Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.05.2011., 11:00   #81
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Ako te brine em. zračenje tog transformatora, mogu ti reći da je neusporedivo veće zračenje koje dobivaš gledanjem u tv, nego to iz te trafostanice. Plus, em. polja iz tih uređaja nemaju utjecaj na ljudsko tijelo. Evo, citati iz WHO:
Conclusions from scientific research
In the area of biological effects and medical applications of non-ionizing radiation approximately 25,000 articles have been published over the past 30 years. Despite the feeling of some people that more research needs to be done, scientific knowledge in this area is now more extensive than for most chemicals. Based on a recent in-depth review of the scientific literature, the WHO concluded that current evidence does not confirm the existence of any health consequences from exposure to low level electromagnetic fields. However, some gaps in knowledge about biological effects exist and need further research.
Link: http://www.who.int/peh-emf/about/Wha...en/index1.html

Panika koja se širi dolazi više iz nerazumijevanja što su ta polja i kako/što rada trafostanice nego što postoji stvarna opasnost. Nadam se da sam te malo ohrabrio da nisi u nekoj nesigurnoj zgradi/stanu.
Točno tako, vjerojatno je buka samo u pitanju, ljudi se plaše više nego što treba, ali buka se riješi ućinkovito izolacijom.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2011., 16:58   #82
Jeste uspjerli što?
__________________


Da se možda nisam noću ja promijenila? Čekaj da promislim : jesam li bila ista kad sam se jutros ustala? Ako pravo razmislim, malo se sjećam da mi je bilo nekako drukčije. Ali ako nisam ista, sljedeće je pitanje : Tko sam, zaboga? Eto, to ti je zagonetka!
Illuminata is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2011., 16:30   #83
Probaj se dogovoriti sa susjedima u zgradi. Vjerujem da i ostali (bar oni na nižim katovima) čuju to zujanje.
Kad vas je više, veći efekt postižete prilikom lobiranja u HEPu ili sl..
Merciless is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 16:14   #84
Imam sličan slučaj, ali i vrlo opsežno iskustvo u mjerenjima razine buke kao profesionlac.
Za pritužbe je nadležna saniterna inspekcija koja će i provesti/organizirati mjerenja. U svakom slučaju valja očekivati dugotrajno otezanje koje će zacijelo uključivati i lažna obećanje nadležnih lokalnih šefića u HEPu.
Umjesto da riješe problem i barem planiraju iseljenje trafostanice višekratno će tvrditi da su problem sanirali, pa će za par dana (inspekciji) isporučiti pismeni dokaz sa rezultatima mjerenja.
Istina je da se ti rezultati mjerenja ne isporučuju jer bi se iz njih vidjelo da razina buke ionako prekoračuje najvišu dopuštenu vrijednost.
Nakon kakvih 5/6 goduna u ovom slučaju smo "uspjeli" ishodovati da inspekcija isključi i "zapečati" trafostanicu. Ali to nije sve! HEP u oštroj zimi svejedno uključi transformator, pa onda stanari opet moraju hodočastiti u inspekciju, a HEP ponovo "sanira," mjeri i t.d. Ima posla i za odvjetnika.

Kolika smije biti buka (od trafostanice) u vašem stanu?
Upravo tolika da HEP nema nikakve šanse sa bilo kakvom nazovi-sanacijom već treba trafostanicu iseliti iz kuće sa stanovima.

Propis izgleda ovako (iako ga kolege kojima sam to sve i prstom pokazao) nisu primjenile u barem jednom mjerenju.

("početak" propisa)
PRAVILNIK O NAJVIŠIM DOPUŠTENIM RAZINAMA BUKE U SREDINI U KOJOJ LJUDI RADE I BORAVE (N.N. 145/2004. godina)

BUKA U ZATVORENIM BORAVIŠNIM PROSTORIMA

Članak 8.

Najviše dopuštene ocjenske ekvivalentne razine buke LRAeq u zatvorenim boravišnim prostorijama po zonama buke dane su u Tablici 2. ovoga Pravilnika. One vrijede kod zatvorenih prozora i vrata prostorija.

Tablica 2.

Najviše dopuštene ekvivalentne razine
buke LReq u dB(A)
Zona prema Tablici 1. ovog Pravilnika 1 2 3 4 5
Najviše dopuštene ekvivalentne razine buke LReq u dB(A)
– za dan 30 35 35 40 40
– za noć 25 25 25 30 30
Najviše dopuštene razine buke LA95 u zatvorenim boravišnim prostorijama niže su za 10 dB od LAeq navedenih u Tablici 2. ovoga Pravilnika.
(kraj članka u Pravilniku)

Preračunato razina buke "La95" s izvora rada njihove trafostanice u vašoj sobi ne smije biti više od

Zona prema Tablici 1. ovog Pravilnika 1 2 3 4 5
– za noć 15 15 15 20 20

Zone su određene u članku 5 istog Pravilnika gdje je ta Tablica 1 i znače:
1. Zona namijenjena odmoru,
oporavku i liječenju
2. Zona namijenjena samo
stanovanju i boravku
3. Zona mješovite, pretežito
stambene namjene
4. Zona mješovite, pretežito
poslovne namjene sa
stanovanjem
1. Zona namijenjena odmoru,
oporavku i liječenju

Ukoliko vas još štogod iz teme zanima, pitajte
armada1943 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 16:23   #85
Kopiranje tablice mi nije uspjelo, a tekst
"Zone 1 2 3 4 " treba rasporediti tako da se ispod brojki postave brojke sa decibelima

Preračunato, razina buke "LA95" s izvora rada njihove trafostanice u vašoj sobi ne smije biti (za noć) više od

zone 1,2,3 LA95≤15 dB
zone 3 4 LA95≤20 dB
armada1943 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 16:23   #86
Quote:
Saddam kaže: Pogledaj post
ali me zanima kakva je točno izolacija (a'la faraday kavez) ugradjena u HEP-ove trafostanice? Sami betonski zidovi nisu dovoljni. a to je sve što ja vidim izvana.
Zanima me prakticno jel ta izolacija u trafou postoji i ako postoji jel moze otic u k vragu?
Kućište transformatora je samo po sebi a`la faradayev kavez tako da nisu potrebni nikakvi dodatni kavezi. Ako ode k vragu ode skupa s transformatorom.
zoks is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2011., 15:13   #87
Ako je TS stavljena u zgradu onda je očito potrebna za napajanje te zgrade. HEP nemože jednostavno uzeti svoju stanicu i maknuti je iz zgrade. Svako izmještanje je premještanje sa jednog mjesta na drugo, a pošto samo TS služi za napajanje zgrada onda mora biti u blizini zgrade, na nečijem zemljištu a pošto je to uglavnom zemljište u posjedu zgrade potrebno je dobiti pravo služnosti na tome (u najboljem slučaju je vlasništvo zgrade, ako je od drugih privatnih osoba kako da HEP objasni privatnoj osobi da treba preseliti TS iz zgrade na njegovu zemlju). Mislim da bi se dalo pravo služnosti trebali bi potpisi svih vlasnika stanova, a što ako netko neda potpis, zatim treba proći kabelom na nekakvu razvodnu kutiju u zgradi. Tako da to nije baš tako jednostavno kao što svi misle...
A što se tiče zaštite transformatora, zidovi i uljna jama (ako je izvedena) su sasvim dovoljne debljine da zaštite ostatak zgrade od bilo kakvog požara ili istjecanja ulja... Struje u slučaju kvara se netreba bojati jer ga zaštita baca van prilikom bilo kakvog kvara...
joso99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 21:56   #88
Izgleda da smo u istom košu
Supruga i ja smo isto tako kupili prije godinu dana stan u četverokatnici na Trešnjevci (2 kat) a da nismo znali da je stan iznad trafo stanice.Problem smo uočili kad smo se uselilii kad nas je iziditiralo zujanje trafa koje je intezivan i iritirajući u dječjoj sobi.
Slao sam u ELEKTRU upit ali nista (nema odgovora); mjerili smo nivo te buke i ona je od 30-39 dB u noćnim satima.
Dali imate prijedlog šta napraviti , tj. kome se obratiti te kako saznati dali opće postoji građevinska za tu stanicu. Dali postoji pravnik koji se time bave kako bi natjerali HEP da poduzme nešto.
Unaprijed Hvala
takojelako is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2011., 22:01   #89
Kukulele

Quote:
takojelako kaže: Pogledaj post
Izgleda da smo u istom košu
Supruga i ja smo isto tako kupili prije godinu dana stan u četverokatnici na Trešnjevci (2 kat) a da nismo znali da je stan iznad trafo stanice.Problem smo uočili kad smo se uselilii kad nas je iziditiralo zujanje trafa koje je intezivan i iritirajući u dječjoj sobi.
Slao sam u ELEKTRU upit ali nista (nema odgovora); mjerili smo nivo te buke i ona je od 30-39 dB u noćnim satima.
Dali imate prijedlog šta napraviti , tj. kome se obratiti te kako saznati dali opće postoji građevinska za tu stanicu. Dali postoji pravnik koji se time bave kako bi natjerali HEP da poduzme nešto.
Unaprijed Hvala
A da štogod sami pročitate iz mojeg posta gore? I SAMI nešto konkretno poduzmete pa makar morali uzeti i olovku u ruke?
armada1943 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2012., 13:50   #90
Kao što je već prije rečeno, buka trafo stanice je specifična buka.
"Obično" mjerenje nije dovoljno dobro, treba napraviti mjerenje buke po oktavama.
Osim buke, treba mjeriti i vibracije.

Ako netko želi, u ZG mogu doći i napraviti mjerenje.
Imam na raspolaganju zvukomjer Voltcraft SL-400 i Olympus LS-3 snimač za zvuk.

Javite mi se na [email protected]
trnac is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2014., 19:51   #91
evo da podignem temu, da ne otvaram novu iako je ova počela sa automobilima

Dizel lokomotive HŽ u Rijeci cijelu noć proizvode buku razine da se doslovno tresu prozori.
Uz to koriste sirene pozdravljajući skretničara u lokalnoj postaji. Ima li načina da se tomu stane na kraj ?

Za usporedbu su električne lokomotive koje su gotovo nečujne , čak i kočenje reguliraju tako da uspore prije ulaska u grad.
parcov is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:25.