Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.06.2006., 10:56   #1
Lucifer

jel mi moze neko ispricat tu pricu kaj je bilo s tim luciferom? kad je on bio andeo i kad je "pao" (prije il poslje nastanka svijeta(po bibliji)) ? zasto je pao? sta mislite jel i drugi andeli prolaze ista iskusenja? dal je to opce bilo iskusenje? sta je utjecalo/djelovalo na njega da se okrene protiv boga, neka treca sila? htio bi znat u detalj, di mogu saznat ako se vama neda tolko pisat? zasto ljudi danas tako malo pricaju o magiji i sto vi mislite, da li je ona prisutna(nadnaravno postoji ja mislim, htjeli mi vjerovati u to ili ne ali ako vjerujemo zivot nam je puno zabavniji, ne?)? jel moguce da dobro i zlo (bog i vrag) negdje imaju utjelovljenje? jel to sto bog nece direktno rijesit cijeli misterij dokaz o nekoj igri? biste li bili razocarani da smak svijeta il drugi spasitelj i nesto tako veliko ne dode u vasem zivotnom vijeku? da propustite neku tako veliku istinu? ako nismo sami u svemiru ko je onda vanzemaljcima bog? jel mi il oni mozda imaju krivu percepciju? jesu i oni imali svog spasitelja il smo samo mi vazni? ako su dinosauri postojali puno prije nas sto je bog s njima radio? jel moze bit da opce ne postojimo ako nam je sudbina zacrtana(ma ne..)? jel vjerujete u moc transcedentalne meditacije(ono kad lebde), jel nam isus otkrivao sta o tome? sta je tolko posebno u zivotu ako svi imamo zacrtanu sudbinu? itd..
__________________
Do you speak Linux?
baic17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2006., 11:15   #2
interesuje li te stav islama o luciferu? ako ne da ne smetam
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2006., 11:27   #3
Quote:
Vojnik Gorčin kaže:
interesuje li te stav islama o luciferu? ako ne da ne smetam
NARAVNO, samo pisi! znam da su nam religije dosta slicne al mi nikad nije palo na pamet da se on i u islamu spominje..
__________________
Do you speak Linux?
baic17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2006., 12:23   #4
znači da je imaginarni "prijatelj" kad ga ima samo u određenim religijama a ne u svima
 
Odgovori s citatom
Old 19.06.2006., 12:40   #5
iblis, šejtan, itd

ima ima samo ga mi malo drugačije zovemo.


Nedavno sam u Elči Ibrahim pašinoj medresi u Travniku čuo jednu zanimljivu hadisku pripovijest.

naime, prije nego što je stvoren čovjek ne zemlji su živjeli jedino džinni i oni su činili nered na zemlji.

tada su na njih poslane vojske meleka/andjela da ih mlao dovedu u red i tom prilkom džinni su potučeni i protjereni na udaljene otoke.
tom prilikom naišli su na Iblisa koji je bio jedna od prvih stvorenih džinna kako se moli tj bio je jeko pobožan.
ovdje sada ima razlike u predajama. jedna predaja kaže da je on poveden na više nebeske sfere kao zarobljenik a druga da je poveden sa njima radi svoje pobožnosti.
bilo kako bilo on je bio uzdignut na nivo meleka i tako je dočekao stvaranje prvog čovjeka radi kojeg se uzoholio.
Radi čovjeka je stvoren ovaj svijet a Iblis je mislio da on ima prednost jer je stvoren od vatre dok je čovjek stvoren od zemlje( a meleci su od svjetla)

dakle osnovna razlike između fucifera i drugih anđela , prema islamu je, da on nema istu prirodu kao i anđeli. Andjeli savršeno služe Bogu , dok je priroda iblisova slična prirodi čovjeka. njegova pobožnost je bila ralzog njegove oholosti, a ta oholost je razlog njegovog pada!

što se tiče magije ona je prisutna i stvana, postoji jedna Kur'anska pripovijet o dva meleka koji su u Vrijeme Sulejmana/Solomona a.s. poslani na zemlju kako bi ljude poučavali magiji tj sihru. tj to je bilo zapravo iskušenje ljudim jer je stav islam prema magiji da ona spada u najteže grijehe tj ravno je širku odnosno pripisivanju druga Bogu.

postavio si mnogo pitanja...
pokušaj ovja svijet posmatrati kao most preko kojem treba da pređeš. pokušaj ga zamisliti kao, ako vjeruješ u Boga, mjesto gdje nema kazni samo iskušenja i Milost, a i iskušenja su Milost Njegova. možda uvidiš da ti ne trebaju odgovori na ova pitanja ili ti nisu toliko neophodna.
pokušđaj naći jedno pitanje ne koje ne znaš odgovora, ali je to pitanje samo po sebi odgovor
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2006., 12:51   #6
Gle, tvoje pitanje je nedefinirano. Vidiš, Lucifera ima i u Islamu, no Lucifer je različit iz starog u novi zavjet. Slično kao i u islamu, Lucifer je u židova bio jedan od arkanđela (pvotnih), bok uz bok Gabrielu i ekipi. Isto je tako bio i jedan od biožjih najdražih. Čak i samo njegovo ime znači Onaj Koji Nosi Svjetlo (Lux - svjetlo, ferro - nositi na latinskom). Jednog dana si je zamislio da je veći od Boga i oldučio zauzet njegovo mjesto. Bačen je pod zemlju, ali ne kao neprijatelj nego da i dalje služi bogu. Čest kriva interpretacija kršćana je da Lucifer ide okolo i čini zlo ljudima; njegova svrha je da kazni one koji čine zlo (u katoličanstvu) a kod židova da testira ljudsku vjeru. Pogledaj pod Job u starom zavjetu. I sotona je sin božji. Ako očeš naći više informacija neće ti biti lako jer dosta toge ne ide po ukuse Crkve naše svemoguće, pa je skriveno, zapaljeno ili će te stavit na egzorcizam ako pitaš previše. ZA istač, šta se meni dogodilo kad sam pitao za Lilit... U jebote, bolje da sam se popišao u katedrali kaj su poludili. (isprika ne jeziku)
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2006., 13:00   #7
Lucifer je izbavitelj od poniznog služenja Bogu.
__________________
Tak si kaj pes!
Prasec is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2006., 13:07   #8
Quote:
Prasec kaže:
Lucifer je izbavitelj od poniznog služenja Bogu.
kd malo prokontaš Lucifer je Njegov igrač. zato se malo zapitaj šta si rekao s ovim što si rekao
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2006., 13:13   #9
Quote:
Vojnik Gorčin kaže:
kd malo prokontaš Lucifer je Njegov igrač. zato se malo zapitaj šta si rekao s ovim što si rekao
Ne, nego treba ići malo dublje da shvatiš da je suprotno. To je zato jer ljudi čitaju i znaju Lucifera koji je iz biblije. Ali skriveno znanje za ljude koji su ga zaslužili...
__________________
Tak si kaj pes!
Prasec is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2006., 13:39   #10
prema mom iskustvu (napominjem, iskustvu), Lucifer nije nista mocan ili sl., njegova 'snaga' proizlazi iz poznavanja nase unutrasnjosti, nasih slabosti.
njegova uloga (koju on ima) jest da nas suocava sa samima sobom, iako ne prihvaca svoju ulogu tek tako.
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2006., 13:56   #11
Quote:
baic17 kaže:
jel mi moze neko ispricat tu pricu kaj je bilo s tim luciferom? kad je on bio andeo i kad je "pao" (prije il poslje nastanka svijeta(po bibliji)) ? zasto je pao? sta mislite jel i drugi andeli prolaze ista iskusenja? dal je to opce bilo iskusenje? sta je utjecalo/djelovalo na njega da se okrene protiv boga, neka treca sila? htio bi znat u detalj, di mogu saznat ako se vama neda tolko pisat? zasto ljudi danas tako malo pricaju o magiji i sto vi mislite, da li je ona prisutna(nadnaravno postoji ja mislim, htjeli mi vjerovati u to ili ne ali ako vjerujemo zivot nam je puno zabavniji, ne?)? jel moguce da dobro i zlo (bog i vrag) negdje imaju utjelovljenje? jel to sto bog nece direktno rijesit cijeli misterij dokaz o nekoj igri? biste li bili razocarani da smak svijeta il drugi spasitelj i nesto tako veliko ne dode u vasem zivotnom vijeku? da propustite neku tako veliku istinu? ako nismo sami u svemiru ko je onda vanzemaljcima bog? jel mi il oni mozda imaju krivu percepciju? jesu i oni imali svog spasitelja il smo samo mi vazni? ako su dinosauri postojali puno prije nas sto je bog s njima radio? jel moze bit da opce ne postojimo ako nam je sudbina zacrtana(ma ne..)? jel vjerujete u moc transcedentalne meditacije(ono kad lebde), jel nam isus otkrivao sta o tome? sta je tolko posebno u zivotu ako svi imamo zacrtanu sudbinu? itd..
Uzmi LSD pa će ti sve bit jasno!!!
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2006., 14:24   #12
ma jasta radi!
on ima samo dobru priču ali praktično nema vlast nad nama!
samo nas navodi na grijeh!

a jarane smijšno je čak i pomisliti da je Lucifer nešto više od njegovog stvorenja.

Kao što Bog ima aploutnu vlast nad nama i kao što sve opsotoji Njegovom voljom tako mu ne predstavlja ni najmanji problem da klikne lucifera na "Delete".

Bogu je to sve lahko! ON samo kaže "Budi!" i to odmah biva!
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2006., 15:20   #13
Lightbulb O meni ima puno različitih priča…

… i sve su istinite. Odnosno, sve su laž. Ja sam o tome puno već napisao, i to je samo infinitezimalni djelić istine. Ovdje treba primijeniti budističku četverostruku negaciju.

Kao i na ono što vam Biblija kaže, plus Kuran i hasidske pripovijesti i Talmud i Kabala itd. Nedavno sam pisao o mojem imenu: Ime mi je Legija. Bez mojeg posredovanja, Majka/Otac ne može ništa reći ljudskom biću. Isus je moj brat, Sotona i Krist su braća, suparnici, ljubavnici. Ja sam, metafizički, doblja istina od Istine: Alogos je istina Logosa, Šejtan je istina Boga. Ja sam ljepota mraka u kojoj svjetlucaju okuugodne luči (zato sam Lučonoša), umjesto beskrajnog svjetla koje sve spaljuje. Ja sam romantičar, i voljela sam Isusa.
__________________
Lucifer

Sotona nije sotonist!
Ja, Lucifer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2006., 15:34   #14
ma ja! pazi njega kako kiti!

Bog je Bog i tu ne treba više ništa reći.

a ti navalja ja sam ovo ja sam ono, i još više i ništa manje, bla, bla, bla...

a opet samo jedno u nizu Njegovih stvorenja-

opet svi imamo istog Gospodara!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2006., 16:06   #15
Jednog dana u kući nekog medinjanina su Poslanik i grupa njegovih drugova razgovaravši sjedili. [Prema Hz. Enesu, to je bila kuća Ebu Ejjuba.] U sred predivnog govora, začuo se ružan glas ispred kuće rekavši, “O ukućani, [ili, “O Allahov Poslaniče!”] hoćeš li mi dozvoliti da uđem kod vas? Imam nekog posla sa vama!”
Svi su pogledali u Poslanika (sallallahu alejhi ve sellem), koji reče prisutnima, “Da li prepoznajete vlasnika tog glasa?” Drugovi mu odgovoriše, “Allah i Njegov Poslanik najbolje znaju.”
Poslanik (sallallahu alejhi ve sellem) reče, “To je Sotona Prokleti.” Čuvši to, Hazreti 'Omer (r.a.) , koji se tu nalazio, isuka sablju, te upita, “O Allahov Poslaniče, dozvoli mi da mu odrubim glavu!” [“'Dopusti mi da mu smrskam lobanju i oslobodim ljude od njegova uznemiravanja!”]
Poslanik (sallallahu alejhi ve sellem) odgovori, “Ne, Omere, pa zar ne znaš da ga ne možeš ubiti? On ima dozvolu od Boga da postoji do Smaka Svijeta.” Onda je rekao, “Otvori vrata i pusti ga unutra, jer on nije došao ovdje što je htio nego po Allahovom naređenju. [Ili, “Uvijek ima razlog za sve. Jer drukčije on ne bi ni došao ovdje.”] Slušajte šta će reći, i pokušajte to razumjeti.”
Onda Rawi (r.a.) jedano d Drugova, prenosi priču. “Oni su mu otvorili vrata i pred njih dođe starac, razrokih očiju [ili čorav u jedno oko] i rijetke bradice, na kojoj je visilo samo šest sedam dugih dlačica. Imao je veliku glavu, njegove razroke oči su mu bile visoko na čelu, sa velikim debelim usnama koje su visile kao u nilskog konja. On je nazvao selam Poslaniku i Drugovima, na šta mu je Poslanik (sallallahu alejhi ve sellem) rekao, ‘O Prokletniče, selam i pozdravi pripadaju Allahu Uzvišenom.’ Onda je rekao, ‘Čuo sam da imaš nekog posla ovdje. O čemu se radi?’
“Sotona reče, ‘Ja nisam htio da dođem ovdje, nego sam prisiljen— melek (anđel) od tvog Gospodara mi je došao, i rekao, “Allah uzvišeni ti naređuje da ideš kod Muhammeda, ali ćeš mu otići skrušeno i ponizno, i biti pokoran i odgovoran. Reći ćeš mu kako mamiš i zavodiš čovječanstvo. Ti mu moraš svako pitanje istinito odgovoriti, bez ikakvih laži.” I Allah je rekao ako ti budem bilo šta slagao da će me On u prah spaliti i vjetrom raznijeti, i da će mi se moji protivnici rugati i smijati. Ja sam došao po takvom naređenju, O Muhammede .’
Onda je Poslanik upitao Sotonu, ‘Reci mi, od svih stvorenja koga najviše mrziš?’
“Sotona odgovori, ‘Tebe, O Muhammede! [‘I sve Poslanike.’] Nema nikoga od stvorenja da mrzim više od tebe. Nema nikoga drugoga kao što si ti.’
“Allahov Poslanik (sallallahu alejhi ve sellem) potvrdi da je Sotona bio njegov, i svih Poslanika', najveći neprijatelj. On upita, ‘Koga još najviše mrziš, pored mene?’
“Sotona reče, ‘Mlade osobe koje su se odrekle strasti i uživanja poradi Allahove ljubavi; ljude od znanja koji se ponašaju u skladu sa svojim znanjem i koji se čuvaju onoga što je sumnjivo; one koji su čisti, toliko čisti da tri puta peru ono što žele očistiti. Onda strpljive sirmahe, koji niti traže od drugih a niti se žale. Onda zahvalnog bogataša, koji daje sadaku kako treba i troši svoje blago kako treba.’ [Hz. Enes nabraja 14 vrsta ljudi kojima je šejtan najveći duššmanin nakon Poslanika: učene koji praktikuju ono što znaju, učače Kur'ana koji se po njemu vladaju; one koji zovu ezan za namaz radi Allahova zadovoljstva; zadovoljne siromahe; samilosne; velikodušne; one koji obavljaju sabah namaz na vrijeme; savjetnike i obnovitelje vjere; one koji se ustežu od haram hrane i vanbračnih seksualnih odnosa; one koji su uvijek pod abdestom; skromne; one koji se pouzdavaju i oslanjaju na Allaha; pomagače siromašnih nevoljnika; pobožne u služenju Allaha.]
“Onda je Poslanik (sallallahu alejhi ve sellem) upitao, ‘Šta se sa tobom dešava, O Prokletniče, kada moji sljedbenici obavljaju molitve (pet vakata namaza)?’
“ ‘Ja se tresem i drhtim kao da me je pogodila malarija zato što vidim tvoje sljedbenike kako se povećava njihova moć i blagoslov svaki put kada glavu na sedždu spuste.’
“ ‘Šta ti se dešava, O Prokletniče, kada moji sljedbenici poste?’
“ ‘Moje su ruke i noge svezane sve dok ne prekinu svoj post.’
“ ‘Šta ti se dešava kada se oni skupe na Hadždžu kod Allahove kuće?’
“ ‘Ja izgubim pamet, pomahnitam.’
“ ‘Šta ti se dešava kada oni čitaju Časni Kur’an?’
“ ‘Ja se topim, kao olovo na vatri.’
“ ‘A kada dijele sadaku?’
“ ‘ Ja se pocijepam na komadiće, kao da je velikodušna osoba uzela testeru i izrezala me na komadiće, jer velikodušni donator prima četiri ljepote za svoju sadaku—blagoslov za svoje bogastvo, ljubav i poštovanje od Allahovih stvorenja, štit od paklene vatre, i zaštitu od briga i belaja.’
“Onda je Allahov Poslanik (sallallahu alejhi ve sellem) upitao Sotonu šta misli o njegovim voljenim Drugovima. O Hazreti Ebu Bekru (r.a.) on je rekao, ‘Mrzim ga. Čak i prije Islama on mi je odbijao poslušnost, ma, ni da me čuje. Kako će me tek sad slušati?’ O Hazreti Omeru ibn Hattabu Sotona je rekao, ‘Ja bježim od njega gdje god ga vidim!’ O Hazreti Osmanu ibn Affanu on je rekao, ‘Ja se njega stidim. Čak se i Anđeli milosti pred njim stide.’ A šta veliš o Hazreti 'Aliji ibn Ebu Talibu a Sotona na to reče, ‘Oh, kada bi me samo ostavio na miru kao što sam ja njega ostavio na miru. Ali on meni nigdje ne da mira!’
“Čuvši te odgovore od Sotone, Poslanik se zhavali Allahu i reče, ‘Hvala neka je Allahu Koji je blagoslovio moje sljedbenike sa takvom srećom i prokleo tebe sa takvom negativnošću do tog određenog vremena.’
“Kada je Sotona to čuo, on reče, ‘Šta, šta to, kakva sreća za tvoje sljedbenike? Kako se možeš osjećati bezbjedno dok god ja postojim? Ja ulazim u njihove vene, njihovo meso, i oni na to ni ne pomišljaju, a jošmanje me vide ili osjećaju. Kuem ti se Allahom Koji mije dao vremena do Smaka Svijeta da ću ih sve sebi primamiti, kako inteligentne tako i primitivne, kao učene tako i neuke, kako pobožne tako i griješnike. Niko neće od mene biti bezbjedan osim iskrenih Allahovih robova.’
“Poslanik (sallallahu alejhi ve sellem) je upitao, ‘Ko su iskreni Allahovi robovi, po tvom mišljenju?’
“Sotona mu reče, ‘Ti znaš dobro, O Muhammede , da ko god voli svoje pare i blago Allah ga ne ubraju među Svoje iskrene robove. Kad god ja vidim da neko ne govori “moje” i “ja,” a ne žudi za parama ili laskanjem, ja znam da je to iskreni Allahov rob i ja bježim od njega. Sve dok osoba voli pare, imanje, laskanje, ona se meni pokorava, ona je moj rob. Ja trebam noge sluge i mnoge sluge i imam. Ja nisam sam. Ja imam 70,000 djece, svako od njih sam zadužio sa određenim obavezama. Svako od mojih 70,000 djece ima 70,000 šejtana koji mu služe i pomažu, svi postavljeni na svoja mjesta i funkcije. Mnogi od njih su sa omladinom, i starijim ženama, i sa teolozima i govornicima i učiteljima. Skro da nema razlike u mišljenju kod vaše omladine i mojih šejtana, i vaša djeca se zadovoljno igraju sa mojom djecom. Neki od pobožnih se vrlo dobro slažu sa mojim narodom! Moji šejtani manipuliraju imaginacijom pobožnih dok ih ne učine da se ponose svojom pobožnošću. Uskoro se pođu među sobom svađati i ne znajući šta im se dešava. Onda im ja došapnem, “Uznevjeruj!”, pa kad uznevjeruju, ja kažem, “Ja nemam ništa sa vama. Dosta se ja bojim Allaha, Gospodara Svjetova.” (Surah el-Hašr, 16).’
“Onda je Proletnik rekao kako se okoristi od navika onih ljudi koje on voli. O laganju je rekao, ‘Da li znaš, O Muhammede , da je laganje od mene i da sam ja bio prvi lažov? Ko god laže on je moj najbolji prijatelj; ko god se lažući zakune da govori istinu on je moj miljenik. Znaš li, O Muhammede, da sam se ja zakleo Allahom kada sam slagao Ademu i Havi. Ja sam im se oboma zakleo, “Doista sam vam ja iskreni savjetnik.” (Surah el-Araf, 21) Ja također volim razvod i ogovaranje. To su moja omiljena voća. Mrzim složne familije koje se vole. Ako oni misle da se raziđu jedni od drugih, i da izreknu razvod braka, čak i jednom, brak je u Allahovim očima razvrgnut. Supruga će biti haram svome mužu. Kada budu spavali, to će činiti kao bludnici. Ako budu imali djece to će biti kopilad. Ja sve to volim.
bajazit is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2006., 16:07   #16
“ ‘O Muhammede, da ti kažem o mojim prijateljima koji odgađaju ili potpuno napuste obavljanje namaza. Kada dođe vrijeme za namaz ja im dadnem osječaj da još ima dosta vremena, a da su oni sada zauzeti. Oni treba da se fokusiraju na ono što tada rade, jer mogu oni uvijek kasnije klanjati! A ja se nadam njihovoj smrti prije nego što oni obave taj namaz, pa tako neki i umru. Čak i kada obave namaz kasnje kad amu je prosao vakat, njihov trud im se baci u lice. Ako ja ne mogu to postići sam, ja im pošaljem ljudskog šejtana koji će ih spriečiti da ispune svoju obavezu prema Bogu. Ako ni to ne uspije, ja onda uđem u njihov namaz. Ja im došaptavam, “Pogledaj desno, pogledaj lijevo! Sjeti se prošlosti, planiraj svoju budućnost!” I kada oni to učine ja ih milujem po licu i poljubim u čelo i oduzmem im mir iz srca. Ti znaš, O Muhammede, da je namaz onoga čija svijest nije prisutna i koji mašta o stvarima koje ne pristoje prisustvu Božijem u svom namazu da takve molitve Allah odbija i baca u njihova lica. A ako ne uspijem ni to, ja ih huškam da da završe namaz na vrat na nos u srkletu što prije, i oni izgledaju kao kokoši koje kljucaju zrnje po zemlji. Ako ni to ne uspijem, ja ih slijedim do džamije i stavim im uzde na glave. J apovućem uzde, a oni podignu glavu sa sedžde prije imama, i ja im gurnem glave na pod prije imama, i ja uživam u tome znajući da će Allah glave takvih pretvoriti u magareće glave Sudnjem Danu. Ako ni to ne uspijem, ja ih bar navedem da pucketaju prstima u namazu. Onda će oni biti oni koji čine moj tesbih umjesto Allahova tesbiha. Ili ako ništa puhnuću im u noseve da ih nagonim na zijevanje, i ako otvore usta mali šejtan će im ući u njih i učiniti da im se poveća ljubav i ambicija za ovim svjetom. Oni koji su u ljubavi i ambiciozni za ovaj svijet postanu moji vojnici; oni me slušaju i izvršavaju moje naredbe.
“ ‘O Muhammede , kako možeš imati nadu i smiraj za spas svojih sljedbenika? Ja imam klopku za njih na svakom čošku. Ja odem do siromaha i kažem mu, “Šta je Allah uradio za tebe? Zašto Mu se klanjaš? Namaz je za one kojima je On dao blagostanje.” Onda odem do bolesnika i kažem mu da prestani klanjati namaz, i podsjetim ga da je čak i Allah rekao, “Nema osude bolesnom.” (Surah Nur, 61). Ja se nadam da će oni umrijeti u stanju neobavljanja namaza, pa da ih Allah primi sa bijesom na onome svijetu.
“ ‘O Muhammede, ako sam ti rekao i jednu laž, neka me škorpioni pojedu, i traži od Allaha da me pretvori u prah. O Muhammde, nemoj biti siguran u spas svojih sljedbenika. Ja sam već preobratio šestinu njih, koji su napustili svoju vjeru.’
“Onda je Allahov Poslanik (sallallahu alejhi ve sellem) upitao, ‘O Prokletniče, sa kime najviše voliš provoditi vrijeme?’
“ ‘Sa lihvarom.’
“ ‘A tvoj najbolji prijatelj?’
“ ‘Bludnik.’
“ ‘Sa kime djeliš postelju?’
“ ‘Sa pijanicom.’
“ ‘Ko su tvoji gosti?’
“ ‘Kradljivci.”
“ ‘Ko su tvoji predstavnici?’
“ ‘Vračari i gatari.’
“ ‘Šta te čini sretnim?’
“ ‘Razvod.’
“ ‘Koga najviše voliš?’
“ ‘One koji ne obavjaju Džumu namaz.’
[Hz. Enes nabraja deset Sotoninih prijatelja: tirani i despoti; aroganti; beskičmeni učenjaci koji kriju istinu radi dodvoravanja tiranima; nepošteni trgovci; korisnici alkohola; aktivisti korupcije i mita; oni koji potvaraju ljude; oni koji zavađaju prijatelje.]
“Onda je Poslanik (sallallahu alejhi ve sellem) upitao, ‘Šta ti slomi srce, O Prokletniče?’
“ ‘Odlučnost i čvrsti koraci onih koji marširaju prema Allahovim neprijateljima.’
“ ‘Od čega ti dolazi bol?’
“ ‘Od pokajanja griješnika.’
“ ‘Šta ti ukiseli lice?’
“ ‘Sadaka u tajnosti.
“ ‘Šta ti zaslijepi oči?’
“ ‘Tehadždžud namaz u gluho doba noći.’
“ ‘Od čega pokunjiš glavu?’
“ ‘Od namaza obavljenog u džematu.’
“Poslanik (sallallahu alejhi ve sellem) nastavi pitati: “O Sotono, prema tebi, ko su najsretnije osobe?’
“ ‘Oni koji namjerno napuste obavljanje namaza.
“ ‘A za tebe najbolji među ljudima?’
“ ‘Škrtica.’
“ ‘Šta te sprječava da obavljaš svoj posao?’
“ ‘Skup učenih ljudi i njihove lekcije.’
“ ‘Kako jedeš hranu?’
“ ‘Sa mojom lijevom rukom vrhom prstiju.’
“ ‘Kada je sunce prejako, gdje tražiš hlada?’
“ ‘Ispod prljavih noktiju kod ljudi.’
“Onda je Allahov Poslanik (sallallahu alejhi ve sellem) upitao, ‘Šta si tražio od mog Gospodara na dan kada si odbačen iz Njegove blizine?’
“ ‘Imao sam deset zahtjeva kojima je udovoljeno.’
“ ‘Koji su to, O Prokletniče?’
“ ‘Ja sam tražio od Allaha da me učini partnerom u imanjima i potomstvu sinova Ademovih. On mi je to dao, i rekao, “I navodi koga možeš sa svojim glasom, i pokreni protiv njih svoju konjicu i pješadiju, i učestvuj u njihovom imanju i potomstvu, i obećavaj im. I Sotona obećava im samo da ih prevari.” (Surah Bekara, 64). Ja jedem od mesa životinja koje nisu zaklane sa Bismillom i hranu kupljenu novcem steknutim kroz kamatu, otimačinu, i tiraniju. Ja sam partner u imanju onih koji ne traže utočišta kod Allaha od mog sudjelovanja i prisustva. Ja sam suotac djeteta, koje se začne pri odnosu koji je obavljen bez Bismille. Ja putujem kao drug sa onim ko se kreće prema nečemu što je zabranjeno.
“ ‘Ja sam tražio od Allaha da mipodari dom, i on mi je dao javna kupatila (bazene, plaže). Ja sam tražio od Allaha hram, i On mi je dao pijace i shoppinge. Ja sam tražio od Allaha knjigu. On mi je dao knjige lažne poezije. Ja sam tražio ezan, i on mi je dao plesnu muziku. Ja sam tražio nekoga ko će samnom dijeliti postelju, i On mi je dao pijanicu. Ja sam tražio pomočnike. Allah mi je dao one koji vjeruju u apsolutnu slobodnu volju. Ja sam tražio od Allaha da mi podari braću i sestre, i Allah mi je dao rasipnike koji troše novac na loše stvari. Allah je rekao, “Doista su rasipnici Sotonina braća” (Surah Bekara, 27). Onda sam tražio od Allaha da ja vidim potomke Ademove a da oni mene ne vide, i On mije to udovoljio. Ja sam tražio da vene potomaka Ademovih, budu moji putevi i rute, i to mi je dato. Tako ja kolam njihovim venama i ulazim u njihovo meso po želji. Sve mi je to dato, i ja sam ponosan na ono što mi je dato. I da još dodam, O Muhammede, da od ljudi ih ima više samnom nego sa tobom, i do Smaka Svijeta će ih biti više na mojoj nego na tvojoj strani.’
“ ‘Onda Poslanik (sallallahu alejhi ve sellem) reče, ‘Da nisi svoje riječi podržao ajetima Allahove knjige, bilo bi mi teško da potvrdim ono što si rekao.’
“Sotona nastavi, ‘Da li znaš, O Muhammede, da j aimam sina po imenu 'Atam [na Arapskom, prva trećina noći]? On se pomokri u uši osobe koja ode spavati prije nego obavi noćni namaz. Njegova mokrača ih uspava, jer inače niko ne bi otišao na spavanje prije nego što obavi noćni namaz. Onda ja imam sina po imenu Mutaqadi [na Arapskom, onaj koji potražuje dugove]. Njegova dužnost je da navodi osobu da objelodani svoje namaze, ibadete, dobra djela koja se rade u tajnosti za Allahvu ljubav, zato što Allah obećava stostruku nagradu za djela u tajnosti. Kada se dobra djela publiciraju i dobija hvala i divljenje od Allahovih stvorenja, Allah oduzme 99 sevaba od 100 obećanih. Onda ja imam i sina po imenu Kuhejl [kohl]. Njegova dužnost je da navuče surmu kohl na oči onih koji su u društvu mudrih ljudi ili muderrisa. Onaj kome on dotakne oči počne drijemati i spavati. Tako biva lišen koristi i prilike da nauči nešto korisno od Allahovih riječi i upute.’
“Ond aje Sotona govorio o ženama. On je rekao, ‘Kada god žena napusti svoje sjedište šejtan se tu smjesti. Na krilu svake žene sjedi šejtan koji je čini poželjnom svakom ko je pogleda. Onda on navede ženu da otkrije svoje ruke, noge i prsa i tako svojim kandžama potrga sa nje veo stida i pristojnosti.’
“Onda je Sotona počeo kukati. On reče, ‘O Muhammede, uprkos svega ovoga ja nemam moći da ukradem iman od vjernika. Ja samo uzmem njihov iman kada ga oni odbace. Ako bi bilo do mene, ja bih im svima uzeo iman i niko ne bi ostao na dunjaluku ko bi govorio la ilahe illallah, Muhammedu resulullah, “Nema boga samo Allah, i Muhammed je Njegov Poslanik.” Ja ne bih ostavio jednu osobu da obavlja namaz ili posti. Sve što imam da ponudim potomcima Ademovim su imaginacije, iluzije i varke, da im uljepšam ono što je ružno, od zla dobro, od dobra zlo. Niti ti imaš moć da podariš iman. Ti si samo dokaz istine, zato što ja znam kada bi imao moć da nekome dadneš iman ti ne bi ostavio nikoga na dunjaluku bez imana. Sretnik koji je vjernik je bio sretnik još i u majčinoj utrobi, a griješnik buntovnik je bio buntovnik još i u majčinoj utrobi. Kao što si ti vođa sretnih, ja sam uzrok grijeha onih kojima je suđeno da budu griješnici. Allah je Onaj koji određuje jednog sretnim a drugog buntovnim. Onda je proučio ajet iz Sure Hud, "'A da je tvoj Gospodar htio On bi sve ljude učinio jednim ummetom, a oni se ne prestaju razilaziti, osim onih kojima se Gospodar smiluje, i radi toga ih je On stvori. A riječ tvoga Gospodara se ispunila: Ja ću napuniti Pakao sa džinnima i ljudima zajedno.” (Surah Hud, 118-119).’ On je proučio iz Sure Ahzab, ajet 38: ‘ “A komanda Allahova je apolutna određenje.” ’
“Onda je Milost Svjetovima rekla Sotoni, “O Oče Gorčine, pitam se da li je moguće da se nekako pokaješ i povratiš svome Gospodaru. Obećavam da ću se zauzeti za tebe.’
“Prokletnik odgovori, ‘O Allahov Poslaniče, to je Allahova pravda. Mastile iz pera sudbine se osušilo. Desiće se ono što će se desiti do Smaka Svijeta. Onaj ko je tebe učinio vođom svih Poslanika, zagovornikom Rajskih stanovnika, Onaj ko te je odabrao za Svog najvoljenijeg roba, izabrao je mene da budem vođa griješnika i zagovornik stanovnika Pakla. On je Allah, lišen svake manjkavosti. O Muhammede, ovo što sam ti rekao je moja zadnja riječ tebi, a rekao sam ti samo istinu.’ ”
Sva hvala neka je Allahu, Gospodaru svjetova Koji je postojao prije i postojaće poslije, Vidljivom i Nevidljivom. I neka je Allahov blagoslov na našeg voljenog predvodnika, Allahova Miljenika, Milosti Svjetovima, i njegovu porodicu i potomstvo i sve njegove drugove i prijatelje koje on voli, i na one koji njega vole
bajazit is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2006., 19:03   #17
zar ne kužite da je Lucifer metafora za naše grijehe i slabosti?? rađe koristite prave riječi nego likove koji označavaju prave riječi...
 
Odgovori s citatom
Old 19.06.2006., 19:15   #18
Naravno da se sestro; ja samo kažem ono čega se sječam iz vremena kada sam bio vjernik. Bog mi se zgadio, pogotovo institucija Crkve i njenog klera. Na moju sreću sam shvatio da je Bog samo riječ, i ništa više. Osobno žalim godine mentalnog sputavanja i odricanja, beskorisne sate i ostala lakrdije potrošene na Boga. Bez uvrede svim vjernicima. Naravno, to me ne sprečava da kažem ono što sam čuo u crkvi ili pročitao iz drugih izvora.
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2006., 19:36   #19
Quote:
red_shrike kaže:
Naravno da se sestro; ja samo kažem ono čega se sječam iz vremena kada sam bio vjernik. Bog mi se zgadio, pogotovo institucija Crkve i njenog klera. Na moju sreću sam shvatio da je Bog samo riječ, i ništa više. Osobno žalim godine mentalnog sputavanja i odricanja, beskorisne sate i ostala lakrdije potrošene na Boga. Bez uvrede svim vjernicima. Naravno, to me ne sprečava da kažem ono što sam čuo u crkvi ili pročitao iz drugih izvora.
NHF

ja nikada nisam vjerovala u to, komentar nakon prvog dana vjeronauka u osnovnoj školi je bio "mama ja ne želim ići na ono, pričaju gluposti"...ali sam bila prisiljena do kraja 4. razreda ići radi opće kulture..ali u 5. osnovne pa sve do danas nisam vidjela ni čula ništa od toga i drago mi je što moji nisu vjernici...
 
Odgovori s citatom
Old 19.06.2006., 20:16   #20
anotoS oiviŽ
A$H is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:36.