Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.10.2011., 21:45   #1941
pa peć je cca 40Kw, 140-150 radijatora i bojler 300L .

Kod peći na drva, miš ventil baš i ne igra puno, zar ne ? nakrcam peć i šišaj......kad poludimo od temperature, više ne ložimo do drugog dana .

Poanta je , kad je postignut taj odnos, dakle 60 stupnjeva povratna temperatura, eee.....onda je OK u kući, i radijatori isijavaju . Sama peć naravno ima regulaciju zraka, i to je "to " podešavanje izlaza- 80-99 . U praksi to je početno punjenje ( 17h ) nakon pola sata 1. pravo, pa nakon 1,5-2 sata 2.pravo, možda, ako je vani hladnije ( oko 5stupnjeva ) 3. punjenje i gotovo . Ako je vani temeratura ispod 0, onda se malo ranije počne ložiti a zadnji put se puni iza ponoći .
Crumarix is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2011., 23:11   #1942
Quote:
Crumarix kaže: Pogledaj post
Pozdrav ekipo, nakon cijelog dana čitanja, od prvog do zadnjeg posta, ,

skontao sam da Vi znate sve što me muči .


Dakle :

1. stanje :
- kuća, 2kata + potkrovlje koje se uređuje .

prizemlje 50 m2
kat 100 m2
potkrovlje 100m2 .

- peć na drva, 38-45 Kw Rielo - DRVA

- prizemlje cca 50 rebara lipovica 70, + kupaonske "škale"
- kat, cca 90 rebara lipovica 70
- na potkrovlju 300l bojler za PTV, 2 spirale: ljeti obje rade na kolektortima,zimi manja na peć, veća na kolektorima.

- solarno 3 kolektora

2. izolacija

- kuća cigla,na 29, vani 3cm žbuka ( nema fasade, planira se i stiropor jednog dana )
- potkrovlje iznutra itong 5cm, 1cm stiropora prema vanjskom zidu, čisto da ne bude samo zrak,ali nije priljubljen totalno," samo se naslanja "


3. grijanje

- trenutno nas sasvim zadovoljava , PTV na kolektore je ok, ljeti se mora pokrivati jedan kolektor, zimi ako ima malo sunca PTV je na 50-60 ( 300l ) .
Potrošnja je cca 15-17m3 drva ( pretjerujem ali nema veze, u stanu je navečer i 25+ ) , drva su bodulska, pa ako je nekome bliže, to je cca 45 metara .


Ideja je staviti podno grijanje na potkrovlje . Izvesti odvojak prije Bojlera za PTV - ima direktni vod od peći, pa kombinirati s mješačima,osiguračima i vatrogascima maksimalnu temperaturu vode u sistemu . Mislite li da bi bilo pametnije ugraditi još jedan Pufer, koji bi bio izmjenjivač samo za taj sustav, dakle, na taj način bi potpuno odvojio sistem podnog grijanja na potkrovlju od centralnog, i također bi mogao koristiti kolektore za to .

da, nisam naveo, ali u potkrovlju bi bila veeelika kupaonica,sauna,2 spavaće sobe, vježbaonica i ta prostorija - " kotlovnica " - sve u svemu, prostorije koje nisu dnevni boravci . Ako to isto ulazi u izračun potrebne energije,čisto da se zna.


Naravno da mi je cilj proći što jeftinije, imam i lijevu i desnu ruku, vjerujem da dosta posla mogu sam odraditi . Dio poslova - spajanje, testiranje, pa ako neide drugačije i postavljanje cijevi znam da moram prepustiti majstorima, ako ništa drugo, a ono zbog alata .

Zanima me , gdje se mogu nabaviti najpovoljnije dijelovi za sustav . prvenstveno mislim na podlogu-izolaciju ,čini mi se strašno skupa . Koji tip cijevi Vi preporučujete, jesu li jeftinije preko grane ?
Za kolektore sam negdje pročitao da se proizvode kod nas, da su vrlo kvalitetni te da se čak i izvoze .

Postoji li mogućnost regulacije temperature u prostoriji , ili se to jednom podesi na centralnom kolektoru i to je to . Znam da je ovo pitanje bedasto, zbog tromosti sustava, ali moram pitati, jer ima grintavaca kojima je 1stupanj puno,puno ......


I na kraju, da, hvala svima na odgovorima, naravno, ako netko želi ponuditi izvedbu, na PM , ja sam u PGŽ :
Možda ti ovo pomogne

http://geoterma.blog.hr/
geoterm is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2011., 08:51   #1943
Quote:
Crumarix kaže: Pogledaj post
Kod peći na drva, miš ventil baš i ne igra puno, zar ne ? .
Kod peći na kruta goriva (automatski) miš ventil je neophodan jer temperaturu peći često ne možeš "držati" na zadanoj vrijednosti.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2011., 21:28   #1944
znači miš ventil bi trebao držati minimalnu temeraturu u peći .

Obzirom da od kad naložim, pa dok ne prestanem ložiti, tep u peći je preko 80, dali bi imao funkciju ?

U stvari, taj miš ventil...ako bi zatvorio peć, a ona puna drva ? Gdje ide toplina ? Razumijem da eventualno zatvori cirkulaciju kroz peć ako je u stanu postignuta željena temperatura, ali, što s energijom u peći ? Ona i sa zatvorenim zrakom " radi " i isijava . ?
Crumarix is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2011., 08:46   #1945
Quote:
Crumarix kaže: Pogledaj post
znači miš ventil bi trebao držati minimalnu temeraturu u peći .

U stvari, taj miš ventil...ako bi zatvorio peć, a ona puna drva ? Gdje ide toplina ? Razumijem da eventualno zatvori cirkulaciju kroz peć ako je u stanu postignuta željena temperatura, ali, što s energijom u peći ? Ona i sa zatvorenim zrakom " radi " i isijava . ?
NE! Miš ventil drži zadanu temperaturu polaznog voda prema potrošaću (radijatorima, podu..) i ne ovisi o temperaturi vode u peći.

Peć, ako je pravilno dimenzionirana prema potrošnji topline kuće i nije predimenzionirana 2 ili više puta, biti će prigušena i njeno zagrijavanje vode treba biti dovoljno da nadoknadi gubitak topline. Cirkulacija kroz peć se nikada ne prekida (miš ventil je tako napravljen).
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2011., 19:47   #1946
Evo ovako da odmah kazem da sam tek poceo citati temu ali bi ako se ne ljutite odmah postavio pitanje pa cu nastaviti citati temu.Zivim u na jugu Dalmacije u kuci na prvom katu gdje namjeravam staviti podno grijanje za sada samo u kupaonu na vec postavljne plocice koja je dimenzija 4m x 1m od cega 1m otpada na tus kadu.Sad me zanima sta da stavim tj kakvo mi podno grijanje preporucavate i na sta da najvise pripazim.Hvala unaprijed na odgovorima
avekic2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2011., 19:50   #1947
Quote:
avekic2 kaže: Pogledaj post
Evo ovako da odmah kazem da sam tek poceo citati temu ali bi ako se ne ljutite odmah postavio pitanje pa cu nastaviti citati temu.Zivim u na jugu Dalmacije u kuci na prvom katu gdje namjeravam staviti podno grijanje za sada samo u kupaonu na vec postavljne plocice koja je dimenzija 4m x 1m od cega 1m otpada na tus kadu.Sad me zanima sta da stavim tj kakvo mi podno grijanje preporucavate i na sta da najvise pripazim.Hvala unaprijed na odgovorima
Električno!
http://devi.danfoss.com/Croatia/Cons...ng+methods.htm
__________________
Poluznanje je opasnije od neznanja /// Pekari =>Oni što prže kompresore
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2011., 11:57   #1948
Jucer sam ih zvao i izbacili su mi cijenu za moja 3 kvadrata cca 2300kn bez ugradnje pa me zanima dali je to cijena uredu
avekic2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2011., 12:16   #1949
Quote:
avekic2 kaže: Pogledaj post
Jucer sam ih zvao i izbacili su mi cijenu za moja 3 kvadrata cca 2300kn bez ugradnje pa me zanima dali je to cijena uredu
http://podno.grijanje-rijeka.info/ka...ni-setovi.html
__________________
Poluznanje je opasnije od neznanja /// Pekari =>Oni što prže kompresore
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2011., 18:12   #1950
Dali je kvaliteta ista kod ova dva proizvodjaca?
avekic2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2011., 18:13   #1951
Quote:
avekic2 kaže: Pogledaj post
Dali je kvaliteta ista kod ova dva proizvodjaca?
To je isti proizvođač. Devi je Danfoss!
__________________
Poluznanje je opasnije od neznanja /// Pekari =>Oni što prže kompresore
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 11:22   #1952
Sada imam dvojbu izmedju dva termostata a to je analogni i digitalni pa me zanima koji su plusevi ovoga digitalno nad analognim i dali ima smisla dati jos 500kn vise
avekic2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 18:39   #1953
A moj Vekiću, sve ti je to isto glede grijanja, ali ako hočeš alfu umijesto fiata onda biraj što ti đep i srce dopuštaju.
__________________
Poluznanje je opasnije od neznanja /// Pekari =>Oni što prže kompresore
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 12:16   #1954
Sad kad sam dobro sve premjerio ustanovio sam da pri kraju banje mi se suzava sirina na svega 80cm pa neznam dali cu tu moci nagurati 2xpo pola metra trake ili da na taj dio idem sa samo pola metra?
avekic2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2011., 07:11   #1955
Dali je pametnije nabijati grijacu zicu od zida do zida ili ostaviti prostora i koliki je to prostor?
avekic2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 01:07   #1956
Postavljajući cijevi za podno grijanje majstori su nam izbušili hidroizolaciju u prizemlju pričvršćujući cijevi nekakvim obujmicama za cijevi za vodu. Da li se ikada nekome ovo desilo i molim vaše mišljenje o ovakvome majstoru.
Lura.B is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 01:24   #1957
Quote:
Lura.B kaže: Pogledaj post
Postavljajući cijevi za podno grijanje majstori su nam izbušili hidroizolaciju u prizemlju pričvršćujući cijevi nekakvim obujmicama za cijevi za vodu. Da li se ikada nekome ovo desilo i molim vaše mišljenje o ovakvome majstoru.
Potjeraj to sa gradilišta i traži novce nazad. Zovi majstora za hidroizolaciju da to popravi i njegov račun ispostavi tim majmunima. Traži druge majstore za podno i nađi nekog inženjera sa iskustvom i referencama u projektiranju i postavljanju podnog, koji če nadgledati radove, jer ti očito nemaš pojma šta tu treba

Cijevi od podnog se postavljaju na topllinsku izolaciju od 2 do x cm koja u sebi ima utore za njih, i obujmice za te cijevi se samo nabodu u izolaciju ili se postavi obični stiropor, a na njega čelična armatura 4-6mm (raster 10x10cm i sl.), a onda se plastičnim vezicama ili specijalnim držačima hvata cijev za armaturu. Ništa se ne smije bušiti.

http://www.youtube.com/watch?v=kyOXq...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=U1b7f...eature=related

Ima tu još puno caka zanata da bi to prepustili "majstoru" koji očito nema pojma što radi. Nije to investicija od 500kn koja se lako popravi ako što nije u redu.
__________________
Poluznanje je opasnije od neznanja /// Pekari =>Oni što prže kompresore

Zadnje uređivanje nike321 : 19.11.2011. at 02:14.
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 23:09   #1958
U brzini nisam navela sve što je napravljeno, nisu postavljali cijevi drito na hidroizolaciju nego ovako, dakle stavili redom:

1. hidroizolacija je izvedena sa resitolom + ljepenka v3
2. ovi majstori su postavili građevinsku foliju na tu hidroizolaciju
3. djelomično su stavili rubnu traku oko zidova (na neke djelove su stavili obični tanki stiropor uz zid što mi također nije jasno zašto nisu stavili - mislim da bi svuda trebalo postaviti rubnu traku ali ako netko zna da može i stiropr neka kaže
4. zatim su posložili stiropor sa čepovima Emmeti Classic Floor 20 bijeli stiropor - http://podno.grijanje-rijeka.info/ka...-stiropor.html
5. posložili viega cijevi za podno grijanje 17x2
6. i na 30 do 50 mjesta cijevi pričvrstili obujmicama za cijevi 2/2 -
http://vodotehna.hr/pexfit-fiting/vi...nje_2_2_model/

na način da je da su probušili stiropr i hidroizolaciju bušiliom i čekićem pozabijali te obujmice, pričvrsnice za raster nisu niti stavljali.

Kad smo majstoru prigovorili zašto je to napravio, jako se naljutio i rekao da oni tako to rade ili nikako
Lura.B is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 23:17   #1959
Sve o Emmeti podnom imaš na prvom videu.
__________________
Poluznanje je opasnije od neznanja /// Pekari =>Oni što prže kompresore
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 23:26   #1960
Quote:
Lura.B kaže: Pogledaj post

Kad smo majstoru prigovorili zašto je to napravio, jako se naljutio i rekao da oni tako to rade ili nikako
Reci mu "onda nikako"!

Mislim, ljudi vare ljepenku da ne bi curilo i onda se nađe potpuni kreten da to probuši i sjebe. Potjeraj to magare zauvijek. To ti je kao da ti je probušio bazen i onda se još ljuti jer mu prigovaraš.


Jbte, svaki tupan radi zanatske poslove a oni što svoj posao stvarno znaju sjede doma bez posla jer su "preskupi"!
__________________
Poluznanje je opasnije od neznanja /// Pekari =>Oni što prže kompresore
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:22.