Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.08.2014., 23:04   #81
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Ne mogu se složiti sa tvojom tvrdnjom.
Koja bi to bila gradacija razuma, ili što znači imati mozak, a da ne postoji neka vrsta razuma? Da li se to uopće može zamisliti?
Općenito ja osobno smatram čovjeka jednom vrstom živih bića, ili da skratim životinjom. Uostalom na jednoj drugoj temi, na jednom drugom forumu iznio sam svoj stav o smrti čovjeka i životinje. Glasi ovako:

"Kad umre čovjek umire cijeli jedan svemir. Zamislite samo od koliko se detalja, sječanja, priča i iskustava sastoji jedan čovjekov život. Koliko samo umrlih ljudi živi u Vašim glavama, koliko knjiga pričitanih, filmova, susjeda, zalazaka sunca.......Zato naša smrt nije nimalo jednostavna. Mi živimo dok postoji zadnji čovjek na ovoj planeti koji se osobno sjeća nas. Ka umre školjka umire također jedan cijeli svemir. Samo mali. U biti nema razlike između smrti čovjeka i životinje."
Dramatiziras i preuvelicavas. Zapravo traumatiziras čitatelje.

Čitajući tvoj upis dobivamo osjećaj da je smrt najveća tragedija koja se dešava. No međutim sama cinjenica da se svake sekunde događaju tisuće i tisuće raznoraznih smrti nam govori da je smrt najprirodnija pojava.

Gledaj matematički. Kako može tragedija biti nešto što se događa stalno od kada je svjeta i ovjeka i što će se desiti svakom živom biću. Prije ili kasnije. Znači smrt je nešto svakodnevno i zagarantirano.

Tragedija je nešto sasvim drugo. Tragedija ono što se ne događa svakodnevno i što nam nije zagarantirano. A što mi percipiramo kao svakodnevno i zagarantirano. To je tragedija, ta iskrivljena percepcija. Koja vodi u još veće tragedije, da se život ne živi na način na koji ga je dragi big zamislio da se živi. To je tragedija.
josip-presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 23:17   #82
Quote:
josip-presvetli kaže: Pogledaj post
Jasna stvar on kao dominantna vrsta cijeli svijet percipira iz vlastitog rakursa. Po kojemu je skladanje glazbe naprednije od kljucanja kukuruza (kokoši) ili pravljenja mravinjaka (mravi) no jeli to uistinu tako.
Je.

Jer takvim kreativnim radom Covjek hrani i razvija svoj duhovni dio.

Quote:
josip-presvetli kaže: Pogledaj post
Što bi kokoš rekla na vivaldieva godišnja doba ili na mravinjak. I jedno i drugo činilo bi joj se glupo.
Rekla bi "ba-ro-ko-daaak".

Kokos je nize i na fizickoj i na duhovnoj evolucijskoj skali tako da je njen kriticki osvrt na simfoniju manje relevantan.

Operativni sistem kokosi ne sadrzi pojam "glupo".
Da sadrzi ne bi rovala nogom po betonu.

Quote:
josip-presvetli kaže: Pogledaj post
Jedina razlika među vrstama je ta da je čovjek uznapredovao do nivoa gdje može pobiti sve druge vrste, a druge vrste nemogu pobit čovjeka.
Simplifikacija cesto dovodi do zablude.

Quote:
josip-presvetli kaže: Pogledaj post
Da sad recimo virus (ili bakterija, ne ulazim u detalje jer Su nebitni) koji uzrokuje ebolu pobije sve ljude i životinje -ebola bi postala dominantna vrsta.
Ne bi.

Virus ili bakterija ovise o domacinu.

Quote:
josip-presvetli kaže: Pogledaj post
Čine li te simfonije dominantnim?
Ne cine. Dominantnost je nebitna u tom kontekstu.

Simfonije na Zemlji su odraz simfonija sa visih sfera.
Covjek ih nije izmislio, on samo otkrio njihovo postojanje.

Evolucijskim procesom razvila su mu se posebna cula i senzibilitet uz koje moze "cuti" ili "osjetiti" te simfonije u trenutku inspiracije i uz adekvatno kreativno znanje ispoljiti ih u svojem svijetu.

Zadnje uređivanje omen4k : 15.08.2014. at 23:46.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 23:47   #83
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Je.

Jer takvim kreativnim radom Covjek hrani i razvija svoj duhovni dio.



Rekla bi "ba-ro-ko-daaak".

Kokos je nize i na fizickoj i na duhovnoj evolucijskoj skali tako da je njen kriticki osvrt na simfoniju manje relevantan.

Operativni sistem kokosi ne sadrzi pojam "glupo".
Da sadrzi ne bi rovala nogom po betonu.



Simplifikacija cesto dovodi do zablude.



Ne bi.

Virus ili bakterija ovise o domacinu.



Simfonije na Zemlji su odraz simfonija sa visih sfera.

Covjek ih nije izmislio, on samo otkrio njihovo postojanje.

Evolucijskim procesom razvila su mu se posebna cula i senzibilitet uz koje moze "cuti" ili "osjetiti" te simfonije u trenutku inspiracije i uz adekvatno kreativno znanje ispoljiti ih u svojem svijetu.
Ti niš ne kužiš. Kakva ti je formalna naobrazba?
josip-presvetli is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 16.08.2014., 00:15   #84
Quote:
josip-presvetli kaže: Pogledaj post
Ti niš ne kužiš. Kakva ti je formalna naobrazba?
"My ignorance is vast,
though rapidly decreasing."

; )
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 00:24   #85
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
"My ignorance is vast,
though rapidly decreasing."

; )
Nisi mi odgovorio na pitanje. Koja ti je formalna naobrazba? Treba mi taj odgovor da vidim s kim razgovaram.

Premda prema tvojoj izjavi kako simfonije dopiru iz viših sfera, što god to značilo, vidim s kim imam posla

Simfonije i glazba opcenito plod Su matematike i ljudske fizionomije.

Čak je i matematika plod ljudske fizionomije.

Da Su kokoši izmislile matematiku 3+3 bilo bi deset i opet bi sve štimalo. Apsolutno sva matematika bi štimala.

Ali obzirom na tvoju skromnu naobrazbu, nažalost ti to nećeš nikada moći shvatiti.
josip-presvetli is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 16.08.2014., 00:27   #86
Quote:
josip-presvetli kaže: Pogledaj post
Čovjek brez tijela ne postoji jer jedino što čovjek ima je njegovo tjelo. Čak Su i čovjekove misli njegovo tjelo jer su to kemijski procesi koji su sastavni dio tijela.

Ne postoji ni jedan jedini dokaz da čovjek nema isključivo i samo tijelo.

Dajte mi dokaze da čovjek ima još nešto uz tijelo.
Nisu baš dokazi,.... ali čim se grebe po ovom području, ne znači, da ne postoji,..... bit' će i boljih "dokaza",..... zašto ne?

http://www.amazon.com/Consciousness-.../dp/0061777269

https://www.youtube.com/watch?v=YOeLJCdHojU
__________________
Ja sam proizvod ovog svemira, i kao takav pripadam i ostajem u ovome svemiru. Valjda. :D All rights reserved.
mali zgubidan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 00:36   #87
To nisu dokazi. To je gatanje.

Za razliku od mojih dokaza

Evo ti kokošja matematika imaš brojeve

1,2,3,4,5,10,11,12,13,14,15,20,21,22,23,24,25,30

I tako dalje. Brojevi 6,7,8,9 ne postoje. Za njih nikada nismo čuli.

I sad prevedi našu matematiku na kokošju i vidjet ćeš da savršeno funkcionira. Vrijede apsolutno svi zakoni i u jednoj i u drugoj.

Znači naša matematika nije plod nikakvih viših sfera, već se kao i kokošja bazira na broju prstiju na ruci. Mi imamo 5+5 kokoš ima 3+3 i to je jedina razlika.

Ista je stvar sa simfonijama koje se baziraju na matematici i opet na našoj fizionomiji.
josip-presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 09:49   #88
Quote:
josip-presvetli kaže: Pogledaj post
Ista je stvar sa simfonijama koje se baziraju na matematici i opet na našoj fizionomiji.
http://computoser.com/

0 i 1
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 11:18   #89
http://en.m.wikipedia.org/wiki/Harmonic

http://www.keplersdiscovery.com/Harmonies.html

http://www.miqel.com/jazz_music_hear...nal-truth.html
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 11:27   #90
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
...još sam vas i pozvao da ne shvaćate bukvalno. (na tren sam pomislio da to ne trebam isticati na pdf-u filozofija, a ispostavilo se da trebam i da nije dovoljno, nego moram i ponavljati...)

Ono što tijelo pruža čovjeku 'zaključanom' u locked-in sindromu, zapravo je samo 'laboratorij' za pripremu i dostavu energije i kisika te ostalih tvari neophodnih za rad mozga. Nije teško pretpostaviti da će u budućnosti to moći osiguravati neki uređaj, budući da se radi samo o cirkulaciji krvi, a s njom o dostavi hranjivih tvari te kisika i ostalog. Aparat bi mogao održavati transfuzijsku krv u tom cirkulacionom krugu, sve i ako ne bi mogao proizvoditi krv sa svim sastojcima nužnim za rad mozga...

Dakle, ako želite učestvovati na temi, pogledajte sve što sam napisao, shvatite osnove s kojih polazim, kao i dokumentarni film koji ilustrira dio toga o čemu govorim.



Ovako je neozbiljno... i ne vidim zašto se uključuju u temu oni koji se na takav način uključuju...
Pa ja želim učestvovati na temi, a ti kažeš da je to onda 'neozbiljno' jer ti kažem ti da nema 'čovjeka bez tijela. Tvoj scenarij 'mozga prikjlučenog na aparat koji ga održava' je scenarij čovjeka s 'tijelom', naime mozak je tijelo.
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 12:06   #91
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
Pa ja želim učestvovati na temi, a ti kažeš da je to onda 'neozbiljno' jer ti kažem ti da nema 'čovjeka bez tijela. Tvoj scenarij 'mozga prikjlučenog na aparat koji ga održava' je scenarij čovjeka s 'tijelom', naime mozak je tijelo.
Nisi pogledala dokumentarac i ono što sam pisao?

Zbunjuje te riječ tijelo? Npr.: Za Sfingu ćemo reći da ima lavlje tijelo i ljudsku glavu. (ima i drugih kombinacija, no ta je najpoznatija...)
Pomaže li ti to?

Da si pogledala dokumentarac, vidjela bi način na koji je čovjek (neuronski) 'odvojen' od tijela... pa bismo mogli razgovarati o implikacijama...

...ovako ne možemo...
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 12:24   #92
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Nisi pogledala dokumentarac i ono što sam pisao?

Zbunjuje te riječ tijelo? Npr.: Za Sfingu ćemo reći da ima lavlje tijelo i ljudsku glavu. (ima i drugih kombinacija, no ta je najpoznatija...)
Pomaže li ti to?

Da si pogledala dokumentarac, vidjela bi način na koji je čovjek (neuronski) 'odvojen' od tijela... pa bismo mogli razgovarati o implikacijama...

...ovako ne možemo...
Pogledala sam samo 1. dio, pogledat' ći u ostatak, ali odmah timogu reći da se ne radi o čovjeku bez tijelate stvarno ne vidim neku svezu s tvojim pitanje u uvodnom postu - Zašto je nekim ljudima teško prihvatiti činjenicu da se čovjeka nema smisla svoditi na 'samo životinju'?
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 12:25   #93
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Nisi pogledala dokumentarac i ono što sam pisao?

Zbunjuje te riječ tijelo? Npr.: Za Sfingu ćemo reći da ima lavlje tijelo i ljudsku glavu. (ima i drugih kombinacija, no ta je najpoznatija...)
Pomaže li ti to?

Da si pogledala dokumentarac, vidjela bi način na koji je čovjek (neuronski) 'odvojen' od tijela... pa bismo mogli razgovarati o implikacijama...

...ovako ne možemo...
Ja sam pogledao par sekundi dokumentarca....čovjek ima tijelo...ta snimili su ga...nekakvo tijelo popunjava prostor stolice. Sve dalje od toga je novinarsko pojednostavljivanje i pokušaj emocionalnog utjecaja na gledatelja.

Uostalom ne postoji potpuna kontrola tijela...netko ju ima u većoj netko u manjoj mjeri ali nitko potpunu. Postojanje ekstrema nije dokaz ničega.

Čovjek bez tijela i nekakva neuronska odvojenost bi implicirale besmrtnost....a dokaz za takvo nešto ne postoji.

Zadnje uređivanje Rain : 16.08.2014. at 12:33.
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 12:35   #94
Sfinga ima simbolicko znacenje.

Mozak bez ostatka tijela bio bi lisen nekolicine esencijalnih elemenata za ljudsku svijest, kao npr. fizicka cula.
U ovoj imaginarnoj situaciji mozak bi vrlo vjerojatno bio u vegetativnom stanju.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 12:47   #95
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Sfinga ima simbolicko znacenje.
Da, pa? Skrenuo sam pozornost na koji način se može koristi pojam tijelo... kao ono što je ispod vrata...

...a što je locked-in sindromom neuronski 'odvojeno'...

Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Mozak bez ostatka tijela bio bi lisen nekolicine esencijalnih elemenata za samosvijest, kao npr. fizicka cula.
U ovoj imaginarnoj situaciji mozak bi vrlo vjerojatno bio u vegetativnom stanju.
Da je čovjek iz dokumentarnog filma izgubio i ulazne kanale; vid, sluh... mozak bi bio u 'vegetativnom' stanju? Odakle takav zaklučak?

Usput budi rečeno, već danas postoje umjetna čula.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 12:48   #96
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
Pogledala sam samo 1. dio, pogledat' ći u ostatak, ali odmah timogu reći da se ne radi o čovjeku bez tijelate stvarno ne vidim neku svezu s tvojim pitanje u uvodnom postu - Zašto je nekim ljudima teško prihvatiti činjenicu da se čovjeka nema smisla svoditi na 'samo životinju'?
Može li životinja oboljeti od locked out sindroma.....postoji li životinja bez tijela
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 13:06   #97
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Da je čovjek iz dokumentarnog filma izgubio i ulazne kanale; vid, sluh... mozak bi bio u 'vegetativnom' stanju? Odakle takav zaklučak?
Ljudska svijest postoji na temelju obradjenih ulaznih impulsa u interpretacijski sistem.

Ona ne moze biti izolirana pojava jer ovisi o interakciji sa okolinom.
Bez ulaznih impulsa nema a) svijesti i b) ravnoteze.

Uz naknadni gubitak svih ulaznih kanala covjek bi postepeno izgubio razum i ljudska svijest bi degenerirala.

Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Usput budi rečeno, već danas postoje umjetna čula.
Umjetna cula su slaba i rudimentarna verzija originala, dizajnirana i kreirana od strane inferiornijeg bica u usporedbi sa originalima.

Zadnje uređivanje omen4k : 16.08.2014. at 13:19.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 14:19   #98
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post

Životinje takvih sposobnosti nemaju, one nemaju razum.
Očito da je problem u tome što se ne slažemo u poimanju razuma.
Ali, nema veze.
Ako životinje nemaju razum, što imaju? Nije valjda da je njihovo ponašanje u cjelosti instiktivno? Ili ti praviš razliku između razuma i uma?

Quote:
Ne umire nikakav svemir, niti 'unutarnji svijet', kad umre školjka, žaba ili crv. To se dešava samo u crtiču, ako ih se personificira, a što je opet posljedica volje i kreacije čovjeka... koji životinjama prida osobine koje nemaju, a kako bi time nešto poručio drugim ljudima...
To što smo mi misaono razvijeniji od školjke ne daje nam pravo da mislimo da znamo kako njen svijet funkcionira.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 14:23   #99
Quote:
josip-presvetli kaže: Pogledaj post
Dramatiziras i preuvelicavas. Zapravo traumatiziras čitatelje.
Ne, to je samo moja misao iz jedne druge teme (Postoji li razlika u smrti između čovjeka i životinje) sa jednog drugog foruma, a meni se činila zgodna kako bi objasnila moj stav o odnosu čovjeka i životinje.
Inače, u povjerenju, smrt ne postoji (osim kod Saramaga "Kolebanje smrti"). Postoji samo kraj života.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 14:24   #100
Quote:
Rain kaže: Pogledaj post
Može li životinja oboljeti od locked out sindroma.....postoji li životinja bez tijela
Nije locked out nego locked in sindrom. Znači, potpuna motorička paraliza - osim što je ponekad moguća kontrola očnih mišića. Zašto ne bi mogla? Jednostavno joj prerežeš sve živčane putove ispod produžene moždine.
BTW, jučer sam gledao film "Transcendence" s Johnnyem Deppom. Je li gledao netko? Ima svega: čovjek bez tijela kojeg su uploadali u komp, a on onda preuzme cijeli internet i počne stvarati svoju vojsku "poboljšanih" ljudi uz pomoć nanotehnologije koju je sam izmislio, itd. Vrlo zabavno. Na kraju si napravi i novo tijelo, nakon što mu je žena odbila seks s tijelom nekog drugog tipa u čiji se um uselio. Na kraju svijet ostane bez interneta, bez struje, bez telefona...jer je potpuno isključivanje svega toga jedini način da se zaustavi ta superiorna inteligencija koja prijeti da preuzme sve i da sve upregne u svoj neodoljivi poriv za rastom i potpunom kontrolom.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:26.