Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.05.2013., 09:09   #1
Tumori kod pasa

Trebala bi hitni savjet, imam psa starog 5 ipo godina i jučer sam mu napipala neku kvržicu na prednjoj desnoj nozi odma sam ga odvela veterinaru i on je rekao da je to tumor. Rekao mi je da će me upisati u knjigu popisa da idući tjedan ide na operaciju da se to ukloni, no rekao je da nije tako hitno da možemo i pričekati da vidimo oče rasti jer postoji mogućnost da kad ga izvadi da mu ponovno izbije na bilo kojem drugom mjestu, a sada ja bi iskreno volila da se to što prije makne da se nebi metastaziralo i da se može vidjeti jer je benigni ili maligni tumor. Uz to mi je veterinar natuknio i da je svaka anestezija rizična, te da bi trebala potpisati ugovor da pristajem na anesteziju na vlastitu odgovornost psa to me jako isprepadalo
jer pas je relativno mlad pa je kaže veterinar malo i rizik izlagat ga opasnosti anestezije, a opet bolje bi mi bilo da izvade to i pošalju analizu da znamo na čem smo. Šta da radim ?
Ellany-Haski is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2013., 17:06   #2
poslušaj veterinara
__________________
"Za mudru osobu cijeli je svijet učitelj, a za budalu je cijeli svemir pun neprijatelja"SplitskeSape Tužna svakodnevna priča
Pimpinell@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2013., 20:01   #3
Da li je raden ultrazvuk?
Kako je on mogao samo tako zakljucit da je tumor?
__________________
~Sto nitko ne smije da te zamjeni, sto nitko ne moze da te zamjeni~ MEDO 10.10.1999-11.11.2011 ~ REA 08.06.2009-16.06.2017 ~ MO 23.04.2010-01.01.2020 ~ .... Sometimes it's hard to follow your heart ....
masha01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2013., 20:33   #4
rizik od anestezije?
naravno, rizik postoji, ali kod pasa koji nisu teškodišući ili stari on je puno manji od čekanja.
većina tih vanjskih tumora kod pasa je beningna, no ako te strah i ako si možeš dozvoliti, odvedi ga na MR koji će pokazati širi li se tumor.
zapravo, ako te strah anestezije, moguća je i punkcija tkiva u poluanesteziji, laganoj sedaciji i onda ti predstoji čekanje rezultata.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2013., 20:57   #5
Quote:
masha01 kaže: Pogledaj post
Da li je raden ultrazvuk?
Kako je on mogao samo tako zakljucit da je tumor?
kako su zaključivali prije nego je izmišljen ultrazvuk
školovanjem
__________________
"Za mudru osobu cijeli je svijet učitelj, a za budalu je cijeli svemir pun neprijatelja"SplitskeSape Tužna svakodnevna priča
Pimpinell@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2013., 21:10   #6
Ajte ne filozofirajte

Pas ima tvorbu i vet bi izvadio i poslao na analizu. Super.
Od svake anestezije postoji određeni rizik.
Pristanak se potpisuje i za sterilizaciju/kastraciju.

Koliko sam skužio ta tvorba i nije velika i ako je tako, UZV, MRI, punkcije su bacanje para. Makni sve i šalji na analizu.
Simple as that

edit - možeš i čekati kako je rekao vet. Ne bi smjelo bit problema
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2013., 10:26   #7
Quote:
Pimpinell@ kaže: Pogledaj post
kako su zaključivali prije nego je izmišljen ultrazvuk
školovanjem
Prije ultrazvuka se sigurno pas ne bi operiro, nego je bilo prezivjet ce najaci


Ja osobno bi isla na ultrazvuk, mozda i nije nista strasno.
Frendici su isto nedavno sumnjali da joj pas ima tumor, pa je ispalo masno tkivo!
__________________
~Sto nitko ne smije da te zamjeni, sto nitko ne moze da te zamjeni~ MEDO 10.10.1999-11.11.2011 ~ REA 08.06.2009-16.06.2017 ~ MO 23.04.2010-01.01.2020 ~ .... Sometimes it's hard to follow your heart ....
masha01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2013., 11:05   #8
Quote:
masha01 kaže: Pogledaj post
Ja osobno bi isla na ultrazvuk, mozda i nije nista strasno.
Frendici su isto nedavno sumnjali da joj pas ima tumor, pa je ispalo masno tkivo!
...i to su vidjeli na ultrazvuku?
razliku između tumora i masnog tkiva kod neke kvrgice?
hm. dobar neki ultrazvuk.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2013., 11:16   #9
Hm... Mojoj 9-god kujici su radili UZV zbog slične tvorbe, na ramenu prednje noge.
Nakon UZV-a su rekli da im se čini da nije masno tkivo, nego dobroćudni tumor, ali da 100% sigurni mogu biti samo slanjem uzorka na analizu.
E sad, nisu mi predložili poluanesteziju, nego pravu anesteziju, za koju je mene ipak malo strah s obzirom na njene godine.
tathinina is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2013., 11:53   #10
Quote:
ryell kaže: Pogledaj post
...i to su vidjeli na ultrazvuku?
razliku između tumora i masnog tkiva kod neke kvrgice?
hm. dobar neki ultrazvuk.
Da vidjeli su jel se ocito vidi razlika izmedu tumora i masnog tkiva.
Pronaci cu sliku od Mede gdje se vidi kako na ultrazvuku izgleda tumor.
__________________
~Sto nitko ne smije da te zamjeni, sto nitko ne moze da te zamjeni~ MEDO 10.10.1999-11.11.2011 ~ REA 08.06.2009-16.06.2017 ~ MO 23.04.2010-01.01.2020 ~ .... Sometimes it's hard to follow your heart ....
masha01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2013., 12:36   #11
Ako imaš mogućnosti odi u Ljubljanu.
Nije daleko ako si iz Zagreba, a tamo imaju mogućnost punktirati kvržicu, koliko god bila mala, i iznimno brzo dobiti rezultate.

Ja sam sa prvim tumorom kod Sule išla kao što se ovdje preporučuje, prvo smo izvadili, pa dali na analizu i ispao je tumor, ali benigni.

Drugi puta kada sam otišla na preporuku u Slo, prvo smo punktirali, u roku tjedan dana dogovorili operaciju jer se vidjelo da je maligni tumor koji je zahtijevao opsežno rezanje tkiva oko tumora, a ne samo vađenje kvržice.

Samo kažem kako sam ja radila i to dva puta, ne daj bože treći puta neku sumnju na tako nešto, išla bih opet kao što sam obavila sa Sulom u Ljubljani.
afra is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2013., 14:49   #12
Quote:
masha01 kaže: Pogledaj post
Da vidjeli su jel se ocito vidi razlika izmedu tumora i masnog tkiva.
Pronaci cu sliku od Mede gdje se vidi kako na ultrazvuku izgleda tumor.
Mislim da u svom neznanju ultrazvuku pridajes preveliku vaznost a i sposobnost.
__________________
"Za mudru osobu cijeli je svijet učitelj, a za budalu je cijeli svemir pun neprijatelja"SplitskeSape Tužna svakodnevna priča
Pimpinell@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2013., 15:12   #13
Quote:
Pimpinell@ kaže: Pogledaj post
Mislim da u svom neznanju ultrazvuku pridajes preveliku vaznost a i sposobnost.
Oprosti, ali tocnija je diagnoza sa ultrazvukom ili rengeno od onog odogativnog. Da nam ne treba ultrazvuk i rengen i ostali strojefi sigurno ih ne bi koristili danas.

Drugo su vanjski tumori, a drugo unutarnji.
__________________
~Sto nitko ne smije da te zamjeni, sto nitko ne moze da te zamjeni~ MEDO 10.10.1999-11.11.2011 ~ REA 08.06.2009-16.06.2017 ~ MO 23.04.2010-01.01.2020 ~ .... Sometimes it's hard to follow your heart ....
masha01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2013., 16:22   #14
Quote:
masha01 kaže: Pogledaj post
Oprosti, ali tocnija je diagnoza sa ultrazvukom ili rengeno od onog odogativnog. Da nam ne treba ultrazvuk i rengen i ostali strojefi sigurno ih ne bi koristili danas.

Drugo su vanjski tumori, a drugo unutarnji.
da Masha, tamo gdje je ultrazvuk neophodan, kao i rentgen.
Tamo gdje nije neophodan to je bacanje love i gubitak vremena.

Ulztrazvuk otkriva tvorbu ali ne i njen sastav i punkcija ili bilo koje drugo uzorkovanje je opet neophodno..
Uostalom, tu gore imaš mišljenje veterinara
__________________
"Za mudru osobu cijeli je svijet učitelj, a za budalu je cijeli svemir pun neprijatelja"SplitskeSape Tužna svakodnevna priča
Pimpinell@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2013., 16:58   #15
Quote:
masha01 kaže: Pogledaj post
Oprosti, ali tocnija je diagnoza sa ultrazvukom ili rengeno od onog odogativnog. Da nam ne treba ultrazvuk i rengen i ostali strojefi sigurno ih ne bi koristili danas.
Uzv i roentgen su dvije divne stvarčice, a tek CT, MR...
Ako kvrgu napipaš, onda ti stvarno ne treba ultrazvuk da ti potvrdi da je kvrga tam. Treba izvući aspirat ili napraviti biopsiju, poslati na analizu da se vidi kaj je... A kad već uspavljuješ životinju, onda komotno možeš i izrezati sve van.

Mačka mi ima nekoliko kvrgi. Vet je izvukao aspirat, poslano je na analizu na faks, ispalo je da je nekroza masnog tkiva u pitanju. Nije to apsolutno nikako mogao potvrditi ultrazvukom odnosno odrediti što je kvrga ustvari.

Ajde, stavi uzv i objasni
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2013., 16:59   #16
za svoj mir prije anestezije uvijek možeš napraviti krvnu sliku i rtg, svakako opći pregled se ne smije izostaviti
treba to maknuti, eventualno prije punktirati
mopsica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 14:03   #17
Evo, nisam se mogla prije javiti, neko vrijeme je forum bio nedostupan, veterinar nije htjeo raditi nikakvi rengen, jer kaže da kad izvadi da će se vidjeti što je, jer svakako mislim poslati na analizu u Zagreb. Operaciju će raditi idući tjedan pošto ne mogu prije jer su pretrpani operacijama, rekao je veterinar da je prednost što je na ekstremitetu ( nozi) pa ne predstavlja nekakvu veliku opasnost... Taj tumor, ako je uopće tumor nije još toliko velik poput klikera je, tako da će biti dovoljan mali rez, no zabrinila sam se pošto je moj pas dosta se udebljo u zadnje vrijeme da mu to nebi bio problem kod anestezije, pa je veterinar rekao da će mu dati manju količinu opće anestezije i lokalnu. No i to isto, nisu radili nikakvu krvnu sliku ni ništa, pa mi nije jasno kako oni mogu znati tako jer on sposoban za operaciju, mislim on je 5 ipo godina, ali ipak me strah jer postoji rizik.... Probati ću uslikati tu kvržicu (tumor) pa ako uspijem staviti da vidite kako izgleda....
Ellany-Haski is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2013., 20:10   #18
Trebam hitnoo odgovor!!! Pas mi je bio na operaciji, uklonili su mu tumor, i došlo je do komplikacija, samo je u jednom trenutku prestao disati jedva su ga oživili ponovno nakon anestezije te je bio došao sebi, rekli su da je do toga došlo jer mu najvjerojatnije srce nije dobro, sada mi smo njega doveli kući, prošlo je već 6 sati od operacije on još uvijek spava i teško diše, ima li netko iskustva sa time ili nekakvog savjeta pliz??? veterinar je rekao da je to okej ali ipak gužva je mislim si ako se ja neću briniti tko će... jeli to normalno ???
Ellany-Haski is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2013., 02:11   #19
Savjet: nazovi veterinara, nitko ovdje nema kristalnu kuglu niti zna sto je s psom.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2013., 09:07   #20
Bila sam zvala sve moguće veterinare, no nitko nije davao konkretan savjet.... Ubiti sad je okej probudio se u 5 ujutro čak je i jeo i pio, jedino što je još malo omamljen od anestezije... U petak ćemo ići da vadi krv da vidimo što mu je sa srcem
Ellany-Haski is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:56.