Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.11.2006., 11:27   #1
Lightbulb Egoizam i vjera

Možemo li bez sebičnosti?

Moje mišljenje jest da ne možemo. Svima nam je poznato da kršćanska vjera (a i ne samo ona) potiče i promovira nesebičnost i pomaganje drugima. Ali zašto? Da bi spasili sebe od vječne propasti, da bi mi bili sretni vječno. Meni to zvuči pomalo sebično. Znamo i za 2 zapovijedi ljubavi : 1. Ljubi Boga svim umom svojim, svim srcem svojim i svom dušom svojom. 2. Ljubi bližnjega svoga kao samoga sebe. Osvrnuo bih se na ovu drugu zapovijed koja sugerira da prvo moramo voljeti sebe da bi tek onda mogli voljeti bližnjega svoga. A to opet sugerira da je egoizam nužan, ako ne i prijeko potreban. Osobno ne zagovaram sebičnost niti imam išta protiv kršćanstva ili bilo koje druge vjere. Samo iznosim razmišljanja i činjenice.
the_Deejay is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2006., 11:44   #2
Iv 15,13 "Veće ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje."
Dinop is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2006., 21:17   #3
Quote:
the_Deejay kaže:
Možemo li bez sebičnosti?

Moje mišljenje jest da ne možemo. Svima nam je poznato da kršćanska vjera (a i ne samo ona) potiče i promovira nesebičnost i pomaganje drugima. Ali zašto? Da bi spasili sebe od vječne propasti, da bi mi bili sretni vječno. Meni to zvuči pomalo sebično. Znamo i za 2 zapovijedi ljubavi : 1. Ljubi Boga svim umom svojim, svim srcem svojim i svom dušom svojom. 2. Ljubi bližnjega svoga kao samoga sebe. Osvrnuo bih se na ovu drugu zapovijed koja sugerira da prvo moramo voljeti sebe da bi tek onda mogli voljeti bližnjega svoga. A to opet sugerira da je egoizam nužan, ako ne i prijeko potreban. Osobno ne zagovaram sebičnost niti imam išta protiv kršćanstva ili bilo koje druge vjere. Samo iznosim razmišljanja i činjenice.


Ne možemo.

Uvijek radimo zbog sebe. Naravno da treba voljeti sebe, ali ne može se voljeti ono što se ne poznaje.
Naše poznavanje sebe često se svodi na "poznavanje" izmišljene slike (svatko će te vidjeti drugačije, ali nitko te ne razumije jer te ne poznaje).
Poznavanje drugih ide uvijek kroz razinu ovog gore.
I tako nitko ništa ne zna, a svi misle da znaju, još k tome i da su nesebični i vole pomagati drugima.

Egoizam nije nužan, on je imanentan. To ne možeš promijeniti. Možeš nešto drugo, ali za to treba nešto treće.

Dakle, može se. Ali, nikad sasvim.
Zapovjedi ljubavi govore i o tom procesu koji moramo prolaziti. Ne i proći. Zašto?
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2006., 21:45   #4
Quote:
the_Deejay kaže:
Možemo li bez sebičnosti?

Moje mišljenje jest da ne možemo. Svima nam je poznato da kršćanska vjera (a i ne samo ona) potiče i promovira nesebičnost i pomaganje drugima. Ali zašto? Da bi spasili sebe od vječne propasti, da bi mi bili sretni vječno.
To je TVOJE mišljenje i elementarno nepoznavanje i neshvaćanje kršćanskih i općenito vjerskih simbola u tekstovima
Quote:
Blaise kaže:
Uvijek radimo zbog sebe. Naravno da treba voljeti sebe, ali ne može se voljeti ono što se ne poznaje.
Kada narasteš, upoznati ćeš se, zavoljeti ćeš sebe pa i druge, ima vremena
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2006., 19:17   #5
Quote:
normall kaže:
To je TVOJE mišljenje i elementarno nepoznavanje i neshvaćanje kršćanskih i općenito vjerskih simbola u tekstovima


Kada narasteš, upoznati ćeš se, zavoljeti ćeš sebe pa i druge, ima vremena
Meni se učinilo da se ovdje govori vrlo doslovno o ljudskoj sebičnosti.
Ne trebaju ti nikakvi simboli da bi se napravilo to elementarno razotkrivanje.
Tek tada se može zavoljeti i sebe i druge. Ako ne zavaravamo sami sebe, to je teže nego što se misli.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2006., 11:44   #6
Quote:
the_Deejay kaže:
Možemo li bez sebičnosti?

2. Ljubi bližnjega svoga kao samoga sebe. Osvrnuo bih se na ovu drugu zapovijed koja sugerira da prvo moramo voljeti sebe da bi tek onda mogli voljeti bližnjega svoga. A to opet sugerira da je egoizam nužan, ako ne i prijeko potreban..

Normalno je da prvo moraš voljeti sebe, da bi uopće mogao voljeti druge. I ako to smatraš egoizmom, onda je on prijeko potreban i , dapače, pozitivan.
Bog je prvo sebi stvorio bradu; pomozi si pa će ti i Bog pomoći; očisti prvo ispred svog praga....sve to treba uzeti kao nužno samoosvješćivanje i samodjelovanje , da bi se izbjeglo ono : vidiš trun u oku drugoga, a deblo u svom oku ne osjećaš.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2006., 21:01   #7
Quote:
normall kaže:
To je TVOJE mišljenje i elementarno nepoznavanje i neshvaćanje kršćanskih i općenito vjerskih simbola u tekstovima


Kada narasteš, upoznati ćeš se, zavoljeti ćeš sebe pa i druge, ima vremena
Uvjeri me u suprotno, ako možeš i imaš argumenata. . .
the_Deejay is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2006., 13:06   #8
Quote:
the_Deejay kaže:
Možemo li bez sebičnosti?

Moje mišljenje jest da ne možemo. Svima nam je poznato da kršćanska vjera (a i ne samo ona) potiče i promovira nesebičnost i pomaganje drugima. Ali zašto? Da bi spasili sebe od vječne propasti, da bi mi bili sretni vječno. Meni to zvuči pomalo sebično. Znamo i za 2 zapovijedi ljubavi : 1. Ljubi Boga svim umom svojim, svim srcem svojim i svom dušom svojom. 2. Ljubi bližnjega svoga kao samoga sebe. Osvrnuo bih se na ovu drugu zapovijed koja sugerira da prvo moramo voljeti sebe da bi tek onda mogli voljeti bližnjega svoga. A to opet sugerira da je egoizam nužan, ako ne i prijeko potreban. Osobno ne zagovaram sebičnost niti imam išta protiv kršćanstva ili bilo koje druge vjere. Samo iznosim razmišljanja i činjenice.
stvar je u tome, prijatelju, da ništa od toga ne može potaknuti odnosno ne možeš s ničime od toga pridobiti spasenje, nego je Spasenje DAR BOŽJI vjerom u Isusa kao Spasitelja, dobra djela proizlaze upravo iz te vjere da se nitko ne bi hvalisao ili da ne bi postojala sebičnost...

Ef
2:8 Ta milošću ste spašeni po vjeri! I to ne po sebi! Božji je to dar!
2:9 Ne po djelima, da se ne bi tko hvastao.
2:10 Njegovo smo djelo, stvoreni u Kristu Isusu za dobra djela, koja Bog unaprijed pripravi da u njima živimo.

ali izvrsno si to spomenuo za sve one koji vjeruju da je spasenje po djelima...što uzrokuje na neki podsvjesni način sebičnost misleći da ćeš se tako spasiti...

-Daniel- is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:29.