Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.11.2006., 19:52   #1
Problem onih koji nisu primili vjeru

Katolički stručnjaci savjetuju papi Benediktu XVI da promijeni koncept čistilišta, ustanovljenog u srednjem vijeku kao rješenje na teološko pitanje kamo idu duše beba koje se nisu očistile od “izvornog grijeha”. Usvoji li novi papa prijedlog, pojam čistilišta više ne bi plašio roditelje čija djeca umru prije krštenja.

Evo, ovo sam našao na internetu. Sad me zanima sljedeće. Polazimo od pretpostavke da je Bog (Alah, Jahve…) stvorio sve ljude na ovom svijetu na svoju sliku i priliku. Kakvo stajalište Katolička Crkva, pa i ostale velike crkve i religije, imaju prema skupinama ljudi koje nisu imale mogućnost upoznati se sa takvim teološkim učenjima. Konkretno, u amazonskoj prašumi svako malo se pronađu neka plemena koja su do tada bila posve izolirana od ostatka svijeta, pa shodno tome nisu ni mogla čuti za Isusa, Muhameda i dr. Ako se na zemlji uvijek provodi Njegova volja, je li onda ta volja takva da se tim ljudima uskrati pravo na upoznavanje sa riječju Božjom. Po Bibliji, nekrštena duša ne može u raj, ali gdje je tu pravednost prema onima koji nisu ni mogli primiti vjeru. Također, što je sa dušama Aboridžina, starih Grka, Rimljana, Egipćana…
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2006., 20:30   #2
Bito je ono sta radis, a ne u sta vjerujes. Bitno je za zivot na zemlji, a ako uopce postoji onaj posli ovog, ne virujen ni da mi tamo triba propusnica za raj s pecatom katolicke crkve...ili bilo koje druge religije.
Taisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2006., 20:46   #3
Problem onih koji nisu primili vjeru

Quote:
qwer kaže:
Polazimo od pretpostavke da je Bog (Alah, Jahve…) stvorio sve ljude na ovom svijetu na svoju sliku i priliku. Kakvo stajalište Katolička Crkva, pa i ostale velike crkve i religije, imaju prema skupinama ljudi koje nisu imale mogućnost upoznati se sa takvim teološkim učenjima. Konkretno, u amazonskoj prašumi svako malo se pronađu neka plemena koja su do tada bila posve izolirana od ostatka svijeta, pa shodno tome nisu ni mogla čuti za Isusa, Muhameda i dr. Ako se na zemlji uvijek provodi Njegova volja, je li onda ta volja takva da se tim ljudima uskrati pravo na upoznavanje sa riječju Božjom. Po Bibliji, nekrštena duša ne može u raj, ali gdje je tu pravednost prema onima koji nisu ni mogli primiti vjeru. Također, što je sa dušama Aboridžina, starih Grka, Rimljana, Egipćana…

Ali, mi nismo ta slika i prilika.

Je li netko imao ili nije prilike upoznati ovo ili ono učenje je irelevantno. Taj isti također (ni)je niti slika niti prilika. Naša izvitoperena vizija pravednosti ne može to niti primijetiti. Ne uklapa se u sliku.

A što je nekrštena duša?

Duša jednog aboridžina može biti tisuću puta plemenitija od lažno tankoćutnih zapadnjačkih glumaca duhovnosti, razumijevanja i tolerancije, kao i pobožnosti, koji te iste riječi gaze na svakom svom koraku.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2006., 20:55   #4
- koliko znam, koncept cistilista je nedavno napusten
- sto se tice crkve, ne znam sto misle, ali je Jesus bio poprilicno jednostavan vezano za 'pogane'. On je rekao da ce im se suditi po njihovoj savjesti, jerbo svi imaju savjest i ona je dokaz da su bozji zakoni usadjeni u ljude.
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2006., 20:59   #5
Ništa nije s njihovim dušama. Umrli su. Bog, uskršnji zeko i djed mraz su samo marketinški trikovi. Živi dobar život i prestani bit takva ovca. Ili odi u crkvu dat svečeniku novaca. Ili guze.
__________________
Živit zdravo je moja (nova) furka! :P
Huggy-Bear is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2006., 21:01   #6
Koji roditelj koji izgubi dijete prije krštenja razmišlja o tome je li dijete u čistilištu. Djeca su anđeli.
__________________
Luka 13, Pave 8 i pol, Marijeta 3 i pol
bebica 09.11.09. (mami za rođendan)
šuš is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2006., 21:04   #7
e to je pitanje na kojem po mom krscanstvo pada...
naime, reinkarnacija nudi logicnije odgovore kako i zasto mala djeca umiru i kako zavrsavaju njihove duse...

naime ak su djeca andjeli, u kojem trenutku postaju obicni ljudi? itd itd
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2006., 21:11   #8
Quote:
Taroth kaže:
e to je pitanje na kojem po mom krscanstvo pada...
naime, reinkarnacija nudi logicnije odgovore kako i zasto mala djeca umiru i kako zavrsavaju njihove duse...

naime ak su djeca andjeli, u kojem trenutku postaju obicni ljudi? itd itd

Šta te muči kod kršćanstva? Pusti nas glupane da vjerujemo da smo spašeni.
__________________
Luka 13, Pave 8 i pol, Marijeta 3 i pol
bebica 09.11.09. (mami za rođendan)
šuš is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2006., 01:32   #9
Quote:
Taroth kaže:
svi imaju savjest i ona je dokaz da su bozji zakoni usadjeni u ljude.
slažem se.
bumbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2006., 01:37   #10
Quote:
qwer kaže:
Ako se na zemlji uvijek provodi Njegova volja, je li onda ta volja takva da se tim ljudima uskrati pravo na upoznavanje sa riječju Božjom.
uglavnom se ne vrši volja Božja na ovoj zemlji
Quote:
qwer kaže:
Po Bibliji, nekrštena duša ne može u raj,
netočno.
bumbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2006., 10:15   #11
Quote:
qwer kaže:
Sad me zanima sljedeće. Polazimo od pretpostavke da je Bog (Alah, Jahve…) stvorio sve ljude na ovom svijetu na svoju sliku i priliku. Kakvo stajalište Katolička Crkva, pa i ostale velike crkve i religije, imaju prema skupinama ljudi koje nisu imale mogućnost upoznati se sa takvim teološkim učenjima. Konkretno, u amazonskoj prašumi svako malo se pronađu neka plemena koja su do tada bila posve izolirana od ostatka svijeta, pa shodno tome nisu ni mogla čuti za Isusa, Muhameda i dr. Ako se na zemlji uvijek provodi Njegova volja, je li onda ta volja takva da se tim ljudima uskrati pravo na upoznavanje sa riječju Božjom. Po Bibliji, nekrštena duša ne može u raj, ali gdje je tu pravednost prema onima koji nisu ni mogli primiti vjeru. Također, što je sa dušama Aboridžina, starih Grka, Rimljana, Egipćana…

Pitanje ti je logično. A logičan je i odgovor. Bog se nije pojavio s kršćanstvom, tako da njihov monopol na Istinu je proizvoljan. Uopće nije važno da sudjeluješ u naucima različitih religija, već da živiš ovaj život najbolje i najpoštenije što možeš i to kako prema sebi, tako i prema drugima.
Ne brini za Aboriđine, plemena oko Amazone, niti druge ljude koji nisu obuhvaćeni kršćanskim dogmama. Oni su u većem zajedništvu s Bogom i uopće im nije važno što katolička Crkva misli o njima.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2006., 12:03   #12
Quote:
Huggy-Bear kaže:
Ništa nije s njihovim dušama. Umrli su. Bog, uskršnji zeko i djed mraz su samo marketinški trikovi. Živi dobar život i prestani bit takva ovca. Ili odi u crkvu dat svečeniku novaca. Ili guze.
__________________
Jesus loves you!
Everyone else thinks you´re an asshole!!!

http://obnevidjelicuvar.blog.hr
monkeylord is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2006., 13:21   #13
evo za one koji ne poznaju Boga i Njegove Saveze sa čovječanstvom:

http://www.biblebell.org/covenant1.html

po pogledajte, možda počnete razumijevati Božju Ljubav kroz Njegovu Riječ danu čovječanstvu...

a što se tiče ljudi prije Krista, Kristova Žrtva je bezvremenska a to znači da prelijeva svaki grijeh od Adama do danas pa do kraja svijeta, a spasenje je moguće svima ako povjeruju do Krista u Boga i pouzdaju se da će ON SAM riješiti njihov problem grijeha koji im je urođena savjest nametnula, ne pouzdajući se u sebe i u svoja dobra djela...

bolje je objašnjeno u 7 Saveza Božjih sa čovječanstvom gore...
-Daniel- is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2006., 14:24   #14
evo možda i ovo pomaže:

http://www.gotquestions.org/never-heard.html

po mom mišljenju je samo vrlo teško i napinjajuće za um razmišljati o tome što je bilo s ljudima prije Krista koji su živjeli po Zakonu srca (savjesti), Bog je pravedan i On zna najbolje što se dogodilo s njima...

stvar je u tome da je to vrijeme prošlo odavno, u ovo vrijeme Božja Objava je skoro na vrhuncu i nitko neće imati opravdanja zbog ne primanja Imena Sina Božjeg Isusa Krista i ne poniženja pred Njegovim Križem i Smrti za svakoga čovjeka

zato bolje je da tražimo Onoga koji nas je spasio od grijeha, nego da tražimo spasenje onih koji su umrli odavno...njihove duše možda mogu biti u opravdanju pred Bogom, ostali koji su čuli za Isusa, a još ne primili Ga već se pouzdali u svoja djela i u sebe više, biti će osuđeni i neopravdani pred Bogom...

pitanje je koliko je vrijedno se poniziti i priznati svoje grijehe te shvatiti Božju Svetost koja ne poznaje grijeh...

da li je vrijedno vječnog života?

http://software77.com/onlinebibles/croatian/58_011.htm

http://software77.com/onlinebibles/croatian/58_012.htm
-Daniel- is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2006., 18:32   #15
pazi...
bog iz biblije ne poznaje prostorno-vremenski kontinuum, a dokaz tome je da je prvo vrijedio stari zavjet, a onda dosao jesus sa nadopunom...
ima jos dogadjaja (tipa potop) nakon kojih bog mijenja misljenje ili rule of the game...
a to znaci (logickom indukcijom) da ne vrijedi da je dosao jesus i krpicom prebrisao i grijehe onih MMCX godina prije njega...
naravno, vjernici mogu misliti i kako udahom zraka na mjestu gdje je jesus boravio dobivamo dio njegovog duha, al nelogicnosti je bolje ne iznositi javno..

sto se tice vjecnog zivota, ja mislim da postoji hrpa ljudi koji ga:
- ne zele zasluziti
- ne zele ga zasluziti na nacin na koji propagira crkva/biblija
- ne zele cuti za razne propovjedi od ljudi im obecaju zivot vjecni ako budu citali ovo ili ono..

za sve one koji se ne nadju u navedenim skupinama imam za prodati magicni lijek... svetu vodicu koja daje vjecnu mladost, lijeci sve bolesti i sve to samo za 2.000 kn deci vodice.. jos malo pa nestalo...
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2006., 19:30   #16
Mislim da su katolici isti tip ljudi kao oni koji od sumnjivih brkatih prodavača kupuju pokrivače koje štite od zračenja podzemnih voda za 6000 kuna.
__________________
Živit zdravo je moja (nova) furka! :P
Huggy-Bear is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2006., 19:51   #17
U raju je lijepo al u paklu je ekipa
__________________
Zašto je Vatikan među prvima priznao Hrvatsku klikni na link i saznaj
OneManArmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2006., 00:05   #18
Quote:
qwer kaže:
Katolički stručnjaci savjetuju papi Benediktu XVI da promijeni koncept čistilišta, ustanovljenog u srednjem vijeku kao rješenje na teološko pitanje kamo idu duše beba koje se nisu očistile od “izvornog grijeha”. Usvoji li novi papa prijedlog, pojam čistilišta više ne bi plašio roditelje čija djeca umru prije krštenja.

Evo, ovo sam našao na internetu. Sad me zanima sljedeće. Polazimo od pretpostavke da je Bog (Alah, Jahve…) stvorio sve ljude na ovom svijetu na svoju sliku i priliku. Kakvo stajalište Katolička Crkva, pa i ostale velike crkve i religije, imaju prema skupinama ljudi koje nisu imale mogućnost upoznati se sa takvim teološkim učenjima. Konkretno, u amazonskoj prašumi svako malo se pronađu neka plemena koja su do tada bila posve izolirana od ostatka svijeta, pa shodno tome nisu ni mogla čuti za Isusa, Muhameda i dr. Ako se na zemlji uvijek provodi Njegova volja, je li onda ta volja takva da se tim ljudima uskrati pravo na upoznavanje sa riječju Božjom. Po Bibliji, nekrštena duša ne može u raj, ali gdje je tu pravednost prema onima koji nisu ni mogli primiti vjeru. Također, što je sa dušama Aboridžina, starih Grka, Rimljana, Egipćana…
Odgovor je jednostavan. Sve vjere su pogrešne, jer vjera u nešto = neznanje o tome. A duhovno znanje - postoji. Postoje i dokazi koji ga podupiru. Duše uče i evoluiraju kroz inkarnacije, nikakvo "primanje vjere" nije tu potrebno. To su sve izmislili ljudi, a pojam raja pakla i čistilišta izmislili oni kojima odgovara da mislimo kako nam je ovo jedino postojanje, i ako ne slušamo njih ići ćemo u pakao. To se zove sustav kontrole. (dokaz da su izmislili te pojmove je i to da sad planiraju jedan "ukinut". Mislim, koje gluposti...)
__________________
"Ništa neće toliko unaprijediti ljudsko zdravlje i povećati šanse za opstanak na Zemlji kao evolucija prema vegetarijanskoj prehrani." Albert Einstein
Danny_boy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2006., 11:03   #19
ukidanje čistilišta? vrlo zanimljimo...

ja to komentiram kao dobar marketinški potez...
možda malo očajnički, ali svejedno...

shvatili su da gube popularnost...pa se moraju prilagođavati...evo prema posljednjim informacijama korištenje kondoma katolička crkva ne smatra grijehom, ukoliko jedan od partnera IMA smrtonosnu bolest...veliki napredak u razmišljanju nema što!!!
cry wolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2006., 11:18   #20
nisam 100% siguran, ali mislim da je to korak prema zblizavanju katolicke i pravoslavne crkve... naime, mislim da u pravoslavnoj crkvi drze da ne postoji cistiliste, te sada ispravljaju povijesnu gresku KC.

e sad, ako uzmes u obzir kako su do 17.-18. st. vjerovali u astrologiju, izgleda da imaju obicaj (za jednu crkvu sa dugom tradicijom i velikim brojem obrazovanih ljudi u sebi) dosta cesto mijenjati misljenje...
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:45.