Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Upomoć, spašavajte!

Upomoć, spašavajte! Za sve one koji su zaglavili na nekom detalju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.11.2011., 22:27   #1
Književnost (lektire, interpretacije...) - pomoć

treba mi pomoć hitno! :/ Ako ima dobra duša koja bi mi mogla interpretirati tu pjesmu.. spasite mee !
Alice :) is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2011., 20:25   #2
Quote:
Alice :) kaže: Pogledaj post
treba mi pomoć hitno! :/ Ako ima dobra duša koja bi mi mogla interpretirati tu pjesmu.. spasite mee !
Možda sam zakasnila,ali sam tek sad vidjela.
Ako može ovo pomoći.
Jadni nemir

Cijelo popodne sjenka na mom licu,
cijelo popodne izludjela zvona.

Ispod mog prozora su prošla
mrtvačka kola;
vidio sam desnu stranu lijesa
i na njoj je pisalo slovima od zlata:
“75 godina stara”.
Poslije sam dugo mislio.
Ipak ima izvjesni red, neki:
jest bijedno živjeti i trudno
čovjeku na ovom zemlji,
al’ konačno dodje svakom njegovo
dobro popodne,
kad vrijedni rodjaci il’ gradska općina
isplate histeričnim zvonima za plač
i sahrane naših stotinu laži:
onda nam dušu – valjda – smiri Bog,
a za tijelo se pobrine crv.
Olovno popodne:
i crv pod zemljom radi
i Bog na nebu, on gradi,
al’ čovjek na zemlji strada;
mi zalud zidamo toranj do neba,
mi zalud skidamo Boga sa neba,
mi zalud slazimo u srce zemlji,
mi zalud gazimo crva pod zemljom,
nas čeka stalno naše popodne
i jauk zvona i Bog i crv.
Cijelo popodne sjenka na mom licu,
cijelo popodne zvone neka zvona.

Uzmi "Znakovi pored puta" i "Nemiri".Pročitaj to i bićeš mnogo bogatija .
To se zove život.
Sretno.
__________________
I Will Always Love You >>http://www.youtube.com/watch?v=3JWTaaS7LdU
animus tera is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2012., 18:59   #3
Esej na temu Baraka pet be Miroslava Krleže

prvo..ispricavam se moderatorima ako san temu otvorila na pogresnome mjestu..trebala bi mi pomoc oko toga kako napisat esej..na temu Baraka pet be od Miroslava Krleze..buduci da idem u obrazovanje odraslih pa neznam bas pisat eseje ako i mi neko moga malo pomoc..bar da vidim kako taj uvod izgleda i kako se on pise.. hvala unaprid..
dalma92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 01:31   #4
http://drzavna-matura.com/index.php?page=primjeri_eseja
nadam se da ovo pomaze
true_story is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2012., 23:14   #5
Quote:
true_story kaže: Pogledaj post
imaš možda neki primjer interpretativnog eseja dinko šimunović alkar
štrudla is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2012., 11:22   #6
ee.. ako mi neko more pomoci u interpretaciji djela: Janko Polić Kamov: Brada, te Pjesma nad pjesmama...moze i u PP.
macher cool is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 23:11   #7
Pozdrav! Molim vas za pomoć za jednog susjeda, treba mu pomoć u pisanju lektire tj. traži gotovu lektiru, po mogućnosti "Dobri duh Zagreba" i ako imate lektiru "Divlji konj", a da nisu bile na internetu iako bi ih on i izmijenio, ali po mogućnosti da nisu bile na netu pa da ih skenirate ili pošaljete mailom, bio bi Vam zahvalan! HITNO MU TREBAJU TE 2 LEKTIRE! Hvala, hvala, hvala!!!
gaspar19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2012., 09:24   #8
moze mi netko odgovoriti na ova pitanja, MOLIM VAS do 11:30
Hvalospjev ljubavi
Kad bih ljudske i anđeoske
jezike govorio,
a ljubavi nebih imao,
bio bih mjed što ječi,
ili cimbal što zveči.
Kad bih imao dar proricanja
i znao sve tajne
i sve znanje;
kad bih imao puninu vjere,
tako da bih brda premještao,
a ljubavi ne bih imao,
bio bih ništa.
Kad bih na hranu siromasima
razdao sve svoje imanje,
kad bih tijelo soje predao
da se sažeže,
a ljubavi ne bih imao,
ništa mi koristilo ne bi.
Ljubav je strpljiva,
ljubav je dobrostiva;
ljubav ne zavidi,
ne hvasta se,
ne oholi se.
Nije nepristojna, ne traži svoje,
ne razdražuje se,
zaboravlja i prašta zlo;
ne raduje se nepravdi,
a raduje se istini.
Sve se ispričava,sve vjeruje,
svemu se nada,sve podnosi.
Ljubav nigda ne prestaje.
Proroštva? Ona će išćeznuti!
Jezici? Oni će umuknuti!
Znanje? Ono će nestati.
Jer, nesavršeno je naše znanje,
i nesavršeno naše proricanje.
Kada dođe što je savršeno,
išćeznut će što je nesavršeno.
Kad sam bio dijete,
govorio sam kao dijete,
mislio kao dijete,
sudio kao dijete.
Kad sam postao zreo čovjek,
odbacio sam što je djetinje.
Sa vidimo u ogledalu, nejasno,
a onda ćemo licem u lice.
Sada nesavršeno poznajem,
a onda ću savršeno spoznati
kao što sam spoznat.
Sada ostaje vjera,ufanje i ljubav
-to troje- ali je najveća među njima
ljubav.

Pitanja:
1.Podijelite Hvalospjev ljubavi na 4 misaono cjelovita dijela.
2.Otkrijte koji se motivi u prom dijelu suporstavljaju motivu ljubavi.
3.Ljubav je u drugom dijelu personificirana. Uočite koje joj se osobine pridaju. Možete li zamisliti osobu koja ima sve te osobine?
4.U trećem dijelu ljubav suporstavlja prolaznost. Na koji način? Kako usporedba djeteta i odraslog čovjeka produbljuje prethodne stihove?
5.U četvrtom se dijelu kontrastom sada i onda suporstavlja nesavršeno i savršeno, ljudsko i božansko. Kako se to povezuje s motivom ljubavi?
6.Analizirajte ulogu stilski izražajnih sredstava, posebice anafore i epifore, u obogaćivanju značenja i stvaranja ritma.
MijaArijana is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 18:43   #9
lektira-Ero s onoga svijeta

Trebao bi veliku pomoć,ako neko zna slobodno napišite.
Lektira-Ero s onoga svijeta.
Trebam opis portreta-njegova uloga u djelu za Eru.
Hvala
igorgo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2012., 17:34   #10
upomoc

pozdrav novi sam na forumu..ovako ako ima ko kratak sadrzaj lektire Ivo Andric Ex ponto,hitno mi treba nemam knjigi inace citam ali nemam knjige pa ako moze netko da izbaci ovdje ili privatni message kratak sadrzaj bio bi mu veoma zahvalan! Cheers
anonimus159 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2012., 22:17   #11
Question Decameron

Pozdrav!

Zanima me koje dane odnosno koje novele treba pročitati u ovoj knjizi za II. razred gimnazije? Na netu sam pronašao da treba pročitati uvod; 1. dan 1. novela; 2. dan 3. novela; 10. dan 5. ili 6. novela. Al' me zbunjuje što je zapravo, u kazalu, dan, a što novela. Npr. piše konjušar kralja Agilufa(III, 2). Hitno molim pomoć...
__________________
Mens sana in corpore sano.
Iosephus1702 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2012., 00:45   #12
Quote:
Iosephus1702 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Zanima me koje dane odnosno koje novele treba pročitati u ovoj knjizi za II. razred gimnazije? Na netu sam pronašao da treba pročitati uvod; 1. dan 1. novela; 2. dan 3. novela; 10. dan 5. ili 6. novela. Al' me zbunjuje što je zapravo, u kazalu, dan, a što novela. Npr. piše konjušar kralja Agilufa(III, 2). Hitno molim pomoć...
Trebaš pročitati one koje ti je profesor(ica) u školi rekao/rekla da trebaš. Ako se samostalno pripremaš za državnu maturu, trebaš pročitati ono što piše u ispitnom katalogu. Bilo bi logično da je prvo dan pa onda koja je to novela toga dana - novele se u knjizi redaju kako su ispripovijedane dakle 1. dan 1. novela, 1. dan 2. novela, 1. dan 3. novela ... 1. dan 10. novela, 2. dan 1. novela, 2. dan 2. novela...
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2012., 11:18   #13
Quote:
Štreberica kaže: Pogledaj post
Trebaš pročitati one koje ti je profesor(ica) u školi rekao/rekla da trebaš. Ako se samostalno pripremaš za državnu maturu, trebaš pročitati ono što piše u ispitnom katalogu. Bilo bi logično da je prvo dan pa onda koja je to novela toga dana - novele se u knjizi redaju kako su ispripovijedane dakle 1. dan 1. novela, 1. dan 2. novela, 1. dan 3. novela ... 1. dan 10. novela, 2. dan 1. novela, 2. dan 2. novela...
Da mi je profesorica dala dijelove koje trebam pročitati ne bih vas ovdje molio za pomoć.
__________________
Mens sana in corpore sano.
Iosephus1702 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2012., 11:57   #14
Quote:
Iosephus1702 kaže: Pogledaj post
Da mi je profesorica dala dijelove koje trebam pročitati ne bih vas ovdje molio za pomoć.
Onda se njoj žalite Ili možda piše u čitanci (valjda bar netko u cijelom razredu ima knjige).
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2012., 14:11   #15
Quote:
Štreberica kaže: Pogledaj post
Onda se njoj žalite Ili možda piše u čitanci (valjda bar netko u cijelom razredu ima knjige).
Imam ja knjigu. Iskreno, ne želim čitati dijelove koji nisu potrebni za II. gimnazije.
Složio bih se s tvojim logičkim razmišljanjem, u prethodnom postu, da je označen prvo dan, a onda novela. Ali, prema tome ili sam krive dijelove kopirao s interneta, ili je obrnuto u kjnizi; ne postoji II. dan, 3.novela.
__________________
Mens sana in corpore sano.
Iosephus1702 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2012., 15:07   #16
Quote:
Iosephus1702 kaže: Pogledaj post
Imam ja knjigu. Iskreno, ne želim čitati dijelove koji nisu potrebni za II. gimnazije.
Složio bih se s tvojim logičkim razmišljanjem, u prethodnom postu, da je označen prvo dan, a onda novela. Ali, prema tome ili sam krive dijelove kopirao s interneta, ili je obrnuto u kjnizi; ne postoji II. dan, 3.novela.
Mislila sam knjige kao školske udžbenike (Književni vremeplov ili Čitanka 2). Tamo bi u zadacima uz Decameron moglo pisati što trebate pročitati.
A što se tiče knjige Decameron, mislila sam da gledaš redoslijed kojim su tamo novele poredane (u sadržaju na početku ili kraju knjige) pa možda iz toga možeš zaključiti.

No evo, našla sam ti (sve samo da još jedan gimnazijalac pročita još jednu lektiru, jer je to postalo prevelika rijetkost ), ako znaš engleski na internetu postoji gotovo sve: Konjušar kralja Agilufa je druga novela trećeg dana http://en.wikipedia.org/wiki/Summary_of_Decameron_tales a ostalo onda sam zaključi po tome
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje

Zadnje uređivanje Štreberica : 08.09.2012. at 15:15.
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2012., 22:18   #17
Quote:
Štreberica kaže: Pogledaj post
Mislila sam knjige kao školske udžbenike (Književni vremeplov ili Čitanka 2). Tamo bi u zadacima uz Decameron moglo pisati što trebate pročitati.
A što se tiče knjige Decameron, mislila sam da gledaš redoslijed kojim su tamo novele poredane (u sadržaju na početku ili kraju knjige) pa možda iz toga možeš zaključiti.

No evo, našla sam ti (sve samo da još jedan gimnazijalac pročita još jednu lektiru, jer je to postalo prevelika rijetkost ), ako znaš engleski na internetu postoji gotovo sve: Konjušar kralja Agilufa je druga novela trećeg dana http://en.wikipedia.org/wiki/Summary_of_Decameron_tales a ostalo onda sam zaključi po tome
Štreberice, hvala. :klap:
__________________
Mens sana in corpore sano.
Iosephus1702 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2012., 17:57   #18
Moze mi netko pomoc analizirati 5. Petrarcin sonet?Ne trebaju mi stilska sredstva,samo znacenje pjesme.

V.

Kroz uzdahe kad stanem ime zvati
koje mi Amor usred srca stavi,
hvaLA U glasu tad se sama javi
kod prve rijeci sto vam spomen prati.

Na kREpost velju kad pomislim zatim
jos spremnije bih pjevo vasoj slavi
ali,sTAni,vice kraj,ne zaboravi
da nemas dosta snage cast joj dati.

Tako se hvaLA,UREs i sklad krije
u svakom slogu kada tko spomene
onu sto od svih valja stovat prije:

samo sto mozda Apolonu nije
drago da dicit grane zimzelene*
i smrtni jezik preuzetno smije.

*grane zimzelene-lovora,slave(tal. lauro)
Sapphire Rose is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2012., 19:54   #19
Quote:
Sapphire Rose kaže: Pogledaj post
Moze mi netko pomoc analizirati 5. Petrarcin sonet?Ne trebaju mi stilska sredstva,samo znacenje pjesme.
Značenje je veličanje Laure - njene ljepote (kao i u svakom drugom Petrarcinom sonetu u Kanconijeru - moraš znati da je Laura bila djevojka u koju je Petrarca bio zaljubljen i kojoj je posvetio Kanconijer) i ovdje posebno ljepote njenog imena (vidi velika slova ).
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2012., 21:35   #20
Quote:
Štreberica kaže: Pogledaj post
Značenje je veličanje Laure - njene ljepote (kao i u svakom drugom Petrarcinom sonetu u Kanconijeru - moraš znati da je Laura bila djevojka u koju je Petrarca bio zaljubljen i kojoj je posvetio Kanconijer) i ovdje posebno ljepote njenog imena (vidi velika slova ).
Hvala  shvatila sam iz prve strofe da cezne za njom(uzdasi) ali su mi druga i cetvrta malo nejasne.
Sapphire Rose is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:53.