Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.01.2007., 16:50   #1
Bošnjaci traže da se gradnja crkve zaustavi - Crkve u Bosni danas

Bošnjaci traže da se gradnja crkve zaustavi
S. Čakarević 24.01.2007 19:46

DOBOJ – Na lokalitetu naselja Trnovo polje 1 i 2 u Kotorskom kod Doboja Srbi raseljeni sa Ozrena i Vozuće su juče započeli gradnju crkve, što je ogorčilo mještane Bošnjake koji tvrde da je u pitanju provokacija.

"Ne radi se o provokaciji, nego pokušaju i potrebi izgradnje drvenog vjerskog objekta", kažu mještanin Srbin, koji se nije želio predstaviti.

Građevinsku i urbanističku dozvolu za gradnju crkve ne posjeduju, ali tvrde imaju usmenu saglasnost Mladena Mićića, zamjenika načelnika opštine Doboj.

"Mi s komšijama imamo korektan odnos. Ljudi imaju već dva vjerska objekta, obnovili su ih, a u Vozući još nije počela obnova", kaže Jugoslav Mrkaljević, član Građevinskog odbora za crkvu.

Gradnja crkve, navode mještani, započela je nakon razgovora lokalnog sveštenika i zamjenika načelnika opštine. O svemu je, tvrde, upoznat i vladika Zvorničko–tuzlanski Vasilije.

U opštini Doboj, međutim, kažu da je građevinski inspektor izdao nalog za prestanak gradnje do pribavljanja urbanističke i građevinske dozvole.

Bošnjaci iz Kotorskog ogorčeni su i tvrde da je gradnja vjerskog objekta još jedna provokacija. Uputili su dopise Opštinskoj inspekcijskoj službi, komisijama koje je formirala Vlada RS i Ministarstvo za ljudska prava BiH, kao i Predsjedništvu BiH.

"Tražimo ne samo zabranu, nego da se zemljište dovede u prvobitno stanje. Ukoliko se to ne ispoštuje, narod će izaći na protest. Nešto se mora preduzeti, jer ovo su provokacije i ne možemo ih tolerisati", rekao je Muhamed Spahić, predsjednik Mjesne zajednice Kotorsko.

http://www.nezavisne.com/vijesti.php?vijest=4920&meni=4
Prolaznik_ is offline  
Old 25.01.2007., 18:57   #2
Quote:
Prolaznik_ kaže: Pogledaj post
Bošnjaci traže da se gradnja crkve zaustavi
S. Čakarević 24.01.2007 19:46

DOBOJ – Na lokalitetu naselja Trnovo polje 1 i 2 u Kotorskom kod Doboja Srbi raseljeni sa Ozrena i Vozuće su juče započeli gradnju crkve, što je ogorčilo mještane Bošnjake koji tvrde da je u pitanju provokacija.

"Ne radi se o provokaciji, nego pokušaju i potrebi izgradnje drvenog vjerskog objekta", kažu mještanin Srbin, koji se nije želio predstaviti.

Građevinsku i urbanističku dozvolu za gradnju crkve ne posjeduju, ali tvrde imaju usmenu saglasnost Mladena Mićića, zamjenika načelnika opštine Doboj.

"Mi s komšijama imamo korektan odnos. Ljudi imaju već dva vjerska objekta, obnovili su ih, a u Vozući još nije počela obnova", kaže Jugoslav Mrkaljević, član Građevinskog odbora za crkvu.

Gradnja crkve, navode mještani, započela je nakon razgovora lokalnog sveštenika i zamjenika načelnika opštine. O svemu je, tvrde, upoznat i vladika Zvorničko–tuzlanski Vasilije.

U opštini Doboj, međutim, kažu da je građevinski inspektor izdao nalog za prestanak gradnje do pribavljanja urbanističke i građevinske dozvole.

Bošnjaci iz Kotorskog ogorčeni su i tvrde da je gradnja vjerskog objekta još jedna provokacija. Uputili su dopise Opštinskoj inspekcijskoj službi, komisijama koje je formirala Vlada RS i Ministarstvo za ljudska prava BiH, kao i Predsjedništvu BiH.

"Tražimo ne samo zabranu, nego da se zemljište dovede u prvobitno stanje. Ukoliko se to ne ispoštuje, narod će izaći na protest. Nešto se mora preduzeti, jer ovo su provokacije i ne možemo ih tolerisati", rekao je Muhamed Spahić, predsjednik Mjesne zajednice Kotorsko.

http://www.nezavisne.com/vijesti.php?vijest=4920&meni=4

A šta je tu čudno nakon posljednjeg rata???Za njih ta crkva predstavlja jazbinu oko koje će se okupljati njihovi jučerašnji,današnji i budući neprijatelji...

Pa gotovo da su ih istrijebili ti bosanski Srbi...Logično je da im je muka i od srpske crkve i srpskog kulturnog društva,jer je to samo sjeme buduće agresije umotano u crkvu,tj.kršćansku ljubav,koje nigdje gotovo da i nema,što im je i zadnji rat pokazao....

Ja ih mogu razumijeti...Da su to branili 1980.g.npr.ne bi,ali iza posljednjeg rata...

Iako ni ti muslimani nisu baš cvjećke,kako bi se reklo...

Neka podijele tu Bosnu konačno na tri dijele i neka se svaki narod opaše sa visokim i debelim bedemom...Kada drugačije već ne mogu...
alen is offline  
Old 25.01.2007., 18:59   #3
Nista od dijeljenja.

Bosna je samo jedna i tako ce i biti, svidjalo vam se to ili ne.
noitat is offline  
Old 25.01.2007., 19:17   #4
Quote:
noitat kaže: Pogledaj post
Nista od dijeljenja.

Bosna je samo jedna i tako ce i biti, svidjalo vam se to ili ne.
Pa,možda budu u budućnosti i dvije Bosne...Jedna hrvatska,a druga srpska...Ako netko ne želi svoj dio...Bože moj,ima tko je zainteresiran i za taj dio...
alen is offline  
Old 25.01.2007., 19:53   #5
Quote:
alen kaže: Pogledaj post
Pa,možda budu u budućnosti i dvije Bosne...Jedna hrvatska,a druga srpska...Ako netko ne želi svoj dio...Bože moj,ima tko je zainteresiran i za taj dio...
__________________
a bože moj
Shipyard is offline  
Old 25.01.2007., 22:35   #6
Quote:
Prolaznik_ kaže: Pogledaj post
Građevinsku i urbanističku dozvolu za gradnju crkve ne posjeduju, ali tvrde imaju usmenu saglasnost Mladena Mićića, zamjenika načelnika opštine Doboj.
Usmenu saglasnost, eh sto me nasmija
LadyTz is offline  
Old 25.01.2007., 23:37   #7
Quote:
Prolaznik_ kaže: Pogledaj post
Bošnjaci iz Kotorskog ogorčeni su i tvrde da je gradnja vjerskog objekta još jedna provokacija. Uputili su dopise Opštinskoj inspekcijskoj službi, komisijama koje je formirala Vlada RS i Ministarstvo za ljudska prava BiH, kao i Predsjedništvu BiH.

"
Što bi rekao Mladen Delić ma ljudi moji jeli to moguće. "Multietnićarima" smeta vjerski objekat????? Što bi onda ovi drugi trebali reći na stotine novih džamija koje nikoše po BiH i to tamo gdje ih nikad prije nije bilo. Provokacija???? Ma ne nebi oni to..................
Zrinski is offline  
Old 25.01.2007., 23:42   #8
Quote:
alen kaže: Pogledaj post

Pa gotovo da su ih istrijebili ti bosanski Srbi...Logično je da im je muka i od srpske crkve i srpskog kulturnog društva,jer je to samo sjeme buduće agresije umotano u crkvu,tj.kršćansku ljubav,koje nigdje gotovo da i nema,što im je i zadnji rat pokazao....
Što bi onda po reciprocitetu trebalo značiti da bi Hrvatima iz srednje bosne trebalo biti muka od džamije i islamskog kulturnog društva jer to samo sjeme buduće agresije umotano u džamiju tj islamsku ljubav koje gotovo da i nema, što im je zadnji rat pokazao. Jel tako...........
Zrinski is offline  
Old 25.01.2007., 23:42   #9
Quote:
Zrinski kaže: Pogledaj post
Što bi rekao Mladen Delić ma ljudi moji jeli to moguće. "Multietnićarima" smeta vjerski objekat????? Što bi onda ovi drugi trebali reći na stotine novih džamija koje nikoše po BiH i to tamo gdje ih nikad prije nije bilo. Provokacija???? Ma ne nebi oni to..................
Vakat je da se naucite sta je pravna drzava a sta ne ? Ako ima dozvolu za gradnju OK a ako nema rushi . U Konjicu su rusili dzamiju zato sto nije bilo dozvole , zasto bi ovo bio izuzetak
Krushko is offline  
Old 25.01.2007., 23:42   #10
Ili na primjer gradnja Islamskog Centra u Bugojnu na hrvatskoj zemlji.

Samo naprijed multietnićari.

Kad tad će sve doć na naplatu. S kamatama naravno.

Treba misliti malo unaprijed, kad se podjelimo BH kalifat će biti između 6 milijuna Hrvata i 8 milijuna Srba i bez izlaska na more.
Juda Iškariot is offline  
Old 25.01.2007., 23:48   #11
jebote, a kad ovi zdamiju na dzamiju prave to se podrazumijeva kao samo po sebi... osim toga koliko znam, jedan od razloga zasto se nalazi Rasim Delic u hagu, jeste vozuca...


http://www.un.org/icty/indictment/en...-ii050215e.htm
Quote:
Kamenica Camp: Victims from Vozuca, Zavidovici Municipality

# On 10 September 1995, following a combined offensive approved by the Supreme Command Staff and under the command of the ABiH 2nd and 3rd Corps, units and elements of the 21st Division, 22nd Division and 25th Division of the 2nd Corps and units and elements of the 35th Division and 37th Division of the 3rd Corps conducted military operations against VRS forces defending the Vozuca, Mount Ozren salient, causing the VRS-held lines to collapse, resulting in the ABiH conquering territory formerly held by the VRS.

# On 11 September 1995, approximately 60 soldiers of the VRS were captured along with civilians, including three females, who had remained after Vozuca was taken. The captured group was briefly taken to Kesten, Zavidovici Municipality, and was then transferred to the Kamenica Camp.

# With the exception of three female civilians, all of the approximately 60 VRS soldiers that were captured in Vozuca and subsequently taken to Kesten and then to Kamenica are missing and presumed dead. Those victims whose identities are known are set forth in Annex C to this Indictment.

# As Vozuca fell to the ABiH on 10 September 1995, other VRS soldiers fled through the forest in an attempt to find their way towards Doboj, a Bosnian-Serb controlled area. A group of 10 VRS soldiers wandered in the forest for 7-8 days until they decided to surrender to the ABiH forces on account of physical exhaustion and an inability to return to Bosnian-Serb controlled territory. Upon surrendering to ABiH forces near Zavidovici, this group was initially taken to a local ABiH headquarters and from there they were transported to Kamenica Camp.

# When this group arrived in Kamenica Camp, they joined the other VRS prisoners. This group of ten VRS prisoners were badly beaten in the Kamenica Camp throughout the time that they remained there, which was approximately twelve days. During the time period that this group of ten VRS soldiers were detained in the Kamenica Camp, Nenad JOVIC, an elderly Bosnian Serb man was brought into the camp and detained. He was beaten, stripped of his clothes and given water mixed with petrol to drink; he died in the Camp after a few days.

# On 29 September 1995, this group of ten VRS prisoners were transferred to Zenica KP Dom.

# The accused Rasim DELIC was put on notice that ABiH soldiers from the El Mujahed unit had a propensity to commit crimes, and particularly crimes against captured enemy combatants and civilians and that the El Mujahed unit was operating the Kamenica Camp. Nevertheless, the accused Rasim DELIC failed to take the proper steps to prevent the crimes that occurred in this camp as described above.
VucibatinA is offline  
Old 26.01.2007., 00:12   #12
Quote:
Zrinski kaže: Pogledaj post
Što bi rekao Mladen Delić ma ljudi moji jeli to moguće. "Multietnićarima" smeta vjerski objekat????? Što bi onda ovi drugi trebali reći na stotine novih džamija koje nikoše po BiH i to tamo gdje ih nikad prije nije bilo. Provokacija???? Ma ne nebi oni to..................

Sve sa dozvolom. A sta bi se reklo za one dzamije koje su na stotine nestale u komunistickom rezimu ...
Prolaznik_ is offline  
Old 26.01.2007., 00:12   #13
Quote:
Juda Iškariot kaže: Pogledaj post
Ili na primjer gradnja Islamskog Centra u Bugojnu na hrvatskoj zemlji.

Samo naprijed multietnićari.

Kad tad će sve doć na naplatu. S kamatama naravno.

Treba misliti malo unaprijed, kad se podjelimo BH kalifat će biti između 6 milijuna Hrvata i 8 milijuna Srba i bez izlaska na more.

Dokazi to ako mozes.
Prolaznik_ is offline  
Old 26.01.2007., 00:18   #14
Quote:
alen kaže: Pogledaj post
A šta je tu čudno nakon posljednjeg rata???Za njih ta crkva predstavlja jazbinu oko koje će se okupljati njihovi jučerašnji,današnji i budući neprijatelji...

Pa gotovo da su ih istrijebili ti bosanski Srbi...Logično je da im je muka i od srpske crkve i srpskog kulturnog društva,jer je to samo sjeme buduće agresije umotano u crkvu,tj.kršćansku ljubav,koje nigdje gotovo da i nema,što im je i zadnji rat pokazao....

Ja ih mogu razumijeti...Da su to branili 1980.g.npr.ne bi,ali iza posljednjeg rata...

Iako ni ti muslimani nisu baš cvjećke,kako bi se reklo...

Neka podijele tu Bosnu konačno na tri dijele i neka se svaki narod opaše sa visokim i debelim bedemom...Kada drugačije već ne mogu...
A sta bi rekao da se gradi katolicka crkva?
Za mene to je isto Hriscanska crkva, a ti ocigledno pojma nemas sta pricas!?
Belicvet is offline  
Old 26.01.2007., 00:20   #15
Quote:
alen kaže: Pogledaj post
A šta je tu čudno nakon posljednjeg rata???Za njih ta crkva predstavlja jazbinu oko koje će se okupljati njihovi jučerašnji,današnji i budući neprijatelji...
A šta to većini Hrvata, starosjediocima Bosne, i dijelu Srba predstavlja polumjesec i džamija ?

Ko se okuplja pod polumjesecom i džamijom i kako su ti došli u Bosnu ?
Juda Iškariot is offline  
Old 26.01.2007., 00:23   #16
Najveci teror su ove dzamije po RS. Napravili su ih mnogo vece nego prije rata, i iako je malo Bosnjaka po gradovima u RS, to ne smeta hodzama da odvrnu do kraju razglas na dzamiji, pa par puta dnevno i na vecer, odjekuje onaj ezan sa dzamija da sve ječi.
dirtytalker is offline  
Old 26.01.2007., 00:24   #17
Quote:
Prolaznik_ kaže: Pogledaj post
Sve sa dozvolom. A sta bi se reklo za one dzamije koje su na stotine nestale u komunistickom rezimu ...
De ne lazite. U komunizmu su jedino i pravljene dzamije. Crkve nisu. Bio je podatak za BiH. Na stotine dzamija je napravljeno za vrijeme komunizma u BiH.
Samo su one nekad bile bosanskog izgleda, a ove su sad u arapskom stilu.
dirtytalker is offline  
Old 26.01.2007., 00:25   #18
Eto sad ispade da se niti jedna crkva u BiH nije izgradila!
noitat is offline  
Old 26.01.2007., 00:28   #19
Quote:
dirtytalker kaže: Pogledaj post
Najveci teror su ove dzamije po RS. Napravili su ih mnogo vece nego prije rata, i iako je malo Bosnjaka po gradovima u RS, to ne smeta hodzama da odvrnu do kraju razglas na dzamiji, pa par puta dnevno i na vecer, odjekuje onaj ezan sa dzamija da sve ječi.
Jednom sam prisustvovala tom zavijanju....Jezivo. Sva sam se najezila od straha.
Treba im dati njihov deo Bosne pa nek zavijaju, piju kahfu itd. Sve bi bilo OK ali oni bi hteli da svi mi postanemo muslici..E to ne moze.
Belicvet is offline  
Received Infraction
Old 26.01.2007., 00:40   #20
Quote:
Belicvet kaže: Pogledaj post
Jednom sam prisustvovala tom zavijanju....Jezivo. Sva sam se najezila od straha.
Treba im dati njihov deo Bosne pa nek zavijaju, piju kahfu itd. Sve bi bilo OK ali oni bi hteli da svi mi postanemo muslici..E to ne moze.
Ajde suti cetnikuso, za tebe je to zavijanje a za nekog je to vjera i ponos! "Zavijaju"! Kako te nije stid! Hajde nam reci sta tvoji popovi rade, "posole" ogromni zeljezni krst koji daju vojnicima da ga ljube kao blagoslov i onda da idu ubijat nevine civile po Bosni, daj molim te...
noitat is offline  
Received Infraction
 



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:51.