Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.09.2021., 00:01   #1
Gestacijski dijabetes-jelovnici

Drage trudnice, mame i wanna be,

evo odlučila sam otvoriti temu na kojoj bismo razmjenjivale jelovnike po kojima smo jele i jedemo tijekom trudnoće u kojoj je nastao GD.

Cilj ovakvih jelovnika je održavati stabilnu razinu šećera u krvi uz zdravu i raznovrsnu, svima dosupnu prehranu.

Samoj mi je u prvoj i do sad jedinoj trudnoći dijagnosticiran GD i znam koliko sam se nekad uslijed trudničkog umora i nedostatka ideja mučila s jelovnikom.

Pa evo, ja ću prva napisati primjer svog jelovnika, a vas pozivam da podijelite svoje i isprobate ono što vam se sviđa.


Zajutrak:

-integralni krekeri
-špek
-rajčica

Doručak:

-kruh od cjelovitog zrna
-hrenovka
-ukiseljeni krastavci

Međuobrok:

-jabuka
-šaka badema

Ručak:

-govedska juha (bez tjestenine, noklica itd.)
-pečena piletina
-kuhani krumpir s peršinom
-zelena salata s lukom, začinjena s malo maslinovog ulja, solju i domaćim jabučnim octom

Međuobrok:

-pola šnite onog malo smrdljivog tamnog kruha u kocki
-poli (guilty pleasure u trudnoći)

Večera:

-pečeno povrće (batat, krumpir, tikvice, luk) s malo špeka
-ukiseljeno povrće (turšija)

Prije spavanja ako bi me uhvatilo, popila bih kako i preporučuju, jogurt ili čašu mlijeka. Najčešće ništa.

Etogac curke!

Sada vi

I dobar tek!
Smoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2021., 20:37   #2
Mislim da bi bilo dobro da imaju i točne količine,jer nije isto pojesti 100, 200 grama ili 500 grama nečega. Isto tako komada nečega, npr. Krekeri, treba navesti točan broj komada
Ivancica mala is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2021., 23:08   #3
Dobar prijedlog za one koje važu ili znaju procijeniti.
Nisam znala točne količine pa sam za ono čega se sjećam napisala (npr. šaka, pola šnite itd.), za ostalo ne.
Dok sam jela po tome, vodila sam se za svojim nekim 321 pravilom odnosno 3 je bilo povrće u najvećoj količini, po želji, 2 meso/proteini i 1 ugljikohidrati, njih najmanje. Ako me kužiš. Nisam nutricionist pa mi je te stvari teško ocijeniti i moram priznati da nisam nikada vagala hranu.
Smoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2021., 00:24   #4
Mislila sam da si imala negdje jelovnik gdje pišu količine
Ili onako "od oka" grama
Ivancica mala is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2021., 08:35   #5
Vuk Vrhovec: Dnevni jelovnik od 1800 kcal za trudnice s gestacijskim dijabetesom
(bjelančevine 20% = 90g; masnoće 30% = 60g; ugljikohidrati 50% = 225g)

ZAJUTRAK
 1 jedinica iz skupine MLIJEKO I ZAMJENE = 1 čaša mlijeka, 2.4 dcl (12g UH)
 2 jedinice iz skupine KRUH I ZAMJENE = 1 kriška crnog kruha, 60 g (30g UH)
 2 jedinice is skupine MESO I ZAMJENE = kuhana šunka, 60g (0g UH)

DORUČAK
 2 jedinice iz skupine VOĆE I ZAMJENE = 2 komada sezonskog voća, 200g (30g UH)
 1 jedinica iz skupine KRUH I ZAMJENE = 0.5 kriške crnog kruha, 30 g (15g UH)

RUČAK
 2 jedinice iz skupine KRUH I ZAMJENE = kuhani krumpir, 200 g (30g UH)
 2 jedinice iz skupine POVRĆE I ZAMJENE = povrće ili salata, 200 g (10g UH)
 2 jedinice is skupine MESO I ZAMJENE = piletina/svinjetina/junetina, 60g (0g UH)
 2 jedinice is skupine MASNOĆE I ZAMJENE = 2 čajne žličice ulja, 10g (0g UH)
 1 jedinice iz skupine VOĆE I ZAMJENE = 1 komad sezonskog voća, 100g (15g UH)

UŽINA
 1 jedinica iz skupine KRUH I ZAMJENE = 0.5 kriške crnog kruha, 30 g (15g UH)
 1 jedinice iz skupine VOĆE I ZAMJENE = 1 komad sezonskog voća, 100g (15g UH)

VEČERA
 2 jedinice iz skupine KRUH I ZAMJENE = 1 kriška crnog kruha, 60 g (30g UH)
 2 jedinice is skupine MESO I ZAMJENE = svježi sir, 120g (0g UH)
 2 jedinice is skupine MASNOĆE I ZAMJENE = 4 žlice vrhnja (0g UH)
 2 jedinice iz skupine POVRĆE I ZAMJENE = povrće ili salata, 200 g (10g UH)

NOĆNI OBROK
 1 jedinica iz skupine MLIJEKO I ZAMJENE = 1 čaša mlijeka, 2.4 dcl (12g UH)

SKUPINE
KRUH I ZAMJENE

1 jedinica količina
kruh (crni, miješani, raženi, žemlja) 30g
riža, tjestenina 60g u kuhanom stanju
cornflakes, zobene i rižine pahuljice 20g u sirovom stanju
krumpir 100g u kuhanom stanju
pšenično brašno, crno brašno, brašnog punog
zrna
22g u sirovom stanju
grah suhi 90g
grašak 100g
dvopek 1 komad
Petit Burre keksi 4 komada
krekeri obični 2-3 komada
kesten (bez kore) 45g
heljdina kaša 20g u sirovom stanju
ječmena kaša 25g u sirovom stanju
kukuruz, palenta, leća 80g u kuhanom stanju

VOĆE I ZAMJENE
1 jedinica količina
ananas, mandarine 120g
banana 60g
dinja, jabuka, kivi, kruška, naranča 100g
breskva 140g
kupine, višnje, brusnice, borovnice, šljive 100g
jagode, lubenice 190g
maline 125g
marelice 135g (4 komada)
grožđe 90g (15 zrna)
trešnje 80g

MLIJEKO I ZAMJENE
1 jedinica količina
jogurt light, 0.1% masnoće 240g
jogurt, 2.8% masnoće 240g
Bioaktiv šumsko voće, 0.8% masnoće 240g
trajno ili svježe mlijeko, 1% masnoće 240g
kiselo mlijeko, 2.8% masnoće 240g
acidofil, 2.8% masnoće 240g

POVRĆE I ZAMJENE

Povrće koje se URAČUNAVA kao energetski unos:
 anis, artičoka, blitva, brokula, buča, cikla, hren, kelj, koraba, luk, mahune, mrkva, paprika,
patlidžan, poriluk, rajčica, šparoge, itd.
 1 jedinica odgovara količini od 100g u pripravljenom stanju!
Povrće koje se NE URAČUNAVA kao energetski unos:
 celer, endivija, gljive svježe i sušene, karfiol, krastavci, kupus, zelene tikvice, peršin,
matovilac, itd.

MESO I ZAMJENE
1 jedinica količina

vrlo mršavo meso
pileće, pureće, kokošje bijelo meso (bez kože) 30g
riba: bijela, plava, potočna pastrva, škampi, rakovi,
jastog
30g
školjke, jakobska kapica, dagnje 60g
divljač, srnetina, fazan 30g
svježi sir, posni sir 60g

mršavo meso
junetina (lopatica, gornji i donji dio buta) 30g
teletina (but, kotleti) 30g
svinjetina (čisto meso, kotleti) 30g
jaretina, kozje meso (but, stegno) 30g
slatkovodne ribe 30g
lubin, oslić, raža, srdela 30g
šunka (nemasna, prešana) 30g
sirni namaz 30g
Podravec light sir 30g
pureća i pileća prsa 30g

srednje masno meso
janjetina 30g
domaća patka, guska 30g
nemasni naresci 30g
jaje 1 komad
feta sir, mozzarela, parmezan 30g
konzervirana sardina, konzervirana tuna 30g

MASNOĆE I ZAMJENE

1 jedinica količina
ulje (suncokret, soja, repica, sezam, maslinovo) 5g (1 čajna žličica)
majoneza 5g (1 čajna žličica)
margarin 5g (1 čajna žličica)
masline zelene 40g (10 srednjih)
masline crne 10g (5 srednjih)
tartar 5g (1 čajna žličica)
sušena slanina 10g (kriška 1cm)
bademi 8g (6 komada)
orah 8g (4 polovice)
sjemenke bundeve 5g (2 velike žlice)
lješnjak 10g (5 komada)
pistacije 10g (20 komada)
MrzimPratiSuđe is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2021., 08:36   #6
meni je doktor rekao da si ovo skinem s weba i po tome se hranim. Kasnije napišem kako su izgledali neki od mojih dana...
MrzimPratiSuđe is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2021., 11:17   #7
Ma evo, ja sam više to otvorila po principu da razmjenjujemo ideje, kažem, nisam se strogo držala tog jelovnika ni količina jer mi se neke dane jelo više, neke manje. Šećer mi je bio zbilja pod kontrolom i odličan u trudnoći bez obzira što nisam jako pazila na količine. Nismo svi isti naravno pa znam da to ne vrijedi za sve, ali za mene je.

Dobila sam isti ovaj spisak koji je MrzimPratiSuđe stavila, ali kažem, to mi je više bilo orijentacijski. Nećeš se naravno prežderati badema, majoneze i slično, znaš i sama da te stvari treba dozirano, ali zašto bih se štedjela na, primjerice, tikvicama i vagala ih?

Mesa mi je isto katkad trebalo više, a katkad mi se uopće ne bi jelo. S kruhom sam zbilja morala jako paziti jer mi se užasno jeo tijekom cijele trudnoće i njega sam dozirala tipa po dvije tanke šnite ili zamjenjivala tim krekerima i slično. Koliko točno, ne znam jer bih nekad pojela 2,nekad 6. Ovisno kako bi me tražilo.
Smoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2021., 08:08   #8
Imala sam šećer u prošloj trudnoći, sad sam ponovo trudna i OGTT opet loš.
Strogo sam se držala dijete i nije bilo problema. Nisam dobila ništa kila i bila sam puna energije. Sad sam prelistala svoje recepte od tad jer ponovo krećem na 1800.
Doručak sam uglavnom jela graham pecivo, šnitu pureće ili pileće šunke, šnitu sira i jogurt (150 g).
Međuobrok uvijek neko voće i komad dijabetičkog kruha ili dva dijabetička keksića.
Ručak sam svašta kombinirala, i često duplo skuhala pa pola pojela i za večeru. Npr. 50g integralne tjestenine s umakom od dinstanog luka, piletine (cca 100 g ) i šampinjona, zgusnula bi sa žličicom integralnog brašna i dodala svakakve začine. Uz to salata od krastavaca ili zelena salata ili kupus salata.
Ili npr. 50 g integralne tjestenine, opet zdinstani luk, češnjak, 1 naribana tikvica i 80 g kozica, s dvije žličice maslinovog ulja.
Ili integralna tortilja, u njoj 60 g piletine, 1 paprika, 10 g graha, luk i žlica kiselog vrhnja.
Kleipetra is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2021., 15:51   #9
Koliko tjestenina je ok pojesti za ručak, ako je npr jelo bez mesa? Samo gljive i malo vrhnja?
Ivancica mala is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2021., 16:22   #10
60 grama u kuhanom stanju po ovom jelovniku s Vuk Vrhovca.

E a čekaj, jesi mislila kao zbog kalorija pa onda ako nemaš meso i imaš gljive koje ne ulaze u energetski unos, da možeš pojačati količinu?
Smoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2021., 16:35   #11
60g je 1 jedinica, a za ručak idu dvije

a zašto preskačeš meso?
MrzimPratiSuđe is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2021., 17:00   #12
Quote:
MrzimPratiSuđe kaže: Pogledaj post
60g je 1 jedinica, a za ručak idu dvije

a zašto preskačeš meso?
Ne jede mi se danas
Ivancica mala is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2021., 17:00   #13
Quote:
Smoo kaže: Pogledaj post
60 grama u kuhanom stanju po ovom jelovniku s Vuk Vrhovca.

E a čekaj, jesi mislila kao zbog kalorija pa onda ako nemaš meso i imaš gljive koje ne ulaze u energetski unos, da možeš pojačati količinu?
Da, mislila sam da li smijem pojačati tjesteninu ako nema mesa?
Ivancica mala is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2021., 17:28   #14
ček jel imaš dijabetes ili ne? ako imaš onda bi trebalo biti bar donekle po ovom da su obroci izbalansirani. neće se ništa dogoditi ako pojedeš gram više ili manje, ali treba biti obuhvaćena svaka skupina hrane.

ako jedeš po ovm da se ne udebljaš, onda krivo radiš jer se od ugljikohidrata (tjestenina) deblja (ovo je i moj problem, tjesteninu mogu sa svime, a meso ako baš moram)

mogu ti reći iz svog iskustva da sam se prije dijete puno više debljala, unatoč tome što sam količinski jela manje nego na dijeti. problem je vjerojatno bio u tome što sam jela kruh i peciva zbog mučnina i žgaravice.
MrzimPratiSuđe is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2021., 17:39   #15
Quote:
MrzimPratiSuđe kaže: Pogledaj post
ček jel imaš dijabetes ili ne? ako imaš onda bi trebalo biti bar donekle po ovom da su obroci izbalansirani. neće se ništa dogoditi ako pojedeš gram više ili manje, ali treba biti obuhvaćena svaka skupina hrane.

ako jedeš po ovm da se ne udebljaš, onda krivo radiš jer se od ugljikohidrata (tjestenina) deblja (ovo je i moj problem, tjesteninu mogu sa svime, a meso ako baš moram)

mogu ti reći iz svog iskustva da sam se prije dijete puno više debljala, unatoč tome što sam količinski jela manje nego na dijeti. problem je vjerojatno bio u tome što sam jela kruh i peciva zbog mučnina i žgaravice.
Nemam dijabetes, tj. ne znam da li ga imam. Ali sam odlučila unaprijed jesti ovakvu sličnu hranu i do 1800 kalorija.

Kažeš da ću se svejedno nadebljati ako jedem tjesteninu, za ručak ali je uklopim u 1800 kcal?
Ivancica mala is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2021., 17:58   #16
Quote:
Ivancica mala kaže: Pogledaj post
Nemam dijabetes, tj. ne znam da li ga imam. Ali sam odlučila unaprijed jesti ovakvu sličnu hranu i do 1800 kalorija.

Kažeš da ću se svejedno nadebljati ako jedem tjesteninu, za ručak ali je uklopim u 1800 kcal?
ne znam kako tvoje tijelo reagira na tjesteninu, ali općenito je tjestenina hrana od koje se deblja. Zbog toga se najpopularnije dijete današnjice uglavnom temelje na tome da se izbaci tjestenina (u bilo kojem obliku) u potpunosti.

što se tiče toga da se želiš uklopiti u 1800 kcal, to se trebaš konzultirati sa svojim doktorom i vidjeti što će ti reći. pretpostavljam da će te poslati na OGTT pa će ti onda dati upute za dalje.
MrzimPratiSuđe is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2021., 18:08   #17
Doktor mi je rekao, da pripazim na prehranu,jer svaki put kad sam došla na redovnu kontrolu, imala bi 3 kg više, znači svakih 4 tjedna. Trenutno sam u 21 tjednu trudnoće. Ne jedem ništa baš pretjerano nezdravo,ali mislim da nisam baš fizički aktivna,tako da mi ova prehrana od 1800 kcal, mogla biti ok. U nju ću pokušati uklopiti sve vrste namirnica, voće, povrće, mliječni proizvodi i jaja, meso, žitarice.
Doktor je rekao da ako nastavim dobivat na kilaži ovim tempom da bi mogla dobiti dijabetes,pa sam ja ovo uvela prevencije radi

Jedino što mislim da mi je nakupilo kg je kruh kojeg nisam prije trudnoće baš jela, a sad mi ga organizam baš traži, i što sam prije bila 100 na sat a sad uglavnom odmaranje.
Ivancica mala is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2021., 19:02   #18
Quote:
Ivancica mala kaže: Pogledaj post

Jedino što mislim da mi je nakupilo kg je kruh kojeg nisam prije trudnoće baš jela, a sad mi ga organizam baš traži, i što sam prije bila 100 na sat a sad uglavnom odmaranje.
to ti je to. kruh je isto tijesto, tj ugljikohidrati.
MrzimPratiSuđe is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2021., 19:11   #19
Quote:
MrzimPratiSuđe kaže: Pogledaj post
to ti je to. kruh je isto tijesto, tj ugljikohidrati.
Znam, naravno
Ivancica mala is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2021., 08:56   #20
Quote:
Ivancica mala kaže: Pogledaj post
Nemam dijabetes, tj. ne znam da li ga imam. Ali sam odlučila unaprijed jesti ovakvu sličnu hranu i do 1800 kalorija.

Kažeš da ću se svejedno nadebljati ako jedem tjesteninu, za ručak ali je uklopim u 1800 kcal?
Nećeš. Samo ćeš kroz dan moći jesti manje drugih stvari.
U ovoj tvojoj situaciji, ja bih stavila hrpu gljiva (barem 250grama samo za mene), i manje tjestenine. Vrhnje bi meni bilo suvišno.
__________________
Shit happens.
Barca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:58.