Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Pogledaj rezultate ankete: .......
celibat 21 53.85%
vjeronauk u skolama 24 61.54%
islamski fundamentalizam 31 79.49%
zabranu abortusa zbog religijskog ucenja 24 61.54%
financiranje Crkve (Crkava i sotalih religijskih zajednica) iz drzavnog proracuna 29 74.36%
Centraliziranost (moci, odluka) u RKC (Vatikan) 16 41.03%
nemogucnost zena da postanu svecenice 21 53.85%
odbijanje gay brakova kao neprirodnih i nebozjh 18 46.15%
mijesanje Crkve u unutranju politiku drzava 28 71.79%
vanjska politika Vatikana 14 35.90%
nemnogucnost skalapnja braka sa pripadnikom druge religije 25 64.10%
nadrzavne religijske organizacije (npr RKC) 15 38.46%
drzavne religijske organizacije (npr RKC) 17 43.59%
zabrana rada nedjeljom 18 46.15%
nepogrijesivost pape 25 64.10%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 39. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.12.2006., 14:16   #41
pa i mi koji smo izvan nekog stada imamo pravo kritizirat pastire, zar ne?
Pogotovo što i naša sudbina djelomično je određena od tih pastira.
A pogotovo ako i mi financiramo ogradu oko stada....
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2006., 14:42   #42
nepogrijesivost pape...pa i on je covjek i mislim dosta grijesniji od oni kojiu njega vjeruju i dive mu se....
__________________
Zvao sam je Emili
-ParadoX- is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2006., 16:02   #43
to i ja mislim.
ali vjernici nemaju pravo tako misliti!
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2006., 16:18   #44
Quote:
Ri§ kaže:
pa i mi koji smo izvan nekog stada imamo pravo kritizirat pastire, zar ne?
Pogotovo što i naša sudbina djelomično je određena od tih pastira.
A pogotovo ako i mi financiramo ogradu oko stada....

Naravno da imate, imamo i mi.
Osim toga, zabavno je.
Brazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2006., 22:17   #45
Quote:
Zora kaže:
definitivno sam protiv
-vjeronauka u skolama (nismo svi vjernici i ne tribamo zbog toga biti stigmatizirani)
-financiranje Crkve iz drzanog proracuna (ko oce nek placa, ali ne zelim da moja lova, kao poreznog obveznika, ide posvastenom sloju koji je vec ima previse)
-zabranu abortusa (svog tijela gospodar)
-odbijanje gay brakova (bitna je ljubav a ne forma)
Da nisam vjernik, nema šanse da bi moje dijete išlo na vjeronauk, ko te uvjerio da je to obvezno?

Crkva katolička, a i sve druge financiraju se iz državnog proračuna, dakle od mog poreza i muslimanske i židovske, a isto tako i razne udruge pa među njima i gay, možda ja ne bi financirala njih.

Ko ti brani abortirati? Jel to tako super kad je tako važno? Ja bi jako volila da NIKO ne mora imati abortus.

Gay brakove ne dozvoljava država (ako nisi uočila do sada), a što se tiče Crkve u RKC nema šanse, u nekoj drugoj ko voli nek izvoli. Ako je bitna ljubav, šta znači papir?
__________________
Luka 13, Pave 8 i pol, Marijeta 3 i pol
bebica 09.11.09. (mami za rođendan)
šuš is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2006., 23:12   #46
1. ne podrzavam islamski fundamentalizam jer mi je glupo da se bilo koja religija zloupotrebljava, odnosno pogresno tumaci u svrhu bilo kakvog ratovanja i agresije. jer sve vjere bi trebale proklamirati mir i ljubav
2. ne podrzavam zabrane sklapanja braka izmedju pripadnika razlicitih vjerskih skupina jer to je takodjer u kontradikornosti sa religijskim ucenjima svi su ljudi braca bez obzira na religiju, rasu itd. znaci teorija je jedno, a praksa sasvim nesto drugo.
same religijske zajednice bi trebale biti primjer u praksi za ostale -'obicne' ljude. znaci opet licemjerje i nevjerodostojnost.
3. ne podrzavam da se religijske zajednice financiraju iz drzavnog proracuna, tj. da zive na drzavnim jaslama. to se takodjer protivi socijalnom nauku crkve...crkva mora suosjecati sa 'malim' covjekom, crkva mora zivjeti sudbinu svog naroda, znaci i u financijskim teskocama zivjeti sa ljudima, sa sirotinjom...
ako zivi na drzavnom proracunu nikad nece moci ISTINSKI suosjecati sa siromasima, umirovljenicima i socijalno ugrozenim skupinama. a to je njena duznost i obaveza!
 
Odgovori s citatom
Old 17.12.2006., 01:11   #47
Quote:
crtica kaže:
Žuti karton...

joj, baš me nekako zanima šta je tu pisalo....
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2006., 01:12   #48
Pogledaj rezultate ankete: .......
This poll will close on 09-09-2009 at 10:55
celibat 18 52.94%
vjeronauk u skolama 22 64.71%
islamski fundamentalizam 26 76.47%
zabranu abortusa zbog religijskog ucenja 22 64.71%
financiranje Crkve (Crkava i sotalih religijskih zajednica) iz drzavnog proracuna 26 76.47%
Centraliziranost (moci, odluka) u RKC (Vatikan) 15 44.12%
nemogucnost zena da postanu svecenice 18 52.94%
odbijanje gay brakova kao neprirodnih i nebozjh 16 47.06%
mijesanje Crkve u unutranju politiku drzava 26 76.47%
vanjska politika Vatikana 13 38.24%
nemnogucnost skalapnja braka sa pripadnikom druge religije 22 64.71%
nadrzavne religijske organizacije (npr RKC) 13 38.24%
drzavne religijske organizacije (npr RKC) 15 44.12%
zabrana rada nedjeljom 16 47.06%
nepogrijesivost pape 22 64.71%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 34.
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2006., 01:16   #49
Svako papino obraćanje je ex cathedra. I naravno da vrijedi i kad papa prognozira ishod nogometne utakmice, da je nepogriješiv. On progovara u ime Boga i po volji Boga. Nepogriješivost mu je dao Bog. Tako će ti reći i svaki pravi katolik, a mnogi su katolički teolozi i "dokazali" tu tvrdnju.
Al naravno da neće Papa ići nagovještavat rezultat nogometne utakmice. Pa nisu ni on ni njegov kadar naivčine da padnu na tako lakom ispitu globalne politike.
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2006., 01:30   #50
Quote:
Ri§ kaže:
Svako papino obraćanje je ex cathedra. I naravno da vrijedi i kad papa prognozira ishod nogometne utakmice, da je nepogriješiv. On progovara u ime Boga i po volji Boga. Nepogriješivost mu je dao Bog. Tako će ti reći i svaki pravi katolik, a mnogi su katolički teolozi i "dokazali" tu tvrdnju.
Al naravno da neće Papa ići nagovještavat rezultat nogometne utakmice. Pa nisu ni on ni njegov kadar naivčine da padnu na tako lakom ispitu globalne politike.
Ja sam katolik (nadam se da pravi) pa to neću nikad reći, već ono što sam prije o tome pisala; čula i čitala teologe i nigdje ni čula ni pročitala ovo što kažeš. Čula sam i čitala o nepogrešivosti ono što sam već prije napisala.
Brazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2006., 01:37   #51
ti si onda neki kontradiktorni katolik.
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2006., 08:16   #52
Quote:
Ri§ kaže:
ti si onda neki kontradiktorni katolik.
Ne, nego obrazovani, kojiu misli svojom glavom, čita, razgovara...
Zato i znam da to kaj se ovuda piskara baš i nema puno veze s pravim katoličanstvom već ima s legendama o njemu.
Za shvaćanje katoličanstva potrebno je malo čitati (i pitati katolike) što sami katolici kažu za sebe.
Brazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2006., 20:23   #53
Quote:
Brazda kaže:
- oni koji nisu vjernici ne trebaju ići na vjeronauk
- stigmatizirani?! Ne znam tko stigmatizira ljude koji ne idu na vjeronauk ( u mom razredu nikad s tim nije bilo problema), osim toga čini mi se da se o vjernicima koji idu na vjeronauk govori da su indoktrinirani, zatupljeni; nikad nisam čula ni u katoličkim krugovima, ni van njih da je netko bio stigmatiziran radi toga jer ne ide na vjeronauk (možda se krećemo u različitim krugovima što se tiče mentaliteta)
- lova poreznih obveznika ide na sve i svašta i na to ne možemo utjecati (a možda možemo, no tko zaista ne želi neka ozbiljno radi na tome)
...
da ne tribaju, ali djeca u O.S. obicno i nemaju alternativu, a raspored je prilagodjen vecini,
i sta sad? da dijete sjedi na hodniku?

sto se tice proracuna
znam da lova p.o. ide na sve i svasta, ali se bas zato i triba bunit..... najlakse je zakopat glavu u pijesak.....
Zora is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2006., 20:31   #54
Quote:
šuš kaže:
Da nisam vjernik, nema šanse da bi moje dijete išlo na vjeronauk, ko te uvjerio da je to obvezno?
nisam ni rekla da je obavezan....

Quote:
šuš kaže:
Crkva katolička, a i sve druge financiraju se iz državnog proračuna, dakle od mog poreza i muslimanske i židovske, a isto tako i razne udruge pa među njima i gay, možda ja ne bi financirala njih.
sve udruge bi trebali financirat clanovi... nesto kao zakon trzista;
ako ljudi zele udrugu ona ce opstati


Quote:
šuš kaže:
Ko ti brani abortirati? Jel to tako super kad je tako važno? Ja bi jako volila da NIKO ne mora imati abortus.
za sada nitko, ali crkva lobira da se zabrani, a svi znamo koliki je utjecaj crkve u hr
i da, i ja bi da nitko ne treba to napraviti, ali ako vec ne moze drugacije mora imati pravo na to

Quote:
šuš kaže:
Gay brakove ne dozvoljava država (ako nisi uočila do sada), a što se tiče Crkve u RKC nema šanse, u nekoj drugoj ko voli nek izvoli. Ako je bitna ljubav, šta znači papir?
drzava ih ne dozvoljava bas zbog lobiranja crkve i naroda ciji je mozak ta ista isprala
Zora is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 00:19   #55
Quote:
Brazda kaže:
Ne, nego obrazovani, kojiu misli svojom glavom, čita, razgovara...
Zato i znam da to kaj se ovuda piskara baš i nema puno veze s pravim katoličanstvom već ima s legendama o njemu.
Za shvaćanje katoličanstva potrebno je malo čitati (i pitati katolike) što sami katolici kažu za sebe.

DAj, pa to su osnove katoličanstva.
VAtikan je vojno hijrhaalizirana institucija sa centraliziranom moći u funkciji pape.
PApa je apsolutni vladar Crkve. I institucionalno, i kadrovski i politički i moralno-teološki.
PApa o svemu odlučuje. Naravno da ne može stići sve sam, pa dio posla ppraktično rade njegovi odani birokrati (koje sam imenuje). No on sve potpisuje.
Papa je jedini u cijeloj Crkvi koji odlučuje o svakoj župi i o svakom imenovanju.
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:59.