Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2009., 20:04   #21
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
Ne nužno i isključivo, međutim hormoni igraju ulogu u cijeloj priči. Radi se o višesmjernim posrednim i neposrednim utjecajima okoline, biokemije, naše svijesti i doživljaja i tko zna koječega još jedno na drugo i sve se mijenja i biva mijenjano jedno od drugog. Danas je to još jako teško jasno raspetljati.
da li su neki ljudi imaju genetsku predispoziciju za vjernost,odnosno za obitelj ili je to isključivo utjecaj društva i hormona? ili su hormoni uvjetovani genima?naime, znam da neke životinje cijeli svoj život provedu s jednim partnerom dok neke se pare do kraja života s puno raznovrsnih partnera....
__________________
olovka, papir i zvijezde
dersette is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 20:53   #22
Quote:
samonesto kaže: Pogledaj post
jel moguce da postoje ljudi koji se ne zele zaljubiti? odnosno koji mogu ignorirati i svjesno ne primjetiti fizicke znakove reagiranja na odredjenu osobu?
Sve je moguće.
gnki2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 14:43   #23
Quote:
dersette kaže: Pogledaj post
da li su neki ljudi imaju genetsku predispoziciju za vjernost,odnosno za obitelj ili je to isključivo utjecaj društva i hormona? ili su hormoni uvjetovani genima?naime, znam da neke životinje cijeli svoj život provedu s jednim partnerom dok neke se pare do kraja života s puno raznovrsnih partnera....
Pretpostavljam da, nedavno je bila i emisija na tv-u gdje su spomenuli da postoji konkretan gen koji utječe na određene muškarce da budu skloniji nevjeri.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 15:21   #24
ma molim vas.. sad jos i to treba da se nevjera opravdava genetikom. pa nismo zivotinje, imamo razum (ili bi trebali imati). ne vidim ni smisao ici u tom smjeru. a ovo 'skloniji nevjeri' nista ne znaci. u kojim postocima? i koje je to istrazivanje? mislim, vise mi zvuci kao pretpostavka jer ni nevjera nije mjerljiva kao npr. rak i sl.
samonesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 17:21   #25
Genetika gotovo nikad nije opravdanje i najčešće nije jedini utjecaj, ali nevjera jest mjerljiva. Više o povezanosti genetike i nevjere ima na ovom linku: http://www.washingtonpost.com/wp-dyn...l?nav=hcmodule

Zadnje uređivanje Cocaine Nights : 12.01.2009. at 18:41.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2009., 02:07   #26
hvala za link. zanimljivo je, ali koliko sam shvatila nigdje se ne spominje povezanost tog odredjenog gena i nevjere, vec gena i ponasanja muskaraca u vezi. zato sam i rekla da je nevjera nemjerljiva jer svi drugacije reagiramo. npr. muskarci s tim genom o kojem je istrazivanje mogu imati problema u vezi, a samo ce neki zbog toga biti nevjerni. znaci jedino je cinjenicno da imaju problematicno ponasanje, medjuodnose i sl.

ipak, iznenadila me vaznost utjecaja gena u odnosu utjecaja od religije, kulture i obitelji u kojoj smo odrasli. to nisam ocekivala, i sad me zanima kako su do tog dosli? ona recenica recimo - In other words, if a man's culture, religion and family background each have a seat at the conference table that determines his attitudes toward marital fidelity and monogamy, his genes might well sit at the head of the table. to je sve nacin gledanja po meni jer se ta podrucja previse ispreplicu i medjusobno utjecu, i nemoguce je utvrditi tocno koliko nesto ima ulogu u nasem ponasanju pa su takve izjave ipak malo previse.
samonesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2009., 12:41   #27
Quote:
dersette kaže: Pogledaj post
da li su neki ljudi imaju genetsku predispoziciju za vjernost,odnosno za obitelj ili je to isključivo utjecaj društva i hormona? ili su hormoni uvjetovani genima?naime, znam da neke životinje cijeli svoj život provedu s jednim partnerom dok neke se pare do kraja života s puno raznovrsnih partnera....
svaki covjek se rodi s sa svojim specificni setom gena (mislim da je poznato oko 30 000 razlicitih gena)... ali izrazaj tih gena uvelike ovisi o okolnostima u kojima doticna osoba odrasta, sto ce reci da okolina i odgoj igraju veliku ulogu u svemu tome. npr. ako osoba odrasta u obitelji koja je normalna, vrlo je vjerojatno da ce i ta osoba jednom htjeti takvu obitelj (mislim da je to dokazano u nekoj studiji o jednojajcanim blizancima koji su kako bebe bili razdvojeni i stavljeni u razlicite okolnosti, pa su se razvili u potpuno drugacije osobe - tipa da je jedan postao razbojnik, a drugi normalan covjek).

sto se odnosa gena i hormona tice... vecina hormona su peptidi, a svaki peptid je kodiran odredjenim genom. dakle gen je potaknut da kodira odredjeni peptid (hormon) koji onda djeluje dalje na raznorazne nacine. to je najjednostavnije objasnjenje...
medgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2009., 12:52   #28
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post

Npr. zaljubljivanje je samo jedan aspekt ljubavi, a i taj fenomen je složen, dakle radi se o osjećaju "padanja na neku osobu, kada ne možemo prestati misliti o njoj i sve što čini nam je šarmantno", po istraživačima za taj osjećaj zaduženo je pojačano lučenje neuroprijenosnika feniletilamina (FEA). Uz feniletilamin, uzajamno djeluju i serotonin (promjena raspoloženja), dopamin (upozorava na mogućnost atraktivne nagrade) te norepinefrin (potiče na akciju), a najvjerojatnije i drugi neuroprijenosnici sudjeluju u cijeloj priči. Međutim, djelovanje feniletilamina ima svoj vijek trajanja, otprilike od 18 mjeseci do 3 godine pa se uključuje i drugi put neuroprijenosnika i hormona, poglavito oksitocin te vazopresin koji su zaduženi za stvaranje dugotrajnije predanosti.
slusala sam jednom jedno zanimljivo predavanje o tome... ugl, radjeno je jedno istrazivanje u kojem je dokazano raznim testovima, da se dogadjaju jednaki procesi u mozgu ako se ovisniku o kokainu koji je u razdoblju apstinencije, pokaze kokain i ako se "akutno" zaljubljenoj osobi pokaze slika osobe u koju je zaljubljena. dakle izlucuju se svi gore navedeni neurotransmitori u oba slucaja i to u identicnim djelovima mozga!
medgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2009., 14:33   #29
hoćemo li mi priznati ili ne, sve je determinirano našim biokemijskim mogućnostima. kako imaš molekule u glavi, tako ćeš i reagirati. ali možeš svjesno promijeniti ponašanje, ako se potrudiš. da te ne vodi ono nagonsko, u narodu se veli, od srca, nego razumsko.

da bi veza (brak, votever) uspjela, osobe moraju biti biološki, dakle genetski kompatibilne. to znači da su toliko različite genetski, da se može time osigurati zdravo i jako potomstvo, za razliku od incestuoznih odnosa koje dovodi do čestih genetskih anomalija. da bi se u čoporu prepoznao adekvatni partner u tom smislu i postoji, na već nesvjesnom nivou, upravo onaj faktor mirisa i vizualnog odabira.

međutim, ipak smo se pomalo odmakli od čopora, i sad nam vezu uvjetuju i druge, sociološke, psihološke, intelektualne, povijesne, materijalne, kulturološke i ostale okolnosti.(pogledaj. d. moriss: goli majmun, tek naznaka onoga o čemu se priča u zadnje vrijeme)

stabilna, kvalitetna veza opstaje kao su osobe kompatibilne na biološkom,emotivnom, socijalnom, intelektualnom, duhovnom i seksualnom planu. ako jedna od ovih komponenti ne valja, veza može doći u kraizu, i onda je se može popraviti i stabilizirati samo osobnim angažmanom obje ljudske karike.

ako ne štima seks, ili nema erotske privlačnosti, bez obzira na konzunmaciju,onda nema osnovnog impulsa u vezi. to prestaje biti bitno tek onda kad je reproduktivna faza završena, odnosno osoba nije fizički aktivna, ali ima dublju povezanost s partnerom kroz druge oblike

ako nisu istog intelektualnog nivoa, opet može doći do trzavica, ljubomore, nerazumijevanja, dosade,. treba biti dovoljno jak i zreo da se prihvati takvo stanje

ako se razlikuju vjerom, porijeklom, socijalnim statusom, opet može doći do utjecaja odgoja, obitelji, (miješani brakovi i sl), što se može savladati samosvješću i odbacivanjem osude okoline(p. bruckner: povijest civilizacija)

ako se radi o psihički nestabilnim ili nezrelim osobama, obično jedan preuzima ulogu žrtve, ili dolazi do čestih svađa, nerazumijevanja,dominacije

ili ako su različitog moralnog stalajišta, npr neki lik koji je u stanju mrtvohladno zbog para prevarit vlastitog brata, ili se klat i preko leševa izborit mjesto šefa, ako je supruga drugačijeg stajališta, kako će, npr, odgajati svoju djecu? kao grabežljivce, ili kao zenbudiste? (vidi m. mead, njene knjige, stare su, ali vrijedne)

moglo bi se o tome priličnoo kvalitetno raspravljati. tema je zanimljiva.

vjerojatno se mnogi od vas neće složiti s tim, ali na kraju, kad dobro pogledaš, točno takve situacije nam se događaju u životu.
__________________
ako nisi u stanju izdržati ženu mog kalibra, odi lovit girice i ostani papak
οὔτοι συνέχθειν, ἀλλὰ συμφιλεῖν ἔφυν.
maher18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2009., 14:50   #30
https://www.forum.hr/showthread.php?t=408740
Astrice is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2009., 14:06   #31
Kakva sad nevjera, to nije tema topica.čisti offtopis

Mene zanima životinjski nivo čovjeka zašto se zaljubljuje!
Dakle, tko ili što se aktivira i kada se aktivira i što ovisi o tome da se aktivira kada se jedna osoba zaljubi u drugu
Zanima me također ako jedna osoba jako 'mirisi' drugoj, da li je to obostran proces ili jedna strana uvijek miriši jače od druge?
lollatutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 00:07   #32
Ima tko da mi odgovori?
lollatutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 17:00   #33
Quote:
lollatutu kaže: Pogledaj post
Ima tko da mi odgovori?
to ti je već uglavnom objašnjeno. feromoni, a onda i ostali hormoni . samo što je nešto od toga u čovjeku osvješteno, a nešto ne. ne znaš zapravo zašto te privukla neka osoba, oči, kosa, smješak, votever, a zapravo te instinktivno privukao njezin izgled i miris, koji odgovara tvojim genima za stvaraanje potomstva i produženja vrste. onaj svjesni dio se spoznaje kao zadovoljstvo i seksualna privlačnost, želja i nastojanje da i ti privučeš partnera i da ga zadržiš. kad već došđe do toga, upliću se ostale komponente uvjetovane socijalnim odnosima: nešto od toga je podsvjesno, a nešto svjesno i namjerno. tu se sad nastavlja ona biokemijska priča, feromoni, endorfini, feniletilamin, serotonin, oksitocin...

a kad ste u fazi rastave, onda šiba adrenalin, kortizol i tiroksin, digne ti se tlak, i najrađe bi bivšeg maznul s pajserom po tintari, he, he
__________________
ako nisi u stanju izdržati ženu mog kalibra, odi lovit girice i ostani papak
οὔτοι συνέχθειν, ἀλλὰ συμφιλεῖν ἔφυν.
maher18 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:32.