Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Pogledaj rezultate ankete: .......
celibat 21 53.85%
vjeronauk u skolama 24 61.54%
islamski fundamentalizam 31 79.49%
zabranu abortusa zbog religijskog ucenja 24 61.54%
financiranje Crkve (Crkava i sotalih religijskih zajednica) iz drzavnog proracuna 29 74.36%
Centraliziranost (moci, odluka) u RKC (Vatikan) 16 41.03%
nemogucnost zena da postanu svecenice 21 53.85%
odbijanje gay brakova kao neprirodnih i nebozjh 18 46.15%
mijesanje Crkve u unutranju politiku drzava 28 71.79%
vanjska politika Vatikana 14 35.90%
nemnogucnost skalapnja braka sa pripadnikom druge religije 25 64.10%
nadrzavne religijske organizacije (npr RKC) 15 38.46%
drzavne religijske organizacije (npr RKC) 17 43.59%
zabrana rada nedjeljom 18 46.15%
nepogrijesivost pape 25 64.10%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 39. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.12.2006., 10:49   #1
Arrow Koje stvari ne opravdavate vezano za religiju

Kliknite i objasnite zasto ste kliknuli.
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2006., 18:46   #2
Odakle ti to da je Papa nepogrešiv i da se ne možeš vjenčati s nekim tko je druge vjere? Sve što je navedeno, a odnosi se na katoličku crkvu je stvar izbora, smiješ abortirati - ali radije nemoj i sl... isto se odnosi na sve ostalo, ništa nije MORANJE
__________________
Luka 13, Pave 8 i pol, Marijeta 3 i pol
bebica 09.11.09. (mami za rođendan)
šuš is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2006., 19:12   #3
Pogledaj rezultate ankete: .......
This poll will close on 09-09-2009 at 10:55
celibat 4 57.14%
vjeronauk u skolama 5 71.43%
islamski fundamentalizam 6 85.71%
zabranu abortusa zbog religijskog ucenja 4 57.14%
financiranje Crkve (Crkava i sotalih religijskih zajednica) iz drzavnog proracuna 5 71.43%
Centraliziranost (moci, odluka) u RKC (Vatikan) 2 28.57%
nemogucnost zena da postanu svecenice 3 42.86%
odbijanje gay brakova kao neprirodnih i nebozjh 3 42.86%
mijesanje Crkve u unutranju politiku drzava 5 71.43%
vanjska politika Vatikana 3 42.86%
nemnogucnost skalapnja braka sa pripadnikom druge religije 6 85.71%
nadrzavne religijske organizacije (npr RKC) 3 42.86%
drzavne religijske organizacije (npr RKC) 4 57.14%
zabrana rada nedjeljom 2 28.57%
nepogrijesivost pape 6 85.71%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 7
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2006., 19:14   #4
Quote:
šuš kaže:
Odakle ti to da je Papa nepogrešiv i da se ne možeš vjenčati s nekim tko je druge vjere? Sve što je navedeno, a odnosi se na katoličku crkvu je stvar izbora, smiješ abortirati - ali radije nemoj i sl... isto se odnosi na sve ostalo, ništa nije MORANJE

Da je papa nepogrijesiv je Crkveno ucenje.
U Crkvi se ne mozes ozenit nekim druge vijere ili ateistom.
A tajkav brak Crkva i ne priznaje.
Jer je protiv Bozjih zakona.
U Irskoj i Spanjolskoj ili Portugalu ne smijes.
U J Americi jako tesko....
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2006., 19:15   #5
daj.. mislim da bi isklikao skoro sve.

i da - velika vecina navedenog se po katolickom ucenju MORA, ako ne prihvacas, znaci da odbacujes katolicanstvo kao takvo.
__________________
How do vaccines cause autism?
Bat Kol is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2006., 19:18   #6
Da se prestanete sramotiti svoji potpunim nepoznavanjem RKC...od kud vam takve gluposti i predrasude? Da vas netko pita volite li japansku srednjovjekovnu litografiju, da li biste kenjali, a da ne provjerite o čemu je riječ...

Mislim, ovo ne vrijedi za Risa, njemu pomoći nema, no vi drugi...
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2006., 19:34   #7
Kliknuo sam sve.
Samo je izbor premalen.
Trebalo je još.
Da mogu opet iskliknuti sve.
ro rob is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2006., 19:49   #8
Quote:
Bat Kol kaže:
daj.. mislim da bi isklikao skoro sve.

i da - velika vecina navedenog se po katolickom ucenju MORA, ako ne prihvacas, znaci da odbacujes katolicanstvo kao takvo.

ne vecina nego - SVE! AMA BAS SVE!
Nema tu nikakvog individualizma. Crkva ima monopol nad svim znanjima, mudrostima, tumacenjima, interpretacijama, svim mogucih stvari. Ajde, danas se malo manje petlja u znanost, ali inace je sve u domeni Crkve, i jedino ona ima pravo. A ti si u pravu jedino ako imas identicno misljenje kao Crkva.
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2006., 20:02   #9
Quote:
Ri§ kaže:
Da je papa nepogrijesiv je Crkveno ucenje.
U Crkvi se ne mozes ozenit nekim druge vijere ili ateistom.
A tajkav brak Crkva i ne priznaje.
Jer je protiv Bozjih zakona.
U Irskoj i Spanjolskoj ili Portugalu ne smijes.
U J Americi jako tesko....
Dogma o papinoj nepogrešivosti odnosi se samo na ovaj slučaj, moraju biti zadovoljena tri elementa:
1. da Papa govori "ex cathedra" - dakle službeno
2. da se odnosi na stvar iz kršćanske vjere i morala
3. i da to što govori vjeruje čitava Crkva, a on zapravo to što Crkva vjeruje javno obznamnjuje
Konkretan primjer: Katolici oduvijek vjeruju da je Marija po svojoj smrti uznesena na nebo, to se vjeruje još od prvih stoljeća, kako to znamo - po ostacima pisanih propovijedi koje su pronađene, po sarim kalendarima u kojima se spominje taj blagdan (velike Gospe). Dakle, papina nepogrešivost nije vezana uz vremensku prognozu, nogometnu utakmicu, položaj žena u Crkvi, celibat, žensko svećenstvo...

Za to da se u Crkvi ne možeš oženiti s nekim druge vjere... Ako govorimo o Katoličkoj Crkvi onda je to potpuno netočno. Crkva na brak gleda kao na istituciju danu po božanskom pravu, dakle brak je nešto što je Bog zamislio i tu je potrebu usadio u čovjeka. Pošto je pravo na brak za Crkvu, katoličku, božanskog prava, onda to pravo crkveni zakoni ne mogu negirati već samo urediti radi lakšeg snalaženja vjernika. Pitanje braka sa strane pravne valjanosti za Crkvu uređuje se kanonskim pravom. Kanonsko pravo omogućuje katoliku da sklopi brak s čovjekom bilo koje vjere ili nevjere. Za takav brak doduše potrebno je dobiti dozvulu biskupa (formalnost) a katolička stranka treba obećati da će učiniti sve koliko može da se dijete krsti i odgaja u katoličkoj vjeri i da je svjesna opasnosti svoje vjere. Nekatolička stranka mora s tim biti upoznata. Više o ovome možeš vidjeti u Zakoniku kanonskog prava i u knjizi Blažević, Ženidbeno pravo Katoličke crkve. Kanonsko pravo vrijedi na svim područjima gdje je Katolička crkva i vrijedi za katolike tako da jenetočna tvrdnja da u Irskoj, Portugalu ne smiješ, a da je negdje jako teško.
Nigdje ne stoji da je takav brak protiv Božjih zakona.
Brazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2006., 20:19   #10
nije istina.
Za Papu, Crkvu, a iz toga slijedi i sve katolike, sve spada u domenu Crkve. Tako da papa o cemu god zborio, zbori ex catedra.
Zato si pape i nedopustaju govoriti o nogometnim utakmicama i sl.
Ne mozes se ozenit u crkvi ako nisi krste i obavio sva ostala sranja....
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2006., 20:46   #11
Quote:
Ri§ kaže:
nije istina.
Za Papu, Crkvu, a iz toga slijedi i sve katolike, sve spada u domenu Crkve. Tako da papa o cemu god zborio, zbori ex catedra.
Zato si pape i nedopustaju govoriti o nogometnim utakmicama i sl.
Ne mozes se ozenit u crkvi ako nisi krste i obavio sva ostala sranja....
Sve spada u domenu Crkve - OK, ali ne na isti način i sa istom snagom. Kad papa govori ex catedra tada ga je svaki vjernik dužan slušati s vjerničkom poslušnošću, što znači da je dužan po svojim intelektualnim, psihičkim i ako treba fizičkim sposobnostima prihvatiti taj nauk. Konkretno, u prije iznesenom primjeru dogme o uznesenju BDM na nebo ja sam kao vjernica dužna steći znanje o toj dogmi, odnosno informirati se što ona znači za katolički vjeru, pokušati je shvatit i u najboljoj vjeri živjeti - dakle proslaviti je na praktičan način (to je zapoviejdani blagdan što znači misa i neradni dan, osim obaveznih poslova). Kada govori o svećenstvu žena, govori kao teolog (do sada se nijedan papa nije usudio o tome govoriti Ex catedra - zašto? Zato što ne postoj u crkvi sloga po tom pitanju i zato što se to bitno ne odnosi na vjeru), kada govori o položaju žena - govori kao teolog, ako i želi govoriti kao papa, kao što je bio slučaj Ivana Pavla II. u poslanici Dostojanstvo žene, ja sam kao vjernica dužna, ako imam prilike, pročitati to što je napisao i razmisliti o tome i po svojem znanju, razmišljanju odlučit se postupati onako kako mislim da je dobro. Dakle, ne trebam taj nauk prihvatiti kao nešto što trebam obdržavati.

Brak u Crkvi, katoličkoj, možeš se oženiti. Ako nisi kršten, tada ne pripadaš ni katoličkoj crkvi. Ti se možeš ženiti u KC s osobom koja je katolik, tj. ona se u svojoj Crkvi može ženiti s osobom koja nije katolik.

Zašto bi se nekatolik uopće htio ženiit u katoličkoj Crkvi (ako druga stranka nije katolička, a ako je, vrijedi ono rečeno u prethodnom postu i literatura o tome)
Brazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2006., 20:51   #12
Dodatak

Quote:
Ri§ kaže:
nije istina.
Za Papu, Crkvu, a iz toga slijedi i sve katolike, sve spada u domenu Crkve. Tako da papa o cemu god zborio, zbori ex catedra.
Zato si pape i nedopustaju govoriti o nogometnim utakmicama i sl.
Ne mozes se ozenit u crkvi ako nisi krste i obavio sva ostala sranja....

Zaboravih: Ovo "sranja" vjerujem da se odnosi na sakramente. Oni su u katoličanstvu sveta stvar pa taj izraz nije prikladan.
Brazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2006., 21:19   #13
Quote:
crtica kaže:
Da se prestanete sramotiti svoji potpunim nepoznavanjem RKC...od kud vam takve gluposti i predrasude? Da vas netko pita volite li japansku srednjovjekovnu litografiju, da li biste kenjali, a da ne provjerite o čemu je riječ...

Mislim, ovo ne vrijedi za Risa, njemu pomoći nema, no vi drugi...
kakve gluposti i predrasude? pa vecina toga je opce poznata stvar, a actually se mnogi ljudi informiraju i vise nego dovoljno o katolickoj crkvi, dok za japansku litografiju to bas i nije slucaj.

i da - da nam se ne svidja, kenjali bi po njoj
__________________
How do vaccines cause autism?
Bat Kol is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2006., 11:35   #14
Quote:
Bat Kol kaže:
kakve gluposti i predrasude? pa vecina toga je opce poznata stvar, a actually se mnogi ljudi informiraju i vise nego dovoljno o katolickoj crkvi, dok za japansku litografiju to bas i nije slucaj.

i da - da nam se ne svidja, kenjali bi po njoj
Pa npr. ovo, na što je Brazda odgovorio/la, no izgleda uzalud, jer vi ste "stručnjaci"

Quote:
Da je papa nepogrijesiv je Crkveno ucenje.
U Crkvi se ne mozes ozenit nekim druge vijere ili ateistom.
A tajkav brak Crkva i ne priznaje.
Jer je protiv Bozjih zakona.
U Irskoj i Spanjolskoj ili Portugalu ne smijes.
U J Americi jako tesko....
A ne treba ni spominjati kako je ovo obična kupusara nepismenog Risa jer u "anketi" ima i islamskog fundamentalizma, a cijeli je njegov opus usmjeren protiv katoličke crkve i riječ crkva je glavna
Roman toka "nesvijesti"
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2006., 12:33   #15
da sad ne kvotam, u POTPUNOSTI se slazem sa risom, bat kolom i ro robom!!!

sve sto su rekli i naveli je i moje misljenje. u crkvi je sve na moranje. bez daljnjeg. nigdje to ne stoji sluzbeno, nigdje to ne pise ali to se zna i tako jest.
__________________
they had you cryin' and you came up smilin', they had you crawlin' and you came up flyin', they had you cryin' and you came up smilin' and the last laugh baby is yours...
delete is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2006., 12:40   #16
Quote:
delete kaže:
da sad ne kvotam, u POTPUNOSTI se slazem sa risom, bat kolom i ro robom!!!

sve sto su rekli i naveli je i moje misljenje. u crkvi je sve na moranje. bez daljnjeg. nigdje to ne stoji sluzbeno, nigdje to ne pise ali to se zna i tako jest.
A tko tebe ili bilo koga tjera u tu groznu crkvu...pa kakvi ste vi to moroni, kad idete svojevoljno tamo di je grozno...
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2006., 12:42   #17
ah nitko nije vise indoktriniran od onog koji sam vrsi indoktrinaciju...

e da, i moronka si sama. mislim kad se vec oces vrijedjat. samo ti aj u crkvu, lipa moja. i pomoli se pred svecenikom da ti oprosti tvoje grijehe. buahahahahah
__________________
they had you cryin' and you came up smilin', they had you crawlin' and you came up flyin', they had you cryin' and you came up smilin' and the last laugh baby is yours...
delete is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2006., 13:06   #18
Quote:
crtica kaže:
A tko tebe ili bilo koga tjera u tu groznu crkvu...pa kakvi ste vi to moroni, kad idete svojevoljno tamo di je grozno...
A tko je rekao da uopće idemo?
Tamo je mračno i hladno, ali to bi se još i dalo izdržati.
Ali oni grozni crkveni zborovi, svaka čast rijetkim iznimkama, bez ritma i sluha,
to je već teže.
Unisono mrmljanje još nekako.
Najsmješnija je ona faca na povišenom podiju obučena po posljednjoj modi četvrtog stoljeća.
Onaj koji podigne ruke pa pretvara kruh i vino u krv i meso.
Uvijek ima nešto pametno za reć.
Svi ga pozorno slušaju.
A i bezveze je ono pružanje mira jedni drugima, ko rukovanje na željezničkoj stanici.
ro rob is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2006., 16:10   #19
Osobno sam pritiv svih onih iskljucivosti koje zadiru u moj privatni zivot. Npr. funadementalizam bilo koga, nametanje bilo kojeg vjeronauka u skolama, zabrana legalnog i medicinski izvedenog pobacaja zbog necijeg vjerskog praznovjerja, financiranje bilo cije crkve mojim novcem protiv moje volje, mijesanje bilo koje crkve u drzavnu politiku, kao i sve druge drustveno stetne pojave kao sto je zabrana medjuvjerskih brakova, sirenje nacionalizma i sl. Protiv toga jesam, jer me izravno pogadja iako nisam clan te vjerske organizacije.

No, ove druge stvari koje se ticu samo neke odredjene vjerske zajednice, i koje ne zadiru u moj osobni zivot, kao npr. nepogresivost njihovog vjerskog poglavara, centralizam unutar neke vjerske organizacije, bilo cija vanjska politika (sva dok moja drzava provodi dobro svoju politiku), celibat ili ne njihovih clanova ili svecenika/ica i sl. to me bas briga.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2006., 16:18   #20
Quote:
ro rob kaže:
A tko je rekao da uopće idemo?
Tamo je mračno i hladno, ali to bi se još i dalo izdržati.
Ali oni grozni crkveni zborovi, svaka čast rijetkim iznimkama, bez ritma i sluha,
to je već teže.
Unisono mrmljanje još nekako.
Najsmješnija je ona faca na povišenom podiju obučena po posljednjoj modi četvrtog stoljeća.
Onaj koji podigne ruke pa pretvara kruh i vino u krv i meso.
Uvijek ima nešto pametno za reć.
Svi ga pozorno slušaju.
A i bezveze je ono pružanje mira jedni drugima, ko rukovanje na željezničkoj stanici.

Tako je, izgleda da fakat ne idete, jer da idete onda biste znali da puno toga s čim se slažete ne postoji već stoljećima, a mnoge stvari u KC nisu ni postojale, već brkate islam, protestantizam, pravoslavlje. Zapravo napravili ste religijsku salatu, s loše odabranim začinima.
Dobar tek!
I ne pretvara "onaj s podignutim rukama", nego Bog.
Brazda is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:32.