Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2017., 21:39   #1
Kako dobar brak ode kvragu?

Do sada sam zastupala mišljenje da u brakovima koji su se razvrgnuli od samog početka nešto nije štimalo. Tipa oženili se radi reda, brzo dobili dijete, pa se rastali kad je dijete malo naraslo, ali otpočetka nisu bili u nekoj ljubavi i slozi.

No, sada sam počela razmišljati da možda to i ne mora biti tako; možda je moguće da brak super funkcionira, pa se ipak radi nekog razloga s vremenom izliže i dolazi do rastave.

Da li je moguće da i brak koji je bio objektivno kvalitetan 10+ godina propadne? Što se dogodi u takvim slučajevima?Kako dođe do rastave?

Kakva su vaša iskustva i stajališta?
__________________
"Ja ovdje djelim iskustvo a ne vrijedam,i to je poanta ovoga foruma da razmjenimo mišljenja i iskustva na jednoj kulturnoj razini a ne da se vrijedamo i omalavažavamo zato jer su nam iskustva različita .Pa ebote da su ista pa ne bi ni imali o čemu piskarat ovdje." Spalatina-nyc
cajna_mjesavina is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 21:48   #2
je li brak bio postavljen na kratkoratajnim (ljepota, bogatstvo) ili dugotrajnim vrijednostima (duhovnost, kreativnost, rad, ljubav, obitelj)? eto, tako brak bude kratkotrajan ili dugotrajan
blagotebi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 21:56   #3
Tipičan primjer recimo..
Sva super, sve šljaka, brak odličan..
I ona se zaposli na neki jebeni posao u sezoni. Prvi par mjeseci bude super, ali smjene su grozne, gotovo se uopće ne viđaju, nemaju vremena za kvalitetnu komunikaciju. Ona puca na poslu po šavovima, umorna, razdražljiva, pun joj je kurac svega. I tako prođe par mjeseci. Uz svu dobru volju komunikacija nestane, nestane i iskazivanje osjećaja, nestane i prisnosti, umor i stres uzmu danak, usadi se nezadovoljstvo, i čovjek se generalno grozno osjeća.
I onda krenu problemi, svađe najprije sitne koje se pomješaju sa nezadovoljstvom i umorom sa posla i daju osjećaj da život i veza nisu dobri..
Kako je većinu vremena na poslu, pojavi se kolega, crn, visok, zgodan, simpatičan. I tako dobar brak u nekoliko mjeseci upadne u krizu. Ako se ne stane na loptu sve ode k vragu..

Zapamti sve propada ukoliko se prioriteti promjene. Ljubav nije vječna, ona je više situacijska i treba ju redovito zalijevati. Potrebno je ljepilo u obliku konstantnog rada na braku da isti ostane na visokom i kvalitetnom nivou. Ako to posustane stvari jako brzo krenu k vragu. Brak prolazi kroz mnogo kriza, jednu sam gore opisao.. Ništa nije garancija da će sutra biti kao i danas, apsolutno ništa. Trudiš se i ulažeš dajući sve od sebe, samo tako možeš naprijed...u životu, braku, poslu...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 22:16   #4
Moguce je da nekoc dobra komunikacija zamre, i da stvari krenu kvragu.

A zamre iz raznih razloga, vanjski faktori, osobe se promijene, svasta...

Brak je konstantan trud, moras ga zalijevati ko orhideju, inace uvene jbg...
Kao i svaki odnos uostalom.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 22:25   #5
primjer jedan, jer mislim da se tema odnosi na takve primjere:

znam jedan par koji su se mladi oženili, i to na svakom okupljanju ne skidaju ruke jedno s drugog, to je uvijek plazanje i tako jedno 5 godina, i onda puf, razvod. imali su i dijete, pa je tim gore taj razvod bio

znači netko ko je izgledao tako kompaktno

ovako ona je njemu bila lijepa, on njoj bogat (sve je kupovao, pružao, ona se malo zanijela pa je pomjerala ljestvicu sve više i više i veće stvari tražila za kupiti). kad je ona počela stariti pa više nije bila tako lijepa, a on prestao kupovati stvari jer su ga počela boljeti leđa od rada i prolaska mladosti - onda je došlo do razvoda

blagotebi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 22:28   #6
Koja tuzna prica
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 22:30   #7
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Koja tuzna prica
tužna ali ja sam ih viđala tokom tih 5 godina braka i to je bio brak kao iz snova, za primjer. nije zlato sve što sija, već sam objasnila da za nešto dugotrajno trebaju biti dugotrajne vrijednosti u temelju (što ljepota, nakićenost i kupovanje poklona nisu)

on kupuje ljubav poklonima, ona osvaja vanjštinom a nema što iznutra ponuditi. i onda se pitaju kako je došlo do razvoda?
blagotebi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 23:53   #8
Quote:
cajna_mjesavina kaže: Pogledaj post
Da li je moguće da i brak koji je bio objektivno kvalitetan 10+ godina propadne?
naravno.

Quote:
Što se dogodi u takvim slučajevima?Kako dođe do rastave?
ljubavni odnosi u pravilu imaju svoj rok trajanja. i baš kao što ti nisi ista osoba s 25 i 35 godina, tako ni tvoj odnos ne može biti isti na početku i nakon desetljeća. zilijun je razloga, zaista - svašta se događa: od toga da se odnos jednostavno potroši do toga da naiđe netko bolji. samo zato što je propalo nakon XY godina, nikako ne znači da u jednom periodu nije bilo fenomenalno.

jako je naivno misliti da odnosi koji su imali bajkovit početak traju vječno.
__________________
I always know when someone's uncomfortable at a party.
poison.Ivy is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 00:47   #9
Quote:
blagotebi kaže: Pogledaj post
tužna ali ja sam ih viđala tokom tih 5 godina braka i to je bio brak kao iz snova, za primjer. nije zlato sve što sija, već sam objasnila da za nešto dugotrajno trebaju biti dugotrajne vrijednosti u temelju (što ljepota, nakićenost i kupovanje poklona nisu)

on kupuje ljubav poklonima, ona osvaja vanjštinom a nema što iznutra ponuditi. i onda se pitaju kako je došlo do razvoda?
Ja čak mislim da uopće nije štos u nekoliko velikih, važnih stvari, osim bazičnih, zbog kojih su se i sparili. Nego o nizu slučajeva i situacija skoro doslovno svaki dan, koji priču drže u zelenom i dane čine pretežno sretnim. Što se ne može dešavati slučajno, po Duhu Svetom, a niti zbog trajnog utjecaja munje koja ih je jednom navodno pogodila iz vedra neba.
Trud, vještina, motivacija. Sveto trojstvo.

Nevezano, ali malo mi idu na živce "logične" pretpostavke kako ljepotice nemaju ništa u glavi, ili gdje već trebaju imati. Nego to nešto navodno proporcionalno raste s prosječnošću ili još bolje neuglednošću. Svetost, talenti i tako to.
violeta1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 01:02   #10
Quote:
violeta1980 kaže: Pogledaj post
Ja čak mislim da uopće nije štos u nekoliko velikih, važnih stvari, osim bazičnih, zbog kojih su se i sparili. Nego o nizu slučajeva i situacija skoro doslovno svaki dan, koji priču drže u zelenom i dane čine pretežno sretnim. Što se ne može dešavati slučajno, po Duhu Svetom, a niti zbog trajnog utjecaja munje koja ih je jednom navodno pogodila iz vedra neba.
Trud, vještina, motivacija. Sveto trojstvo.

Nevezano, ali malo mi idu na živce "logične" pretpostavke kako ljepotice nemaju ništa u glavi, ili gdje već trebaju imati. Nego to nešto navodno proporcionalno raste s prosječnošću ili još bolje neuglednošću. Svetost, talenti i tako to.
ona ima puno toga u glavi. nisam ja pričala o glavi već više o srcu, emocijama, i slično. nije nikakva pretpostavka, žensku i znam i prilično je pametna. samo kakve to veze ima s ljubavnim odnosom, pa nije na akademiji već u odnosu?

motiv ili motivacija. veza može biti sjajna, a opet pogonjena krivim motivima - zato i propadne. zapravo ne krivim već motivima koji nemaju dugoročnost
blagotebi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 03:07   #11
Quote:
violeta1980 kaže: Pogledaj post
Nevezano, ali malo mi idu na živce "logične" pretpostavke kako ljepotice nemaju ništa u glavi, ili gdje već trebaju imati. Nego to nešto navodno proporcionalno raste s prosječnošću ili još bolje neuglednošću. Svetost, talenti i tako to.
Growth mindset, koji je meni iznimno privlačna i poželjna osobina, nema korelacijske veze s intelektom; prevedeno - ima inteligentnih ljepotica koje ne bih štapom taknuo jer su životno-orijentacijski nešto meni strano.
__________________
In order to grow you must betray their expectations.
fauxpersona is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 04:00   #12
Rijetko koji brak ili veza gdje ljudi na van previse vise jedno po drugom zavrsi dobro. Isto je i kada provode previse vremena zajedno.
U biti se radi o zaljubljenosti koja prodje. Isto ako provode previse vremena zajedno dolazi do zasicenosti, dolazi brzo do nekih neslaganja jer se ne mogu dogovoriti. ( da su manje zajedno svatko bi radio po svojem ) itd. itd.
romkius is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 09:34   #13
Postoje i brakovi u kojima se ljudi jednostavno drugacije razvijaju, zelje vise nisu iste, a jedan partner (ili oba) ne mogu ili ne zele to pratiti. Kao sto je napisao i radical- kada dodje do promjene, tipa-naporan posao, kada zena dolazi mrtva umorna i nervozna(ili muz), a druga strana ne zna adekvatno odgovoriti(zato sto je do sada sve bilo suuupppeeerrr). Cak i takve stvari ljudi prihvataju jako licno, ne daju malo vremena i razumjevanja da se ta strana prilagodi, vec je jos vise opterete sa svojim ocekivanjima, gubi se povjerenje(on/a me ne moze razumjeti, ne zeli mi pomoci...). Ako se to ne iskomunicira odmah, ta pukotina ce postati jaz u koji ce oboje upasti.
Spoljne promjene cesto uticu i na nasu porodicnu mikroklimu.
Ertrinken is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 09:46   #14
Na braku treba raditi, konstantno se truditi ali i ne visiti osobi za vratom, dat joj prostora. Treba imati puno razumjevanja s obe strane, u slučaju da se jedna osoba zasiti druge osobe ili se zaljubi sav trud i rad pada u vodu. To je ljubav! Ljubav je čudna stvar. Brak je velika kocka, ne znaš što si dobio dok nije prekasno.
Josephine Anne is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 10:27   #15
Quote:
cajna_mjesavina kaže: Pogledaj post
Da li je moguće da i brak koji je bio objektivno kvalitetan 10+ godina propadne? Što se dogodi u takvim slučajevima?Kako dođe do rastave?

Kakva su vaša iskustva i stajališta?
Je, moguće je. Moguće je da drugoj strani nije bio kvalitetan po njenim mjerilima.
__________________
I can resist everything except temptation.
Lela O. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 10:32   #16
ljudi se suprotno uvrijezenom misljenju, s ulaskom u brak ne cementiraju u vremenu, rastu i razvoju
pa tako i dvoje ljudi koji su si u jednom trenutku super i cijeli svemir, nakon odredenog vremena mogu sasvim prirodno i bez nekog vanjskog faktora nastaviti rasti i razvijati se u razlicitim smjerovima
i puf, jednog dana, nakon xy godina, oni jednostavno vise nisu jedno za drugo
mozda nastave zivjeti kao cimeri, mozda kao prijatelji, mozda se pocnu gaditi jedno drugoga...
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 10:50   #17
Ja mislim da se ljudi u braku premalo seksaju , dozvoljavaju da im svakodnevni problemi uđu u bračni krevet.

To najčešće dovodi do gubitka bliskosti i intimnosti sa partnerom. Svako od njih se osjeća sam u svojim problemima i počinje zamjeranje.

Da netko krivo ne shvati , naravno da treba što više razgovarati o problemima , naravno da nije zdravo umjesto razgovora pobjeći u krevet - no bilo bi dobro da par ima dogovor da se o problemima ne priča u spavaćoj sobi.

Mozak tu sobu treba spajati sa ugodom i odmorom , kao da ide na godišnji odmor.
A nakon seksa većina ljudi je zadovoljna , osjeća bliskost i spremna je surađivati.
Valjda primarne potrebe moraju biti zadovoljene da bismo mogli razmišljati o složenijim stvarima ..

znam neke promjere u kojima su krediti , kartice i familije uništile odnos. Par prvo nije znao razgovarati bez svađe , pa je seks bivao sve rjeđi jer kome se seksa u takvoj situaciji ,pa su postali smrknuti , pa su dobili osjećaj da se uopće ne poznaju ,pa je on počeo spavati u boravku i tako ...
lara79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 11:03   #18
Quote:
lara79 kaže: Pogledaj post
Ja mislim da se ljudi u braku premalo seksaju , dozvoljavaju da im svakodnevni problemi uđu u bračni krevet.

To najčešće dovodi do gubitka bliskosti i intimnosti sa partnerom. Svako od njih se osjeća sam u svojim problemima i počinje zamjeranje.

Da netko krivo ne shvati , naravno da treba što više razgovarati o problemima , naravno da nije zdravo umjesto razgovora pobjeći u krevet - no bilo bi dobro da par ima dogovor da se o problemima ne priča u spavaćoj sobi.

Mozak tu sobu treba spajati sa ugodom i odmorom , kao da ide na godišnji odmor.
A nakon seksa većina ljudi je zadovoljna , osjeća bliskost i spremna je surađivati.
Valjda primarne potrebe moraju biti zadovoljene da bismo mogli razmišljati o složenijim stvarima ..

znam neke promjere u kojima su krediti , kartice i familije uništile odnos. Par prvo nije znao razgovarati bez svađe , pa je seks bivao sve rjeđi jer kome se seksa u takvoj situaciji ,pa su postali smrknuti , pa su dobili osjećaj da se uopće ne poznaju ,pa je on počeo spavati u boravku i tako ...
Slažem se sa tobom.
Naime svatko do nas pojedinačno ima neku svoju strast, neku oazu sreće, nešto što se ne prlja stresom i problemima, već nešto što predstavlja oazu mira i bijeg od trenutnih problema.
U braku bi to trebala biti spavaća soba. U njoj nema mjesta za probleme, nervozu i loše emocije, već samo za ljubav, prisnost, sex i pažnju i pozitivne emocije.
Svaki par bi to trebao uvesti kao pravilo.
Nadalje problemi se rješevaju van spavaće sobu i prije ulaska u krevet. To nekada nije moguće ali se par treba navikakati da sjedne, popriča i riješi problem prije odlaska na spavanje. Jer obično su tada ljudi jako ljuti, osjećaju se loše i u tom raspoloženju provedu noć i ujutro nadrkani krenu u novi radni dan i to raspoloženje ih drži cijelog dana. Nakupljena ljutnja i frustracije su grozna stvar, jako utječu na osjećaje prema partneru, ubojice su ljubavi i prisnosti. To ljudima ne treba.
A upravo ove sitnice i pravila spadaju pod ono "raditi na braku", uz podršku, toleranciju, dogovor, razumjevanje, kvalitetnu komunikaciju, zajedničke planove i interese i slično.

Ja ovdje ne razumjem kada ljudi kažu "krenuli smo u različitim smjerovima". To grozno zvuči, kako možete krenuti u različitim smjerovima ako vam je stalo. Ne drži vodu, krenete u različitim smjerovima kada niste zadovoljni vezom, to duže vremena traje i jednostavno odlučite dignuti ruke od partnera i svoje vrijeme uložiti u nešto drugo. Ne vjerujem u takve gluposti, ako je ljudima stalo, dovoljno je jednu večer sjesti u auto, otići na mirno mjesto i otvoriti iskreno neke bolne teme koje su se duže vremena nakupljale i napraviti plan kakao da se problemi riješe. Nema različitih smjerova nakon što se ljudi ubrače i imaju obitelj, to je samo nečija odluka da ide van ništa više...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 11:08   #19
Quote:
romkius kaže: Pogledaj post
Rijetko koji brak ili veza gdje ljudi na van previse vise jedno po drugom zavrsi dobro. Isto je i kada provode previse vremena zajedno.
U biti se radi o zaljubljenosti koja prodje. Isto ako provode previse vremena zajedno dolazi do zasicenosti, dolazi brzo do nekih neslaganja jer se ne mogu dogovoriti. ( da su manje zajedno svatko bi radio po svojem ) itd. itd.
Pogrešno i moj brak to demantira.
Ja i ona smo jako prisni, jako mnogo vremena provodimo zajedno i jako se dobro poznajemo. Ponekad imam dojam da smo kao dvoje djece u iskrenoj ljubavi.
Zasićenje je sastavni dio svake veze nakon nekoliko godina. Zaljubljenost prođe a kad sa nekim visiš nekoliko sati svaki dan normalno je da neke stvari više nisu tako uzbudljive kao prije. Ne bih rekao da to toliko loše djeluje na brak, na sexualni život svakako da, ali na drugu ruku svi ostali segmenti veze su na extra visokoj razini..
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 11:20   #20
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Ja ovdje ne razumjem kada ljudi kažu "krenuli smo u različitim smjerovima". To grozno zvuči, kako možete krenuti u različitim smjerovima ako vam je stalo. Ne drži vodu, krenete u različitim smjerovima kada niste zadovoljni vezom, to duže vremena traje i jednostavno odlučite dignuti ruke od partnera i svoje vrijeme uložiti u nešto drugo. Ne vjerujem u takve gluposti, ako je ljudima stalo, dovoljno je jednu večer sjesti u auto, otići na mirno mjesto i otvoriti iskreno neke bolne teme koje su se duže vremena nakupljale i napraviti plan kakao da se problemi riješe. Nema različitih smjerova nakon što se ljudi ubrače i imaju obitelj, to je samo nečija odluka da ide van ništa više...
Krenuti u različitim smjerovima je i tekako moguće. Primjerice jedan partner odluči ulagati u svoje obrazovanje, dosta mu je njegove sss spreme i posla na šalteru. Pa zatim shvati da želi više od života koji trenutno živi ( ne dosta partnera već načina života). Želi vidjeti svijeta, steći nova iskustva, upisati jezik, početi planinariti. I to sve podijeliti sa svojim partnerom. Dok njegov partner nema te želje niti ga to interesira,on "stoji" na mjestu, ne razvija se dalje jer njemu je dobro gdje je i na razini kojoj je.
__________________
*Gazing through the window at the world outside.
Wondering will Mother Earth survive.
Hoping that mankind will stop abusing her, sometime.*
ChienSaintHuber is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:47.