Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.03.2013., 22:03   #3341
Quote:
dr frik kaže: Pogledaj post
Dakle, prvi puta sam radio koncentraciju lamotrigina u krvi, nalaz kaže 12,5 umol/L. Terapijski raspon je 4-55, pa mi nije jasno da li je nalaz u redu ili prenizak?

Inače, imam 21 godinu, pijem Arvind 150 mg dnevno.
Nalaz je uredan,ali važnije od nalaza koncentacije lijeka u krvi je kl. stanje bolesnika.

Quote:
iz splita kaže: Pogledaj post
Možete li mi reći što označava CRP i ALT u nalazu?

(ODJEL ZDRAVSTVENIH STUDIJA, MLD-I.M.)
ALT-Alanin-aminotransferaza, večinom kod bolesti jetre.
CRP-C-reaktivni protein,marker upale.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2013., 22:34   #3342
Možete li mi pojasniti nalaz imuno enzimnog testa-helicobacter: iga negativno, igg 142 U/ml pozitivno..
lorena5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2013., 23:15   #3343
Dakle, ukratko:

Žensko, 26 godina. Trebala sam ići na laparaskopski zahvat zbog endometrioze na lijevom jajniku. Operacija odgođena zbog sumnjivog EKG-a (da ne duljim previše, kasniji UZV srca je potvrdio da je sve u redu, samo imam atipičan EKG) te nečega na natkoljenici što je izgledalo kao hematom koji dugo ne prolazi. U vezi ovog zadnjeg još radim završne pretrage, ali UZV tog dijela je pokazao da se radi o limfedemu na masnom tkivu koji prolazi mazanjem Elocomom.
Ono što me zanimaju su krvni nalazi. Prvi je učinjen radi operacije, i sve vrijednosti su bile u normalnom rasponu referentnih vrijednosti, osim leukograma.

Limfociti su 13% (20-46), a segmentirani granulociti 77% (44-72).


Nakon pregleda "hematoma", napravljena je puno detaljnija krvna slika. Hematologinja (koja je zaista vrsna i iznimno ju poštujem zbog dobrog iskustva u liječenju jednog člana obitelji, a i poznata je kao top hematologinja) je rekla da nalaz nije loš.

U svakom slučaju, opet ispisujem samo vrijednosti koje odskaču jer je cijeli nalaz jako dugačak, a nezgodno mi je sada dobro uslikati.

MPV 10,6 (6,8 - 10,4)
Limfociti 0,92 (1,19 - 3,35)
s time da je sada udio limfocita u normali (25%)

PV - INR 1,16 (2,0 - 3,5)

Ureja 2,5 (2,8 - 8,3)

GGT 7 (9 - 35)
ALP 37 (54 - 119)

Kod elektroforeze proteina u serumu je izdvojeno
Proteini, ukupni 85,4 (66-81)

Hematologica je napisala da je to stanje blage leukopenije (Leukociti su bili 3,59). Inače sam imala virozu nekoliko dana prije tog drugog vađenja krvi (jaka grlobolja s malo povišenom temeperaturom i problemima sa sinusima).

Ustvari, ono što je mene malo uplašilo su ti sniženi limfociti. Za ove enzime sam čula da nemaju značaj ako su sniženi, ali svugdje je objašnjenje za niske limfocite neka ružna bolest.

Trebam biti zabrinuta ili ovo može proći kao uredan nalaz?

Inače tegoba većih nemam, imunitet mi je ok, svake zime dobijem koju virozicu, ali ne dugotrajnu ili jaku, bez komplikacija na donji dio dišnih puteva... ne bi rekla da se po tome ističem od većine.

Ako treba prikazati cijeli nalaz, skenirati ću ga s posla.

Unaprijed hvala
tathinina is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2013., 01:34   #3344
Quote:
dr frik kaže: Pogledaj post
Dakle, prvi puta sam radio koncentraciju lamotrigina u krvi, nalaz kaže 12,5 umol/L. Terapijski raspon je 4-55, pa mi nije jasno da li je nalaz u redu ili prenizak?

Inače, imam 21 godinu, pijem Arvind 150 mg dnevno.
Kao što je već i @hrvoje dr. napomenuo najbitnija je klinička slika.
Nagađam kako je navedeni lijek uveden zbog kontrole nekog oblika epi-ataka (event. bipolarni poremećaj).
Ne znamo koji je bio povod za utvrđivanje koncentracije lijeka:
-rutinski
-izostanak terapijskog učinka (bez efekta na napada)
-patološki EEG uz poboljšanje kliničke slike, ili pak uredan EEG uz lošu/pogoršanu kliničku sliku
-ostalo?

Zadnje uređivanje body halleck : 08.04.2013. at 16:10.
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2013., 13:16   #3345
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Kao što je već i @hrvoje dr. napomenuo najbitnija je klinička slika.
Nagađam kako je navedeni lijek uveden zbog kontrole nekog oblika epi-ataka (event. bipolarni poremećaj).
Ne znamo koji je bio povod za utvrđivanje koncentracije lijeka:
-rutinski
-izostanak terapijskog učinka (bez efekta na napada)
-patološki EKG uz poboljšanje kliničke slike, ili pak uredan EKG uz lošu/pogoršanu kliničku sliku
-ostalo?
Da, nakon godinu dana bez napada imao sam grand-mal, pa je doktorica povećala dozu lijekova i tražila ovu pretragu. Inače sam zadnjih 3 mjeseca od tog napada dobro, nema napada. Imam kontrolu s EEG-om za 2 tjedna, pa ćemo vidjeti...
dr frik is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2013., 16:18   #3346
Poštovani molim za mišljenje tj barem neko objašnjenje nalaza
aCL-antitijela protiv kardiolipina negativno
anti SS-A/Ro 0.80 Ref vrijednosti 0-15
anti SS-B/La 2.70 Ref.vrij. 0-15
anti Jo-1 1.00
anti Scl-70 2.00
anti RNP/Sm 5.60
ANA-ELISA 21
zA SVE SU REFERENTNE VRIJEDNOSTI 0-15 OSIM ZADNU GDJE JE 0-55
Molim Vas za mišljenje i što bi moglo biti. Inače uputio me imunolog zbog sumnje na nekakvu autoimunu bolest.
janad is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 00:57   #3347
Quote:
dr frik kaže: Pogledaj post
Da, nakon godinu dana bez napada imao sam grand-mal, pa je doktorica povećala dozu lijekova i tražila ovu pretragu. Inače sam zadnjih 3 mjeseca od tog napada dobro, nema napada. Imam kontrolu s EEG-om za 2 tjedna, pa ćemo vidjeti...
Godinu dana je stvarno jako dobar uspjeh
Vjerujem kako ste ti i tvoje doktorica detektirali potencijalni uzrok tom grand-malu?
Dojavi kakav je bio nalaz EEG-a
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 12:02   #3348
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Godinu dana je stvarno jako dobar uspjeh
Vjerujem kako ste ti i tvoje doktorica detektirali potencijalni uzrok tom grand-malu?
Dojavi kakav je bio nalaz EEG-a
Je, tjedan dana nakon grand-mala sam bio na EEG-u i bio je dosta loš. Pretpostavljamo da sam malo pretjerao s tulumarenjem oko Nove godine, odnosno premalo sna kroz par dana i iscprljenost. 3. siječnja sam imao napad... Više nema partijanja, ne isplati se
dr frik is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 19:09   #3349
Quote:
tathinina kaže: Pogledaj post
...Trebam biti zabrinuta ili ovo može proći kao uredan nalaz?...
Dovoljno dobar za operaciju u svakom slučaju...

Quote:
janad kaže: Pogledaj post
Poštovani molim za mišljenje tj barem neko objašnjenje nalaza...Molim Vas za mišljenje i što bi moglo biti. Inače uputio me imunolog zbog sumnje na nekakvu autoimunu bolest.
Ako su sve vrijednosti u ref. rasponima očito ništa nije detektirano ovim pretragama, za realnu procjenu toga treba konzultirati nekog imunologa ali po svem sudeći će se morati dalje tražiti uzrok vaših tegoba...
yedwy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 20:59   #3350
Quote:
lorena5 kaže: Pogledaj post
Možete li mi pojasniti nalaz imuno enzimnog testa-helicobacter: iga negativno, igg 142 U/ml pozitivno..
Poštovana,

tumačenje ovog nalaza nije jednostavno. Ukratko, pozitivan nalaz IgG može označavati infekciju ovom bakterijom, ali ta infekcija može biti aktivna (znači da ju imate upravo sada) ili prošla (znači da ste nekoć imali infekciju ali je više nemate). Nekad je moguć i lažno pozitivan nalaz.

Stoga je bitno je li osoba kojoj je ovaj test učinjen ikada bila podvrgnuta tzv. trojnoj terapiji, liječenju ove bakterije, jer IgG protutijela ostaju pozitivna još dugo nakon provedene terapije.

Ovaj test se danas sve manje koristi i zamjenjuju ga drugi testovi - ureja izdisajni test i otkrivanje antigena H. pylori u stolici pa je dosta neobično zašto ste upućeni baš na taj test.

Lijep pozdrav.

Poštovana tathinina,
Quote:
tathinina kaže: Pogledaj post

MPV 10,6 (6,8 - 10,4)
ovaj parametar Vas ne treba zabrinjavati. Radi se o prosječnom volumenu/veličini krvnih pločica. Nalaz je u granici normale.
Quote:
Limfociti 0,92 (1,19 - 3,35)
s time da je sada udio limfocita u normali (25%)
Kao što Vam je hematologinja već rekla, moguće je da se uslijed nekih infekcija prolazno snize limfociti, a poveća se broj neutrofila.

Nakon prolaska infekcije, krvna slika bi se trebala vratiti u normalu. Obično se to dogodi u intervalu od 2 do 3 tjedna.

No, već sada se vidi da je nalaz gotovo pa uredan.
Quote:
PV - INR 1,16 (2,0 - 3,5)
Zdrave osobe, dakle, osobe koje ne uzimaju lijekove za "razrijeđivanje krvi" i nemaju problema sa zgrušavanjem krvi, imaju INR oko 1,0. Raspon "normalnih" vrijednosti INR-a se ponešto razlikuje, a može biti, recimo, 0,9-1,2 prema nekim podacima.

Vaš je nalaz uredan.
Quote:
Za ove enzime sam čula da nemaju značaj ako su sniženi, ali svugdje je objašnjenje za niske limfocite neka ružna bolest.

Trebam biti zabrinuta ili ovo može proći kao uredan nalaz?
Za enzime ste točno čuli, ali za limfocite niste. Blago smanjenje se događa relativno često kao posljedica infekcija ili nekih drugih prolaznih razloga (stres, određeni lijekovi i sl.).

S obzirom da se nalaz popravlja, a nemate drugih tegoba koje bi dale naslutiti da se u pozadini kriju druge stvari, ja bih na Vašem mjestu poklonio povjerenje hematologinji koja Vam je sve lijepo objasnila.

Radi Vašeg mira možete liječnika obiteljske medicine zamoliti da prekontrolira nalaz nakon nekih 2 do 4 tjedna pa ćete vidjeti kako stoje stvari.

Lijep pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 21:12   #3351
El Gato Felix, oprostite na neslužbenosti, ali

Da, najviše su me brinuli upravo limfociti. Iako je i internist, i hematologinja i anesteziologinja rekla da što se toga tiče, nalaz nije zabrinjavajući. No, očito je problem kad se po internetu istražuje uzrok, pa se nađe kao mogućnost recimo HIV.
Što se imuniteta tiče, mislim da spadam u sasvim prosječnu osobu, na središtu krivulje.

Bila sam u tom periodu pod izuzetnim stresom, ne toliko zbog endometrioze pošto je u pitanju ne jako opasna bolest koja se rutinski liječi, već zbog "hematoma" koji nije prolazio, uvećanog limfnog čvora na preponi (kasnije pripisanog limfedemu, čvor je nestao kako je i limfedem nestao) te lošeg EKG-a. Svi ti loši i čudni nalazi su se pojavili unutar mjesec dana, a inače sam kao osoba sklona panici.

Hvala na informaciji. Možda odem opet raditi krvnu sliku, no razmislit ću s obzirom da nalaz ipak nije loš, a ja zaista nemam simptoma koji upućuju na loše zdravstveno stanje u bilo kojem pogledu.
tathinina is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2013., 00:58   #3352
Quote:
dr frik kaže: Pogledaj post
Je, tjedan dana nakon grand-mala sam bio na EEG-u i bio je dosta loš. Pretpostavljamo da sam malo pretjerao s tulumarenjem oko Nove godine, odnosno premalo sna kroz par dana i iscprljenost. 3. siječnja sam imao napad... Više nema partijanja, ne isplati se
Drago mi je, što si iz vrlo neugodne situacije izvukao višestruko korisnu pouku
Manje partijanja, više sna, manje grandmalova... još kad to usuglasiš sa tjelovježbom, gdje će ti biti kraj
Samo hrabro i polako, bit će to sve OK
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2013., 12:09   #3353
Spol žensko, dob 75, dijagnoze: mijeloproliferativni sindrom (pijem litalir), obrađena hematološki 2008.koštana srž i biopsija kosti, sve o.k.), insuficijencija bubrega III stadij, štitnjača operirana dva put (davno) pijem eutirox 50, sad opet imam cistu 12 mm,Šećer nemam. Ima još toga ali nebitno za moje pitanje: nefrolog je zatražila ispitivanje -slobodni lanci u serumu i imunofiksaciju proteina seruma (pik u gama glob. frakciji) i naravski odlazak hematologu, za kojeg imam termin. Ali me zanima što je to, taj pik... i što bi eventualno mogao pokazai.
Hvala unaprijed.
__________________
Bare kaže:A sto je politika? Nacin da najinteligentniji, najobrazovaniji i najsposobniji ljudi drustva stvore blagostanje za siroke mase. Zato po meni trebamo imati povjerenja u sve nase politicare, postivati ih i vjerovati da rade za nase dobro. Bez obzira na stranku. ....
baka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2013., 20:51   #3354
Quote:
baka kaže: Pogledaj post
Spol žensko, dob 75, dijagnoze: mijeloproliferativni sindrom (pijem litalir), obrađena hematološki 2008.koštana srž i biopsija kosti, sve o.k.), insuficijencija bubrega III stadij, štitnjača operirana dva put (davno) pijem eutirox 50, sad opet imam cistu 12 mm,Šećer nemam. Ima još toga ali nebitno za moje pitanje: nefrolog je zatražila ispitivanje -slobodni lanci u serumu i imunofiksaciju proteina seruma (pik u gama glob. frakciji) i naravski odlazak hematologu, za kojeg imam termin. Ali me zanima što je to, taj pik... i što bi eventualno mogao pokazai.
Hvala unaprijed.
Vrlo je nazahvalno odgovarati kad se nema detaljan uvid u kliničko stanje i postojeću med.dokumentaciju.
No, pokušat ću nagađati, kako nefrologinja sumnja na moguće prekomjerno umnožavanje jednog klona plazma-stanica. Pik u gama frakciji bi mogao označavati upravo pojačano stvaranje jednog klona stanica, hiperproliferaciju. Stanje ne mora nužno biti maligno, ovisi o jako puno faktora.
Ovo navedeno je tek puko nagađanje, otprilike na razini VidovitogMilana s obzirom na oskudne podatke.
Možda je tražena i kakva Rtg snimka koštanog sustava zbog nekakvih novonastalih bolova koji se ne mogu objasniti dosadašnjim bolestima i kliničkim statusom? Bubrezi već dulje vremena "zakazuju", ili je to isto novonastali moment? Anemija? Elektroliti? Učestalije infekcije u zadnje vrijeme?
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2013., 10:36   #3355
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Vrlo je nazahvalno odgovarati kad se nema detaljan uvid u kliničko stanje i postojeću med.dokumentaciju.
No, pokušat ću nagađati, kako nefrologinja sumnja na moguće prekomjerno umnožavanje jednog klona plazma-stanica. Pik u gama frakciji bi mogao označavati upravo pojačano stvaranje jednog klona stanica, hiperproliferaciju. Stanje ne mora nužno biti maligno, ovisi o jako puno faktora.
Ovo navedeno je tek puko nagađanje, otprilike na razini VidovitogMilana s obzirom na oskudne podatke.
Možda je tražena i kakva Rtg snimka koštanog sustava zbog nekakvih novonastalih bolova koji se ne mogu objasniti dosadašnjim bolestima i kliničkim statusom? Bubrezi već dulje vremena "zakazuju", ili je to isto novonastali moment? Anemija? Elektroliti? Učestalije infekcije u zadnje vrijeme?
Hvala... ipak sad znam bar približno. Anemija da, ali em bubrezi, am citostatik radi mijeloproliferativnog sindr. Inače bubrezi - povećane bjelančevine u 24 h ur.Nema novonastalih bolova, bubrezi ustanovljeno 2010. ali vjerojatno još negdje od 2008 kad su "lutali" s dijagnozom trigonitis buloza, koja i postoji, ali očito nije bila osnovni uzrok pozitivne krvi, praktično evo 5 godina i više...Nema nikakvih infekcija (ajme da kucnem u drvo). Naprosto insuficijencija koja s nalazima "gura" valovito, malo bolje, malo lošije...I ti podivljali trombociti koji se kreću oko 700, plus, minus.
__________________
Bare kaže:A sto je politika? Nacin da najinteligentniji, najobrazovaniji i najsposobniji ljudi drustva stvore blagostanje za siroke mase. Zato po meni trebamo imati povjerenja u sve nase politicare, postivati ih i vjerovati da rade za nase dobro. Bez obzira na stranku. ....
baka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2013., 00:02   #3356
delhrv, Vaš post premješten je na temu Operacija na karotidnim arterijama (kliknuti na link).
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 20:26   #3357
Zbog svrbeža oko anusa, nakon pregleda uzorka stolice na candidu ustanovljen je slijedeći nalaz:

Nativni preparat pozitivan, obojeni preparat pozitivan

Candida lusitaniae

5 flourocitozin I (MIK=8.000)
Amfotericin B S (MIK=0,500)
Flukonazol S (MIK= 1,000)
Itrakonazol S (MIK=0,125)
Vorikonazol S (MIK=0,060)

Molim objašnjenje nalaza, i ako neko zna nešto o toj gljivici, i kako se to liječi? hvala
pika22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 20:56   #3358
Dobila sam nalaz i dosta mi je nejasno, a kako sam išla preko veze jer moj doktor kaže da mi nije baš ništa i ne trebam vadit krv, pitam ovdje za pomić i objašnjenje:

Sve mi je u granicama normale osim:
MPV 11.6 (granica 10.4)
Kolesterol 6.84 (granica je 5)
Trigliceridi 2.26 (granica 1.7)
UIBC 69.2 (granica je 59)
TIBC 87.7 (granica je 75)
Alkalna fosfataza 37 (minimum je 54)
Natrij 133 (minimum je 137)
Ukupni kalcij 2.63 (granica je 2.53)
T4 mi je taman na granici da ne bude previsok
__________________
život je san.
Liza11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 00:16   #3359
mozda nije najprikladnija teme,no jel netko zna za izmjeriti vitamine ili hormone,jel se moze vadjenjem krvi iz prsta?
naime,blago je reci da imam fobiju od vadjenja krvi(zadnji put sam u vadila prije cca 18god.u osn.skoli)
voljela bih malo vidjeti neke stvari no za sve treba nalaz krvi,nema sanse,znaci nema sanse iz vene.
ako ima slicna tema ispricavam se,prebacite post.
__________________
Sono fuori di testa,ma diverso da loro
alexamona is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 20:03   #3360
Ovo su rezultati dijela mojih nalaza od prije 5 dana (u zagradi su referentne vrijednosti):

Željezo 25 (8 - 30) - u zadnjih nekoliko navrata znalo je bit 28 ili 29

TIBC 52 (49 - 75)

UIBC 27 (26 - 59)

Feritin 50 (13 - 150)

Saturacija transferina (dobivena na način da se vrijednost željeza podijeli sa vrijednošću TIBC-a) bi iznosila 48%.

Da li ovakvi nalazi mogu upućivati na hemokromatozu?

Već godinu i pol muku mučim s groznim umorom, zvonjavom u ušima, bolovima u ligamentima, oskudnim menstruacijama s jako gustom krvi, tupa bol ispod desnog rebra i osjećaj da je jetra povećana, često imam zelene stolice. Svi specijalistički nalazi su u redu. Dani menstruacije su mi najsretniji dani u mjesecu kad se osjećam dobro. Imam 38 godina.
Yamas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:06.