Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2012., 12:33   #21
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Imaš dva kraka, sjeverni i južni. Jedan je na relaciji Zagreb Osijek(Tumbri-Ernestinovo). a drugi na relaciji RIjeka-Split (Meline-Konjsko). Uglavnom prolazi klasičnim koridorima koji su svi izvan naseljenih mjesta. Jedino može biti blizu naseljenih mjesta ako su igrom slučaja kuće u blizini trafostanice, ali čak i tada nije toliko opasno.
Jest u blizini trafostanice. I ukoliko bi to bio 400 kv pretpostavljam da su onda i strozi uvjeti za gradnju, ako se uopce moze gradit blizu 400 kv...

Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Inače, najlakše je dalekovod prepoznati po visini stupova i po duljini izolatora na kojem visi vodić(veći napon duži izolatorski lanac), u grubo vrijedi pravilo koliko kV toliko cm, odnosno na 400 kV je on skoro 4 m, a sama visina stupa je negdje 70 m.
Malo je tesko procjenit metrazu odoka, a ne pise mozda u podnozju dalekovoda koliko ima kv?
ul7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2012., 13:17   #22
Quote:
the-akila kaže: Pogledaj post
Hoćeš reći da moze dobiti građevinsku dozvolu bez suglasnosti hep-a???
Mislimo na isto, ali se ne možemo dogovoriti oko terminologije. HEP ne može nekome zabraniti ili ne zabranitii gradnju, može jedino otežavati dobivanje građevinske dozvole, ali naravno da to nikome nije cilj. HEP-u nije cilj otežavati bez veze, stoga ako se projektom definira da građevina bude u skladu s time, HEP će samo reći da nema primjedbi na Projekt i tu završava njihovo ono što ti zoveš davanje suglasnosti. Po meni bi bilo dobro otići s Projektantom ili gotovim Projektom.

Quote:
ul7 kaže: Pogledaj post
Jest u blizini trafostanice. I ukoliko bi to bio 400 kv pretpostavljam da su onda i strozi uvjeti za gradnju, ako se uopce moze gradit blizu 400 kv...
Malo je tesko procjenit metrazu odoka, a ne pise mozda u podnozju dalekovoda koliko ima kv?
Jesu teži uvjeti, ali i teži si uvjeti za gradnju 400 kV u blizini nseljenih mjesta, tako da su vjerojatno svi pobrinuli da jedni drugima ne smetaju.

Slažem se da je malo teže procijeniti.

Piše vrlo rijetko, jer je to skupo, praktički bi morao imati tablu ispod svakog stupa, koliko bi takvih tabli trebalo na 300 km dalekvodaa? A koliko bi koštalo da staviš na sve dalekovodne stupove bez obzira na naponsku razinu?
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2012., 15:44   #23
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Jesu teži uvjeti, ali i teži si uvjeti za gradnju 400 kV u blizini nseljenih mjesta, tako da su vjerojatno svi pobrinuli da jedni drugima ne smetaju.

Slažem se da je malo teže procijeniti.

Piše vrlo rijetko, jer je to skupo, praktički bi morao imati tablu ispod svakog stupa, koliko bi takvih tabli trebalo na 300 km dalekvodaa? A koliko bi koštalo da staviš na sve dalekovodne stupove bez obzira na naponsku razinu?
Provjerio sam u GUP-u, radi se o 110 kv.
ul7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 14:40   #24
Odlično, time si riješio večinu problema. Sad pogledaj u Pravilnik koliki su sigurnosni razmaci i sigurnosna visina za 110 kV i reci projektantu da to uzme u obzir.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 21:44   #25
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Odlično, time si riješio večinu problema. Sad pogledaj u Pravilnik koliki su sigurnosni razmaci i sigurnosna visina za 110 kV i reci projektantu da to uzme u obzir.
Vidiš kako si ipak došao na moje razmišljanje Što bi se desilo da je napravio projekt i da tu građevinu ne moze smjestiti? pušiona!
Maa daa... najbolje je otići u hep i ako oni daju zeleno svjetlo... tek tad u realizaciju koja je bar u mom slučaju kratko trajala.
__________________
opća opasnost <3<3<3
the-akila is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 22:09   #26
Sve je moguće, možda bi se i sam toga sjetio, čak i da jesi napravio da si preblizu, rekli bi ti ne može, pomakni X metara dalje i onda može, dobiješ građevinsku i gotovo. Ono što ja želim reći da ti nije dovoljno samo njihovo zeleno svjetlo, niti ti je ono najbitnije, njihov semafor ti je drugi ili treći po redu.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 23:05   #27
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Sve je moguće, možda bi se i sam toga sjetio, čak i da jesi napravio da si preblizu, rekli bi ti ne može, pomakni X metara dalje i onda može, dobiješ građevinsku i gotovo. Ono što ja želim reći da ti nije dovoljno samo njihovo zeleno svjetlo, niti ti je ono najbitnije, njihov semafor ti je drugi ili treći po redu.
Pa to sam ja i govorila...ali taj treći semafor ako je stalno na crvnom ...garant kasniš
Ma bitno je da smo se sporazumijeli...a jos bitnije da je ul7 naučio nešto (nadam se da jest!)
__________________
opća opasnost <3<3<3
the-akila is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2012., 14:46   #28
Radim u HEP i preko moje parcele ide 10 KV dalekovod ! U skladu sa tim kuća mi je locirana i sa građevinskom dozvolom sagrađena pri čemu su poštovani razmaci od žica na dalekovodu ! U Hrvatskoj ne dozvoljavaju gradnju ispod dalekovoda ! U Njemačkoj je to dozvoljeno ! Vozili smo se u korpama po žicama i onda kroz tavanske prozore vidite zgodne cure i gospođe ne obučene ! U početku se začude a onda zafrkancija ! Iz korpi i sa žica , užetom smo se mogli damama spustiti u stanove !!
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2019., 01:10   #29
Molim ako netko zna.

Živim blizu centra. Kuća mi se nalazi na jednoj čestici na kojoj su izgrađene još dvije male kućice. Sa vlasnicima tih malih kućica suvlasnici smo zemljišta u omjeru koji odgovara površini objekata-kuća. Nismo mogli izvršiti parcelaciju-mala čestica, sve kuće na jednoj, “nema cijepanja”...

Mi smo sa susjedom iznad nas suvlasnici u najvećem udjelu 400m2 dok ostali imaju udio u 45m2 i 35 m2.

U jednu od druge dvije kuće (35m2) se doselio novi vlasnik i sve radi na svoju ruku. Njegov električni kabel/vod od glavnog stupa je išao preko krova druge kuće koja nije s nama na istoj čestici. I s tim susjedom se dogovorio kak bi bilo najbolje da on direktno sa stupa sebi “dovuče” struju. Prvo je posjekao veliki bor i kad smo mi pitali zašto, treba se razgovarati, nije ništa odgovorio. Danas smo došli s posla a ono: iznad parking mjesta niti metar od naše kuće električni vod. Na visini od možda 5,5 metara od tla. Nikoga ništa nije pitao. Dakle bor je posjekao da si nađe “rutu” i baš ga briga.
Da li se može ta struja vući tako blizu kuće?? Pa trebala sam početi radove za balkon i sad tu ide taj kabel...Ispast će ako je i dopušteno da ću morati plaćati da se pomakne.
__________________
The mind is like a parachute. It doesn’t work unless it’s open.
lujka_x is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2019., 10:12   #30
Quote:
lujka_x kaže: Pogledaj post
Molim ako netko zna.

Živim blizu centra. Kuća mi se nalazi na jednoj čestici na kojoj su izgrađene još dvije male kućice. Sa vlasnicima tih malih kućica suvlasnici smo zemljišta u omjeru koji odgovara površini objekata-kuća. Nismo mogli izvršiti parcelaciju-mala čestica, sve kuće na jednoj, “nema cijepanja”...

Mi smo sa susjedom iznad nas suvlasnici u najvećem udjelu 400m2 dok ostali imaju udio u 45m2 i 35 m2.

U jednu od druge dvije kuće (35m2) se doselio novi vlasnik i sve radi na svoju ruku. Njegov električni kabel/vod od glavnog stupa je išao preko krova druge kuće koja nije s nama na istoj čestici. I s tim susjedom se dogovorio kak bi bilo najbolje da on direktno sa stupa sebi “dovuče” struju. Prvo je posjekao veliki bor i kad smo mi pitali zašto, treba se razgovarati, nije ništa odgovorio. Danas smo došli s posla a ono: iznad parking mjesta niti metar od naše kuće električni vod. Na visini od možda 5,5 metara od tla. Nikoga ništa nije pitao. Dakle bor je posjekao da si nađe “rutu” i baš ga briga.
Da li se može ta struja vući tako blizu kuće?? Pa trebala sam početi radove za balkon i sad tu ide taj kabel...Ispast će ako je i dopušteno da ću morati plaćati da se pomakne.
Ne može žica preko vašeg bez vaše suglasnosti (i suglasnosti ostalih suvlasnika). Dakle, žalite se (svi suvlasnici) i tražite od HEP-a da odmah stvar vrati u prvobitno stanje. Kabel do brojila je njihov. Ako se ogluše, pravnika i na sud. Budu sve platili, prije ili kasnije. I zatražiti od suda privremenu mjeru da vrate u prvobitno stanje do okončanja spora. Jedino legalno rješenje.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2019., 18:57   #31
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Ne može žica preko vašeg bez vaše suglasnosti (i suglasnosti ostalih suvlasnika). Dakle, žalite se (svi suvlasnici) i tražite od HEP-a da odmah stvar vrati u prvobitno stanje. Kabel do brojila je njihov. Ako se ogluše, pravnika i na sud. Budu sve platili, prije ili kasnije. I zatražiti od suda privremenu mjeru da vrate u prvobitno stanje do okončanja spora. Jedino legalno rješenje.
Hvala puno! Tako sam si i mislila da je trebao pitati...Baš sam se naživcirala, kakvi likovi hodaju po ovom svijetu.
__________________
The mind is like a parachute. It doesn’t work unless it’s open.
lujka_x is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2020., 20:42   #32
Pozdrav svima,
Jučer mi je elektra ili neki njeni ovlasteni podizvođači povukli kabal preko vrta, stup je na susjedovom ali se je nakrenuo jer ga kabal špana zbog dužine. Mislim da je kabal stvarno prenisko i želio bi znati koja je minimalna visina na kojoj kabal smije visiti iznad zemlje. Tak mi je i ispred kuće i kad je god bio neki istovar grajfom bilo je koma.
Hvala unaprijed!
__________________
Fakultetski obrazovani krkan.
bana002 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2020., 06:48   #33
Quote:
bana002 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,
Jučer mi je elektra ili neki njeni ovlasteni podizvođači povukli kabal preko vrta, stup je na susjedovom ali se je nakrenuo jer ga kabal špana zbog dužine. Mislim da je kabal stvarno prenisko i želio bi znati koja je minimalna visina na kojoj kabal smije visiti iznad zemlje. Tak mi je i ispred kuće i kad je god bio neki istovar grajfom bilo je koma.
Nisu uopće smjeli postaviti kabel iznad čestice bez suglasnosti.
Vrlo vjerojatno je to netko napravio bez znanja nadzornog imžinjera u HEP-u.
Zašto niste odmah intervenirali?
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2020., 07:18   #34
Quote:
thortwins kaže: Pogledaj post
Nisu uopće smjeli postaviti kabel iznad čestice bez suglasnosti.
Vrlo vjerojatno je to netko napravio bez znanja nadzornog imžinjera u HEP-u.
Zašto niste odmah intervenirali?
Jučer napravljeno dok sam bio na poslu, vidio sam to navečer.
__________________
Fakultetski obrazovani krkan.
bana002 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2020., 14:45   #35
Quote:
bana002 kaže: Pogledaj post
Jučer napravljeno dok sam bio na poslu, vidio sam to navečer.
Nije mi jasno - je li to kabel koji je pouvčen da se netko priključi, ili tek sajla koja špana stup?
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2020., 20:58   #36
Quote:
thortwins kaže: Pogledaj post
Nije mi jasno - je li to kabel koji je pouvčen da se netko priključi, ili tek sajla koja špana stup?
Kabal od stupa do stupa, jedan stari betonski stup pored ceste i novi stup u dvoristu susjeda, kabal preko mog vrta najniža točka je 4.6 m od zemlje, prenisko mi je to, smetat će mi a akobudem tu parcelu prodavao rušit će mi cijenu

Prevelika je udaljenost između stupova i ovaj novi nisu čvrsto postavili. Ak je netko probao držati rukama dugačak kabal između stupova znat će o čemu pričam
__________________
Fakultetski obrazovani krkan.
bana002 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2020., 21:16   #37
Quote:
bana002 kaže: Pogledaj post
Kabal od stupa do stupa, jedan stari betonski stup pored ceste i novi stup u dvoristu susjeda, kabal preko mog vrta najniža točka je 4.6 m od zemlje, prenisko mi je to, smetat će mi a akobudem tu parcelu prodavao rušit će mi cijenu

Prevelika je udaljenost između stupova i ovaj novi nisu čvrsto postavili. Ak je netko probao držati rukama dugačak kabal između stupova znat će o čemu pričam
Odmah u ponedjeljak zovi elektrodistributera, neka te spoje sa nadzornim inžinjerom koji to vodi.
Reci mu da se nacrta tamo na licu mjesta i vidi koje sranje su izvođači napravili. Objasni mu da mu daješ priliku da to riješi odmah, prije nego urudžbiraš prijave njegovim nadređenima, i angažiraš odvjetnika i medije...
Vrlo vjerojatno je to napravljeno na svoju ruku, moguće su trebali postaviti još koji stup. U svakom slučaju, nisu nikako mogli postaviti kabel preko tvog gradilišta. Ne dozvoli nikakva odgađanja . To se mora riješiti odmah.
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2022., 22:21   #38
Pozdrav, na gradj. zemljistu koje razmatramo kupiti sa betonskog stupa (cca.2-3m unutar zemljista) ide strujni kabel do druge (ne prve) sudjedove kuce cca. 40m dalje.

https://ibb.co/P5HCd1H

Koja je shema, kako se to sad rjesava itd, pitam iskusne ?

Hvalaaaa
maslac3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2022., 09:10   #39
Da li si siguran da se radi o struji?
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2022., 09:19   #40
Quote:
maslac3 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, na gradj. zemljistu koje razmatramo kupiti sa betonskog stupa (cca.2-3m unutar zemljista) ide strujni kabel do druge (ne prve) sudjedove kuce cca. 40m dalje.

https://ibb.co/P5HCd1H

Koja je shema, kako se to sad rjesava itd, pitam iskusne ?

Hvalaaaa
Zatraži se od lokalne elektre izmicanje stupa i kabela. Ako je od telefona onda od telekoma.
__________________
Stavovi i izjave su osobno vlasništvo i nisu prenosive na treće osobe!
Snorrdlax is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:51.