Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2011., 15:06   #21
Neka me netko ispravi ako griješim ali ne vjerujem da se vlada zakonski ili ugovorom obvezala na određenu cijenu goriva (kako bi to uopće postigli? Morala bi Vlada plaćati razliku u cijeni), određene kamate kod poslovnih banaka, i tako dalje.

Prema tome, seljački prosvjedi su oblik reketarenja.

Quote:
Outcast kaže: Pogledaj post
Država, konkretno HDZ, se prema seljacima ponaša kao Todorićev Agrokor prema malom poduzetništvu. Guši ga dok ne propadne. Znate kako? Tako da ne isplaćuju poticaje na vrijeme, pa seljaci moraju uzimati nepovoljne kredite. Država na taj način može funkcionirati, ali seljaci neće dugo. Opet na kraju profitira banka koja je dala kredit seljaku.
Govoriš o tim poticajima kao da su oni nešto potpuno normalno i podrazumijevano, kao što je normalno i podrazumijeva se da u uređenoj državi policija hvata kriminalce a sudovi im sude.

Istina, ugovorene i zakonske obveze se moraju ispuniti. No to ne znači da se trebaju preuzimati nove obveze!
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 15:20   #22
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Neka me netko ispravi ako griješim ali ne vjerujem da se vlada zakonski ili ugovorom obvezala na određenu cijenu goriva (kako bi to uopće postigli? Morala bi Vlada plaćati razliku u cijeni), određene kamate kod poslovnih banaka, i tako dalje.

Prema tome, seljački prosvjedi su oblik reketarenja.



Govoriš o tim poticajima kao da su oni nešto potpuno normalno i podrazumijevano, kao što je normalno i podrazumijeva se da u uređenoj državi policija hvata kriminalce a sudovi im sude.

Istina, ugovorene i zakonske obveze se moraju ispuniti. No to ne znači da se trebaju preuzimati nove obveze!
Razvoj poljoprivrednog gospodarstva nije projekt od godinu dana. Kad ideš raditi farmu, onda računaš da će farma trajati recimo 30 godina i prema tome planiraš tih 30 godina. Trebaš napraviti zgrade, kupiti strojeve, platiti radnike, plaćati održavanja. Ako u početnu formulu ukalkuliraš poticaje, onda očekuješ da možeš na te poticaje računati i to kroz 30 godina, isto kao što na poticaje računa i mađarski i njemački i svaki drugi seljak. Nisu poticaji ekstra profit, poticaji su tu da omoguće da stvar zaživi. Da nije tako ne bi poticaja ni bilo. Država je nagovarala seljake da naprave farme i rekla je da će dati poticaje, da nije bilo tako, ne bi seljaci kupovali strojeve i radili gospodarske zgrade. Sad kad treba isplatiti poticaje, država nema love i kaže kako su seljaci pohlepni. A seljak mora otići u banku i uzeti nepovoljni kredit i evo nove stavke u formuli, pa malo skoči cijena plavog dizela, pa malo skoči cijena repromaterijala i začas se poljoprivreda ne isplati.
Outcast is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 15:27   #23
Pa, kao što rekoh, slažem se da ugovorne i zakonske obveze treba ispunjavati. No rast cijene nafte je normalni poslovni rizik (ustvari nitko normalan tko računa na 30 godina ne može očekivati da će nafta koštati jednako tokom cijelog razdoblja, nego može dugoročno očekivati samo poskupljenja), promjene kamatnih stopa su također poslovni rizik...
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 15:36   #24
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Jedna su stvar su zakonske i ugovorne obveze. Ali meni se iz teksta čini da žele još ekstra beneficija pored iznimno velikih koje već imaju.
Nema boljih poticaja poljoprivredi od razumno razrezanih poreza na zemljište. Dok god se novčano "potiče / subvencionira" a zapravo krade od radnih, produktivnih, poštenih, dotle čemo imati neobrađeno zemljište, preskupu i nekvalitetnu hranu, ali poseljobiran ukupni društveni život i nadgradnju.
__________________
Tekit ot livit !!!
Štosdemfer is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 15:37   #25
Što mislite zašto njemački, mađarski, austrijski, francuski, ... seljak dobiva poticaj od države? Zato jer se poljoprivreda ne isplati bez poticaja. Bez poticaja svaki od tih seljaka ne bi bio ni na pozitivnoj nuli. Zato takva grana privrede mora funkcionirati pod drugačijim uvjetima od onih koji vladaju na slobodnom tržištu. To znači da poljoprivreda mora imati svoje posebne kreditne linije s niskim kamatnim stopama koje se dogovoraju između banaka i države, to znači da promjene u cijeni plavog dizela ne smiju biti tržišne, jer svako tržišno ponašanje vodi do pada sustava.

Razlika između našeg seljaka i onog koji je u njemačkoj, mađarskoj, austriji, francuskoj je u tome što naš seljak mora uzeti kredit kako bi funkcionirao jer država ne isplaćuje poticaje na vrijeme.
Outcast is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 15:37   #26
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Pa, kao što rekoh, slažem se da ugovorne i zakonske obveze treba ispunjavati. No rast cijene nafte je normalni poslovni rizik (ustvari nitko normalan tko računa na 30 godina ne može očekivati da će nafta koštati jednako tokom cijelog razdoblja, nego može dugoročno očekivati samo poskupljenja), promjene kamatnih stopa su također poslovni rizik...


Ne radi se tu samo o poticajima koji rastu iz godine u godinu, nego i o drugim mjerama, poput zaštitnih cijena, interventnih otkupa, plavog dizela za traktore itd. Seljaci imaju nešto što nitko drugi u državi nema zbog svog snažnog političkog lobija.
Kanzas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 15:43   #27
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Uz prosvjede koji zadnjih dana pozivaju na ostavku vlade i izvanredne izbore, na ceste su izašli i seljaci, kao i obično - želeći još više novca svojih sugrađana. Prosvjede vrše na svoj uobičajeno nasilan način, blokirajući prometnice.

Više od 50 traktora seljaka s područja Požeško-slavonske županije blokiralo je danas od 11 sati raskrižje državne ceste Požega-Našice i županijskog puta Pleternica-Kutjevo-Orahovica kod Ferovca nedaleko od Kutjeva pa su tako seljaci nakon točno godinu dana ponovno počeli prosvjedovati tražeći poboljšanje svog stutusa.

- Tražimo isplatu svih poticaja u potpunom iznosu do kraja ovog mjeseca, smanjenje početne cijene zakupa i dugogodišnjeg zkupa poljoprivrednog zemljišta, isplatu zaostalih kapitalnih ulaganja, smanjenje cijene plavog dizela na 4 kune, kao i smanjenje cijena repromateijala za poljoprivredu, reprogramiranje seljačkih kredita kod banaka, legalizaciju postojećih objekata koji se koriste u poljoprivredi, te donošenje strategije poljoprivredne proizvodnje u RH - kazao je na prosvjedu Dragutin Dukić, predsjednik Koordinacije seljačkih udruga Požeško-slavonske županije.


http://www.vecernji.hr/vijesti/selja...-clanak-261307

Što oni opet zapravo hoće? Vidim sad im više nisu dovoljne niti subvencije nego bi i smanjivanje cijena goriva, smanjenje kamata i drugih cijena... Kad će njih netko napokon poslati tamo gdje im je mjesto?
Aha, kuzim, da...inzistiraju da drzimo dogovora oko subvencija ali nikako da se drzimo dogovora oko kredita...

Ja predlazem da odmah traze i benificirani radni staz, najmanje mjesec dana besplatnih toplica i da im drzava pokloni 80% zita tako da oni moraju uzgojiti samo 20%.

Evo ja vam mogu ad hock napraviti strategiju. Zasucite rukave hrpo lijencuga, pocnite zaradjivati kruh, dogovorite se medjusobno pa kupite jedan traktor na 5 domacinstava a ne svatko svoj, ne trosite lovu koja je namjenjena poticajima za gradnju kuca pa cete moci zivjeti od poljoprivrede...

Jebote, u ovoj zemlji kao da nitko nikada nije cuo za rijec GUBITAK. Cim netko ne uspije uprihoditi za novi traktor, odmah na prometnice da drzava subvencionira, smanji cijene gnojiva i nafte, pokloni zemlju i td.

Ja bi angazirao tenkove i projurio kroz te traktore momentalno cim blokiraju prometnicu...
__________________
Nikada ne vjeruj čovjeku koji laže

Zadnje uređivanje Partfiš : 07.03.2011. at 15:48.
Partfiš is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 15:47   #28
Quote:
Outcast kaže: Pogledaj post
Što mislite zašto njemački, mađarski, austrijski, francuski, ... seljak dobiva poticaj od države? Zato jer se poljoprivreda ne isplati bez poticaja. Bez poticaja svaki od tih seljaka ne bi bio ni na pozitivnoj nuli. Zato takva grana privrede mora funkcionirati pod drugačijim uvjetima od onih koji vladaju na slobodnom tržištu. To znači da poljoprivreda mora imati svoje posebne kreditne linije s niskim kamatnim stopama koje se dogovoraju između banaka i države, to znači da promjene u cijeni plavog dizela ne smiju biti tržišne, jer svako tržišno ponašanje vodi do pada sustava.

Razlika između našeg seljaka i onog koji je u njemačkoj, mađarskoj, austriji, francuskoj je u tome što naš seljak mora uzeti kredit kako bi funkcionirao jer država ne isplaćuje poticaje na vrijeme.
Sve ovo štzo si nabrojao je jeftini pamflet koji kruži među nevježama, još od onog laprdala Pankretića.

Već je bilo dovoljno objašnjavanja kako se financira poljoprivreda u pojedinim zemljama EU.

To što ti navodiš su koještarije i nezdrava snoviđenja, jer u društvu koje počiva na premisama jednakosti pred Zakonom, te pravima i obvezama, tako nešto što ti nabrajaš se ne nazivlje pravednim.


Zato seljacima treba objasniti da država Hrvatska ne postoji zato da bi otimala od onih koji rade 24/7/12 u godini, kako bi davali nekima za bahaćenje na neobrađenim oranicama. Mogli bi dobiti jedino ovrhu i doživotni zatvor zbog nanošenja štete vjerovnicima.
__________________
Tekit ot livit !!!

Zadnje uređivanje Štosdemfer : 07.03.2011. at 15:50. Reason: tipfeleri
Štosdemfer is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 15:53   #29
Quote:
Štosdemfer kaže: Pogledaj post
Sve ovo štzo si nabrojao je jeftini pamflet koji kruži među nevježama, još od onog laprdala Pankretića.

Već je bilo dovoljno objašnjavanja kako se financira poljoprivreda u pojedinim zemljama EU.

To što ti navodiš su koještarije i nezdrava snoviđenja, jer u društvu koje počiva na premisama jednakosti pred Zakonom, te pravima i obvezama, tako nešto što ti nabrajaš se ne nazivlje pravednim.


Zato seljacima treba objasniti da država Hrvatska ne postoji zato da bi otimala od onih koji rade 24/7/12 u godini, kako bi davali nekima za bahaćenje na neobrađenim oranicama. Mogli bi dobiti jedino ovrhu i doživotni zatvor zbog nanošenja štete vjerovnicima.
Hoćeš reći da u EU nema poticaja za poljoprivredu.
Outcast is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 15:56   #30
Quote:
Outcast kaže: Pogledaj post
Hoćeš reći da u EU nema poticaja za poljoprivredu.
Dakako da ima.

Pa zar je problem da se ti seljaci presele ljepo tamo u te zemlje koje ti navodiš, pa tamo ostvaruju ta "svoja prava".
__________________
Tekit ot livit !!!
Štosdemfer is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 15:58   #31
Quote:
Outcast kaže: Pogledaj post
Hoćeš reći da u EU nema poticaja za poljoprivredu.

I u EU ima političara koji novcem radnika kupuju glasove seljaka, na žalost. Nadam se da će biti ukinuti što prije.
Kanzas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 16:02   #32
Quote:
Outcast kaže: Pogledaj post
Država je nagovarala seljake da naprave farme i rekla je da će dati poticaje, da nije bilo tako, ne bi seljaci kupovali strojeve i radili gospodarske zgrade. Sad kad treba isplatiti poticaje, država nema love i kaže kako su seljaci pohlepni. A seljak mora otići u banku i uzeti nepovoljni kredit i evo nove stavke u formuli, pa malo skoči cijena plavog dizela, pa malo skoči cijena repromaterijala i začas se poljoprivreda ne isplati.
Kad se počelo s govedarskim farmama investicijske studije pravile su se na bazi cijene mlijeka cca 4,00 kn. Na temelju tih investicijskih studija HBOR je odobrio kredite i krenulo se u realizaciju. Kad je prošao poček i krenulo se u otplatu glavnice, cijena mlijeka se skoro prepolovila. U međuvremenu su raznorazni inputi poskupjeli.
Da ne govorimo o tom da je ishođenje jednog kredita za farmu trajalo mjesecima. Kad su krenuli s realizacijom projekta prva prepreka bili su građevinci - predračunski troškovnici su "korigirani" za 30 - 50 -100%. Mnogima se dogodilo da na kraju ne bi imali srestva za kupovinu junica čije mlijeko treba otplaćivat kredit. Pa su morali dizat nove kredite, mnogi kod poslovnih banaka, s visokim kamatnim stopama....
Ovo je samo jedan od detalja ZA seljake.

Jučer je Frišćić lijepo objasnio kak je vlada morala birat između sanacije prezaduženih kombinata i ulaganja u selo. Pa su se odlučili uložit u selo....
Gle, kamo ih je to ulaganje odvelo

S druge strane, zamjeram seljacima što u prosvjedima naglašavaju SAMO SVOJE zahtjeve. Kao da ne primjećuju da je i ostatak države u govnima, brinu se samo za sebe.
Pa bi onda ovaj detalj bio PROTIV seljaka.

No, to je samo stav moje malenkosti
__________________
Puno je tuge u svijetu...
Upravo sad, dok čitaš ovo, 7 milijuna ljudi se seksaju! A ti si na kompjutoru!
To je tako tužno..
...
sebastyan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 16:02   #33
Quote:
Štosdemfer kaže: Pogledaj post
Dakako da ima.

Pa zar je problem da se ti seljaci presele ljepo tamo u te zemlje koje ti navodiš, pa tamo ostvaruju ta "svoja prava".
Te zemlje u koje preporučaš da se naši seljaci presele su, vjerovao ili ne, tzv. "stare" članice EU. Recimo u Njemačkoj je poticaj po hektaru nekih 600 EUR-a. To ti ga dođe oko 4500 kn. Kod nas mislim da je oko 300 EUR-a.

Evo link http://www.vecernji.hr/vijesti/i-hrv...-clanak-193897
Outcast is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 16:09   #34
Aha..evo seljaci došli pameti. Zašto građani jedu skupi kruh??' da, zašto??
zašto su kamate u bankama -kćeri više nego u bankama-majkama?
__________________
Ali svaki put kad se on nasmijao, ja sam bila ta koja se zaljubila.
paullaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 16:14   #35
Quote:
Outcast kaže: Pogledaj post
Te zemlje u koje preporučaš da se naši seljaci presele su, vjerovao ili ne, tzv. "stare" članice EU. Recimo u Njemačkoj je poticaj po hektaru nekih 600 EUR-a. To ti ga dođe oko 4500 kn. Kod nas mislim da je oko 300 EUR-a.

Evo link http://www.vecernji.hr/vijesti/i-hrv...-clanak-193897
Pazi, malo podrobnije googlaj i vidjet ćeš da se poticaji daju po prinosima, a to opet različito prema jedinici površine.

Naime, tamo, u Njemačkoj, ne isplati se uzimati poticaje na kojima će netko uzgajati stoljetnu šikaru, trnje ili polje kužnjaka.
Znaš?
Inače, progooglaj malo o poljoprivrednim i hedging fondovima, osiguranjima koji se tiču kreditnih linija.
Pa naš pobunjeni seljačina je jako sposoban kada to sve ima u malom prstu, pa mu ne trebaju niti financijski savjetnici, projekcije o istraživanju tržišta.
Znaš ?
Svrha kredita u poljoprivredi je proizvodnja i realizacija polj. proizvoda.
Znaš?

A produktivnijim djelovima Hrvatske s komparativnim prednostima bi trebalo davati poticaje, a ne ih kažnjavati.

Toliko od mene.
__________________
Tekit ot livit !!!
Štosdemfer is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 16:15   #36
[QUOTE=

Pa zar je problem da se ti seljaci presele ljepo tamo u te zemlje koje ti navodiš, pa tamo ostvaruju ta "svoja prava". [/QUOTE]

pozdrav svima!

a ako je seljacima tako lijepo zašto se onda svi ovdje jako pametni ne krenu baviti njom?

moji roditelji se bave poljoprovredom i stočarstvom, imaju oko 25 krava i 400-tinjak svinja, sade soju, krastavce...a kukuruz samo za svoje potrebe. rade od jutra do mraka, doslovno od pola 5 ujutro do 7 navečer.
imaju samo sitni kredit za traktor (kojeg su kupili polovnog) i to jos pola godine, ali daleko od toga da lagodno žive...istina nije bas da su sirotinja ali ne znam od kud ove priče o bijesnim autima, neradu, ljenčarenju...i čega se već nisam načitala. i da, nisu u prosvjedu jer NEMAJU VREMENA ni mogućnosti ostaviti traktor na cesti jer im TREBA!

Žalosno je to da im je litra mlijeka jedva dvije kune, da novce koje zarade kad predaju soju dobivaju kroz najmanje 6 mjeseci, onak rascjepkano mjesecno , dakle, oni svoj proizvod daju odjednom ali lovu ne dobiju odjednom, nema mi bas tu logike...krpaju kraj sa krajem, ali daleko je to od onoga kako recimo ja i moj dragi živomo sa učiteljskom i plaćom medicinskog tehničara.
Veliki kredit su mislili dizat, pola godine su skupljali papirologiju, sreća pa u im neka ptićica prišapnila nek se ne upuštaju u to. Ne traže poticaje nego samo da im se plati ono za što rade!
Ako oni ne plate neki racun država im nabija kamate, ali ako se njima ne isplati nesto oni mogu ispostavljati račun do iduće godine sa kamatama - kamate nikad nece dobiti plaćene
poticaju su obećani pa se ljudi napravili neke poteze oslanjajući se da ce dobiti tu lovu, tu je nastao problem - nisu je dobili.
čula sam da ljudi pričaju da seljak radi samo preko ljeta a ostatak godine hladi j..ja, ma dajte ljudi, jel se vi slušate sto pricate??? moji roditelji nemaju ni dana godišnjeg, ni subote, ni nedjelje...a kamoli slobodnu cijelu zimu!!

toliko od mene, a tko misli da je na selu savršeno lijepo, idila, ja ga pozivam da provede kod mojih roditelja na selu tjedan dana svog godišnjeg na ''odmoru'', besplatno...


ne zamjerite na greškicama, žurim u školu na svoj teeeeeeeeški posao...!

aanelej is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 16:18   #37
Quote:
Štosdemfer kaže: Pogledaj post
Dakako da ima.

Pa zar je problem da se ti seljaci presele ljepo tamo u te zemlje koje ti navodiš, pa tamo ostvaruju ta "svoja prava".
A njive pretvoriti u golf igrališta i Hrvatska postati golferska nacija.

Golf igrači dobro zarađuju.
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 16:21   #38
Quote:
Štosdemfer kaže: Pogledaj post
Pazi, malo podrobnije googlaj i vidjet ćeš da se poticaji daju po prinosima, a to opet različito prema jedinici površine.

Naime, tamo, u Njemačkoj, ne isplati se uzimati poticaje na kojima će netko uzgajati stoljetnu šikaru, trnje ili polje kužnjaka.
Znaš?
Inače, progooglaj malo o poljoprivrednim i hedging fondovima, osiguranjima koji se tiču kreditnih linija.
Pa naš pobunjeni seljačina je jako sposoban kada to sve ima u malom prstu, pa mu ne trebaju niti financijski savjetnici, projekcije o istraživanju tržišta.
Znaš ?
Svrha kredita u poljoprivredi je proizvodnja i realizacija polj. proizvoda.
Znaš?

A produktivnijim djelovima Hrvatske s komparativnim prednostima bi trebalo davati poticaje, a ne ih kažnjavati.

Toliko od mene.
Kriva je država i vlast jer ne provjeravaju kamo ide novac od poticaja. Ako treba izmjeniti način dodjeljivanja poticaja, recimo prema rezultatima.

Što se seljaka tiče, sumnjam da se na rast cijene plavog dizela bune oni koji uzgajaju šikaru.
Outcast is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 16:22   #39
Quote:
sebastyan kaže: Pogledaj post

S druge strane, zamjeram seljacima što u prosvjedima naglašavaju SAMO SVOJE zahtjeve. Kao da ne primjećuju da je i ostatak države u govnima, brinu se samo za sebe.
Pa bi onda ovaj detalj bio PROTIV seljaka.

No, to je samo stav moje malenkosti
Da trebali bi tražiti da se državnim i javnim službenicima isplačuju božićnice, regrese za godišnji odmor i cipelarina.

Kad su štrajkali sindikati oni su stalno isticali zahtjeve seljaka.
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 16:26   #40
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Jedna su stvar su zakonske i ugovorne obveze. Ali meni se iz teksta čini da žele još ekstra beneficija pored iznimno velikih koje već imaju.
Ja bih našim selakima uveo obavezu doedukacija na području poljoprivrede, a ne da obrađuju zemlju onako kako je još Matija Gubec obrađivao. Dobro je Vojky pitao, traže sve više love, a prinosi ostaju isti... I tata bi sine.

Cika Strile
__________________
I believe in God, but the only man I am afraid of is Keyser Soze
Life is a road of many signs
Cika Strile is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:59.