Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.12.2002., 13:01   #61
Quote:
Originally posted by zg_sash
u prijevodu : jucer si bio nadrkan ,a danas nisi
nisam jučer bio nadrkan, bolan - nego su tvoje opaske bile jako loša zajebancija.
btw, ajd da prestanemo čatanje... samo kvarimo ovako liep topik.
djidjimidji is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2002., 13:50   #62
Quote:
Originally posted by banderas
Danas nam argumetni antiindustrijalista od prije 150 godina izgledaju smijesni.
Kad danas?

Danas kad ozonska rupa sije rak po juznoj americi i australiji? Kada se polarni led otapa? Kada je ogromna kolicina pitke vode nepovratno zagadjena industrijskim otpadom u trenutcima kad se nalazimo prema nekim procjenama 30ak godina od globalne zedji?

Taj danas?

Mozda su im argumenti bili krivi, al bome su bili u pravu kad su rekli da je to sve "one big fuckup"
__________________
I came up with a new game show idea recently. It's called The Old Game. You've got three old guys with loaded guns on stage.
They look back at their lives, see who they were, what they've accomplished... How close they came to realising their dreams...
The winner is the one who doesn't blow his brains out. He gets a refrigirator.
Reebok is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2002., 15:12   #63
Post

Quote:
Originally posted by banderas
znaci, gogo, ti si za smrtnu kaznu samo onda kad osudjenik prizna

daj, molim te, budi realan, pa zasto bi onda itko priznavao...
iznenadio bi se kakvi monstrumi postoje. To sam naveo kao uvjet kako ne bi nevinog osudili.

Quote:
Smrtna kazna je ostatak starih sistema i kako se civilizacija razvija tako i smrtna kazna polako nestaje iz naseg drustva. Naravno, uvijek ima onih nostalgicara koji pate kako je prije bilo bolje. Danas nam argumetni antiindustrijalista od prije 150 godina izgledaju smijesni. Vjerovatno ce nam tako za 20-30 godina i argumetni onih koji se protive ukidanju smrtne kazne biti smijesni.
ma nisam ja nostalgičar, ali smrtna kazna je ponekad jedino ispravno rješenje i ne bi ju trebalo ukinuti.

pozdrav,
gogo
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2002., 00:20   #64
sve je vec napisano ovdje ..ali barem da ja dam svoj glas...

naravno NE...

...barem zbog svih onih nevinih sprzenih ili otrovanih
...barem zbog svih onih 40-tah koji cekaju przenje u Texasu zbog zlocina pocinjenih dok su bili maloljetnici
i da ne duljim dalje

Free Mumia!!!
__________________
the me that you know is now made up of wires; and even when I'm right with you I'm so far away...
m0ris the hands0me is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2002., 02:05   #65
Mene i dalje fascinira ovaj hare krishna koj podrzava smrtnu kaznu i vjerojatno nosi kozne natikace
__________________
[size=1]-Bljog-
-Watashi!i!i!i- is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2002., 04:54   #66
Quote:
...barem zbog svih onih 40-tah koji cekaju przenje u Texasu zbog zlocina pocinjenih dok su bili maloljetnici
Mozda imas i podatak koliko su nevinih ljudi pobili ti jadni maloljetnici
Ili su možda svi osuđeni zbog krađe kikirikija po dućanima ?
Page is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2002., 09:57   #67
jadni , o jadni kriminalci
nitko ih ne razumije , a svi su imali tesko i siromasno djetinjstvo
bez oca i majke , tetka ih je rodila kako su siromasni bili

a zlocesti ljudi ih odmah idu micati iz drustva cim pobiju i opljackaju nekoliko glupana koji se neznaju dobro zezati , vec zive po slovu zakona
i jos ti zaostali neki koji bi smrtnu kaznu umjesto da ih lijepo cuvaju , hrane i oblace do kraja zivota
stvarno nehumani svijet
ko da je bitno par obitelji , staraca ili djece
bitna su prava kriminalaca
ubojica , dilera drogom , pedofila , silovatelja , pljackasa ...

to je nasa buducnost
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2002., 11:35   #68
Reebok, nadam se da ne mislis ozbiljno. Ti mozes zamisliti kako bi danas zivio bez industrijalizacije. Medju ostalim, ne bi mogao postati gluposti ovdje
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2002., 11:40   #69
civilizacijski tijek

Sto se tice civilizacije i smrtne kazne, pogledajte tko danas ima a tko nema smrtnu kaznu.
Osim nekih drzava SADa, smrtna kazna se primjenjuje jos samo u (post)komunistickim zemljama i u vecini islamskih zemalja gdje se zakon nije previse mijenjao od prvog Hamurabijevog zakona.
Razvijeni svijet, opet uz izuzetak Texasa i jos par drzava SADa, vec neko vrijeme ne poznaje smrtnu kaznu.
Svako malo neka drzava ukine smrtnu kaznu, a nisam cuo za slucaj da ju je neka zemlja koja je nema ponovo uvela. Jasno je u kome smjeru ide civilizacijski tijek.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2002., 11:53   #70
Question ubiti sve ubojice = pojesti sve ljudoždere

Pa da, najbolje je ubiti sve ubojice, a i najjefinije. A bilo bi jako ekonomično pobiti i sve bolesnike, invalide, starce i druge nekorisne.
Uopće ne sporim da su neki ljudi zaslužili smrtnu kaznu, ali
TKO bi o tome smio odlučivati (suđenje, presuda, egzekucija) i u čije ime. Jako dobro znate da to ni u jednoj državi na svijetu nije na human način rješeno, naprosto zato što je nemoguće.
Ostaju nam samo "argumenti" osvete i ekonomičnosti.

Policija, pravosuđe i drugi organi državne vlasti ne služe čovjeku (narodu) već vlastodršcima, a kako je većina naroda uvijek (s pravom ?) nezadovoljna jako je zgodno redovito im održavati predstave kažnjavanja "krivaca" za sve nevolje. U starom Rimu to se je radilo u arenama, a danas u sudskim dvoranama i pred TV kamerama. Mijenja se samo scenografija, a suština je ista.

Ne postoje (prirodno) zli ljudi - društvo stvara kriminalce.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2002., 12:19   #71
Quote:
Originally posted by banderas
Ti mozes zamisliti kako bi danas zivio bez industrijalizacije.
Da, mogu... I bio bi mi uzitak, jer se meni osobno ovaj nas svijet sa pripadajucom civilizacijom - gadi
__________________
I came up with a new game show idea recently. It's called The Old Game. You've got three old guys with loaded guns on stage.
They look back at their lives, see who they were, what they've accomplished... How close they came to realising their dreams...
The winner is the one who doesn't blow his brains out. He gets a refrigirator.
Reebok is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2002., 12:37   #72
kad ljudi ne budu gladni i jadni , kad ne budu iskoristavani i ubijani , kad stari i bolesni budu zbrinuti i kad ne bude pola dohotka islo u naoruzanje i vojsku i policiju - tek onda cemo moci razgovarati o civilizacijskom napretku

kad lavovski dio bude isao u zdravstvo , skolovanje , socijalu i napredak drustva (demokratizaciju) , onda cemo razgovarati o civilizacijskom napretku

do sada jedini napredak je u tome kaj te netko ustrijeli metkom umjesto strijelom i kaj te premlati pendrekom ili tonfom umjesto bicem
juhuuuu , bas nam je krenulo
a u meduvremenu jadne ubojice se pusta van "na vikend"
da stvarno , mora da im je unutra dosadno
a mafijaski sefovi bez problema vode svoje organizacije i kad su iza resetaka
stvarno napredno , zatvorenici imaju cak i pravo glasa , dok su gradani koji stuju zakon i drze ga se , ovce koje se moze klati po zelji
ili sisati
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2002., 14:50   #73
Nekoliko misli

Bliznji zrtve nekad pozdravljaju izvrsenje smrtne kazne, ako je vjerovati izjavama na CNN-u. Kazu da je to zavrsna tocka kada bol boluju za izgubljenim voljenima. Neki smatraju da je ubojica dobio sto je zasluzio. Dali gubitak voljene osobe zaista manje boli kada je ubojica smaknut? Postoji li pravo zrtve na osvetu? U talibanskom Afganistanu su bliznji zrtve izvrsavali smrtnu kaznu, odnosno samo oni su bili u stanju pomilovati ubojicu.

U dobro istrazenoj americkoj pravnoj praksi je dokazano da je vjerojatnost izricanja smrtne kazne vrlo ovisna o rasi prestupnika, a potome i o miljeu. Sjecate se O.J. Simpsona? Da nije imao briljantne pravnike, letalna injekcija mu ne bi ginula.

Velika je zabluda da je jeftinije smaknuti prestupnika nego drzati ga dozivotno u zatvoru. To je tocno u drzavama kao npr. Kini, gdje od prvostupanjske presude do smaknuca prodje malo vremena, ali totalno je pogresno u Americi, gdje sudski postupak kroz sve instance kosta znatno vise nego dozivotna robija.

Takodjer netocna je pretpostava o preventivnom djelovanju smrtne kazne. Statistike pokazuju da je postotak teskih kriminalnih radnji manje vise nezavisan o izvrsenju smrtne kazne (Amerkanci su privremeno ukinuli smrtnu kaznu u sedamdesetim i osamdesetim godinama). Znatno vazniji je policijski aparat (tu je npr. Rudolpj Giuliani u New Yorku uradio dobar posao) ili dostupnost vatrenog oruzja (jeli netko od vas gledao "Bowling for Columbine"?).

Osobno se vrlo dvoumim oko smrtne kazne. S jedne - eticke- strane smatram da drzava nema pravo oduzet ljudski zivot, s druge se ne mogu oteti zelji da drustvo kazni na najstroziji nacin najgora nedjela. Sto ima goreg nego cekati vlastitu smrt?
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2002., 15:08   #74
Secundo - pa svi mi čekamo svoju smrt. Neki dulje, neki kraće! Svi smo mi ionako osuđeni na smrt. Ubiti nekoga 10, 20, 30 ili 50 godina prije nego bi ionako umro - može za neke od tih ljudi biti i nagrada! Meni se čini da je smrtna kazna puno blaža kazna od moguće doživotne robije bez ikakve šanse za pomilovanjem i kontaktom s osobama izvan zatvora. Smrtna kazna meni se doima kao potez očajnika. Jesmo li doista toliko očajni da moramo imati kažnjavanje ubijanjem? Kako si u stvari kaznio nekoga time što si ga ubio? Je li to uopće kazna? U mojim je očima to ubojstvo (sjećaš li se božje zapovjedi - "ne ubij"? S tim u vezi me zanima zašto se crkva jednako kao protiv abortusa, ne zalaže i za ukidanje smrtne kazne!). Kažnjavanje po principu oko za oko i zub za zub, čovjek na čovjeka ubojtsvom na ubojstvo mogao bi nadrasti. Jer bi u protivnom mogli rehabilitirati i krvnu osvetu! Mnogim bi ubojicama veća kazna bila da im ubijemo djecu! Pa ako ćemo puknuti do kraja - onda bi mogli ozakoniti da za brutalna ubojstva ljudima u ubijemo djecu, a njih ostavimo da pate do smrti u zatvoru i kaju se.... jel to ima smisla. NE! Jednako kao ni smrtna kazna!
djidjimidji is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2002., 15:36   #75
Ipak je to nova dimenzija kada znas da ces uskoro umrijeti, bilo to radi bolesti, bilo radi smaknuca. Zamisao vlastite smrti vecina nas trpi samo time sto ju potiskujemo ili sto se tjesimo time da je to jos daleko. Mislim da je bas taj strah od smrti najzesci element smrtne kazne.

Sto se eticke dimenzije tice, skroz se slazem s tobom. Etika drzave se, treba temeljiti na krscanstvu, u ovom slucaju na zapovjedi "Ne ubij", ili ako hoces "tko je bez grijeha, neka baci prvi kamen".
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2002., 16:26   #76
pa onda da uredimo nekakvo "zatvorsko vrijeme" po uzoru na radno ??
covjek odlezi 8 sati i onda ide doma

jesemu bigulicu , tak se moze povecati kapacitet zatvora do 3 x , ako uvedemo smjensko odlezavanje

ili po krscanskom uzoru , pedofilu mozemo ponuditi drugo dijete kad se prvog zasiti
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2002., 16:44   #77
Quote:
Originally posted by zg_sash
stvarno mi ne pada na pamet ni jedan razlog zasto bi nekog takvog zelio ostaviti na zivotu i jos ga hraniti i cuvati i lijeciti
postoji mnogo starih i djece kojima je taj novac potrebniji
potpuno se slazem.
jedna lethal injekcija je puno jeftinija od 40 godina zatvora.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2002., 20:48   #78
A u drugom svjeckom su smislili tako divnih srectava za masovni pokolj da bi nam zatvori jedva i trebali
__________________
[size=1]-Bljog-
-Watashi!i!i!i- is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2002., 09:08   #79
Evo jedan friški primjer čemu služi država, policija i pravosuđe:

INSIDE SchNEWS

American Earth Liberation prisoner Jeff "Free" Luers, sentenced to 22 years (longer than most rapists and murderers get) for setting fire to three cars, ...
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2002., 10:02   #80
Quote:
Evo jedan friški primjer čemu služi država, policija i pravosuđe:

INSIDE SchNEWS

American Earth Liberation prisoner Jeff "Free" Luers, sentenced to 22 years (longer than most rapists and murderers get) for setting fire to three cars, ...
Drzava, policija i pravosudje sluze za quratz, eto zasta sluze.

Ja sam protiv smrtne kazne, jer ju donosi tamo neki sudac koji nakon presude ide na rucak s kolegama advokatima i zivo ga zaboli sto je osudjenik napravio i sto ce s njime biti. I jer ju izvrsavaju opet tamo neki drugi kojima je opet sasvim svejedno i za uzroke i za posljedice.
Ja sam za uvodjenje osobne osvete! Za smrtnu kaznu u kojoj me ubije zapjenjeni otac djevojcice koju silujem, u kojoj me isprebija vlasnik ducana kojeg pokradem, u kojoj me iza ugla zapuca djevojka suznih ociju kojoj ubijem momka. Ko nema uze i sire rodbine da ga osvecuje, tim bolje. Ko ima krscanski oprostivu obitelj, opet tim bolje.

Za osvetu kao sto je smrtna kazna potrebno je izvrsenje osobno zaintersirane (ucviljene, ozaloscene) strane. Mrtvima je ionako svejedno, a drustvo je jedno krdo bez (kolektivne) svijesti koje nije u stanju niti kolektivno misliti, a ne kolektivno osjecati bol za svojim ubijenim/povrijedjenim clanom.
__________________
uchiti uchiti i samo uchiti
Nimrod is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:39.