Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.08.2010., 15:29   #1
Vojni rok u JNA

Zanimalo bi me kako je bilo sluziti JNA. Nadam se da ima ljudi iz generacije "YU" koji bi mogli o tome govoriti.
Gdje ste sluzili? Koje nacionalnosti su se najbolje slagale? Jel' bilo mnogo maltretiranja? Kakva je bila hrana? Imate JNA tetovazu? etc etc

Pozdrav!
Rysakov is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 19:44   #2
Quote:
Rysakov kaže: Pogledaj post
Zanimalo bi me kako je bilo sluziti JNA. Nadam se da ima ljudi iz generacije "YU" koji bi mogli o tome govoriti.
Gdje ste sluzili? Koje nacionalnosti su se najbolje slagale? Jel' bilo mnogo maltretiranja? Kakva je bila hrana? Imate JNA tetovazu? etc etc

Pozdrav!
Aj ja ću prvi,

Bitola
Pešadija KoV
Najbolje se slažeš sa sebi sličnima, uglavnom nema veze nacionalnost. Ja sam se najbolje slagao s ljubljančanima i beograđanima uz zagrebčane
Nije
Hrana...prava vojnička, ovisna o kuharu..OK načelno
Ne
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 16:07   #3
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Aj ja ću prvi,

Bitola
Pešadija KoV
Najbolje se slažeš sa sebi sličnima, uglavnom nema veze nacionalnost. Ja sam se najbolje slagao s ljubljančanima i beograđanima uz zagrebčane
Nije
Hrana...prava vojnička, ovisna o kuharu..OK načelno
Ne
Hvala!

Nadam se da ce biti vise prica.
Rysakov is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2012., 23:35   #4
Kumek Pozdrav

Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Aj ja ću prvi,

Bitola
Pešadija KoV
Najbolje se slažeš sa sebi sličnima, uglavnom nema veze nacionalnost. Ja sam se najbolje slagao s ljubljančanima i beograđanima uz zagrebčane
Nije
Hrana...prava vojnička, ovisna o kuharu..OK načelno
Ne
Ja sam bio u Bitoli 86/87 Septembar
pomocnik nisandjije na BST-u .. inace svirao sam u Domu kulture u kasarni a i u Oficirskom domu u gradu Bitoli......

Najbolji dani.... da mi neko kaze ajde jos jednu godinu tako....sutra odmah...najbolje prijatelje sam sreo tamo sa kojima sam jos u kontaktu
Pozdrav
Azeemooth is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2012., 13:35   #5
Quote:
Azeemooth kaže: Pogledaj post
Ja sam bio u Bitoli 86/87 Septembar
pomocnik nisandjije na BST-u .. inace svirao sam u Domu kulture u kasarni a i u Oficirskom domu u gradu Bitoli......

Najbolji dani.... da mi neko kaze ajde jos jednu godinu tako....sutra odmah...najbolje prijatelje sam sreo tamo sa kojima sam jos u kontaktu
Pozdrav
Hej, ja sam bio 4519/22 isto 86/87 protuoklopni vod kao i ti......da nismo bili skupa? Ili si bio u prvom bataljonu?
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2012., 14:28   #6
ja sam bio u Prištini..artiljerijsko raketne jedinice PVO..klasa jun 89
dpbro se slagao sa svima, naravno da sa nekim bolje a s nekim manje bolje..
najbolji kompići..jedan sarajlija i jedan beograđan
inspirator is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2012., 15:27   #7
Quote:
inspirator kaže: Pogledaj post
ja sam bio u Prištini..artiljerijsko raketne jedinice PVO..klasa jun 89
dpbro se slagao sa svima, naravno da sa nekim bolje a s nekim manje bolje..
najbolji kompići..jedan sarajlija i jedan beograđan
maršalka ili aerodrom?
__________________
Rat je prošlost,okrenimo se budućnosti!!!gen. Ante Gotovina
franeb is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 21:36   #8
Bar, Crna Gora, '87-88. VP 6330-20/4
Pešadija, VES 11103
Bilo nas je dosta iz Zagreba, bilo je zadovoljavajuće, hrana vrlo dobra, pogotovo ako voliš grah u svim varijantama.
Sjećam se Nikšičkog piva na kojeg je odlazio skoro sav budžet.
Zapovjednik čete crnogorac i vrijeme je uglavnom prolazilo u glavinjanju na političkoj nastavi.
mobberzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 22:56   #9
Niš ( kasarna na panteleju)
2 mj. Aleksinac
Streljačka pešadija
Bilo nas dosta iz Zg-a. Družil se sa sebi sličnima. Nacionalnost nije igrala neku ulogu ako se sa nekim slažeš.
Hrana jestiva, vojnička.
Tetovaže nemam a i ne sječam se nekog iz vodova i četa u kojima sam bio da se tetoviral.
__________________
Što se treba s vatrom očistit!
leteči is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2010., 12:01   #10
Quote:
leteči kaže: Pogledaj post
Niš ( kasarna na panteleju)
2 mj. Aleksinac
Streljačka pešadija
Bilo nas dosta iz Zg-a. Družil se sa sebi sličnima. Nacionalnost nije igrala neku ulogu ako se sa nekim slažeš.
Hrana jestiva, vojnička.
Tetovaže nemam a i ne sječam se nekog iz vodova i četa u kojima sam bio da se tetoviral.
Koja god?! Ja bio na Panteleju 09/1989-1990...
Nesto sitno Leskovac i Pirot...
Pješadijski bataljon, 2 četa , 2 vod..:-)))))) j..., jel bilo davno
Frenki1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2010., 23:31   #11
Quote:
Frenki1 kaže: Pogledaj post
Koja god?! Ja bio na Panteleju 09/1989-1990...
Nesto sitno Leskovac i Pirot...
Pješadijski bataljon, 2 četa , 2 vod..:-)))))) j..., jel bilo davno
76e julska, 1 četa 2 vod
bome davno.
__________________
Što se treba s vatrom očistit!
leteči is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2013., 21:39   #12
Pantelej 1988-89

Quote:
Frenki1 kaže: Pogledaj post
Koja god?! Ja bio na Panteleju 09/1989-1990...
Nesto sitno Leskovac i Pirot...
Pješadijski bataljon, 2 četa , 2 vod..:-)))))) j..., jel bilo davno
Pozdrav svima,
ja sam bio 2 četa 2 vod.Bjeković,Nikolić,Simović i Đole-zastavnik.
sjećaš li se kojeg od njih?
bio u odkomandi u ambulanti.
željko hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2010., 13:35   #13
Quote:
mobberzg kaže: Pogledaj post
Bar, Crna Gora, '87-88. VP 6330-20/4
Pešadija, VES 11103
Bilo nas je dosta iz Zagreba, bilo je zadovoljavajuće, hrana vrlo dobra, pogotovo ako voliš grah u svim varijantama.
Sjećam se Nikšičkog piva na kojeg je odlazio skoro sav budžet.
Zapovjednik čete crnogorac i vrijeme je uglavnom prolazilo u glavinjanju na političkoj nastavi.
I sam bio u Baru al 86/87 kod Denkija na početku a poslije kod Kolareva.
Najbolje je Nikšičko i Vranac.
maxvix is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 22:00   #14
Quote:
maxvix kaže: Pogledaj post
I sam bio u Baru al 86/87 kod Denkija na početku a poslije kod Kolareva.
Najbolje je Nikšičko i Vranac.
Ti si bio taman ispred mene. Možda smo se mimiošli na prijavnici .
Denki je bio 2. četa, koliko se sjećam, ja sam bio 3., kat iznad.
mobberzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2010., 08:42   #15
Quote:
Rysakov kaže: Pogledaj post
Zanimalo bi me kako je bilo sluziti JNA. Nadam se da ima ljudi iz generacije "YU" koji bi mogli o tome govoriti.
Gdje ste sluzili? Koje nacionalnosti su se najbolje slagale? Jel' bilo mnogo maltretiranja? Kakva je bila hrana? Imate JNA tetovazu? etc etc

Pozdrav!

Mislim da tada nije bilo dozvoljeno imat tetovaze i slicne stvari zapada.
Tada su bili na vlasi komunisti.
__________________
Ne pati za ljudima iz svoje prošlosti,postoji razlog zato sto nisu tvoja sadašnjost.
Croatian Boy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2010., 10:22   #16
Quote:
Croatian Boy kaže: Pogledaj post
Mislim da ...
A otkud ti mozak da bi mislio.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2010., 10:33   #17
Quote:
Croatian Boy kaže: Pogledaj post
Mislim da tada nije bilo dozvoljeno imat tetovaze i slicne stvari zapada.
Tada su bili na vlasi komunisti.


Istina, povijest počinje svibnja 1990.
Prije toga je bio mrak, ništa zapadno nisi smio. Ni kokakolu, ni auto, ništa. Kamoli tetovažu. Nisu se ljudi smjeli ni intimno upoznavat. Dakle, Hrvati su nastali fotosintezom 1990., uz onaj broj koji je rođen do 1945. Svi oni između su suspektni.
Ferrando is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2010., 09:54   #18
Quote:
Croatian Boy kaže: Pogledaj post
Mislim da tada nije bilo dozvoljeno imat tetovaze i slicne stvari zapada.
Tada su bili na vlasi komunisti.
Lupetaš...tetovaže nisu bile in, i uglavnom su ih imali oni s kriminalnom prošlošću ili iz teških ruralnih područja. U mojoj generaciji nitko nije imao tetovažu, a stariji su imali one glupe JNA + datum, koje su u DR uredno prepravljali u ANA...

Inače:
Karlovac (Mekušje) + Postojna (ostalo uglavnom teren po Sloveniji)
Inženjerija
Sastav prilično mješovit, dominirali albanci, bosanci, srbi, svega par hrvata i slovenaca + jedan dalmatinac (najveće govno, BTW i ja sam dalmatinac)
Uža ekipa: ja, po jedan iz Zagreba, Beograda (razlikovati Beograd od ostatka Srbije, nema veze jedno s drugim, kao ni Vojvodina), jedan makedonac iz Ohrida, te jedan albanac. Nacionalnost uglavnom nije imala veze s druženjem, kao ni politika, okupe se ljudi sličnih interesa, svjetonazora (to su ona prijateljstva za koja većina misli da su vječna, nakon par godina blijede lica i imena, kao i u svakoj takvoj situaciji kada je veća grupa ljudi prisilno zajedno. Osjećam da je slično i sa prijateljstvima iz DR-a, dio je uvijek tu, većini zaboraviš i imena)
Hrana tipično menzaška: teška, "radnička", po mjeri za fizikalce i sve vojske svijeta...na kraju sam proveo tri mjeseca na terenu (inženjerci su uvijek bili vojna građevinska operativa) hrana super, pojačana, kvalitetna.
Maltretiranja nije bilo u klasičnom obliku, vojnički dril ne uzimaš srcu, mozak na pašu i mehanički otaljavaš, ako počneš razmišljati o tome..ode u k...c, više razmišljaš kako zajebati sustav...Sa ekipom par klasičnih vojničkih incidenata, ništa strašno, dosta alkohola...jedina trvljenja između srba i albanaca, ja bio dobar sa albancima, kad stekneš njihovo povjerenje možeš smatrati da imaš tjelesnu stražu
Oficiri i "bezbednjaci" uvijek nešto bunarili, pokušavali pridobiti koju špiju (albanci su u tom vrijeme bili dosta pod povećalom), kada stvari postaviš tako da su vojnici i oni dva svijeta, dalje ti je udobno u tvom "krdu"

I da, makedonci su bili uvijek za društvo, srdačni, ekipa iz Beograda za najopakije fešte i zajebanciju, bosanci dosta letargični, sjetni i pijani, zagrepčani pičkice, slovenci uglavnom mućak, kao i danas,....

Zadnje uređivanje električni_zec : 24.08.2010. at 10:00.
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2010., 12:31   #19
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Lupetaš...tetovaže nisu bile in, i uglavnom su ih imali oni s kriminalnom prošlošću ili iz teških ruralnih područja. U mojoj generaciji nitko nije imao tetovažu, a stariji su imali one glupe JNA + datum, koje su u DR uredno prepravljali u ANA...

Inače:
Karlovac (Mekušje) + Postojna (ostalo uglavnom teren po Sloveniji)
Inženjerija
Sastav prilično mješovit, dominirali albanci, bosanci, srbi, svega par hrvata i slovenaca + jedan dalmatinac (najveće govno, BTW i ja sam dalmatinac)
Uža ekipa: ja, po jedan iz Zagreba, Beograda (razlikovati Beograd od ostatka Srbije, nema veze jedno s drugim, kao ni Vojvodina), jedan makedonac iz Ohrida, te jedan albanac. Nacionalnost uglavnom nije imala veze s druženjem, kao ni politika, okupe se ljudi sličnih interesa, svjetonazora (to su ona prijateljstva za koja većina misli da su vječna, nakon par godina blijede lica i imena, kao i u svakoj takvoj situaciji kada je veća grupa ljudi prisilno zajedno. Osjećam da je slično i sa prijateljstvima iz DR-a, dio je uvijek tu, većini zaboraviš i imena)
Hrana tipično menzaška: teška, "radnička", po mjeri za fizikalce i sve vojske svijeta...na kraju sam proveo tri mjeseca na terenu (inženjerci su uvijek bili vojna građevinska operativa) hrana super, pojačana, kvalitetna.
Maltretiranja nije bilo u klasičnom obliku, vojnički dril ne uzimaš srcu, mozak na pašu i mehanički otaljavaš, ako počneš razmišljati o tome..ode u k...c, više razmišljaš kako zajebati sustav...Sa ekipom par klasičnih vojničkih incidenata, ništa strašno, dosta alkohola...jedina trvljenja između srba i albanaca, ja bio dobar sa albancima, kad stekneš njihovo povjerenje možeš smatrati da imaš tjelesnu stražu
Oficiri i "bezbednjaci" uvijek nešto bunarili, pokušavali pridobiti koju špiju (albanci su u tom vrijeme bili dosta pod povećalom), kada stvari postaviš tako da su vojnici i oni dva svijeta, dalje ti je udobno u tvom "krdu"

I da, makedonci su bili uvijek za društvo, srdačni, ekipa iz Beograda za najopakije fešte i zajebanciju, bosanci dosta letargični, sjetni i pijani, zagrepčani pičkice, slovenci uglavnom mućak, kao i danas,....
Aaaaaa ti prek veze bio...zato i je bilo malo zagrepčana pa još pičkice... šro?
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2010., 17:12   #20
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Aaaaaa ti prek veze bio...zato i je bilo malo zagrepčana pa još pičkice... šro?
Sorry, pobjeglo..

Zadnje uređivanje električni_zec : 24.08.2010. at 17:52.
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:30.