Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.11.2006., 10:10   #1
Arrow Sakramenti - krizma i vjenčanje

Ne znam kako postupiti, please help.

Činjenice:
1. Idem na vjeronauk za krizmu. Krizma bi trebala biti u 4. mj.
2. Ne žele me krizmati, ako se istovremeno ne vjenčam.
3. Vjenčanje je planirano poslije 9. mj.
Sada i u 4. mj. financijski nikako ne dolazi u obzir.
4. Trudnoću moram planirati odmah početkom godine. Nije mi toliko bitno da rodim dijete u braku.

Da li prekinuti odlaziti na vjeronauk?
ILI ako je to moguće, završiti pripreme za krizmu pa krizmu primiti u 4. mj. one godine poslije - i odmah i krštenje?
Ili nešto treće?
Kodazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2006., 12:41   #2
Quote:
Kodazu kaže:
Ne znam kako postupiti, please help.

Činjenice:
1. Idem na vjeronauk za krizmu. Krizma bi trebala biti u 4. mj.
2. Ne žele me krizmati, ako se istovremeno ne vjenčam.
3. Vjenčanje je planirano poslije 9. mj.
Sada i u 4. mj. financijski nikako ne dolazi u obzir.
4. Trudnoću moram planirati odmah početkom godine. Nije mi toliko bitno da rodim dijete u braku.

Da li prekinuti odlaziti na vjeronauk?
ILI ako je to moguće, završiti pripreme za krizmu pa krizmu primiti u 4. mj. one godine poslije - i odmah i krštenje?
Ili nešto treće?
1. OK. I?
2.
3.
4. Moraš? Bolesna si ili što?

Koji je tvoj problem? Koga bi ti krstila?
Nadam se da će ti salvador2 i Galileo puno stvari reći ovdje.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2006., 12:52   #3
Quote:
Blaise kaže:
1. OK. I?
2.
3.
4. Moraš? Bolesna si ili što?

Koji je tvoj problem? Koga bi ti krstila?
Nadam se da će ti salvador2 i Galileo puno stvari reći ovdje.
Galileo poznaje jedan dio okolnosti oko ovog slučaja, te će zaobići Traktat za početak...

Zašto te neće krizmati, ako te neće odmah i vjenčati?? Kakve su to gluposti??? Mislim da je ovo područje kompetencije SMS, pa pozivam i nju da se uključi u raspravu....

Prvi savjet: mijenjaj svećenika, ovaj je govno ucjenjivačko....
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2006., 12:59   #4
Quote:
Kodazu kaže:
Ne znam kako postupiti, please help.

Činjenice:
1. Idem na vjeronauk za krizmu. Krizma bi trebala biti u 4. mj.
2. Ne žele me krizmati, ako se istovremeno ne vjenčam.
3. Vjenčanje je planirano poslije 9. mj.
Sada i u 4. mj. financijski nikako ne dolazi u obzir.
4. Trudnoću moram planirati odmah početkom godine. Nije mi toliko bitno da rodim dijete u braku.

Da li prekinuti odlaziti na vjeronauk?
ILI ako je to moguće, završiti pripreme za krizmu pa krizmu primiti u 4. mj. one godine poslije - i odmah i krštenje?
Ili nešto treće?
kaj ti je tak stalo do tradicije i vjencanja u crkvi?
Crkva je samo folklor i nema nikakve veze s bogom kao ni oni koji toga nisu svjesni.
beebop is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 00:40   #5
Ma, neće krizmati jer živimo zajedno, pa ne može krizmati ako ću i dalje griješiti. Eto, na kakvog ja naletim...
I da , stalo mi je do tradicije...
I je, zbog bolesti je bolje imati bebu što prije...
Ali, odustadoh večeras od vjenčanja, i dečka, pa to više nije problem.
Ak me neće ženit kad ja hoću, neka ženi drugu...
Kodazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 09:36   #6
Quote:
beebop kaže:
kaj ti je tak stalo do tradicije i vjencanja u crkvi?
Crkva je samo folklor i nema nikakve veze s bogom kao ni oni koji toga nisu svjesni.
Da, nažalost...To se sve pretvorilo u isprazne ceremonije.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 11:18   #7
Quote:
Kodazu kaže:
Ma, neće krizmati jer živimo zajedno, pa ne može krizmati ako ću i dalje griješiti.

Čerce, službenik božji je u pravu. Živite u teškom grijehu, skoro pa najtežem. Bog u crkvi sve vidi i sve zna, i kad jeste i kad niste i zašto jeste i zašto niste i sve detelje vaše nemoralnosti jer ste pod istim krovom. Službenik božji koji ti s pravom ne dozvoljava da vaš grijeh širite u vašoj zajedničkoj ljubavi, isto sve zna i ne razumije kako jedna krštena duša može griješiti bludno. O tome razmišlja dok se vozi u novom automobilu i dok obrađuje ženski dio pastve, čak i kad zove razne seksifone i dahče riječi okrijepe palim dušama koje tamo zarađuju gorku koru kruha. I dok ispovijeduje i sluša sve bludnosti koje ljudsko uho može podnijeti...on razmišlja o tome.
Zato što Bog sve vidi i zna, i njegovi djelatnici sve vide i znaju, nema tebi mjesta u raju jer živiš razbludnički i moraš ispaštati zbog toga.

Zato naruči glumce iz Kerempuha-Vidre-Komedije-Gavele da ti uprizore tvoje vjenčanje onda bi čak mogla imati i biskupa D. Ljuštinu čiji tjelesni gabariti ulaze u biskupske rukom vezene halje, a našlo bi se ti i manji i većih službenika božijih sa istim stavom...svi naši dragi glumci u habitima pojili bi svojim glasovima sa savršenom dikcijom..."alejuja, ljubavna oluja" mogli bi imati i koridon svećenika flagelanata, koji bi otkupljivali tvoj blud zajedničkog života sa tvojim dragim i to svakim udarcem svojeg biča....zbor kazališnih djeva na čelu sa Anjom Šovagović Despot pjevalo bi "Ave Cezar Imperator"
a Ljerka Očić unamljena za to bi ih pratila na baroknim orguljama...

Ispred cijelog tog skupa za drage tvoje goste zvane i nepozvane mogla bi se staviti i šatra za prodaju Indulgencije, za kojih 100-200 € bi biskup monsinjor i preuzvišeni Zlatko Vitez prodavao oproste grijeha i to onih manjih i beznačajnih...tamo bi se mogli odmah uputiti Sanader i njegov klik-klak stručni tim i ostala HDZ klika. Vjerovato onda Kerempuh ne bi prokišnjavao a glumci u penziji sa gebisom van funkcije ne bi reklamirali Konzume i slišne kapitalističke organizacije rada i teškog kapitala.
Ujedno bio bi red da se stavi i šator sa oznakom Caritasa, tamo bi humanitarno i dobrovoljno radila i Jelena Brajša (koju bi mogla glumiti Elizabeta Kukić sa tonom maske na licu) ona bi javno šibala vrbovom šibom osuđenog domara (Šovagović mlađi) i čitala njegov dnevnik. Svaki pasos naplaćivala bi po posebnom cjeniku.

Eto, to bi ti bilo bolje da zaposliš grabancijaše i komendijaše, pijance i luzere umjetnike, probisvjetove i vagabonde, sve likove našeg domaćeg glumišta, radne i penzione snage, rasvjetu, šminku, scenske radnike, inspicijente; bilo bi to vjenčanje bolje od Ive Majoli i buduće Janice Kostelić.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 20:33   #8
Koliko ja znam možeš se vjenčati bez krizme, a nju ostati "dužna". Krizmati se možeš samo uz odobrenje biskupa. Kako je moguće da ti NE DAJU da se krizmaš bez vjenčanja. Nešto mi tu nije sjelo...
__________________
Luka 13, Pave 8 i pol, Marijeta 3 i pol
bebica 09.11.09. (mami za rođendan)
šuš is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2006., 14:35   #9
Quote:
Kodazu kaže:
Ma, neće krizmati jer živimo zajedno, pa ne može krizmati ako ću i dalje griješiti. Eto, na kakvog ja naletim...
I da , stalo mi je do tradicije...
I je, zbog bolesti je bolje imati bebu što prije...
Ali, odustadoh večeras od vjenčanja, i dečka, pa to više nije problem.
Ak me neće ženit kad ja hoću, neka ženi drugu...
Nek taj pomete prvo ispred svojih vrata, nakaradnik jedan frustrirani!
I da, žao mi je što je ishod otišao na krivu stranu....
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2006., 14:48   #10
Quote:
Kodazu kaže:
I da , stalo mi je do tradicije...
I je, zbog bolesti je bolje imati bebu što prije...
Ali, odustadoh večeras od vjenčanja, i dečka, pa to više nije problem.
Ak me neće ženit kad ja hoću, neka ženi drugu...
Ako ti je stalo do tradicije onda je se drži....

Nego....nije mi jasno nešto.....

Jel netko bolestan....zbog kakve bolesti je bolje imati bebu....?
Što ste prekinuli vezu...ti i dečko ?
xara is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2006., 21:57   #11
Quote:
Kodazu kaže:
Ne znam kako postupiti, please help.

Činjenice:
1. Idem na vjeronauk za krizmu. Krizma bi trebala biti u 4. mj.
2. Ne žele me krizmati, ako se istovremeno ne vjenčam.
3. Vjenčanje je planirano poslije 9. mj.
Sada i u 4. mj. financijski nikako ne dolazi u obzir.
4. Trudnoću moram planirati odmah početkom godine. Nije mi toliko bitno da rodim dijete u braku.

Da li prekinuti odlaziti na vjeronauk?
ILI ako je to moguće, završiti pripreme za krizmu pa krizmu primiti u 4. mj. one godine poslije - i odmah i krštenje?
Ili nešto treće?

Teško je iz tvojeg teksta zaključiti što je tvoj problem.
Ako nisi primila krštenje, onda ne možeš primiti ni krizmu. Odnosno, praksa je da odrasli katekumeni primaju sakramente inicijacije zajedno (krštenje, potvrda,sv. pričest).
Ne shvaćam zašto bi neki župnik htio da krizmu i vjenčanje budu u istom trenutku. Zapravo, župnik te i ne može krizmati ako nema dozvolu biskupa, a praksa je u Crkvi da katekumene krsti i krizma biskup ili svećenik koji ima biskupovu dozvolu. Možda bi htjeli da se obavi zajedno i vjenčanje samo zbog sveukupne svečanosti. Tako bi to bilo izuzetno lijepo. Ipak, ako to tebi ne odgovoara (nema slobodne dvorane, većugovoreni termini,glazba..)ne vidi čemu ikakvo uvjetovanje.

E, sada...prekinuti odlaziti na vjeronauk...pa ako je u pitanju samo tradicija onda prekini. Čemu vjeronauk kada ne vjeruješ u ono što primaš u sakramentima? Čemu puka tradicija, koju ćeš ostaviti nakon vjenčanja?
__________________
Godot was here.
101st Airborne is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2006., 12:52   #12
Uopće nisam rekla da nisam primila krštenje. Niti prvu pričest. Niti da ne prakticiram nedeljni odlazak na misu i dr., niti da nisam išla na vjeronauk.
Jednostavno, kad su se moji krizmali, ja sam se malo prije toga odselila. I ostala sam bez krizme...
Ne želim se vjenčati taj dan jer će biti 6 vjenčanja prije nas... uz krizme i krštenja i prve pričesti. A s obzirom da će to biti na ponoćki, šta ću u 2,5 h noću ići s gostima nekamo slaviti?!!!!???
Kodazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2006., 13:25   #13
Quote:
Kodazu kaže:
Uopće nisam rekla da nisam primila krštenje. Niti prvu pričest. Niti da ne prakticiram nedeljni odlazak na misu i dr., niti da nisam išla na vjeronauk.
Jednostavno, kad su se moji krizmali, ja sam se malo prije toga odselila. I ostala sam bez krizme...
Ne želim se vjenčati taj dan jer će biti 6 vjenčanja prije nas... uz krizme i krštenja i prve pričesti. A s obzirom da će to biti na ponoćki, šta ću u 2,5 h noću ići s gostima nekamo slaviti?!!!!???
Jel to ipak happy end?
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:18.