Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.01.2010., 10:37   #41
ne nisu
nakon uvođenja represivnih zakona je bila eksplozija nasilja kod njih, tek početkom jače suradnje su ostvareni pomaci
al problem je jako daleko od rješenog,oni već 20g provode politiku ako se ne vidi i ne postoji problem

star je što kod njih više nije grupna nego pojedinačna represija, ali za to treba sredstava, vremena i love (znači to se kod nas nemre očekivati )
ajde da ne idemu dalje u off i jedan i drugi smo u pravu
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 11:23   #42
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
ne nisu
nakon uvođenja represivnih zakona je bila eksplozija nasilja kod njih, tek početkom jače suradnje su ostvareni pomaci...
Pomaci su ostvareni kada su prekršitelji počeli plaćati i služiti kazne. Ista stvar je bila kod nas nakon uvođenja prekršajne preprate. Prije smo došli na tučnjavu (ne govorim o navijačima, nego o birtijama), priveli sudionike i nakon par sati hlađenja ih pustili na slobodu do suđenja. Onda je došao novi zakon i takve se držalo do jutra i ujutro prepraćivalo na suđenje, a ponekad odmah i na odsluženje kazne. Nakon par mjeseci se uočio novi obrazac i odjednom se osjetno smanjio broj takvih tučnjava (i sličnih oblika narušavanja javnog reda i mria i dr. prekršaja). Naravno, i dalje ima takvih stvari, ali osjetno manje.


Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
... al problem je jako daleko od rješenog,oni već 20g provode politiku ako se ne vidi i ne postoji problem...
Tu si potpuno u pravu. Problem se premjesti dalje od kamera i dr. medija i široke mase misle da ne postoji.


Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
... star je što kod njih više nije grupna nego pojedinačna represija, ali za to treba sredstava, vremena i love (znači to se kod nas nemre očekivati )
ajde da ne idemu dalje u off i jedan i drugi smo u pravu
Tu si također u pravu. Razgovarati i dogovarati se treba sa grupom, a represivno postupati prema pojedincu prekršitelju. Što više bude nas koji ćemo razgovarati, a ne gledati se preko nišana, stvar će biti bolja. A stalno dolaze i mladi ljudi i treba paziti da ih ne zatrujemo starim neprijateljstvima. Onda će napredak biti vidljiviji.


Da ne bi bil ipreviše off, ima jedna lijepa anegdota oko kontrole i pregleda vozila (već sam napisao to negdje, ali da ponovimo - možda će se opis malo razlikovati, davno je to bilo).
Dogodilo se razbojništvo (tip uletio u objekt i prijetnjom pištoljem od djelatnika uzeo novac), a sa mjesta događaja se udaljio crnom manjim autom, najvjerojatnije "Hondom", nepoznatih tablica (pri izvršenju su bile skinute s auta). Kvart je blokiran na nekim pravcima (koliko je to bilo moguće) i zaustavljali su se manji crni auti, pogotovo "Honde". Na jedan punkt je naletila takva "Honda" (mislim da je bio stari "Civic") i kolege su ju pokušale zaustaviti. Vozač nije stao, pa su krenuli za njim, ali su ga izgubili u gužvi. Srećom su tom prilikom vidjeli tablice, pa je ekipa za privođenja išla kod njega doma pričekati ga. Oni su bilu u civilnom autu (2 interventna i temeljac). Čovjek je došao, parkirao se pred svoje dvorište i izašao van, a tada je počela akcija. Zaskoči su ga, a na sebi su imali fantomke, interventni puške, a temeljac pištolj. Jedan ga je odmah srušio na pod, pa su ga svezali i doveli u postaju. Na kraju je ispalo da je dečko popio jednu pivu i bojao se alkotestiranja, pa nije htio stati. Od straha kad su ga zaskočili se pokakao (da ne upotrijebim težu riječ) u gaće, jer od brzine nije uopće primjetio da su dečki (interventni) u odori. Vidio je samo tamno plavi auto, pancirke, puške i fantomke. Mislio je da ga netko želi oteti. Obzirom na stanje, alkohol mu je oprošten i brzo je pušten kući.

Koja je poanta ove priče? Iako ima glupih, bahatih i bezobraznih policajaca, bolje surađivati tih 5 minuta s njima, jer nikad ne znaš što i koga traže, i što se dogodilo neposredno prije tvog zaustavljanja. Bolje nego da se situacija bespotrebno komlicira. Ovo se naravno ne odnosi na šerifovanje i potpuno bezrazložno maltetiranje, kojeg ipak nema toliko koliko ljudi vole pričati. Ako nisi siguran u opravdanost njihovog postupka (pregled, pretraga, pretres i sl.), naknadno pošalješ upit na postaju ili upravu i bit će ti donekle objašnjeno. Njih će u svakom slučaju upozoriti da budu malo normalniji i drugi put će biti bolje, ako ne tebi, onda nekom drugom prema kome će postupati.

Pozdrav.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2010., 16:37   #43
Quote:
Necto kaže: Pogledaj post
... A nisam citirao clanak 32. nego sam "izvukao" vazniji dio i dodao ovaj dio iz cl.33
Nevidim bas kako je to promijenilo bit, ako se samo to i ponavlja u clanku da se nemoze privesti bez naloga...
Vidiš, nigdje ne piše da se osobu ne smije privesti bez naloga (točno tako i na taj način). I kada tako kažeš policajcu na cesti, logično je da ćete ući u konflikt u kojem ne možeš pobijediti.

Što se tiče samih članaka, oni više ne vrijede. Pogledaj dio od čl. 43. Zakona o policijskim poslovima i ovlastima.


Quote:
Necto kaže: Pogledaj post
... Zato mi je i cilj dobro se upoznati s tim dijelom zakona, o svojim i Policijskim pravima tako da mogu ubuduce izbjeci eventualna nelegitimna maltretiranja...
Da, samo što se nedovoljnim poznavanjem teme izvrgavaš sve većoj mogućnosti legalnog maltretiranja.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2010., 07:16   #44
pretres

Ima li poslodavac pravo pretresti garderobni ormarić zaposlenika koji je pod ključem? Jasno mi je da je ormarić vlasništvo poslodavca, ali ja ga koristim.
Koristim i plaćam najamninu za stan od firme, pa bi po njihovoj logici oni smjeli pregledati i taj stan.
dmati44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2010., 10:30   #45
Quote:
dmati44 kaže: Pogledaj post
Ima li poslodavac pravo pretresti garderobni ormarić zaposlenika koji je pod ključem? Jasno mi je da je ormarić vlasništvo poslodavca, ali ja ga koristim.
Koristim i plaćam najamninu za stan od firme, pa bi po njihovoj logici oni smjeli pregledati i taj stan.

Ne smiju niti jedno niti drugo.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 16:53   #46
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Koja je poanta ove priče? Iako ima glupih, bahatih i bezobraznih policajaca, bolje surađivati tih 5 minuta s njima, jer nikad ne znaš što i koga traže, i što se dogodilo neposredno prije tvog zaustavljanja. Bolje nego da se situacija bespotrebno komlicira. Ovo se naravno ne odnosi na šerifovanje i potpuno bezrazložno maltetiranje, kojeg ipak nema toliko koliko ljudi vole pričati. Ako nisi siguran u opravdanost njihovog postupka (pregled, pretraga, pretres i sl.), naknadno pošalješ upit na postaju ili upravu i bit će ti donekle objašnjeni.
Situacija, bacio curu doma, iden put kući spavat (oko 1 ujutro) i prođem kroz raskršće na kojem imam prednost u odnosu na policijski auto. Oni skrenu zamnom, blendaju svjetlima i ja se zaustavim. "Dobra večer, vozačka blabla" i tako, "možete izaći van?". No dobro, izađem i onda: izvadite sve iz đžepova na krov auta, pretres mene (pipkanje, nazovite kako hoćete) i onda uron u auto (jedan od njih), tražio sa strane di se mogu staviti cd-ovi kazete, ispod sica, ispred suvozača i tako to. Čudno mi je bilo da nisu pretraživali prtljažnik. Sve skupa jedno 20ak minuta debljanja.

Da li je to normalno i po zakonu? Napominjem, nisam bio u nikakvom prekršaju kad su me zaustavili.
__________________
"Očito je da se prevelika sloboda neće izroditi ni u što drugo nego u pravo ropstvo, i za pojedinca i za državu. Dakle, vjerojatno je da tiranija neće nastati ni iz kakvog drugog ustroja nego iz demokracije, iz najveće slobode nastat će najveće i najokrutnije ropstvo." - Platon trolla SAD
Trumbettoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 20:20   #47
Quote:
Trumbettoo kaže: Pogledaj post
... Da li je to normalno i po zakonu?...
Normalno je i po zakonu je.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2010., 09:32   #48
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Normalno je i po zakonu je.
Super, jedva čekam slijedeću prigodu.

Srećom da sam već oguglao da je ono što je danas normalno postalo upitno.
__________________
"Očito je da se prevelika sloboda neće izroditi ni u što drugo nego u pravo ropstvo, i za pojedinca i za državu. Dakle, vjerojatno je da tiranija neće nastati ni iz kakvog drugog ustroja nego iz demokracije, iz najveće slobode nastat će najveće i najokrutnije ropstvo." - Platon trolla SAD
Trumbettoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2010., 05:32   #49
Ne razumijem sada, smije li nekome policajac pregledati auto ili ne? (npr u slučaju da te zaustavio "bezveze" ili zbog prebrze vožnje)

Ako je odgovor "može, ako ima opravdanu sumnju", zanima me što znači opravdana sumnja. Ako nešto nanjuši ili vidi čudan opušak, ok, ima smisla da ga zanima ima li štogod unutra, razlog je valjan, no što ako se odluči na pregled na temelju toga što netko od putnika ima dugu kosu i "mora da je narkoman"?

Ukratko, smije li mi pregledati auto na temelju intuicije (zaključujem da to radi samo na temelju nekog osjećaja po tome što nije odmah rekao da osjeti dim ili vidi opušak ) i smijem li u tom slučaju reći mu da ne pristajem na pregled?

Zadnje uređivanje Euronymous : 16.12.2010. at 05:47.
Euronymous is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2010., 09:18   #50
@Euronymous
Prometna policija uglavnom vizualne preglede, znači on bez diranja ičeg samo gleda što se nalazi u vozilu
i eventualno zatraži da osoba otvori neku torbu, vrećicu, pretinac, gepek i sl.

A naravno može i zatražiti vaše dopuštenje za pretres vozila, ako dobije dopuštenje tada može pretresti vozilo kako god hoće.

Ali vi imate pravo odbiti bilo kakav pregled/pretres, onda u tom slučaju ako on ima osnovanu sumnju za nešto
privodi vozilo i vlasnika u postaju i zadržava dok istražni sudac tj.državno odvjetništvo ne izda nalog za pretres.

Policajci se voli prijetiti svim i svačim ne bi li postupio kako oni žele.

Vi procijenite što vam je bolje, izgubiti 5-15min na pregled/pretres ili riskirati da privođenje u postaju.
Iako policija unatoč prijetnjama rijetko pribjegava zadržavanju vozila i osobe,
uvijek postoji mogućnost da baš vi budete sretni dobitnik naloga za pretres.
__________________
Comprehension would blow your mind!
r1chard is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2010., 09:44   #51
da,a ako nemate ništa u vozilu, država će vam refundirati izmaklu dobit
nakon natezanja naravno,ali hoće

super je što je jednom jedan policajac čak došao na ročište i sudac ga je izgnjavio da zašto na osnovu izgleda i dobi misli da može gnjaviti osobu (to je naveo kao razlog )
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2010., 16:46   #52
Quote:
r1chard kaže: Pogledaj post
@Euronymous
Prometna policija uglavnom vizualne preglede, znači on bez diranja ičeg samo gleda što se nalazi u vozilu
i eventualno zatraži da osoba otvori neku torbu, vrećicu, pretinac, gepek i sl.

...
Eee tu smo, dakle ovaj dio on može odraditi isključivo s mojim dopuštenjem, a ako odbijem, on me može privesti pa tražiti od suca dopuštenje za potpuni pretres, no u praksi će inzistirati da me privede ako ima baš neki opravdani razlog tipa miris dima ili čudan opušak jer će mu u tom slučaju sudac vjerojatno dopustiti pregled, no ako ništa sumnjivo ne vidi te mu je jedini razlog nekakva intuicija, on zna da mu to ne prolazi baš kod suca te me vjerojatno neće privesti ukoliko ja njemu ne dopustim pregled. Jesam li dobro shvatio?

Btw, hvala ti na odgovoru.
Euronymous is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2010., 22:58   #53
Quote:
Euronymous kaže: Pogledaj post
... Jesam li dobro shvatio?...
Dovoljno dobro si shvatio. Ali opet, pitanje je koliko ti se isplati riskirati jer nikada ne znaš koga tražimo i zašto kontroliramo baš tebe.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2010., 23:56   #54
Pa mogu znati zašto kontrolirate baš mene tj. mogu znati zašto me ne kontrolirate jer sam čist, a "miris i opušak" sam tek tolko spomenuo jer sam se nadovezao sa teme malo niže, a i ne pada mi na pamet nešto drugo nelegalno osim pištolja ili bombi.
Ovo me općenito zanimalo ukoliko želim izbjeći maltretiranje i uneređivanje unutrašnjsti auta od strane policajaca
Euronymous is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2010., 11:08   #55
Što ako npr. voziš crvenog "Golfa", a baš prije par minuta je počinitelj razbojništva pobjegao s takvim autom? Što ako se očekuje veći prijevoz droge (oružja, eksploziva...) takvim autom? Primjera zbog kojih ćeš izgubiti vrijeme i živce, koliko god bio čist.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2010., 20:51   #56
Arrow

Gosp. Drot, vi sigurno znate da lijepa riječ čuda čini, ali kod mnogo policajaca uljudnost je nepoznat pojam,
ili u najboljem slučaju kulturno izražavanje im ide preko k**ca pa je s tim i željeni efekt nikakav.
Svaka čast onim policajcima koji ne spadaju u ovu skupinu

Osobno, u slučaju da sam zaustavljen i da policajac lijepo zamoli za pregled ili pretres vozila ma dao bih mu da ga rastavi ako hoće.
A kada mi pristupi sa stavom nekakvog uzvišenog autoriteta, tonom glasa i riječima kao da sam mu upravo kućnog ljubimca zadavio.
E onda bih iz principa potrošio i čitav dan samo da ne bude po njegovom samo zato jer on to tako kaže.
__________________
Comprehension would blow your mind!
r1chard is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2010., 00:14   #57
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Što ako npr. voziš crvenog "Golfa", a baš prije par minuta je počinitelj razbojništva pobjegao s takvim autom? Što ako se očekuje veći prijevoz droge (oružja, eksploziva...) takvim autom? Primjera zbog kojih ćeš izgubiti vrijeme i živce, koliko god bio čist.
Pa veće šanse su da me rendom zaustavi sa voljom za pretres (primjer kada se mogu žaliti), nego da mi se dogodi navedena situacija kada se žalba ne uzima u obzir.
Euronymous is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2010., 16:51   #58
Quote:
r1chard kaže: Pogledaj post
… A kada mi pristupi sa stavom nekakvog uzvišenog autoriteta, tonom glasa i riječima kao da sam mu upravo kućnog ljubimca zadavio...
I opet, ne znaš o čemu se radi. Ako naletimo na tebe dok tražimo nekog konkretnog, nećemo ti imati vremena previše objašnjavati i maziti te. Cilj nam je eliminirati te i što brže otići dalje (naravno, ako ti nisi taj). I onda ti kažemo „dogodilo se kazneno djelo razbojništva“ ili sl., a ti bi u detalje (kako, zašto, gdje, zašto baš ja, zašto ne njega…), pa dođe do problema. Da ne bi bilo zabune, pod ovim „ti“ ne mislim na tebe osobno, nego na nekog općenito.

Npr., neki dan lik puca (iz pištolja) na cesti i mi odmah po dojavi obilazimo okolne birtije i tražimo ga. U neku uđeš, objasniš ljudima o čemu je riječ i zamoliš ih da ostanu na mjestima dok ih sve ne vidimo (imali smo opis počinitelja), i ljudi poslušaju bez ikakvih problema. Mi se na kraju svima ispričamo i izađemo van bez problema. A u nekima pojedinci počnu negodovati, dobacivati, pokušavaju otići na WC za vrijeme postupanja i sl., a uopće im nije čudno što mi imamo pancirke, kacige, te što na vratima stoji jedan od nas s puškom. Njima je jedini zaključak da ih zajebavamo i maltretiramo bez veze. A da im počinitelj uđe i počne pucati, prvi bi pljuvali da policije nama kad nas najviše treba.


Quote:
Euronymous kaže: Pogledaj post
Pa veće šanse su da me rendom zaustavi sa voljom za pretres (primjer kada se mogu žaliti), nego da mi se dogodi navedena situacija kada se žalba ne uzima u obzir.
Baš i nisu. Na stranu sve priče, mi uglavnom nismo idioti kojima je jedina zabava riskirati svoj posao.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2010., 18:27   #59
Pa ok, uopće nije bitno makar 90% zaustavljanja bilo zbog neke nedavne pljačke pa je pretraga neizbježna, opet mi je dovoljno u ovih 10% nasumičnih zaustavljanja izbjeći pretragu jer ne volim da me maltretiraju, to je sve što sam htio reći.
Euronymous is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 13:59   #60
koliko im zakon dopušta?

Poštovani forumaši,prijavija san se na forum jer želim savjete o događaju koji sam imao s policajcima prije misec dana.
Slične teme na forumu sam već našao,ali i ne 100% odgovor koji bi mi pomogao.

-policija me zaustavila prije cca misec dana na području makarske rivijere,bija san vezan,vozija po propisima,i sad standardna procedura..vozačka prometna...sve ok!
Policajac pita dali nosim oružje,imam li drogu...i odgovor je NE,jer nemam.
Zatim zahtijeva da izvadim sve iz džepova,što i napravim,potom mi on pretražuje džepove,traži skidanje patika,čarapa....na sred magistrale?!!
Potom zaviruje u svaki kutak auta...
Nisam se ničem usprotivio jer nisam ima vrimena za to,no uzeo sam broj značke,i dobio ime policajca kojega sad želim tužit jer iman trenutno puno slobodnog vrimena za to,i novac ako krene postupak mi neće bit problem,ali želim mu zapaprit jer me osramotija u srid bijela dana!
Poštovani,koliko znate o ovakvim situacijama,i kakva su mi prava,dali ga mogu tužit?
markišapoljud is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:51.