Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2015., 18:00   #661
Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
Pic, ništa ti ne brini oko posta-teme. Ako se razvije rasprava, izdvojit će se u samostalnu temu.
sumnjam jer pretpostavljam da se malen broj ljudi zamara gledanjem chata :P
pic is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2015., 20:59   #662
Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post

Tako da, eto, dobila sam još kao dijete sve vještine za preživljavanje u prirodi.

Zapravo, bolje je pitanje, kako preživjeti nakon katastrofe u napuštenom gradu, a nema ni Lidla, ni Konzuma.


*Izraz baba ne koristim pejorativno. U mom zakutku Like nije bilo baka. Samo babe. Uspravne, šutljive i snažne. Sposobne same preživljavati u uvjetima koje bi danas netko nazvao surovim. Te žene nisu živjele s prirodom. One su bile sama priroda. Tužno je da ih je Lika izgubila.
Ko prvo duboki naklon takvim našim babama, bakama i nonama

Na žalost nije ih izgubila samo Lika nego su gotovo iščeznule iz ovih naših krajeva. Dobro, iskreno govoreći nije to ni tolika drama jer znači da je život postao lakši i jednostavniji. Ono što žalim i što je, bojim se, bespovratno izgubljeno je njihovo znanje
E to izgubljeno znanje je upravo ono kaj nas tjera da idemo u pekaru preko ceste, Lidl i Konzum ... i zato na ovo hipotetsko pitanje odgovaram kratko i jasno NE. Preživjeti tjedan dva se može, ali živjeti ne.

O čemu pričam?
Pa evo jednostavnog primjera kruh. Znači trebam brašno, sol, vodu i kvasac. Ajde brašno je od pšenice, a pšenicu mogu uzgojiti ako imam dovoljno zemlje, ali trebam sjeme, trebam tu pšenicu samljeti i da ne zaboravimo to sve skupa traje tak da prije jeseni niš od kruha
Nekaj si mislim ... to mi daje taman dosta vremena da skontam kak napraviti kvasac Voda nije problem, imam pumpu na vrtu, a sol ... paaa ... odem ljetovati u Ston
Još banalniji primjer je spremanje uzgojenih plodova za zimu jerbo i zimi moraš nekaj papati Hrpa krastavca, paprike, cikle ... i uz sol iz Stona, ali bez octa ??? nemam pojma ...

Ukratko, amatersko vrtlarenje je neka vrsta rekreacije. Malo se razmašeš motikom, napraviš bezbroj čučnjeva dok sadiš i pljeviš, uživaš gledajući kako biljke rastu, cvatu, stvaraju plod. Uživaš u punom okusu voća i povrća koje je dozorilo na suncu, a ne u nekoj hladnjači i to je to.

Dakle uzevši u obzir da voće i povrće skoro ni ne kupujem bez spomenute trojke teško bi mogla preživjeti ... osim ak Kaufland i Billa ostanu
bella11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 23:50   #663
Ipak mi se netko javio

Moja pitanje naravno ima prvenstveno smisla ako bi doslo do bilo kakve kataklizme, ali to je vec druga tema.

Sto mene zanima, je dali bi covjek mogao biti ne samo tjelesno vec i mentalno
spreman sebe i svoju familiju na takav nacin nahranit. Ima toliko toga iz vremena nasih "starih" sto smo danas i zaboravili ali je jako bitno.

Uzmite samo takav scenario u obzir gdje ste suoceni sa situacijom gdje morate
na takav nacin prezivjeti, ali uvijek uz misli da nemozete to napustit kad vam se vise neda.

S cime oprat kosu i tijelo, kad nema sampona?
Kako priredit meso da ostane duze frisko?
(Naravno uz sol, ali i uz dublje spremanje ispod zemlje, vise od metar dubine)
Iako i tu nemoze trajat kao u frizideru.
Kako napravit brasno? gdje ga smljet, da dobijete kolicinu za jedan kruh?
....Pitanja preko pitanja, i svi mi znamo da bi se mozda moglo,

Ja osobito mislim da bi samo nekoliko posto ljudi bilo u stanju.
Onda naravno i odricanja, nema kave, soli, secera. Danas za mnoge nezamislivo!
Covjek sveden na najmanje i naj jednostavnije sto mu zivot moze nudit.
Vodu i Kruh.

Prije duze vremena je u njemackoj bio takav projekt, (sada ih ima na sve strane) gdje su ljudima pripremili dovoljno zemlje, stoke...ali zabranili
moderne motorizirane masine. Projekt je krenuo ovako pocetkom proljeca,
i pocetkom jeseni su morali prekinut ga jer je sve bilo pojedeno a zimnica ni pripremljena.


Mislim da bi se trebalo stime suocit jer nikad neznas sta te ceka.
Simunonuno is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2015., 21:06   #664
Quote:
Simunonuno kaže: Pogledaj post
Mislim da bi se trebalo stime suocit jer nikad neznas sta te ceka.
Ne vjerujem u takve crne scenarije

Ono kaj mene više zanima je da se znanja naših baka izvuku iz zaborava.

Kad sam u prošlom postu napisala da nemam pojma kaj bi sa krastavcima sjetila sam se svoje babe koja je ih je kiselila nekak s kruhom Nemam pojma kak, ali se sjećam da su po ogradi terase bile poslagane tegle pune krastavaca i da je u svakoj bila korica kruha. Nije smjelo bilo na suncu, ali je moralo biti na toplom i svjetlom mjestu. E sad, kaj je još bilo unutra ... voda ili ocat ili ... fakat nemam ni pojma.

Bilo je more takvih bisera u škrinjama naših baka, a mi smo ih se olako odrekli. Nisu nas zanimali, nismo imali vremena slušati, nije nam se dalo nešto "nevažno" naučiti i onda dođeš u godine kad shvatiš kaj si propustio, ali ko u svemu ostalome nema povratka
bella11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2016., 13:27   #665

__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2016., 17:47   #666
U zadnje vrijeme u susjedstvu pčelice su radile svoj biološki posao po suncu, a ove kišne dane zuje komarci ko mrcine i kiša im ne smeta imaju li komarci kabanice?
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2016., 13:38   #667
kanjar




__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2016., 23:06   #668


Corymbia ficifolia
Bolji od tebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2016., 19:44   #669
narančasta ficifolia

Bolji od tebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 20:33   #670
Quote:
Bolesna kaže: Pogledaj post
Upravo sam saznala da muhe i komarci bježe od EUKALIPTUSA...
Mislim da si bum nabavila bar jednog ak' ga nađem negdje...
Hm...zar se nisi žalila kak ti je balkon premali?
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 21:36   #671
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Hm...zar se nisi žalila kak ti je balkon premali?
A gle...
Moj balkon je u rangu onih većih - s arhitektonskog stajališta.
Al' s mojeg stajališta, postal je pretijesan za moje potrebe.
Meni bi ovog trenutka bilo taman desetak takvih.

P.S. Imal' kakvog dobrostojećeg komada s okokućnicom ovdje...? Prihvaćam oporučno bar stotinjak kvadrata... Bih ja i više, al' kičma ne bi podnijela...
Obvezujem se čak i hranit kokoši.
Bolesna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 22:23   #672
Mislim da bi ti i okućnica od 100 kvadrata bila knap.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 22:39   #673
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Mislim da bi ti i okućnica od 100 kvadrata bila knap.
No, doooobroooo.... Bilo bi mi knap.
Al' nemrem tražit kruha nad pogačom...
Bolesna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 23:28   #674
Kaj znači dobrostojeći komad?
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 12:10   #675
Valjda komad koji Bolesnoj kupi barem pola Floraarta i kaže vrtlarima da će im ona reći gdje smjestiti koju biljčicu u vrtu koji okružuje njegovu 600 kvadratnu ladanjsku kućicu i uključuje bistri potok, bar koji hektar šume i beskrajne zelene livade. A onda je odvede na sedmodnevni wellnes na Maldive da odmori umorne nožice nakon našetavanja u onim zelenim štiklama po Floraartu.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 13:17   #676
Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
Valjda komad koji Bolesnoj kupi barem pola Floraarta i kaže vrtlarima da će im ona reći gdje smjestiti koju biljčicu u vrtu koji okružuje njegovu 600 kvadratnu ladanjsku kućicu i uključuje bistri potok, bar koji hektar šume i beskrajne zelene livade. A onda je odvede na sedmodnevni wellnes na Maldive da odmori umorne nožice nakon našetavanja u onim zelenim štiklama po Floraartu.
BINGO...!!!!
Al' kraj takve ladanjske kućice, fućkam ja na wellnes i Maldive...
A kupljene mi biljčice, smještavala bih sama po vlastitom nahođenju...
Kud ćeš bolje antistres-terapije...?!
Bolesna is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 13:28   #677
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Kaj znači dobrostojeći komad?
Gle, postoje dvije vrste dobrostojećih...

Prva vrsta su vrsni intelektualci stariji od mene, s neizlječivom zdravstvenom anamnezom, jako dobrom mirovinom i hrpom nekretnina koje nemaju kome ostaviti, jerbo su sami na ovome svijetu.

Druga vrsta su također vrsni intelektualci, mlađi od mene, koji dođu kad ja zovem, a ne kad se njima digne. Rade suludo dobro plaćen posao koji uključuje učestala putovanja na koja će voditi mene i naravno, bez riječi pogovora, snose sve troškove života. I još ostave tringelt...
Bolesna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:01.