Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.12.2012., 16:33   #1
Ugradnja zračnice u automobilsku gumu?

Jučer sam išao kod vulkanizera staviti zimske gume. Jednu gumu nije mogao montirati jer je bila malo potrgana na dijelu koji naliježe na felgu (potrgao ju je drugi majstor koji mi je proljetos stavljao ljetne gume). Izbor je bio: kupovina nove gume (što nisam htio jer s ovim setom nisam prošao ni 5000km) ili ugradnja zračnice. Naravno, odabrao sam ovo drugo, makar kao privremeno rješenje.

Stalno me kopka.. Koliko je to sada sigurno, da li je moram pumpati na isti tlak kao i prije... Ima li potrebe za brigu?

PS
Ne prelazim puno kilometara - prosjek mi je 300-400km gradske vožnje.
DiscoTetak is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 16:44   #2
Sigurno je kolko i bilo koja druga guma, ukratko nema razlike...
yedwy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 16:44   #3
Napravio si glupost. Zračnica se NESMIJE metati na tubeless gume, to je privremeno rješenje za doći do doma/dućana/pomoći ... uz to sigurno nije omogućeno da zrak između zračnice i gume može van, jel tako ... ne znaš o čemu govorim - guma se mora PROBUŠIT negdje na gaznom sloju da zrak može van. Ovako reskiraš da trenje između gume i zračnice pojede ovu drugu vrlo brzo. Za razliku od tubeless guma koje većinom gube tlak polako - ove "izmišljotine" sa zračnicom eksplodiraju i tlaka trenutno nema. Jako sigurno kad voziš brže (tad će zračnica i grunut jer je trenje tim veće čim brže voziš).

A sad zašto još glupost - kud si gledao kad si na proljeće spremao gume, teško bilo gumu pregledat, skinut kamenčiće i namazat je glicerinom? Onda si mogao tražit tog "bivšeg" da ti nadoknadi štetu - ovako se možeš slikat.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 16:58   #4
Šteta je učinjena i nema natrag. Što je tu je. Znači, što prije izvaliti pare za novu gumu..
DiscoTetak is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 20:43   #5
Na žalost ...
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 20:59   #6
Kaj god pa za to se napravi rupa na bočnici gume i nema zime, neznam kako je sa uvjetima u ekstremnom kraju spektra brzina prije svega radi balansiranja ali tubless guma + zračnica u normalnoj vožnji sigurno funkcionira, stari se tak vozi godinama i nije imao nikakvih problema, istina bog njegov auto baš ne razvija neke vrtoglave brzine al zato okreće km da ti mozak stane...
yedwy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 21:15   #7
Ali rupe NEMA kolega ... a i onda ti je to kurčevo rješenje jer felga koja je predviđena za zračnicu pušta zrak po cjelom rubu, tubeless guma i odgovarajuća felga to NE rade.
Ako opet izbušiš rupu na boku tubeless gume - svaki vulkanizer će ti reći da je ta guma za bacit - bok ima (obično) samo jedno platno i ak je ono oštećeno tom rupom - ja tu gumu nebi vozio, pogotovo nakon par mjeseci (a on planira tako GODINAMA dok mu se set ne potroši).

Kako god okreneš zračnica u tubeless gumi je vrlo kratkotrajno gasivatra rješenje. Nikako ali baš nikako trajno.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 21:33   #8
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Ali rupe NEMA kolega ... a i onda ti je to kurčevo rješenje jer felga koja je predviđena za zračnicu pušta zrak po cjelom rubu, tubeless guma i odgovarajuća felga to NE rade.
Ako opet izbušiš rupu na boku tubeless gume - svaki vulkanizer će ti reći da je ta guma za bacit - bok ima (obično) samo jedno platno i ak je ono oštećeno tom rupom - ja tu gumu nebi vozio, pogotovo nakon par mjeseci (a on planira tako GODINAMA dok mu se set ne potroši).

Kako god okreneš zračnica u tubeless gumi je vrlo kratkotrajno gasivatra rješenje. Nikako ali baš nikako trajno.
takva kombinacija ide za traktore,a ne automobile,ja to nebi vozio.Tu se stvara veliko trenje i sam oblik gazne površine dobije lagano zaobljenje,nisu ista svojstva,a i nije to izbačeno uzalud!
To je vatrogasno rješenje!
__________________
Rat je prošlost,okrenimo se budućnosti!!!gen. Ante Gotovina
franeb is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 23:09   #9
Pa lijepo probuši rupu na gaznoj površini šta je to problem?
frenchkey is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 23:19   #10
vjerojatno tko zna koji vulkanizer nije dobro namazal gumu kod montiranja, a i možda felga korodirana tak da možda i nije previše kriv ovaj koji je skidao, a to malo oštečena možda nije ni trebalo kemijat sa zračnicom
nenocutlas is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 05:45   #11
Zar neće zrek izaći pored ventila jer nije tubeles?
Slatky is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 12:11   #12
A i zračnica i gluposti oko nje te je vjerojatno koštalo kao pola nove gume (ili bar nekakve rabljene preko oglasa za prvu ruku).
Tako da baš i nije neka ušteda u pitanju. A koliko ti vrijedi vlastita glava i oni koji su s tobom....to je već druga priča.
Jasno mi je da većina nas gleda kako proći što povoljnije ali na nekim stvarima se ne štedi...znam iz vlastitog iskustva.
CDRw ima i prigodnu poslovicu
__________________
...svaka definicija gubitak je slobode...
tigo95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 12:46   #13
Thumbs up

Quote:
DiscoTetak kaže: Pogledaj post
Jednu gumu nije mogao montirati jer je bila malo potrgana na dijelu koji naliježe na felgu (potrgao ju je drugi majstor koji mi je proljetos stavljao ljetne gume).
Anex za temu: Jeftini vulkanizer

Višak zraka izlazi uz ventil, jer za razliku od ventila koji se ugrađuje na felgu ovaj ventil ne brtvi. Bušenje gume na gaznoj površini mi je razvuklo osmjeh)
__________________
"Najzanimljiviji automobili imaju po 20KS" Peter Stevens

Zadnje uređivanje zlatkohorvat69 : 05.12.2012. at 12:51.
zlatkohorvat69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 12:51   #14
Uostalom ako je malo potrgana na jednom mjestu uz felgu zrak će tud izaći i ne treba ništa bušiti. Svi tu pizdite protiv zračnica, a sedamdesetih kada su zračnice bile normalne svi su vozili kao i danas, nisu masovno ginuli.
frenchkey is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 12:53   #15
Quote:
frenchkey kaže: Pogledaj post
Uostalom ako je malo potrgana na jednom mjestu uz felgu zrak će tud izaći i ne treba ništa bušiti. Svi tu pizdite protiv zračnica, a sedamdesetih kada su zračnice bile normalne svi su vozili kao i danas, nisu masovno ginuli.
Ko da su svi Vespaši izginuli no moraš voditi računa i o tome da Vespe ako su dobro "frizirane" idu do 120kmh...
__________________
"Najzanimljiviji automobili imaju po 20KS" Peter Stevens
zlatkohorvat69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 12:57   #16
Na R4 imam zračnice u gumama i nemam nikakvih problema, jer dvije mislim da čak nisu tubelles, a druge dvije se bez značnice ne mogu napumpati puštaju odmah (čitaj: trula guma), tu gumu da sad idem razmontirati s felge bi se vjerovatno raspala

Ali to ne bih nikada napravio na autu s kojim se ozbiljno vozim, a na tvom mjestu bi probao na oglasniku naći sličnu ili bilo kakvu zimsku gumu ako ne želiš kupovati novu i naravno stavio na zadnju osovinu da ne vuče u stranu.

EDIT: Tebi guma pušta na oštečenom djelu, ako pušta mislim da može onda i sa zračnicom
__________________
Odlazak u crkvu ne čini vas kršćaninom. Isto kao što stajanjem u garaži ne postajete auto.
Spameripo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:12.