Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.09.2011., 16:08   #321
-znači nema razloga za reviše straha :-) sad jedino ostaje pitanje kaj točno znači taj niski maligni potencijal.... -tj. koliko su česte komplikacije i kakve su ....

-inače me više od tog tumora na mozgu brine ovaj na očnom živcu, ali tu ionako nema pomoči jer dok je dobro je dobro a ako i kada bude potrebna operacija onda zbogom vidu na dotićnom oku :-( - jedino dobro je kaj taj gliom očnog živca jakooooo sporo raste pa pošto trenutno nemam nikakvih problema s vidom vjerojatno imam još 10tak a možda i više godina kaj se vida tiće(na lijevom oku)....

-još jednom hvala na pokazanom trudu i pomoči -IVANICAPECA
__________________
:-)
broderick is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2011., 16:47   #322
Quote:
broderick kaže: Pogledaj post
-znači nema razloga za reviše straha :-) sad jedino ostaje pitanje kaj točno znači taj niski maligni potencijal.... -tj. koliko su česte komplikacije i kakve su ....

-inače me više od tog tumora na mozgu brine ovaj na očnom živcu, ali tu ionako nema pomoči jer dok je dobro je dobro a ako i kada bude potrebna operacija onda zbogom vidu na dotićnom oku :-( - jedino dobro je kaj taj gliom očnog živca jakooooo sporo raste pa pošto trenutno nemam nikakvih problema s vidom vjerojatno imam još 10tak a možda i više godina kaj se vida tiće(na lijevom oku)....

-još jednom hvala na pokazanom trudu i pomoči -IVANICAPECA

Evo, ako te zanima statistika UGRUBO pacijenti s WHO gradus I (u koji spada i gangliogliom) imaju prosječno preživljenje preko 10 god., sa gradusom II oko 7g, sa grudusom III oko 3 god, a sa gradusom IV nažalost prežive samo 1-2 god.

Ovo preko 10 god. nemoj doslovno shvatiti kao 10 god, jer se u medicini uglavnom niti ne daju prognoze za duže vremenske intervale.
Gangliogliom po svom ponašanju nema najčešće tendenciju prelaska u viši stupanj (95% njih ostaju gradus I), ali ga se mora kontrolirati jer ako postoje naznake da je ipak prešao u gradus II može se mijenjati terapijski pristup.

Gangliogliomi se operiraju prvenstveno kada zbog svoje veličine, a još važnije smještaja počinju izazivati simptome - kako su najčešće locirani u temporalnom režnju mogu izazvati epilepsiju. Nakon same operacije se uglavnom niti ne vraćaju, ali se baš zbog lokalizacije niti ne operiraju ako ne stvaraju smetnje jer se rezanjem tumora uništi i dio zdravog moždanog tkiva što može izazvati više smetnji nego sam tumor.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2011., 20:54   #323
ljudi ja sam poceo da se zabaljvjam sa jednom devojkom koja mi je posle 10 dana rekla da ima tumor na mozgu , i da vec 3 godine pije neke lekove kako bi se on povukao . rekla mi je da je pre 3 godine kada su joj otkrili tumor on bio 9 milimetara , a da se posle 2 godine smanjio na 7 milimetara , i da je bila pre 6 meseci i da je ostao 7 milimetara. ja nisam hteo da je ispitujem previse jer ne poznajem dovoljno , pa sam iskuirao tu temu.

ali bih voleo da mi neko od vas mozda kaze , ako je moguce da se zna , da li je to mozda zlocudni ii dobrocudni tumor???
kapiram da sam dao mao informacija za to , ali da li se i zlocudni leci lekovima ili tako nesto....
Nebojsa_Sky is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2011., 21:35   #324
Quote:
Nebojsa_Sky kaže: Pogledaj post
ljudi ja sam poceo da se zabaljvjam sa jednom devojkom koja mi je posle 10 dana rekla da ima tumor na mozgu , i da vec 3 godine pije neke lekove kako bi se on povukao . rekla mi je da je pre 3 godine kada su joj otkrili tumor on bio 9 milimetara , a da se posle 2 godine smanjio na 7 milimetara , i da je bila pre 6 meseci i da je ostao 7 milimetara. ja nisam hteo da je ispitujem previse jer ne poznajem dovoljno , pa sam iskuirao tu temu.

ali bih voleo da mi neko od vas mozda kaze , ako je moguce da se zna , da li je to mozda zlocudni ii dobrocudni tumor???
kapiram da sam dao mao informacija za to , ali da li se i zlocudni leci lekovima ili tako nesto....

Definitivno premalo informacija, ali npr. adenomi hipofize bi se uklopili u tvoj opis (mlada žena, benigni tumor koji se kontrolira lijekovima).

Ako ti je to djevojka, najbolje ju sam pitaj, ovako teško da itko može odgonetnuti o čemu se radi.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2011., 21:40   #325
-pa da je zločudan onda bi ga valjda već operirala.... pošto zločudni tumori metastaziraju....
__________________
:-)
broderick is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 00:49   #326
pa da ...ona mi je devojka a jel moguce da to prodje od ljubavi? )))
pitacu je ja sve samo da malo prodje vremena... ne zelim da je podsecam na to...
Nebojsa_Sky is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 10:13   #327
Quote:
broderick kaže: Pogledaj post
-pa da je zločudan onda bi ga valjda već operirala.... pošto zločudni tumori metastaziraju....
Pa ne operira se svaki maligni tumor. O tome ovisi pozicija/pristupačnost, stupanja malignosti, mogućnost progradiranja....o tome smo na zadnjoj stranici pisali

No najvjerojatnije se radi o benignoj tvorevini kod ove djevojke.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2011., 15:32   #328
-ima još koga na ovoj temi???
__________________
:-)
broderick is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2011., 16:17   #329
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 16:12   #330
-danas bio na novoj MR...

- primjetio da je trajalo gotovo duplo krace nego prva magnetska.... zna mozda netko zakaj???

-hvala...
__________________
:-)
broderick is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 17:25   #331
Quote:
broderick kaže: Pogledaj post
-danas bio na novoj MR...

- primjetio da je trajalo gotovo duplo krace nego prva magnetska.... zna mozda netko zakaj???

-hvala...

Zato što su znali što točno treba prikazati pa su radili ciljani protokol za tumore.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 00:46   #332
Unhappy TUMOR MOZGA(ciljano zračenje ili operacija)

Više glava je definitivno pametnije od jedne pa sam odlučio zatražiti savjet od vas!Kao što u naslovu piše pitanje je dali ponovno operirati nakon nepunih godinu i pol ili ipak ići na ciljano zračenje za koje sam samo čuo u pričama i neznam puno o njemu?Dolje je slika tvorbe (tumora) pa eto ako je netko dovoljno stručan pa da mi kaže što napraviti??Treba uzeti u obzir da se tumor nalazi na jako zeznutom mjestu!!
Puno HVALA!!

one111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 11:06   #333
NALAZ I MIŠLJENJE:
Na kontrolnom MR pregledu mozga koji se učini prije i nakon aplikacije paramagnetskog kontrastnog sredstva nalazi se stanje po subokcipitalnoj osteoplastčnoj kraniotomiji i redukciji ekspanzivnog procesa u III moždanoj komori (PHD:Astrocytoma pilocyticum gr.I,operiran u srpnju 2010.g.).Mezencefalički akvedukt je proširen zbog resekcije kranijalne polovice lamine kvadrigemine,a neposredno ispred njega u dnu III moždane komore nalazi se ovalna ekspanzivna tvorba dimenzija 14x11x18 mm koja je izointenzivna na T1presjecima,hiperintenzivna na T2 presjecima,dok se postkontrastno ne imbibira.Opisana tvorba prvenstveno odgovara rezidui osnovne bolesti.S lijeve strane postavljen je drenažni VP kateter koji prolazi kroz frontalni rog desne lateralne komore a vrškom se nalazi u parenhimu desne hemisfere između glave kaudatusa i putamena.U anteriornom dijelu frontalnih režnjeva obostrano,te u rostrumu i trupu korpusa kalozma nalaze se postishemijske malacijske i gliozne promjene.Ventrikularni sustav blago asimetričan, sa voluminoznijom lijevom lateralnom komorom no bez znakova hipertenzivnog hidrocefalusa.Treća i četvrta moždana komora veličinom u granicama normale.Ne nalazi se znakova svježe ishemije i hemoragije.Područje optičke hijaze,kavernoznih sinusa,ponotocerebealrnih kuteva i kraniocervikalnog prijelaza je morfološki u granicama normale.

Eto to je nalaz sa zadnjeg snimanja koji je bio 04.11.2011. te ga ja ni malo ne razumijem no ako će pomoć mogu stavit image CD-a koji sam dobio ako netko želi vidjeti sve slike!

HVALA
one111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 12:04   #334
Thumbs up

Quote:
one111 kaže: Pogledaj post
Više glava je definitivno pametnije od jedne pa sam odlučio zatražiti savjet od vas!Kao što u naslovu piše pitanje je dali ponovno operirati nakon nepunih godinu i pol ili ipak ići na ciljano zračenje za koje sam samo čuo u pričama i neznam puno o njemu?Dolje je slika tvorbe (tumora) pa eto ako je netko dovoljno stručan pa da mi kaže što napraviti??Treba uzeti u obzir da se tumor nalazi na jako zeznutom mjestu!!
Puno HVALA!!

Uvjek je bolje ga operirati klasičnom metodom ako je to moguće zbog smještaja gdje se tumor nalazi i ako ga je moguće cijeloga odstraniti.....ali ako postoji rizik da se oštete neke važne funkcije bolje je otiči na ciljano zračenje.... Iz našeg iskustva gledano, moj muž je rekao samo ciljano zračenje , nikada više klasična op.
superoirna is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 12:41   #335
Nije dovoljna slika da bi se nešto pametno moglo reći. Potrebna je puna dijagnoza, jer se različiti tumori različito ponašaju i imaju različite prognoze.
Mislim da je u ovom slučaju najbolje sjesti i s onkologom i s neurokirurgom te vidjeti koje su prednosti, a koji nedostatci jednog i drugog zahvata.
Osobno sam uvijek za manje invazivan pristup, ukoliko postoje dokazi da je jednaka učinkovitost moguća kao i kod klasičnog zahvata. Na kraju krajeva, ako manje invazivan pristup ne upali, uvijek se može glava otvoriti, kao zadnja moguća opcija.
Ovo je odličan slučaj za gammu čini se i mislim da bi bilo dobro probati s tim, ukoliko kirurg misli da je to dobra opcija.
EDIT: naknadno sam vidjela da si stavio punu dijagnozu. Radi se o spororastućem tumoru niskog stupnja malignosti i definitivno onda stoji ovo za gammu što sam napisala.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.

Zadnje uređivanje Ivanicapeca : 06.11.2011. at 12:59.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 17:22   #336
ONE111 -
-koliko ti je bio velik tumor kad si prvi put išao na operaciju ????
.................................................. .................................................. .................................................. .................................................

-koliko u prosjeku naraste tumor mozga u 6mj (neračunajuči brzorastuće oblike).....? Meni bi sutra ili u utorak trebali biti gotovi kontrolni nalazi , kontrola 6mj. nakon prvog snimanja...

-ZNA MOŽDA NETKO ?
__________________
:-)
broderick is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 17:08   #337
Oj...
dobio nalaz na kojem piše da se na nalazu nalazi nepromjenjen izgled očnog glioma i žarišta u mozgu opisana u prvom nalazu od prije 6mj.

NA NOVO PIŠE:
-prikazuje se lipom suptentorijalno uz sinus rektus linearnog izgleda u dužini oko 5cm.
-nalaze se diskretno prošireni perivazalni prostori obostrano frontoparijetalno i okcipitalno.
-prikazuje se kavum septi belucitti i kavum vergae.
-nalazi se uzuracija skvame okcipitalne kosti s vanjske strane lijevo koje se prati od medijalne linije lateralno oko 7cm uz prikaz infiltrata u mekotkivnim strukturama oglavka debljine do 10mm koji se imibibira nakon kontrasta i može odgovarati neurofibromu s posljedičninm promjenama na lijevoj strani okcipitalne kosti.
lokalno se vidi nekoliko potkožnih neurofibroma od kojih je najveći smješten u medijalnoj liniji promjera oko 10mm.
u nazofarinksu se prikazuju adenoidne vegetacije.

IVANICAPECA - znas kaj o ovim izrazima :-) ????
__________________
:-)
broderick is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 17:53   #338
Quote:
broderick kaže: Pogledaj post
Oj...
dobio nalaz na kojem piše da se na nalazu nalazi nepromjenjen izgled očnog glioma i žarišta u mozgu opisana u prvom nalazu od prije 6mj.

NA NOVO PIŠE:
-prikazuje se lipom suptentorijalno uz sinus rektus linearnog izgleda u dužini oko 5cm.
Lipom je dobroćudna nakupina masnog tkiva, slučajan nalaz koji ne stvara poteškoće

Quote:
-nalaze se diskretno prošireni perivazalni prostori obostrano frontoparijetalno i okcipitalno.
...rekla bih da su perivaskularni prostori - predstavljaju prostore oko vena i nisu nikakva patologija

Quote:
-prikazuje se kavum septi belucitti i kavum vergae.
cavum septi pellucidi i cavum verge su fiziološke varijante razvoja ventrikularnog sustava

Quote:
-nalazi se uzuracija skvame okcipitalne kosti s vanjske strane lijevo koje se prati od medijalne linije lateralno oko 7cm uz prikaz infiltrata u mekotkivnim strukturama oglavka debljine do 10mm koji se imibibira nakon kontrasta i može odgovarati neurofibromu s posljedičninm promjenama na lijevoj strani okcipitalne kosti.
lokalno se vidi nekoliko potkožnih neurofibroma od kojih je najveći smješten u medijalnoj liniji promjera oko 10mm.
Neurofibromi su tumori koji se pojavljuju u sklopu tvoje osnovne bolesti - neurofibromatoze, od kojih je jedan "nagrizao" kost lubanje

Quote:
u nazofarinksu se prikazuju adenoidne vegetacije.
obilnije limfno tkivo u ždrijelu, može biti posljedica neke ranije infekcije


Najvažnije je da su tumori stacionarni i da se ne mijenjaju
Lipom, perivaskularni prostori i cavumi su sa velikom sigurnošću bili vidljivi i na zadnjem pregledu, no ponekad se takve praktički beznačajne stvari ni ne spominju kada postoji ozbiljnija patologija kao što je kod tebe slučaj jer ne utječu ni na što, a da ne odvuku pažnju od bitnih podataka.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 18:28   #339
Hvala hvala...

-znaci sad jedino ostaje pitanje kaj je s ovim neurofibromom koji ''nagriza'' kost lubanje.... sjecam se da je jedna od prvih pretraga koju sam radil bila scintigrafija kostiju... bumo videli kaj bu neurokirurg povedal :-)...
još jemput fala... :-)
__________________
:-)
broderick is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2011., 23:47   #340
Vec duze vreme imam povremena probadanja u glavi nije jaka bol ali postoji i sve vise me nervira .Traje sekundu mozda i manje pa prestane pa onda peckanje i trnci u predelu glave . Vadio sam krv i perfektna je , snimo pluca odlicna inace ne pusim , srce i krvni pritisak su mi u redu . Bez problema obavljam sve aktivnosti , ne vrtoglava mi se i slicno nemam ni mucninu . Bio sam kod ocnog u nalazu pise da nisu vidljive patoloske promene . Bio sam kod neurologa rekao mi je da je naj bolje da odradim i mr pa ce onda znat sta je u pitanju . Rekao mi je i da se nebrinem i da me ne salje na mr zato sto imam nesto u glavi vec da drukcije nece razbit moj starah . Dali treba da strahujem i dali moji simptom odgovaraju nekom tumoru . Pozdrav nov sam ovdje pa se nadam da ce mo se ljepo druzit .
djoh is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:13.