Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.09.2012., 19:02   #261
riječi moje ginekologice privatnice koju prilično dobro poznajem: nikakav pregled i prčkanje ne treba raditi zbog vlastitog zadovoljstva i da bi mame gledale bebu. to je pretraga koja ima svoju medicinsku svrhu, to što mi možemo cmoljiti od sreće gledajući to malo čudo u nama je samo bonus. 3 UZV-a u urednoj trudnoći su sasvim dovoljna.

doppler mi uopće nije htjela raditi u 1. tromjesečju jer je rekla da nisu sigurni da li šteti bebi i da ga ne radi osim ako nije nužno.

to što sad kažu da nije štetan ne znači da možda za 10 godina ne skuže da ima nekakav negativan utjecaj.

ja sam planirala ići samo 3x, no nažalost sam završila na UZV već 4x zbog krvarenja, i za par dana idem 5x na anomaly scan. i ne, nije mi svejedno baš i ne bi toliko UZV-a radila da ne moram.

As stated in a recent paper on ultrasound
safety (11), ‘‘. . . manufacturers now have the option to
increase output to levels 8 or 10 times higher than in
the past, provided certain safety factors appear on the
instruments’ monitors (output display). It is thus now
the user’s responsibility to make educated decisions
regarding relative risk of a particular modality, and to
weigh up the risk/benefit ratio of the examination.’’
The paper calls for more education.
In spite of these concerns, expressed in November
2000 by the International Society for Sonography in
Obstetrics and Gynaecology (10), the safety statement
concludes that ‘‘based on evidence currently available,
routine clinical scanning of every woman during
pregnancy using real-time B-mode imaging is not
contraindicated’’ (11). A similar conclusion was recently
expressed by Salvesen in an editorial in an
ultrasonography journal (12). However, given ever
wider applications of ultrasound in pregnancy in or
beyond organised screening settings, combined with
increasing intensities, one should not disregard the
fact that currently available evidence for these procedures
might be insufficient and that future evidence
could direct us otherwise.

Steinar Westin
Department of Community Medicine and General
Practice
Norwegian University of Science and Technology
__________________
zmajchekica

rainbow baby
alleszusammen is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 16:59   #262
ovo vjerovatno nije prava tema al kaj sad?
premještajte ak znate bolju.

doktorica opće prakse me poslala na uzv abdomena jer sumnja na kamence.
trudna sam . pitala sam ju jel može kaj smetati , slegnula je ramenima

budem pitala gin. kad odem na pregled , al dotad čisto da vidim jel imala koja od vas iskustva s tim
Satene is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 22:58   #263
ja bih rekla, uzv je uzv, bilo da ti ginekolog gleda bebu ili radiolog žuč ili bubrege.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 12:52   #264
pozdrav!
ja bila na uzv-u prvi put u 4.tjednu,pa drugi put u 6. kad je potvrdio trudnoću. sve je uredno, kako kaže-vidi se pulsiranje žila. nakon toga me naručio za tjedan dana opet. jel to previše u tako kratko vrijeme?? ili mu je bitan novac-privatnik je i svaki put platim..
i prilikom svakog uzv-a nisam dobila nikakvu potvrdu da je napravljen uzv..trebam li dobiti pritom dobiti nekakav papirić?
missNadia is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 18:54   #265
Quote:
missNadia kaže: Pogledaj post
pozdrav!
ja bila na uzv-u prvi put u 4.tjednu,pa drugi put u 6. kad je potvrdio trudnoću. sve je uredno, kako kaže-vidi se pulsiranje žila. nakon toga me naručio za tjedan dana opet. jel to previše u tako kratko vrijeme?? ili mu je bitan novac-privatnik je i svaki put platim..
i prilikom svakog uzv-a nisam dobila nikakvu potvrdu da je napravljen uzv..trebam li dobiti pritom dobiti nekakav papirić?
Mislim da privatnici vole da im se dolazi češće...
Ja sam kod privatnika potvrdila trudnoću u 8.tjednu, dobila sam normalno nalaz, sličicu i račun. Poslije sam išla kod svog socijalnog ginekologa, i kod njega sam dosada imala ravno 3 ultrazvuka (sad sam u 32.tjednu trudnoće). On mi je sam rekao da nema potrebe za čestim ultrazvucima ako je sve u redu...Ja sam htjela sa strane ići kod privatnika jer sam bila uživljena gledati bebicu, pa te mame još oni UZV u boji, ovo ono, na kraju sam malo smanjila doživljaje i shvatila da je bolje ovako...Slažem se sa svime što je alleszusammen gore navela.
bubley is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 16:18   #266
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
ja bih rekla, uzv je uzv, bilo da ti ginekolog gleda bebu ili radiolog žuč ili bubrege.
je, al nisam znala dal se ultrazvuk zbog žuči dotikavlja bebe
Satene is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 22:26   #267
Quote:
Satene kaže: Pogledaj post
je, al nisam znala dal se ultrazvuk zbog žuči dotikavlja bebe
zavisi i kolika je beba.
ako si u većem stupnju trudnoće, teško da će je uspjeti mimoići.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2013., 22:35   #268
Quote:
alleszusammen kaže: Pogledaj post
riječi moje ginekologice privatnice koju prilično dobro poznajem: nikakav pregled i prčkanje ne treba raditi zbog vlastitog zadovoljstva i da bi mame gledale bebu. to je pretraga koja ima svoju medicinsku svrhu, to što mi možemo cmoljiti od sreće gledajući to malo čudo u nama je samo bonus. 3 UZV-a u urednoj trudnoći su sasvim dovoljna.

doppler mi uopće nije htjela raditi u 1. tromjesečju jer je rekla da nisu sigurni da li šteti bebi i da ga ne radi osim ako nije nužno.

to što sad kažu da nije štetan ne znači da možda za 10 godina ne skuže da ima nekakav negativan utjecaj.
Ovako nekako rezonira i moj privatni ginekolog na Novom Zelandu.

Imala sam ultrazvuk sa 7 tjedana za potvrditi trudnocu.

I imala bih vjerojatno sljedeci tek screening (NT) scan s 12 tjedana, da nisam imala dva pobacaja u prvom trimestru, jedan MMC, pa me je pogledao s 10 i nesto tjedana.

Sad cu uskoro na anatomy scan s 18.5-19 tjedana i to ce vjerojatno biti to do treceg trimestra.

Btw, on bas ne prakticira ni vaginalni pregled ako ne prijavljujem simptome.. on me je pratio (i napravio i carski rez zbog poprecnog polozaja djeteta) i u trudnoci s mojom kceri prije 3 godine i prosli smo cijelu trudnocu bez ijednog vaginalnog pregleda. Trudnoca je inace, izuzev komplikacije s poprecnim polozajem na kraju, bila potpuno uredna, bez i najmanjeg problema.
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 09:38   #269
Eto i da se ja nadovežem sa svojim belgijskim iskustvom na ovo s Novog Zelanda. Ovo mi je treća trudnoća i nakon dvije koje sam kontrolirala u Hrvatskoj, ovdje me dočekalo nešto sasvim drugačije i moram priznati da mi to u potpunosti odgovara - preporodila sam se. Niti jedan vaginalni pregled do sada (u 29. sam tjednu) i dva UZV (u 13. i u 23. tjednu). Treći mi je opcionalni, znači prepušteno mi je da odlučim želim li ga ili ne, ali preporuka je da ga obavim. Redovito mi kontroliraju tlak, urin, krvnu sliku (imam problem sa štitnjačom i željezom pa o tome vode posebnu brigu), izvažu me, izmjere trbuh, poslušaju kucaje i opipaju položaj bebe. I to je to.

A ono što je zanimljivo jest da Belgija ima nižu stopu perinatalnog mortaliteta i morbiditeta od Hrvatske. Znači, uz ovakav pristup trudnoći imaju statistički bolje rezultate od naših doktora koji se jako brinu i za bebe i za trudnice, rade silne ultrazvuke, vaginalne preglede i slično.
Dandelion_seed is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 10:26   #270
Quote:
puffko kaže: Pogledaj post
Ovako nekako rezonira i moj privatni ginekolog na Novom Zelandu.

Imala sam ultrazvuk sa 7 tjedana za potvrditi trudnocu.

I imala bih vjerojatno sljedeci tek screening (NT) scan s 12 tjedana, da nisam imala dva pobacaja u prvom trimestru, jedan MMC, pa me je pogledao s 10 i nesto tjedana.

Sad cu uskoro na anatomy scan s 18.5-19 tjedana i to ce vjerojatno biti to do treceg trimestra.

Btw, on bas ne prakticira ni vaginalni pregled ako ne prijavljujem simptome.. on me je pratio (i napravio i carski rez zbog poprecnog polozaja djeteta) i u trudnoci s mojom kceri prije 3 godine i prosli smo cijelu trudnocu bez ijednog vaginalnog pregleda. Trudnoca je inace, izuzev komplikacije s poprecnim polozajem na kraju, bila potpuno uredna, bez i najmanjeg problema.
puffko cestitam ) a sto se uzv tice, moji njemacki gin-ovi i na klinici i privatno su na svakom pregledu koristili uzv, i vaginlani i trbusni, i vaginalni pregled. ne znam, mozda je do doktora, ja sam to uzela kao normalno, nije mi smetalo, a koliko je stetno...vjerujem da nije. vjerovala sam svojim lijecnicima i babici i sve je bilo ok. ali sasvim razumijem i one zene koje to zele smanjit na najmanju mogucu mjeru.
__________________
And I'm floating in a most peculiar way
Ani O is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 10:55   #271
Quote:
aniano kaže: Pogledaj post
puffko cestitam ) a sto se uzv tice, moji njemacki gin-ovi i na klinici i privatno su na svakom pregledu koristili uzv, i vaginlani i trbusni, i vaginalni pregled. ne znam, mozda je do doktora, ja sam to uzela kao normalno, nije mi smetalo, a koliko je stetno...vjerujem da nije. vjerovala sam svojim lijecnicima i babici i sve je bilo ok. ali sasvim razumijem i one zene koje to zele smanjit na najmanju mogucu mjeru.
Hvala Drzi mi fige da se nastavi ovako!

Mislim da nije do doktora, nego jest stvar nacionalne prakse.

Ovdje, negdje od 1990., su primalje najcesci lead maternity carer, i ako hoces specijalista a nemas bas cvrstu indikaciju (ja nemam) onda platis privatno. Cijelo porodnistvo je dosta hands off i ima puno kucnih poroda itd. (uvjetno receno, stopa carskih rezova je ipak preko 20%, kao i u drugim razvijenim zemljama).

Inace mi pregledi izgledaju bas tako kao sto Dandelion_seed opisuje, s time da mene i ne izvaze svaki put. Prosli put, s kceri, je bio jako lezeran sto se kila tice.. no i ja sam ih dobila onako kao sto mi je prorekao (15) i bila sam u dobroj formi pa valjda ne brine bas. Isto imam situaciju sa stitnjacom i obiteljski problem s hipertenzijom i na to se jako pazi, medjutim da kucnem u drvo to je u prosloj i zasad s ovom super.

Znam da Amerikanci npr prakticiraju vaginalne preglede. I vise UZV.
Sto je bolje od ova dva modela. .. ne znam uopce kako te stvari usporedjivati, kad je tu toliko confounding factors. Ja uopce nisam nuzno ni za "home birth" ni "medikalizirani" pristup, odnosno mislim da za svaki ima mjesta u odredjenim okolnostima.

Ovo sto kazes, treba vjerovati svojem timu (odnosno odabrati tim kojemu mozes vjerovati).
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 14:32   #272
Quote:
aniano kaže: Pogledaj post
puffko cestitam ) a sto se uzv tice, moji njemacki gin-ovi i na klinici i privatno su na svakom pregledu koristili uzv, i vaginlani i trbusni, i vaginalni pregled. ne znam, mozda je do doktora, ja sam to uzela kao normalno, nije mi smetalo, a koliko je stetno...vjerujem da nije. vjerovala sam svojim lijecnicima i babici i sve je bilo ok. ali sasvim razumijem i one zene koje to zele smanjit na najmanju mogucu mjeru.
Quote:
puffko kaže: Pogledaj post
Hvala Drzi mi fige da se nastavi ovako!

Mislim da nije do doktora, nego jest stvar nacionalne prakse.
puffko, i ja se pridružujem čestitkama

kod nas u hrvatskoj su čini se da su stvari različite po tom pitanju od doktora do doktora, od ustanove do ustanove.

kod moje ginekologice je svaki pregled izgledao ovako kako ti kažeš aniano.
kontrole su bile svaka 4 tjedna, trudnoće uredne.
ja sam sa svojom ginekologinjom pričala o tome i pitala ju zašto svaki put UZV, jel to baš nužno.
stekla sam dojam da ona svaki put radi UZV jer ima dobar UZV aparat i jer je ajmoreć anksiozniji tip i voli sve imati pod kontrolom.

s druge strane, moja kolegica je kod svog ginekologa bila puno rjeđe naručivana na kontrole (svakih 6 tjedana, čak i 8) i UZV joj je radio onaj prvi u 8tj i drugi u 12tj, na one u 20 i 32 tj ju je slao u bolnicu.
on kao prvo, nema dovoljno dobar UZV aparat i zato šalje na ova zadnja dva u bolnicu, i kao drugo, čini mi se kao ležerniji tip osobe.

u bolnici gdje sam ja bila je praksa drugačija, znam zato jer sam prvu trudnoću kontrolirala u bolnici od 32tj (zbog ljetnog g.o., kao da ne idem kod zamjene pa onda opet u bolnicu s 37tj) i imam informacije od kolegice ginekologinje koja radi tamo.
njihova praksa što se UZVa tiče je 4x u trudnoći, 8tj, 12tj, 20tj, 32tj.
na drugim kontrolama rade vaginalni pregled uvijek, i slušaju otkucaje srca,
također uvijek rade analizu urina test trakicama, vaganje i mjerenje tlaka (to sve vrijedi i za ove preglede kod ginekologa u DZ).
ne znam kako je u drugim rodilištima.

kod privatnika se običava svaki put raditi UZV, a tamo nude i opcije 3D koje isto koštaju.

što se tiče smjernica za UZV u trudnoći u porodništvu, kad sam ga ja učila (pred 10g) bile su: 8tj za potvrđivanje trudnoće, 12tj nuhalni nabor i nosne kosti, 20tj gledanje anatomije i 32tj za procjenu težine bebe.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 18:01   #273
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
zavisi i kolika je beba.
ako si u većem stupnju trudnoće, teško da će je uspjeti mimoići.
maloo sam se raspitala kod forumaša na podf. prirodne znanosti, i našla jednog koji je baš to studirao dakle trebao bi biti malo više upućen u štetnost ultrazvuka od nas

veli da nikakva štetnost nije dokazana https://www.forum.hr/showthread.php?p...8#post43353588

Quote:
Kao osoba koja u svom obrazovanju ima predmet "Radiologija", a koja je uvjet za upis u višu godinu, što znači da je isti položen, tvrdim da nije (štetan).

Postojala su neka razmišljanja pa i istraživanja, prvenstveno kod trudnica, ali nije utvrđeno da UZV ikako šteti plodu, pa ni nekome kasnije u životu.
Satene is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 20:26   #274
Quote:
Satene kaže: Pogledaj post
maloo sam se raspitala kod forumaša na podf. prirodne znanosti, i našla jednog koji je baš to studirao dakle trebao bi biti malo više upućen u štetnost ultrazvuka od nas

veli da nikakva štetnost nije dokazana https://www.forum.hr/showthread.php?p...8#post43353588
da je dokazana ikakva štetnost UZVa u trudnoći, ne bi se radilo ne ni približno toliko UZV pregleda u trudnoći nego se ne bi radili uopće.

tako da uz ove sve UZVe u trudnoći koje imaš, ako ćeš imati još jedan dodatni UZV žuči, zaista nema razloga za brigu.
čak i ako si skeptik koji misli kako činjenica da zasad nije dokazana štetnost UZVa u trudnoći znači samo kako nije još dokazana
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 20:33   #275
A čini mi se i da UZV žuči i traje nešto kraće, ipak je puno manji organ za pregledati.
EineKleineMaus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2013., 19:39   #276
Kada je trudnoca rizicna uzv je jedna vrsta utjehe i spas za nerodeno djete...bez redovite kontrole uvz vjerojatno ne bih dogurala do ovih tjedana (30tt). Prvo su mi otkriveni hematomi, pa nakon toga puknuce stjenke, a onda sam se pocela naglo otvarati a da nisam imala simptome, tek je na uvz otkriveno i nakon mirovanja otvaranje se usporilo, tako da se divim svima vama koje imate hrabrosti cijelu trudnocu otici na cca 4 uvz pregleda... Danas nam se nudi tehnologija s kojom mozete sprijeciti ono najgore i jos nije stetno, zasto to odbiti
__________________
što manje ljudi zna da si sretan - duže ostaješ sretan!
MartyLOVE is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2013., 21:06   #277
Quote:
MartyLOVE kaže: Pogledaj post
Kada je trudnoca rizicna uzv je jedna vrsta utjehe i spas za nerodeno djete...bez redovite kontrole uvz vjerojatno ne bih dogurala do ovih tjedana (30tt). Prvo su mi otkriveni hematomi, pa nakon toga puknuce stjenke, a onda sam se pocela naglo otvarati a da nisam imala simptome, tek je na uvz otkriveno i nakon mirovanja otvaranje se usporilo, tako da se divim svima vama koje imate hrabrosti cijelu trudnocu otici na cca 4 uvz pregleda... Danas nam se nudi tehnologija s kojom mozete sprijeciti ono najgore i jos nije stetno, zasto to odbiti
Mislim da si krivo shvatila--ili barem mene.
Ja nista nisam odbila. Kod mene lijecnik ultrazvuke jednostavno ne radi/ne nudi, ako se na prvim ultrazvucima nista nije vidjelo, nemam simptoma i nemam nista sumnjivo u anamnezi.
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2013., 12:40   #278
Prva trudnoca bez ikakvih problema, druga sve odlično do pregleda sa 31+3 tt, vaginalno utvrđeno da sam otvorena, cerviks smeksan i moze se napipat bebi glavica... Uzv-om samo procjenjuje težina i uslijedila je hospitalizacija. Jos sam u bolnici i nisu me vise gledali ni vaginalno ni na uzv...niti ce do daljnjega, samo ctg svaki dan.
Moj gin prakticita vaginalni i uzv pregled svako 4 tjedna, i iskreno mi je drago zbog toga... Da sad nisam bila narucena ko zna sto bi bilo jer ja nisam nikakve simptome osjećala, a uz 3-godišnje dijete teško je kako god okrenes...

Ps. Puffko čestitam ... Nek bude sve po školski :-)
__________________
Ljubav ja i ti...J&M
mala8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 21:12   #279
Prva mi je trudnoća i dok nisam osjetila micanje bebe skočila bih do ginića (3 zgrade dalje od mene) valjda svaka 3 tjedna Sama od sebe odem kad mi dođe kriza , panika bi me neka ulovila jel sve ok , i samo da je pogledamo na UVZ na sekundu. Poslije osmijeh, sva happy. Nakon što sam osjetila micanje bebe sam bila mirnija i išla na preglede svakih 5-6 tjedana , kad bih se sjetila (iako je rekao pregled 1 x mjesečno).
I ne razumijem zašto ne na vaginalni pregled? hm. pa ako se možemo sexati u trudnoći zašto ginić ne može napraviti prstićima pregled , da napipa i pregleda malo iznutra , pregledom ustanovi vlažnost, iscjedak je li zdrav ili ne....
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:49.