Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.10.2017., 20:43   #3381
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Pa evo, ja to radim, i jedino što me je strah da netko ne skuži koliko mi je dobro pa da mi ne natovare više posla ili daju manju plaću. Realno govoreći četiri-pet sati posla dnevno uz barem tri mjeseca praznika, praktički bez ikakvog nadzora nad time što radim (u 17 godina staža u školi nadzor mi je bio na satu 0 (nula) puta), ne znam na što bih se žalio.
Potpuno si u pravu. Skoro da i nema boljeg posla. Ne samo zbog slobodnog vremena, nego i zbog prirode samog posla. To mi je dobro poznato.
Jednostavko is offline  
Old 01.10.2017., 22:29   #3382
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Tebe iritiraju vjernici... da li ti samo njihovo postojanje onemogućuje sretan i ispunjen život ?
Da li vjernicima postojanje ateista onemogućuje isto ? Ne bih rekao.

Pobrkala si vjeru i ideologiju. To je čest slučaj, nažalost...
Ovaj tvoj komentar nema veze s onim što sam ja napisala.
Ja sam rekla da ti kada uspoređuješ vjeru u nevidljivog boga i vjeru u nekakvog vidljivog (komunističkog, of course) vođu pa kažeš da je ovo prvo svakako bolje od ovoga drugoga - jer to je ono što si rekao - tada u stvari predlažeš/sugeriraš da je između dva izbora koja ja oba vidim kao dva zla: vjerovati u nevidljivog ili vidljivog "boga", bolje odabrati ono što je manje zlo (vjerovati u nevidljivog boga).

Po mom shvaćanju, i jedna i druga "vjera" su izraz obične djetinje potrebe za vanjskim autoritetom, koja opet ima veze sa željom da se ne odraste jer se ne želi preuzeti odgovornost za posljedice vlastitih izbora pa je onda bolje da netko drugi odabire za nas, itd itd - zbog toga je to dvoje za mene jednako "zlo".

Dakle, apsolutno nikakve veze sa vjernicima koji me "iritiraju", onemogućuju mi sretan i ispunjen život i sve to što si napisao
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Old 01.10.2017., 22:37   #3383
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Eto, ja stvarno nisam znao da to što ne priznaješ Boga kao biće(?) ujedno znači i da ga ne doživljavaš. Iskreno sam mislio da prvo taj koncept trebaš na neki način doživjet kako bi ga priznala ili ne
Kako mogu doživjeti nešto što ne postoji .... ?
Jedino u mašti.

Inače, "obožavam" sve vas koji ste advokati&zastupnici nevidljivog boga, pa o njemu znate više nego običan puk koji ga zamišlja i "doživljava" kao djedicu na oblaku - a vama je to smiješno jer znate da on to nije i čak štaviše znate što točno jest - itd itd...
Ili, ne znate što točno jest ali zato možete podučiti svijet o tome kako se to može najdostojanstvenije i najponiznije ne znati.
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Old 01.10.2017., 22:40   #3384
Tko kaže da se ne zna kako Bog izgleda:

https://upload.wikimedia.org/wikiped...the_Father.jpg
zoroasterix is offline  
Old 02.10.2017., 07:40   #3385
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Pa evo, ja to radim, i jedino što me je strah da netko ne skuži koliko mi je dobro pa da mi ne natovare više posla ili daju manju plaću. Realno govoreći četiri-pet sati posla dnevno uz barem tri mjeseca praznika, praktički bez ikakvog nadzora nad time što radim (u 17 godina staža u školi nadzor mi je bio na satu 0 (nula) puta), ne znam na što bih se žalio.
Znao sam ja da ovdje na pdf-u osim feministica mora biti barem jedan uhljeb. Nadam se da predaješ matematiku uhljebu.
Kužim to sa dopustom. Koliko mi je poznato u školama profesori moraju ostati do 3h makar nemaju nastavu. Sad dal to ovisi o školi ti valjda bolje znaš. No ono što sam želio reći je da klinci nemaju tako visok prag tolerancije na disciplinu ko nekad. Isto ko ni njihovi roditelji. Tako da ne vjerujem da je skroz romantično raditi u prosvjeti.
E sad ne znam da li je napad na profesora postalo kazneno djelo. neda mi se guglati.
La Baba yaga is offline  
Old 02.10.2017., 09:14   #3386
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Pa evo, ja to radim, i jedino što me je strah da netko ne skuži koliko mi je dobro pa da mi ne natovare više posla ili daju manju plaću. Realno govoreći četiri-pet sati posla dnevno uz barem tri mjeseca praznika, praktički bez ikakvog nadzora nad time što radim (u 17 godina staža u školi nadzor mi je bio na satu 0 (nula) puta), ne znam na što bih se žalio.
Tocno to. Nitko u prosvjeti ne mora brinut da nije mozda odradio dobro svoj posao pa ce snosit nekakve posljedice - ono ceg ima na gotovo svakom radnom mjestu. Nema nikakve mjere ucinka koja se odrazava na profesora i utjece mu na placu i radno mjesto. (zato jer je to u interesu djece...) Tek s ovom drzavnom maturom bi se moglo profesorima mjerit ucinak, samo nekima ocito, ali koliko mi je poznato to se jos uvijek ne odrazava na njih?

Jos jace mjesto od profesora u prosvjeti je recimo vodit osnovno ili srednjeskolsku knjiznicu. Radno vrijeme obicno nesto tip od 9 do 15h, a zapravo vecinom ucenici mogu samo pod odmorom dolazit u knjiznicu. Nema nikakvog nadzora, nitko ti se ne mijesa u posao, ni ne znaju sta radis. Evo znam jednu sad je u penziju otisla citav zivot je tako odradila - u svom svijetu, u svojoj knjiznici. I da vidis koja je jagma bila namjestit ko ce to naslijedit...ko da je licenca za javnog biljeznika..

I sad to usporedim recimo sa poslom rada na blagajni u banci, gdje moras svakih par mjeseci na edukacije o bancinim proizvodima, moras ih sve znat od obicnih transakcija do stednji, osiguranja, kreditnih kartica, paketa raznih itd.. I to ne samo znat pricat o njima nego unijet ih u sustav a to je citava znanost i edukacija za sebe jer softwarei se isto nabrzaka sklepavaju kako se mijenja ponuda a u pricu je upleteno i milion komplikacija koje proizlaze iz rastuce hrpe zakona koja regulira rad banaka koje isto moras poznavati. Mjere ti ucinak na sto razlicitih nacina, od prodajnih rezultata, ocjena klijenata, zatim redovito ti dolazi zenska sjedit iza tebe citav dan gledat kako radis, sjedi iza tebe i zapisuje u tekicu sve zajebe koje napravis pa onda to prolazi s tobom i pise ti u "dosje". U banci je nonstop guzva, klijenti ti jebu mater jer banka namjerno ima premalo blagajnika da prisili ljude da koriste online i aplikacije, svi koju dodju na red ti jebu mater jer su cekali a iza tebe sjedi zenska koja pazi da nesto nepristojno ne kazes, svaki te klijent moze ocijeniti 1-10, na salter stoji ocjenjivac, za losije ocjene najebes. Pa ti se desi da unosis nesto sto rijetko unosis, nekakvo cudno razvrgavanje stednje stednje recimo, mozda nespretno izvedeno softwareski pa ti aplikacija ne primi kako treba pa ispadnes idiot pa moras ponovo pol sata unosit, a klijent ti jebe mater da cijela poslovnica odjekuje. Zatim smjenski rad, rad subotom, nerijetko dvokratni rad, jer kako rekoh - nema dovoljno blagajnika. Godisnjeg imas zakonski minimum. Manjak u blagajni pokrivas sam, ako si fulao negdje 0 na unosu jao si ga tebi. To redovito bude plac, pa gledanje kamera da se vidi sta je bilo pa zvanje klijenata pa natezanje s njima da vrate pare pa oni nece a i ne moraju zakonski, pa ides do njih doma po pare na drugi kraj grada itd. Zatim sve ostalo po poslovnici, punjenje i praznjenje bankomata, brojanje trezora, sve mozes fulat za hrpu novaca i to kad se prebroji pa ispadne da fali novaca svima srce ode u pete i ostanu satima prebrojavati i trazit pare koje fale. Svako malo netko pokusa neku prevaru, dodje s laziranim osobnima itd. Blagajnice koje budu prevarene redovito najebu bez obzira sto su trazile dokumente, svi su uvijek sumnjivi da su u dogovoru s prevarantima itd. Sve to za placu blagajnice u konzumu..

Zadnje uređivanje addx : 02.10.2017. at 09:28.
addx is offline  
Old 02.10.2017., 09:33   #3387
Quote:
addx kaže: Pogledaj post

Tocno to. Nitko u prosvjeti ne mora brinut da nije mozda nije odradio dobro svoj posao pa ce snosit nekakve posljedice - ono ceg ima na gotovo svakom radnom mjestu.
Trebali bi brinuti roditelji djece. A ako usporedimo posao učitelja sa poslom bankovne službenice, bankovnoj službenici posao je da klijentu uvali kredit ili neku drugu bankovnu uslugu.

Posao profesora je da od djeteta napravi obrazovanu i odgojenu osobu koja voli učiti i želi učiti čitav život.

Bankovna službenica manipulira sa novcem, profesori sa djecom.

Očito je većini roditelja danas više stalo do novca i kredita nego do vlastitog djeteta. Jer što će djeci znanje. Diploma se, kao i radno mjesto može i kupiti.

A učiteljima treba smanjiti plaću, jer što oni uopće rade? Ništa. Jer će većina profesora pomisliti - zašto bi se ja trudio i mučio oko ove neodgojene balavčadije moj posao nitko ne cijeni pogotovo roditelji djece, pa oni prvi kažu da ništa ne radim i da mi treba smanjiti plaću.

I tako imamo spiralu propadanja .....
mravac8 is online now  
Old 02.10.2017., 09:36   #3388
Quote:
La Baba yaga kaže: Pogledaj post
Znao sam ja da ovdje na pdf-u osim feministica mora biti barem jedan uhljeb.
Naravno. Ja sam još bio nešto sklon grintati oko svog posla dok nije došla ova kriza 2008., kad su meni bliski ljudi koji su od mene marljiviji i poduzetniji, barem jednake pameti i obrazovanosti, ostajali bez posla zato jer nisu radili u državnom/javnom sektoru. I to je bilo masovno, dok smo mi bili sigurni. I onda su ovi moji osnivali neke privatne firmice da bi preživjeli, pa sam vidio kolika je to muka, i baš sam se zasramio tog svog ranijeg grintanja.
Quote:
Nadam se da predaješ matematiku uhljebu.
Fiziku.
Quote:
Kužim to sa dopustom. Koliko mi je poznato u školama profesori moraju ostati do 3h makar nemaju nastavu. Sad dal to ovisi o školi ti valjda bolje znaš.
Ovisi o školi. Većina škola u RH radi u dvije, neke i u tri smjene, tako da to do 3h ne vrijedi. Ja ne moram biti u školi kad nemam posla u njoj.
Quote:
No ono što sam želio reći je da klinci nemaju tako visok prag tolerancije na disciplinu ko nekad. Isto ko ni njihovi roditelji.
Dobro, sad bih ja mogao guglati onaj neki tekst iz starog Egipta gdje se već govori nešto takvo. Imam sreće raditi u školi gdje je učenicima stalo do ocjena (a nekima čak i do znanja), ali budući da sam išao u jednu sličnu mogu reći da po mom iskustvu ovi danas nisu gori od nas onda.
nitko drugi is offline  
Old 02.10.2017., 09:53   #3389
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Trebali bi brinuti roditelji djece. A ako usporedimo posao učitelja sa poslom bankovne službenice, bankovnoj službenici posao je da klijentu uvali kredit ili neku drugu bankovnu uslugu.

Posao profesora je da od djeteta napravi obrazovanu i odgojenu osobu koja voli učiti i želi učiti čitav život.

Bankovna službenica manipulira sa novcem, profesori sa djecom.

Očito je većini roditelja danas više stalo do novca i kredita nego do vlastitog djeteta. Jer što će djeci znanje. Diploma se, kao i radno mjesto može i kupiti.
Kako je to ocito ako sluzbenica u banci radi za manju placu od prosvjetara u 10x gorim uvjetima??????

Quote:
A učiteljima treba smanjiti plaću, jer što oni uopće rade? Ništa. Jer će većina profesora pomisliti - zašto bi se ja trudio i mučio oko ove neodgojene balavčadije moj posao nitko ne cijeni pogotovo roditelji djece, pa oni prvi kažu da ništa ne radim i da mi treba smanjiti plaću.

I tako imamo spiralu propadanja .....

Aha, znaci blagajnici u banci se ucinak mjeri sa nekoliko razlicitih sustava, od ocjenjivanja klijenata do nadzora, do prodajnih rezultata. Profesoru se ucinak ne mjeri nikako, nego on sam odlucuje koliko ce raditi s obzirom na placu i savjest. I ti se cudis sto nam je obrazovanje u kurcu a branis sustav koji ne mjeri ucinak?

Po tebi, jedini nacin za povecat ucinak profesoru je povecati placu, ni slucajno povezati njegovu placu s uspjehom njegovih ucenika na drzavnoj maturi ili tako nesto, ili organizirati nadzor. Jedino kako drzava moze upogoniti profesore da bolje rade jest da im poveca placu?

Zanimljivo rezoniranje.

Mene bi kao roditelja zanimalo da drzava uvede kontrolu profesora, da se zna tko radi svoj posao dobro a tko ne, pa cemo onda vidjet kome dizat place a kome dat pedalu, jer hrpa mladih ceka u redu na stalna profesorska ili uciteljska mjesta, sto sam vec objasnjavao.
Dakle, ako je briga za djecu na prvom mjestu, onda prvo sto treba uvesti je sustav koji ce nagradjivati dobre profesore i kaznjavati lose. To je meni u interesu kao roditelj, a ne slijepo bacati pare na tu obrazovnu kaljuzu koja propada jos od jugoslavije. Dok se prosvjeta ne orijentira na "results driven" varijantu, do tad su profesori glofiricirane dadilje, jer ih nitko ne drzi odgovornim za nista drugo osim da su djeca u razredu! Jedna je stvar imati ocekivanja od profesora, druga je stvar imati sustav koji se zbilja brine o tome, mi to nemamo, pa nam je valjda zato i tako.

I jos cu ti reci, cim nema sustava koji brine o izvrsnosti rada profesora, to je vise to radno mjesto privlacnije pravim uhljebima koji se laktare za "dozivotno garantirano radno mjesto bez odgovornosti".
Ja vjerujem da je hrpa profesora odabrala svoj posao jer ga zbilja zele raditi ali su mozda obeshrabreni cijelim tim uredjenjem, jos kad se to ukombinirat s pretpotopnim kurikulumom i nacinom rada s ucenicima... I jos kad vide neke kolege koje su si namjestile posao, lose rade itd, sta bi se oni trudili.
addx is offline  
Old 02.10.2017., 10:09   #3390
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Tek s ovom drzavnom maturom bi se moglo profesorima mjerit ucinak, samo nekima ocito, ali koliko mi je poznato to se jos uvijek ne odrazava na njih?
Ma kakvi, dapače ne daju te podatke. Ja im šaljem mailove da mi daju podatke kako su riješili moji učenici u usporedbi sa sličnim školama, da vidim je li to kako radim dovoljno efikasno, i nema šanse, da je to tajna.
nitko drugi is offline  
Old 02.10.2017., 10:15   #3391
ti si blitvar, a zna se kak vi "radite".
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Old 02.10.2017., 10:24   #3392
Bolje su naše blitvarske škole nego tvoji lički sudovi.

https://www.vecernji.hr/vijesti/obja...-maturi-156316
nitko drugi is offline  
Old 02.10.2017., 10:37   #3393
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Ma kakvi, dapače ne daju te podatke. Ja im šaljem mailove da mi daju podatke kako su riješili moji učenici u usporedbi sa sličnim školama, da vidim je li to kako radim dovoljno efikasno, i nema šanse, da je to tajna.
To sam si i mislio. Ocekivao bi poprilicne prosvjede od strane sindikata kad bi se krenulo u tako sta, jer bi profesorske pozicije slijedom toga naglo izgubile status dozivotno garantiranog radnog mjesta.

Vjerujem da ima hrpa profesora poput tebe, ali i jednako takva hrpa onih koji bi to skrivali ko zmija noge. Ne vidim da jedan takav sustav moze napredovati na temelju dobre volje, koju bi kakti generirali vecim placama.

U takvom sustavu, vece place bi samo garantirale jos vece razine nepotizma pri zaposljavanju, jos vise namjestanja pozicija, a to bi se prevelo u jos gore profesore i jos gore obrazovanje.
addx is offline  
Old 02.10.2017., 10:41   #3394
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Bolje su naše blitvarske škole nego tvoji lički sudovi.

https://www.vecernji.hr/vijesti/obja...-maturi-156316
budući da su večernji list kupili srbi, očito je zašto pišu da su orjunaške škole bolje od onih na sjeveru.

a što se tiče sudova, u Lici sudovi nikad nisu bili potrebni.

mi sve dogovaramo rukovanjem.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Old 02.10.2017., 10:47   #3395
Quote:
addx kaže: Pogledaj post

Aha, znaci blagajnici u banci se ucinak mjeri sa nekoliko razlicitih sustava, od ocjenjivanja klijenata do nadzora, do prodajnih rezultata. Profesoru se ucinak ne mjeri nikako, nego on sam odlucuje koliko ce raditi s obzirom na placu i savjest.
Ako čistaču i peraču ulica još više različitih sustava mjeri učinak, to znači da on radi odgovorniji, korisniji i vredniji posao od bankovne službenice i profesora?
mravac8 is online now  
Old 02.10.2017., 10:59   #3396
Quote:
addx kaže: Pogledaj post


Mene bi kao roditelja zanimalo da drzava uvede kontrolu profesora, da se zna tko radi svoj posao dobro a tko ne, pa cemo onda vidjet kome dizat place a kome dat pedalu, jer hrpa mladih ceka u redu na stalna profesorska ili uciteljska mjesta, sto sam vec objasnjavao.
U stvari, ne čeka. Europske granice su otvorene i sposobni ljudi potražiti će posao tamo gdje će biti adekvatno plaćeni.

Hrvatsku djecu obrazovati će i odgajati sve nesposobniji i nesposobniji.

Da, hrpa mladih ne znači i hrpa sposobnih. Sposobni mladi danas su u Londonu ili Berlinu.
mravac8 is online now  
Old 02.10.2017., 11:03   #3397
@nitko drugi, kad sam vec saznao tvoje zanimanje....

mislim da bi informatiku trebalo integrirati s matematikom i fizikom, dakle simuliranje fizike koristeci informatiku i matematiku. gradivo bi trebalo biti poslozeno tako da svo troje napreduje skupa. to bi bio dio informatike koji se tice algoritamskog razmisljanja u principu. znaci ne ono kako baratati officeom i slicno sto se nerijetko smatra pod informatiku. ja sam odrastao radeci igrice, i mogu reci da je ta primjena znanja neprocjenjiva u smislu razumijevana mnogo toga iz matematike i fizikemislim da bi to mogla proci vecina djece kad bi imali prilagodjene alate, da pocnu s nekakvim alatima gdje pisu jednostavan pseudokod pa dalje napreduju. sta mislis ti o takvoj promjeni paradigme? znaci kosi hitac = angry birds i to.

Zadnje uređivanje addx : 02.10.2017. at 11:44.
addx is offline  
Old 02.10.2017., 11:05   #3398
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
I onda su ovi moji osnivali neke privatne firmice da bi preživjeli, pa sam vidio kolika je to muka, i baš sam se zasramio tog svog ranijeg grintanja.
I to ne razumijem. Zašto itko sa fakultetskim obrazovanjem ima ambiciju u RH otvoriti firmu ili obrt umjesto da ko svatko obrazovan, emigrira?
Quote:
Fiziku.

Quote:
tako da to do 3h ne vrijedi.
Ne znam. Moja bivša osnovna tako radi. Mada je jednosmjenska sada.
Quote:
Ja ne moram biti u školi kad nemam posla u njoj.
Trebalo bi tebi obogatiti radni instrumentarij.
Quote:
Imam sreće raditi u školi gdje je učenicima stalo do ocjena (a nekima čak i do znanja)
Ha pa svi profesori rade u školama u kojima je učenicima i njihovim roditeljima stalo do ocjena. Samo što tebe valjda tvoji učenici ne tuku. Uf imaš ti pravo....puna šaka brade.
La Baba yaga is offline  
Old 02.10.2017., 11:14   #3399
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ako čistaču i peraču ulica još više različitih sustava mjeri učinak, to znači da on radi odgovorniji, korisniji i vredniji posao od bankovne službenice i profesora?

ako je obrazovanje djece vazno, i ako taj posao obavljaju profesori, zasto ne postoji sustav koji mjeri ucinak tog rada profesora?

rekli smo da je taj rad izuzetno vazan, a ne mjerimo mu uspjesnost?????

ali zato mjerimo bankarici na salteru ucinak i ne samo ucinak nego i ugodnost itd????

iz toga se vidi sta je drustvu vazno - a ne iz placa!

vazno je da je posao na bancinom salteru dobro obavljen, a koga briga kako su djeca naucena.

a taj posao na salteru se obavlja bolje sa manjom placom! zbog cega? jer se radi o privatniku koji mjeri ucinak svojih zaposlenika!!!! nije da drzava ne bi mogla isto to raditi, ali nece, jer sluzi uhljebljivanju na svim razinama.

---

tako da, na ovo sto si pitala je zapravo odgovor: DA. ako smo se pobrinuli da mjerimo ucinak necijeg rada, tada valjda mislimo da je bitno da se taj rad dobro obavi. ako ne mjerimo ucinak profesorima, onda ocito mislimo da je nebitno kako oni rade.

Zadnje uređivanje addx : 02.10.2017. at 11:49.
addx is offline  
Old 02.10.2017., 12:02   #3400
Quote:
La Baba yaga kaže: Pogledaj post
I to ne razumijem. Zašto itko sa fakultetskim obrazovanjem ima ambiciju u RH otvoriti firmu ili obrt umjesto da ko svatko obrazovan, emigrira?
Valjda zato što ne žive u nekoj mračnoj pripizdini kao valjda ti, nego na nekom malo ljepšem mjestu.
Quote:
Samo što tebe valjda tvoji učenici ne tuku. Uf imaš ti pravo....puna šaka brade.
Iskreno mislim da je svaki od mojih učenika pametniji i pristojniji od tebe.
nitko drugi is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:23.