Ovaj gostujući Nijemčić u našoj zemljici daje izjave i po nekoliko bitnih stavki vrijedi ih čuti..

..Ja nisam ponosan na svoju zemlju. I uopće ne razumijem kako se netko može identificirati sa svojom nacijom. To u Njemačkoj baš i ne postoji. Ali postoji to da se identificiraš s nekom idejom...

Fora, zar ne ?

Busači u nacionalna njedra mahom su bitange u većini zemalja koji dobivaju neku apanažu s računa poreznih obveznika, ali pogledajmo dubinski ovu razliku...

Zašto u Njemačkoj ne postoji nacionalni ponos
Na temelju "istine" jednog njemčića ti postavljaš apsolutnu istinu.
Bez veze,

Njegov stav je subjektivan točno toliko koliko je subjektivan i nacionalni ponos.
Netko se ponosi svojom nacijom, netko svojim nogometnim klubom, netko autom, netko pimpekom.
Na što se ti ponosiš ?
Properatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 15:00   #8
Quote:
Mc Ozy kaže: Pogledaj post
Protiv čega ili koga bi se išlo organizirano? Vlade? Oni su naši i zaslužni. S njima smo zadovoljni. Protiv oporbe? Crvenih? Koja svrha? Protiv Juge, glavnog krivca za neuspjeh? Gdje je ?

Za nacionalni ponos pak moraš imat neka postignuća na naci razini. Gdje su? Ponosimo se recimo traktorijadom koju zovemo pobjedom. Ali to je bilo prije 22 godine. Poslije nam baš i nije išlo. Glavna nam je igra tko je kriv što nema nikih postignuća. U nedostatku istih, neki se ponosno busaju u prsi i ističu ljubav prema domovini, njenu ljepotu, resurse. Ali jbg to je tu od stoljeća sedmog, nema osnova za ponos.

Šport? Ma ne spominji mi ga !

Možda povijest? Zrinski? Jbg svojataju ga Madžari, njih je zapravo i branio u Sigetu. Gubec? Nije in. Jelačić, hm, više volio Cara Austrijanskog nego bansku čast, tuko Madžare za carsku ljubav, neuzvraćenu. Gaj, Strosmajer, Ilirci? Jbg, jugoslaveni. Radić, Starćević? Ništa konkretno, gola retorika poslije koje nastaje Juga. Pavelić? Hm, neki se ponose njime, ali potajno, prikriveno - ništa. Tito? Fuj ! FT ? Može, ali nema jedinstva oko njega, mnogo je pljuvača i osporavatelja! A i vani ga baš ne šmekaju.

Dobra tema, možda kroz par stranica i ja spoznam čime bi se to mogao ponositi? Nacionalno!
Ugrubo, slažem se...Možda je to doista pojedinačni impresum.
I onda se pojave profesionalni Hrvati koji kapitaliziraju taj pojam. Upregnu rulju u nešto kako bi se vozili besplatno..Možeš biti kriminalac, ali ako si domoljub, to prolazi..U to smo se osvjedočili.
Nije li ta vrsta bagre prokockala ponos ?
Nema sumnje..

Meni preostaje biti ponosan na vrijedne ljude u našoj zemlji. Na osobe koji svojim životom svjedoče morali i slične vrline..
S, tim mogu biti ponosan..
Ako to pomislim dok buljim u zastavu, ok je...
Kada ugledam probisvjete jamljenja, onda mi se gadi do beskraja..
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 15:04   #9
Quote:
Properatus kaže: Pogledaj post
Na temelju "istine" jednog njemčića ti postavljaš apsolutnu istinu.
Bez veze,

Njegov stav je subjektivan točno toliko koliko je subjektivan i nacionalni ponos.
Netko se ponosi svojom nacijom, netko svojim nogometnim klubom, netko autom, netko pimpekom.
Na što se ti ponosiš ?
Ovo je odličan argument...Kritika stoji na mjestu.
Ponosan sam što sudjeluješ u forumu.hr...

Mogu se složiti da je ponos osobne percepcija, ali tema pokušava razotkriti odnose u društvu.
Nije li to kao statistika...U RH prebiva 95 % rimokatolika, a stvarnost govori da ih je u biti samo 15 % koji prakticiraju rečeni nauk.

Nije li isto kao ponos nacije..
Načelno smo za, ali intimno ima previše gadarija da bi se zavaravali...
Stoga se postavlja pitanje - koliko je racionalan nacionalni ponos u zemlji koja je opljačkana sustavno ?!
Nije li onda nacionalni ponos povez na očima ?
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 15:07   #10
Quote:
Sforza Aspang kaže: Pogledaj post
Meni preostaje biti ponosan na vrijedne ljude u našoj zemlji. Na osobe koji svojim životom svjedoče morali i slične vrline..
S, tim mogu biti ponosan..
Ako to pomislim dok buljim u zastavu, ok je...
Kada ugledam probisvjete jamljenja, onda mi se gadi do beskraja..

Quote:
Sforza Aspang kaže: Pogledaj post
Čime se pojedinac ima ponositi kada plaća porez protiv svoje volje ?
Iz tvojih razmišljanja bi se dalo zaključiti da si ponosan na vrijedne ljude koji ne plaćaju porez...

Kutle, Todorić, Gucić, Trump... ?

Properatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 15:12   #11
Quote:
Sforza Aspang kaže: Pogledaj post
Ovo je odličan argument...Kritika stoji na mjestu.
Ponosan sam što sudjeluješ u forumu.hr...

Mogu se složiti da je ponos osobne percepcija, ali tema pokušava razotkriti odnose u društvu.
Nije li to kao statistika...U RH prebiva 95 % rimokatolika, a stvarnost govori da ih je u biti samo 15 % koji prakticiraju rečeni nauk.

Nije li isto kao ponos nacije..
Načelno smo za, ali intimno ima previše gadarija da bi se zavaravali...
Stoga se postavlja pitanje - koliko je racionalan nacionalni ponos u zemlji koja je opljačkana sustavno ?!
Nije li onda nacionalni ponos povez na očima ?
Ponos pa i nacionalni je iracionalan.

Recimo, napravi test.
Odi na Svjetsko prvenstvo među njemačke navijače sa natpisom "Fuck Germany" na majici pa ispitaj reakciju.
Properatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 18:49   #12
Nijemci su bespovratno kastrirana nacija od ww2 pa naovamo. Ovakvi stavovi nisu ništa čudno. Pobilo ih je 10 milijuna u ww2 i držalo 50 godina rascjepane i pod kontrolom ko štakore. Neće se oporavit od toga za 500 godina.
PCN is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2017., 13:04   #13
Nijemci su cijepljeni od nacionalnog ponosa zbog 2. svj. rata, jednostavno to ti kao što se nama dugo godina nabijalo na nos da bilo koji hrvatski nacionalizam, kao i bilo koja hrvatska država vodi fašizmu. Al dobro, to sad i nije toliko bitno.
Bitno je da nama i dalje drugi govore što i kako bi mi trebali, a mi, odnosno neki od nas odmah puni entuzijazma počinju slijepo slijediti.
Evo ovaj Nijemac, student, da nije njega bilo ne bi bilo ni ove teme. I, pazi, oni u Njemačkoj nemaju nešto, pa bi i mali Hrvati trebali odmah copy/paste.
Kao što ni mi sami ne cijenimo sebe i jedni druge, al kad netko izvana dođe i kaže nešto, a uz to je i Nijemac (Švabo je to prijatelju moj) to je dokaz da nešto ne valja.
Da nas je pohvalio bilo bi "ne znaš ti kako je ovdje, ne živiš, tu si tek nekoliko mjeseci" ali kad kritizira on zna, a mi ne.
I dobro, ne moraš imati nikakav osjećaj nacionalnog ponosa ili pripadnosti nacionalnoj zajednici ali ne moj drugima oduzimati to pravo ili se pitati "kako netko može imati osjećaj ponosa ili pripadnosti".
vojvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2017., 13:07   #14
Bilo bi dobro da kaže nešto Francuzima o tome kako nacionalni ponos ne valja.
PCN is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2017., 20:51   #15
Upravo obrnuto, na Balkanu je ljudima ispran mozak i osjećaju posljedice rata, a ne u Njemačkoj. U Srbiji i Hrvatskoj što god tko pričao ljudi imaju strah javno izraziti svoje mišljenje, jer si tako možeš ozbiljno naštetiti. Rat je bio nedavno, ljudima je i dalje strah u kosti da bi te netko mogao skratiti za glavu jer si "krivi", nije to bilo tako davno, još naše očeve su skraćivali za glavu ovdje, naše djedove, pa i pradjednove i tako unatrag. Dobro danas te možda neće nitko skratiti za glavu, ali ćeš lako biti diskriminiran u poslu, socijalnom životu ili sl. Tako da je ljudima i dalje "u krvi" iz straha arlaulikanje u glas i klanjati se nekakvom Titu, Tuđmanu, Šešelju, HDZu, majci državi, ovome onome, uopće nebitno kome točno, u svakom slučaju ne može odmoći na ovim prostorima, napomenuti kakav si ti veliki i ponosni domoljub.

S druge strane u zemljama poput Švicarske, Njemačke ili onih s područja Skandinavije mlad čovjek koji završi faks i upre 3-4 godine u karijeru, bez problema ima 5-6.000 eura bruto, oni najbolji i po 8-9.000 eura. On nije ovisan o nikome, ni o stranci, ni o politici, ni o državi, ni poslodavcu, ni o Titu, ni Tuđmanu, ni Hitleru, jebe se njemu za sve to, on si može priuštiti da vodi iskreno razmišlja kako želi i da vodi i orgaizira si svojih preostalih 50 godina na zemlji kako god želi, potpuno neovisan.


I to je jedini izvor razlika u razmišljanju.
enduring is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2017., 10:30   #16
Osobno mi je zanimljiva jedna kontradiktornost i licemjerje kod takve vrste ponosa. Dotični će osjećati ushit zbog nečega s čime nisu imali veze ali nikad neće osjećati sramotu ili krivnju, s time da je mnogo veća mogućnost njihovog utjecaja na ono drugo.
Smatram da je izuzetno glupo ponositi se sa bilo čime čemu nisi sam aktivno pridonio. Odnosno, da čovjek može biti ponosan prvenstveno na sebe i one u neposrednoj okolini na koje je eventualno utjecao. Sve drugo mi se čini kao obično samozavaravanje ljudi koji se u svojim bijednim životima nemaju čime ponositi pa prisvajaju tuđi trud i zasluge, pa makar i onaj od same prirode-jbg kad nemaš drugog i taj će poslužiti.
Sve mi se čini da je taj ponos nešto što bi svatko normalan trebao nadrasti, odležati kao dječju bolest. Čisto iz praktičnog razloga, jer ne vidim ništa pozitivnog što bi moglo proizaći iz te obmane!?
Goc-369 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2017., 11:36   #17
dečko je tipičan primjer prokuhanog ispraznog liberala iz velikog grada na zapadu. repa bez korijena.
s kim se on indentificira? sa skvoterima? veganima? kastriranim muškarcima?
za posljedicu imaš da u novogodišnjoj noći u kelnu desetine/stotine djevojaka bude seksualno napastvovano a da im niti jedan njemac nije priskočio u pomoć.

u lijepu će se zajednicu pretvorit njemačka za 30 godina, ali ted će on duvati maru na tibetu
milko84 is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2017., 22:21   #18
Quote:
milko84 kaže: Pogledaj post
dečko je tipičan primjer prokuhanog ispraznog liberala iz velikog grada na zapadu. repa bez korijena.
s kim se on indentificira?
Identificira se s čime želi, jedino nije u glavi omeđen granicama. Zašto bi i bio? Tvojom logikom Hrvat se ne bi smio poistovjetiti s izjavama Pape jer on nije Hrvat. Ne valja se diviti veličanstvenoj zemlji, prirodi, životinjama i ljudima, osim ako se oni ne nalaze unutar Hrvatske?

Nije on prokuhani isprazni liberal, nego je nekima na Balkanu politika prokuhala mozak dobrano, pa više nemaju smisao za normalno od nenormalnog.


A sad ćeš još reći i da si i katolik vjerojatno i da štuješ kršćanske vrijednosti? Koje npr. ne poznaju granice jer su svi stvoreni na sliku Božju?


Vama kvazidomoljubima treba kvalitetan rebranding na ovim prostorima, ove rasprave s Vama su ispod razine zdravog razuma.
enduring is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2017., 22:56   #19
Quote:
enduring kaže: Pogledaj post
Identificira se s čime želi, jedino nije u glavi omeđen granicama. Zašto bi i bio? Tvojom logikom Hrvat se ne bi smio poistovjetiti s izjavama Pape jer on nije Hrvat. Ne valja se diviti veličanstvenoj zemlji, prirodi, životinjama i ljudima, osim ako se oni ne nalaze unutar Hrvatske?

Nije on prokuhani isprazni liberal, nego je nekima na Balkanu politika prokuhala mozak dobrano, pa više nemaju smisao za normalno od nenormalnog.


A sad ćeš još reći i da si i katolik vjerojatno i da štuješ kršćanske vrijednosti? Koje npr. ne poznaju granice jer su svi stvoreni na sliku Božju?


Vama kvazidomoljubima treba kvalitetan rebranding na ovim prostorima, ove rasprave s Vama su ispod razine zdravog razuma.
I da on je sve to što si nabrojao u čemu je problem?? Ako želiš da naše društvo postane kao njemačko ili švicarsko ili koje god već onda pusti ljude da razvijaju svoje identitete kako žele. Ako to podrazumijeva katolika koje koje omeđen granicama i ne poistovjećuje s Papom jer nije Papa Hrvat pa što sad? Ili ako je prokuhani prazni liberal. Opet što sad.
Tu se javio neki student iz Njemačke na razmijeni koji nam nešto kaže i odmah izbije kaos.
Ja mogu biti budist koji se klanja u džamiji. I, da ste ti i ostali tako otvorenog uma bolio bi vas kurac, jer je to moj izbor i ne bi imali potrebu to kritizirati. To se odnosi i na Hrvate katolike, Hrvate ateiste, Hrvate koji pjevaju himnu i busaju se u prsa i one Hrvate koji sjede za vrijeme himne ili joj ne znaju tekst i na Hrvate koji se ponose na naše sportaše i na one kojima je to glupo jer nisu ničim doprinijeli tom uspjehu.
vojvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 00:36   #20
Pustimo sad Nijemca.

Na što Hrvati mogu biti ponosni?

Slavni preci, da su još živi, bi nas se odrekli.
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:42.