Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.07.2009., 00:28   #621
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Kako objasniti?
Možda može pomoći Džalal Al-Din Rumi?

Ovo je filozofija:

"Znaj da je vanjski oblik prolazan,
a da je neprolazan svijet istinske zbilje.
Dokle ćeš igru ljubavi igrati s oblikom vrča?
Okani se vrča, i kreni u potragu za vodom
!"
Masnavi II: 1020-1

A ovo vjera:

"Sva se tjeskoba pretvorila u vjernost,
sav mutež u čistoću!
Svojstva ljudske naravi poništena su,
Božija su svojstva nastupila!"
Divan-I Šams 8076

Filozofija i vjera nisu u sukobu. Samo onda kada ih netko pretvori u ideologiju.
okani se filozofije i kreni u potragu za vjerom. filozofija govori o stavu čovjeka prema svijetu i njegovom zaključivanju o stanju stvari. vjera obavještava čovjeka o pravom stanju stvari. i drugo, istinska filozofija moguća je samo u slučaju potpune osobne gnoze. ako se filozof oslanja na stavove drugih filozofa, usvaja ih kao tačne i na njima gradi dalju filozofiju, šta je to ako nije vjerovanje u ispravnost obavještenja koje su ti prenijeli drugi, a na tome se temelji poslanstvo. sva nauka temelji se na uspostavljanju odnosa između relativnih proporcija. za ovaj svijet nema etalonskih mjera osim Božje objave. ja kažem da je brdo sto puta koliko ja. a koliki sam istinski ja? zatim tim principom gradim kompletnu spoznaju. mi kažemo da je Svemir nemjerljivo veliki? možda je nemjerljivo mali? filozof stavlja sebe u centar svijeta i mjeri ga po sebi. pravo stanje, o tome govori vjera
Rufaija is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2009., 02:30   #622
Quote:
sarmantan_sarlatan kaže: Pogledaj post
kao prvo, nedostatak vitamina D najbitniji je kod beba, i bitno je da ga kao terapiju danas konzumiraju tamo gdje prirodno nisu izlozene suncu, npr. ako se rode tokom zimskih mjeseci. vec sa par godina znacaj suncevog svjetla na pravilan razvoj djecijih kostiju je nemjerljivo manji. ergo, pojavljivanje rahitisa kod odraslih, pa jos usljed nedostatka izlozenosti suncu, je anomalija. dakle, statisticki potpuno nerelevantno, tako da si vec tu, u startu, potpuno sustinski promasio.
drugo, na linku hrvatske wikipedije eksplicite pise sljedece:

trece, uzroci rahitisa mogu biti sljedeci, a koji su ili mogu biti nezavisni od izlozenosti suncu:
i prilicno sam siguran, iako jos nisam primarijus, a ti s nekim od njih slobodno provjeri- da se rijetki slucajevi rahitisa koji prema tvom linku nastaju kod odraslih (a prema ovom drugom ni ne postoje) vezu za neke od ovih uzroka, a nikako za kolicinu izlozenosti suncu, koja prevashodno ima smisla dok su kosti u razvoju, dakle-kod djece.
cetvrto, iz kategoricnosti ovog tvog posta, gdje nisi ostavio prostora za alternative, je jasno da ti pojma nemas o tom da se vitamin D u tijelo unosi putem svakodnevne hrane kakva su jaja, mlijeko i mlijecni proizvodi, riblje ulje, riblje meso...
peto, provjeri koje su kolicine koje vitamina D koje odrasli trebaju.
sesto, mogu se sloziti s tobom da biti pokrivena u javnosti u odredjenoj mjeri smanjuje izlozenost suncu u odnosu na nepokrivene. medjutim, logicki je netacan i smijesan je zakljucak da je javnost jedini prostor gdje sunce grije . jos smo u domenu logike i teoretskog. a tek praksa-tu tvoja teorija pada u vodu.
sedmo, hvala ti na brizi i njenoj iskrenosti, te da se doktor za tebe jos iskrenije, ako se to uopce moze, pobrine kad mu nekad odes
Pa nije to moja teorija nego mnogih medicinara, jer meni su baš doktori uvijek savjetovali da se (umjereno) sunčam, budući da je vlastiti vitamin D samo jedna od zdravstvenih koristi uslijed sunčanja - kao što je rahitis samo jedna od loših posljedica manjka vitamina D.
Zato i svakog odraslog čovjeka pogađa njegov nedostatak.

Nadalje, naravno da vitamin D dobivamo i hranom, ali kvalitetna i uravnotežena prehrana je još skuplja i siromašnima nedostupnija od umjetnog vitamina D. (Tu u Europi, na zapadu, najčešće nismo ni svjesni koliko smo sretni u usporedbi s ostatkom svijeta jer bar zasad nismo gladni.) Zato nedostatak proizvodnje vlastitog vitamina D u svom osunčanom tijelu većini na svijetu nije lako nadoknaditi. Dakle pretjerano pokrivanje kod nekog broja statistički mora izazvati veće ili manje štete zbog nedostatka sunca, pa ti tu pokušavaš opravdati ono što se opravdati ne da.

E da, i ona tvoja primjedba da sunce ne sije samo u javnosti - pa, u kući je sigurno manja osunčanost, a k tome, na jednom drugom ovdašnjem topicu (možda Misterij marame?) je netko pred dan-dva tumačio da se muslimanka ni u kući ne smije otkrivati bez razloga (jer da meleci onda bježe iz kuće i prepuštaju mjesto šejtanima i zlim džinima).
Rip Hymen is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2009., 02:34   #623
Jedete ćevape mimo Travnika? Pa vi ste ludi, definitivno!
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2009., 12:12   #624
da je samo sarajevski somun...

Quote:
Raiden kaže: Pogledaj post
Jedete ćevape mimo Travnika? Pa vi ste ludi, definitivno!
vala što jest jest dobri su, ali brate upropaste ih sa piticama...
koliko god da su umješni sa ćevapima toliko su sakati kad je pitica u pitanju
kad bi moglo da su travnički ćevapi a sarajevski somuni e to bi bilo baš bešto

pitica je nešto što liči na somun iliti lepinu
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2009., 12:48   #625
Nema nista bez banjaluckih cevapa. Sarajevski i travnicki su nula prema njima
asad is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2009., 13:22   #626
Quote:
Rufaija kaže: Pogledaj post
okani se filozofije i kreni u potragu za vjerom.
Zašto?
Ja filozofiju i vjeru shvaćam kao bogatstvo ljudskog duha.
Ti filozofiju shvaćaš kao negiranje tvoje vjere.
Mogu li primjetiti da sve osobe koje imaju karizmatsku oreolu u svim vjerama su ujedno i filozofi. Obrnuto ne postoji. Zašto?
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2009., 14:52   #627
Joj, sad mi ide voda na usta mljac
Inace, u porodici svi volimo cevape, brat dok mi je isao u medresu, je jednom pukao 37 cevapa
A i ja mogu 20 bez problema. Travnicki cevapi rulz!
Devil_of_Fire is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2009., 17:14   #628
Rufaija, daj ga pusti, čovječe, pa tko zna di će ga strefit...
Servantes ako oš tu u Zg pogledat samnom šta ima od knjiga javi na pm. Nažalost moja biblioteka je još mala.
Deniz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2009., 22:17   #629
zašto islamska filozofija nije filozofija!

Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Zašto?
Ja filozofiju i vjeru shvaćam kao bogatstvo ljudskog duha.
Ti filozofiju shvaćaš kao negiranje tvoje vjere.
Mogu li primjetiti da sve osobe koje imaju karizmatsku oreolu u svim vjerama su ujedno i filozofi. Obrnuto ne postoji. Zašto?
malo sad ulazim u epistemologiju i i inače organizaciju znanja pa sad...
problem "islamske" filozofije!!!
postoji jedan mali problem u samom početku stvari.
Filozofija, ona evropska, polazi sa stanovišta da je jedini "organ" spoznaje Razum/um.
dok je u islamu to malo Drugačije.
Akl jeste "organ" spoznaje, međutim kao što je toga svjesna i sama evropska filozofija, on je ograničen i neke stvari jednostavno ne može dokučiti...
Međutim u islamu postoji još jedan organ a to je Kalb ili srce.

e zato islamska filozofija nije filozofija u evropskom smislu jer je ona često upotpunjena kalbskim spoznajama
Sa raciom/aklom stičeš znanje o nečemu
sa kalbom spozaješ to znanje o nečem...
kalbom bi se zapravo mogla nazvati i ona objetkivna tačka za kojom filozofi vape u pokušaju da se uhvate za nešto izvan same teze,teorije, pradagime za kojom već nekoliko stoljeća vape...

filozofija je opsjena a ono što su prenijeli, Ibn Arebi, imam Gazalli, Rumi i još mnogi drugi nije opsjena nego, u najgorem slučaju, ogledalo pred kojem stojiš
ono pred čim stojiš
ne zavisi od tebe
jer ti nisi pred ogledalo stao
nego je ono dovelo tebe
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2009., 22:35   #630
Quote:
Deniz kaže: Pogledaj post
Rufaija, daj ga pusti, čovječe, pa tko zna di će ga strefit...
Servantes ako oš tu u Zg pogledat samnom šta ima od knjiga javi na pm. Nažalost moja biblioteka je još mala.
Ne razumijem. Odnosi li se prva rečenica na mene?
Rufaija je............zanimljiva. Pokušava razgovarati sa mnom i to cijenim.
Hval Deniz. Ja sam inače traži samo knjige pjesama i nešto od islamske filozofije. Sjena mi je većinu poslala, nešto sam dignuo u knjižnici.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2009., 22:39   #631
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
malo sad ulazim u epistemologiju i i inače organizaciju znanja pa sad...
problem "islamske" filozofije!!!
postoji jedan mali problem u samom početku stvari.
Filozofija, ona evropska, polazi sa stanovišta da je jedini "organ" spoznaje Razum/um.
dok je u islamu to malo Drugačije.
Akl jeste "organ" spoznaje, međutim kao što je toga svjesna i sama evropska filozofija, on je ograničen i neke stvari jednostavno ne može dokučiti...
Međutim u islamu postoji još jedan organ a to je Kalb ili srce.

e zato islamska filozofija nije filozofija u evropskom smislu jer je ona često upotpunjena kalbskim spoznajama
Sa raciom/aklom stičeš znanje o nečemu
sa kalbom spozaješ to znanje o nečem...
kalbom bi se zapravo mogla nazvati i ona objetkivna tačka za kojom filozofi vape u pokušaju da se uhvate za nešto izvan same teze,teorije, pradagime za kojom već nekoliko stoljeća vape...

filozofija je opsjena a ono što su prenijeli, Ibn Arebi, imam Gazalli, Rumi i još mnogi drugi nije opsjena nego, u najgorem slučaju, ogledalo pred kojem stojiš
ono pred čim stojiš
ne zavisi od tebe
jer ti nisi pred ogledalo stao
nego je ono dovelo tebe
Kako da ovo napišem a da te ne uvrijedim.
Nisi u pravu kada jednom zaokruženom pogledu na svijet kao što je islam odričeš mogućnost filozofije.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 11:43   #632
Quote:
Rip Hymen kaže: Pogledaj post
Pa nije to moja teorija nego mnogih medicinara, jer meni su baš doktori uvijek savjetovali da se (umjereno) sunčam, budući da je vlastiti vitamin D samo jedna od zdravstvenih koristi uslijed sunčanja - kao što je rahitis samo jedna od loših posljedica manjka vitamina D.
Zato i svakog odraslog čovjeka pogađa njegov nedostatak.

Nadalje, naravno da vitamin D dobivamo i hranom, ali kvalitetna i uravnotežena prehrana je još skuplja i siromašnima nedostupnija od umjetnog vitamina D. (Tu u Europi, na zapadu, najčešće nismo ni svjesni koliko smo sretni u usporedbi s ostatkom svijeta jer bar zasad nismo gladni.) Zato nedostatak proizvodnje vlastitog vitamina D u svom osunčanom tijelu većini na svijetu nije lako nadoknaditi. Dakle pretjerano pokrivanje kod nekog broja statistički mora izazvati veće ili manje štete zbog nedostatka sunca, pa ti tu pokušavaš opravdati ono što se opravdati ne da.
ah, lijepo je sto si primio k znanju ili naucio, sta vec, da se vitamin D u organizam unosi i hranom, i to namirnicama tako velike rasprostranjenosti

dobro, hajmo na statistiku, kad se vec na nju pozivas. na pocetku sam ti vec napisao da se radi o statisticki irevelantnom broju. evo, da vidimo o kakvim se brojevima radi. dakle, rahitis kao takav postoji samo kod djece. pandan djecijem rahitisu kod odraslih je osteomalacia (smeksavanje vec formiranih kostiju usljed nedostatka vitamina D). posto je statistika smrtnosti najraspolozivija, a i najlakse ju je pratiti, da pogledamo raspolozive podatke.
u 2004. godini u SAD-u (oko 300 miliona stanovnika) su 4 osobe umrle od osteomalacije, dok je taj broj u moldaviji kao posve nemuslimanskoj zemlji iznosio 2, te egiptu (70 mil. stanovnika) , kao vecinski muslimanskoj zemlji isto 2.
sta se moze zakljuciti analizom ovih cifara:
-iznimno su male, apsolutno i relativno, dakle-statisticki posve irelevantne.
-ne postoji statisticki bitna razlika izmedju muslimanskih i nemuslimanskih zemalja
-iz toga sto ne postoji takva razlika, zakljucuje se da uzrok i ovog malog broja nije hidzab, tj. 'muslimanski faktor razlike', nego vjerovatno neki od drugih-problemi sa bubrezima, nedostatak vitamina D u ishrani...
-u ovim analizama nije naveden pol, ali se razumno moze pretpostaviti, opet, iz svih gore navedenih razloga, da on odgovara opstoj distribuciji stanovnistva, dakle-odnos muskaraca i zena je 1:1.

naravno, ti ovdje mozes nastaviti sa natezanjem (slicno onom gdje si 'zaboravio' na hranu kao nacin unosa vitamina D), pa reci da je u egiptu, makar se, spekulativno, radilo o jednoj osobi pod hidzabom (iako je daleko od dokazanosti da je hidzab uzrok), ipak taj propis kriv za njenu smrt, a egipat svakako nije jedina drzava sa islamskom vecinom.

e, ja cu ti na odgovoriti pricom o cipelama.
obzirom da zivimo u nesavrsenom svijetu dvojnosti, gdje noc daje identitet danu i obratno, tj. gdje svaka stvar ima svoj negativni i pozitivni aspekt, onda se kao vrlina namece ono sto je manje, odnosno najmanje zlo. cak i u cinjenju dobrih djela, oportunitetni trosak nekog dobrog djela je propustena mogucnost da se umjesto njega uradi jos bolje djelo. no-cipele
hajde da simplificiramo stvar oko nosenja obuce i kazemo da ljudi mogu hodati bosonogi ili nositi cipele. ako hodaju bosonogi, patice od uboja, posjekotina, ujeda insekata, zmija, nece moci hodati po mnogim povrsinama itd. dakle-treba nositi cipele (obucu). medjutim, iako je dobrobit obuce veca nego bosonogosti, uvijek ce biti ljudi koji ce dobiti jako bolne zuljeve, koji ce se saplesti o pertle (ako cipele imaju pertle) i pasti na nos itd. dakle-to je cijena zivota u svijetu dvojnosti, gdje i dobre stvari nuzno imaju neki svoj tamni aspekt.

kako se ta nuznost ogleda u primjeru propisanog pokrivanja nasuprot nepokrivanja tijela?

na sljedeci nacin:

u SAD-u su u 2004. godini (za koju postoje statistike) od osteomalacije umrle 4 osobe (u egiptu-dvije; utvrdili smo vec da na postoji statisticki faktor razlike izmedju muslilmanskih i nemuslimanskih zemalja). od te 4 vjerovatno 0 su nosile hidzab.
u SAD-u je u 2004. godini preko 18.000 osoba umrlo od raka koze, kao direktne posljedice izlozenosti koze suncu, sto se u velikoj vecini slucajeva ne bi desilo da su bili pokriveni kao sto se pokrivaju islamske zene.

dakle, ako negativni 'bruto-efekat' nepokrivenosti, u pogledu smrtnosti iznosi 1 osobu (da ti damo nedokazani kredit), onda je njen pozitivni neto efekat, da aproksimiramo: 17.999.

dakle, ako je negativni efekat pokrivenosti zlo, onda se radi o apsolutno manjem zlu, odnosno o nemjerljivo vecem dobru, ako gledamo iz druge perspektive, te islamski nacin pokrivanja apsolutno mozemo preporuciti kao zdrav i koristan svjetskoj populaciji u cilju spasavanja sto veceg broja zivota.

srdacan pozdrav
sarmantan_sarlatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 12:02   #633
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Kako da ovo napišem a da te ne uvrijedim.
Nisi u pravu kada jednom zaokruženom pogledu na svijet kao što je islam odričeš mogućnost filozofije.
kako da tebi ovo napišem, a da te ne uvrijedim.
jedan zaokruženi pogled na svijet kao što je islam je mnogo, mnogo i još jednom mnogo više od filozofije!

ako hoćeš islamsku filozofiju možeš nazvati meta-filozofijom ili nad-filozofijom, ali ona je, hajmo reći, drugačija.
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 13:31   #634
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
kako da tebi ovo napišem, a da te ne uvrijedim.
jedan zaokruženi pogled na svijet kao što je islam je mnogo, mnogo i još jednom mnogo više od filozofije!

ako hoćeš islamsku filozofiju možeš nazvati meta-filozofijom ili nad-filozofijom, ali ona je, hajmo reći, drugačija.
Da razjasnimo neke stvari.
Ako filozofiju shvaćaš kao vjeru onda se islam, u filozofskom smislu, ne razlikuje od od ostale dvije abrahamske vjere - kršćanstva i židovske vjere.
O razlikama možemo govoriti samo na jednom kulturološkom i socijalnom nivou jer religije unutar "društava" islama i zapadne civilzcije imaju različitu ulogu.
Upravo zato sam Rufajiu pitao "Može li se biti musliman, pripadnik islama kao kulturološkog zaokruženog pogleda na svijet, i biti ateista?" Nije mi odgovorila.

Nazivajući islamsku filozofiju meta-filozofijom ili nad-filozofijom, konstatirajući da je ona drugačija, a bez ikakve argumentacije, samo me potičeš da zapitam "Temeljem kojih premisa i argumentacije to tvrdiš?"

Predpostavljam da ova pitanja postavljam na pogrešnom podforumu, ali ja sam osobno fasciniram nekim dosezima islamske kulture i načina života, te smatram da je ista, u svojoj cjelini, puno više od njenog nezaobilaznog dijela - religije.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 14:06   #635
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Da razjasnimo neke stvari.
Ako filozofiju shvaćaš kao vjeru onda se islam, u filozofskom smislu, ne razlikuje od od ostale dvije abrahamske vjere - kršćanstva i židovske vjere.
filozofiju na shvaćam kao vjeru!


Quote:
Upravo zato sam Rufajiu pitao "Može li se biti musliman, pripadnik islama kao kulturološkog zaokruženog pogleda na svijet, i biti ateista?" Nije mi odgovorila.
ti se možeš stipulativno izjašnjavati kao musliman, a prvi uslov da je neko muslimana je vjerovnje u Boga.
dakle, ti se mošež izjasniti kao musliman ali te to ne čini muslimanom.
ali možeš biti ateista i dio dio islamskog kulturno-civiliacijskog kruga!


Quote:
Nazivajući islamsku filozofiju meta-filozofijom ili nad-filozofijom, konstatirajući da je ona drugačija, a bez ikakve argumentacije, samo me potičeš da zapitam "Temeljem kojih premisa i argumentacije to tvrdiš?"
iznio sam ti početnu argumentaciju u prijašnjim postovima definirajući kado "organe spoznaje" racio/ akl i srce/kalb.
u slučaju klasične filozofije to je samo racio
Quote:
Predpostavljam da ova pitanja postavljam na pogrešnom podforumu, ali ja sam osobno fasciniram nekim dosezima islamske kulture i načina života, te smatram da je ista, u svojoj cjelini, puno više od njenog nezaobilaznog dijela - religije.
mislim da shvaćaš islam previše kao religiju u "evropskom" smislu.
Islam je više način zivota prizma kanal, ili onako filozofski on je paradigma ili kod uz pomoć kojeg djeluješ na ovom svijetu.
zato je on i mogao izrasti na temeljima drugih civlizacija i tome dati svoj pečat i označiti je kao originalno svoju.
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 14:11   #636
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post

Upravo zato sam Rufajiu pitao "Može li se biti musliman, pripadnik islama kao kulturološkog zaokruženog pogleda na svijet, i biti ateista?" Nije mi odgovorila.
Izvini, sviju nas je kući obuhvatila stomačna gripa pa nisam bio na Internetu. Svakako da je Islamski kulturološki krug iznjedrio i znatan broj ateista, ali u smislu Islama kao vjere ti ljudi se ne smatraju muslimanima. U širem smislu, svako dobro kod bilo koje osobe je dio Islama, bez obzira da li se nalazi kod muslimana ili pripadnika drugog pogleda. Islam označava objektivni sistem stanja stvari u pojavnom svijetu i podrazumijeva priznavanje i vjerovanje u Boga. Bez toga, osoba se ne može smatrat muslimanom, ali objektivno, svi mi živimo u Islamu, samo u nekoj od Kur'anski navedenih situacija. Neko je vjernik, neko nevjernik, neko griješnik, neko ... Islam ne tretira samo vjernike.
Rufaija is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 14:21   #637
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Zašto?
Ja filozofiju i vjeru shvaćam kao bogatstvo ljudskog duha.
Ti filozofiju shvaćaš kao negiranje tvoje vjere.
Mogu li primjetiti da sve osobe koje imaju karizmatsku oreolu u svim vjerama su ujedno i filozofi. Obrnuto ne postoji. Zašto?
Nismo se shvatili. Ti si pitao za Islamsku filozofiju, i ja sam pokušao pojasniti da je osnov Islamske filozofije Nema boga osim Allah. To je zaista jedna činjenica koju ćeš naći u svakom segentu Islamskog pogleda na svijet. Nije to ni potvrđivanje, ni negiranje. To je jedna činjenica. Cijela filozofija kršćanstva, koliko sam ja zaključio, jeste u tome da se spasenje ostvaruje po Isusu, primanjem Svetog Duha. Bilo bi maloumno sad sporiti da je to filozofska postavka i temeljnica kršćanstva. Znači, ako neko želi da iščitava Islamsku filozofiju, valjda se treba upoznati sa njenim korijenima, i onda gledati sa stanovišta tog korijena da li je ona dosljedna. To je jedan neutralni, naučni, stav. Kako bi ti u suprotnom shvatio Ibni Arebija ako ti nije poznata temeljnica njegovog vjerovanja i njegova pokretačka snaga?

jah, rufaija označava pripadnika Rufaijaskog tarikata, a muško sam.
Rufaija is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 15:21   #638
Evo prilog/izvještaj s lica mjesta u vezi onog pitanja o pokrivanju i odlascima na plažu, sad kad imam rijetku priliku logirati se. Jer došao sam na more, pa evo jedna primjedba konkretno u vezi s ovim:
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
... odgovor je da se trudimo. Svaka se muslimanka trudi izbjeći plažu. Svaka. Pa čak i ona koja cijeli dan provede na njoj jer svjesna je da je u grijehu a ta svijest ako ne proradi odmah, proradi možda u mjesecu ramazanu pa se onda iduće ljeto ne ide više kupati, barem ne cijeli dan ...
Dakle, baš sam na Makarskoj rivijeri gdje su inače dolazili mnogi Bošnjaci i Bošnjakinje, i izgleda da ih je zaista manje nego prošle godine. E sad, da li to zaista potvrđuje gornje Derviševo objašnjenje, tj. da napretkom islama opada prisutnost muslimanki na plažama...? Ne znam, ali čini mi se da je ekonomska kriza jedino drugo realistično objašnjenje za smanjenu prisutnost na plažama. (Jer čini mi se da je i drugih možda manje!)
Rip Hymen is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 15:47   #639
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
filozofiju na shvaćam kao vjeru!
Što je za tebe filozofija?
Quote:
ti se možeš stipulativno izjašnjavati kao musliman, a prvi uslov da je neko muslimana je vjerovnje u Boga.
dakle, ti se mošež izjasniti kao musliman ali te to ne čini muslimanom.
ali možeš biti ateista i dio dio islamskog kulturno-civiliacijskog kruga!
Kontradiktorno. Isto kao da si rekao da ptica može biti samo ona koja ima krila. Ali i ono što nema krila može biti ptica. Znači li ti da u islamu ima više istina?
Quote:
iznio sam ti početnu argumentaciju u prijašnjim postovima definirajući kado "organe spoznaje" racio/ akl i srce/kalb.
u slučaju klasične filozofije to je samo racio
Ovo što si iznio nema veze sa filozofijom.
Razum (ratio) je vrlo "dimovita" činjenica (pojam). Što je srce/kalb - i kakvu ono ulogu ima težnji ka mudrosti i spoznaji?
Quote:
mislim da shvaćaš islam previše kao religiju u "evropskom" smislu.
Islam je više način zivota prizma kanal, ili onako filozofski on je paradigma ili kod uz pomoć kojeg djeluješ na ovom svijetu.
zato je on i mogao izrasti na temeljima drugih civlizacija i tome dati svoj pečat i označiti je kao originalno svoju.
Što znači shvaćati islam u "europskom" smilslu?
Da li je isto moje shvaćenje islama ili jednog Šveđanina ili Francuza?
Znači li to da imamo europski smisao, islamski smisao, japanski smisao...itd.
To su kulturološke odrednice, a ne filozofske.
Filozofija je jedna.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 15:55   #640
Quote:
Rufaija kaže: Pogledaj post
Nismo se shvatili. Ti si pitao za Islamsku filozofiju, i ja sam pokušao pojasniti da je osnov Islamske filozofije Nema boga osim Allah. To je zaista jedna činjenica koju ćeš naći u svakom segentu Islamskog pogleda na svijet. Nije to ni potvrđivanje, ni negiranje. To je jedna činjenica. Cijela filozofija kršćanstva, koliko sam ja zaključio, jeste u tome da se spasenje ostvaruje po Isusu, primanjem Svetog Duha. Bilo bi maloumno sad sporiti da je to filozofska postavka i temeljnica kršćanstva. Znači, ako neko želi da iščitava Islamsku filozofiju, valjda se treba upoznati sa njenim korijenima, i onda gledati sa stanovišta tog korijena da li je ona dosljedna. To je jedan neutralni, naučni, stav. Kako bi ti u suprotnom shvatio Ibni Arebija ako ti nije poznata temeljnica njegovog vjerovanja i njegova pokretačka snaga?

jah, rufaija označava pripadnika Rufaijaskog tarikata, a muško sam.
Nadam se da ćeš oprostiti mojem neznanju. Misio sam ja je Rufaija žensko ime.

Izgleda da se stvarno nismo rezumjeli.
Filozofija je jedna i nije bitno kojoj vjeri filozof pripada. Mene su jednostavno zanimali filozofi iznikli u islamskom okruženju i kulturi.
Nema kršćanske filozofije. To je vjera, pogled na svijet, način života......., ali nije filozofija. Druga je stvar što svaka vjera osim objava, svetih knjiga....itd, treba u svojoj podlozi imati i filozofiju kako bi se mogla opredmetiti. U slučaju kršćanstva to je Toma Akvinski i skolastika. Očisti je (skolastiku) od kršćanskih natruha i ona savršeno može poslužiti i za neku drugu vjeru.
Što je u slučaju islama?
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:16.