Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.07.2017., 20:10   #1
Neki političari u BiH su protiv gradnje Pelješkog mosta

BiH kao i Slovenija traži izlaz na otvoreno more.

Mehmedović: Ne smije se dozvoliti izgradnja Pelješkog mosta koji će sprečavati BiH da bude pomorska zemlja

Quote:
Zastupnik u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Šemsudin Mehmedović je izjavio novinarima da BiH i Republika Hrvatska nisu ratificirale u svojim parlamentima sporazum o granici, a pitanje izgradnje Pelješkog mosta je zapravo pitanje svih pitanja za budućnost pristupa BiH otvorenom moru.

Po njegovim riječima, ni jedna od strana ne smije nikoga sprečavati kada je u pitanju pristup otvorenom moru, po pomorskom pravu.

S druge strane, napomenuo je on, nije utvrđena granica na moru između BiH i Hrvatske i nije utvrđen koridor za izlaz na more Bosne i Hercegovine.
http://www.dnevnik.ba/vijesti/mehmed...ti-bih-da-bude
zrimo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 05:53   #2
Ja sam malo neuk kad je u pitanju pomorsko pravo, ali; kako jedan most (koji ima dovoljnu visinu da bi brodovi mogli prolaziti ispod) bilo koga priječi da ima izlaz na otvoreno more?
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 10:59   #3
A kažu njihovi stručnjaci
"– Mi imamo pravo na međunarodne vode putem koridora koji ide od Neuma pa između Hvara i Korčule na otvoreno more – kazao je nedavno bosanskohercegovački akademik Ibrahim Bušatlija, stručnjak za geomorfologiju i član sarajevskog Pomorskog društva za agenciju Anadolija."

ali je nešto drugo u pitanju
"Neum, čini se, izaziva, prevelike apetite Bošnjaka, jer riječ je o jedinom izlazu BiH na more, no nevolja je za njih to što je stanovništvo većinski hrvatsko.. U Neumu nema luke, sav pomorski promet za BiH ide kroz susjedne hrvatske Ploče, pa je izlaz BiH na more zapravo u Pločama. Kako to biva, intelektualci u Sarajevu organizirali su se i osnovali Pomorsko društvo BiH, koje održava tribine pod nazivom “Bosna i Hercegovina – pomorska država” i u prosincu prošle godine najavili su da će tužiti Hrvatsku zbog gradnje pelješkog mosta! Taj most, naime, kako gledaju pomorci iz Sarajeva, našao bi se na – plovnom putu iz BiH prema otvorenom moru. Doduše, u Neumu nema ni luke ni brodova, ali očito postoje aspiracije da i toga jednom bude.
– Luka u Neumu značila bi da luka Ploče može staviti ključ u bravu – kaže Stjepan Ćosić, povjesničar koji se bavio poviješću Dubrovačke Republike, a pažnju je izazvao nedavno knjigom u kojoj tvrdi da Hrvatska ima pravo na vrh poluotoka Kleka i dva otočića u graničnom sporu između Hrvatske i BiH. Ističe da je upravo zbog toga važno da vrh poluotoka Klek i dva otočića, Veliki i Mali Škoj, "ostanu" u hrvatskim granicama. Ako taj dio teritorija pripadne BiH, kaže, tamo se može napraviti solidna luka, more je duboko 20 metara i daje gaz dovoljno dubok za svaki brod, a Klek je dugačak 7,5 kilometara i luka može biti velika. Takva luka značila bi ne samo smrt za 30-ak kilometara udaljene Ploče, nego i za uzgoj školjaka kojim se stanovništvo u tom potezu bavi, sve u svemu, jako složeno geopolitičko pitanje u odnosima Sarajeva prema Neumu i u odnosima Hrvatske i BiH."
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 11:02   #4
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Ja sam malo neuk kad je u pitanju pomorsko pravo, ali; kako jedan most (koji ima dovoljnu visinu da bi brodovi mogli prolaziti ispod) bilo koga priječi da ima izlaz na otvoreno more?
Bas to htedoh da pitam.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 11:13   #5
etoga. još jedan razlog da hrvatska snažnije podrži hrvatsku braću što se tiče decentralizacije u bih.

BiH ima izlaz na more samo preko hercegovačko-neretvanske županije koju kontroliraju hrvati. Decentralizacijom je more u njenoj nadležnosti a ne nadležnosti bosanskih muslimana.

win-win situacija

ne zaboravite da su i bosanski srbi protiv "bosanskih luka" što odgovara RH, i snažno zagovaraju decenralizaciju i što manju moć političkog sarajeva, a što opet odgovara bosanskohercegovačkim hrvatima...a i red je da se malo relaksiraju odnosi između bosanskih srba i hrvata iz RH

vidite kako nekad i neprijatelj može dobro doć da se pokrenu pozitivne stvari i da dođe iz guzice u glavu

e da, vi u hrvatskoj bi konačno nešto trebali uradit po pitanju mesića, pusića, banaca,hasanbegovića i sličnih koji lobiraju da se županije u bih razvlaste i da se jača službena velikomuslimanska politika u sarajevu.

jer vidite, ne samo da razjebavaju hrvatsku političku moć u bih, nego štete i interesima republike hrvatske
Samo jako! 1994 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 11:18   #6
Quote:
Samo jako! 1994 kaže: Pogledaj post
etoga. još jedan razlog da hrvatska snažnije podrži hrvatsku braću što se tiče decentralizacije u bih.

BiH ima izlaz na more samo preko hercegovačko-neretvanske županije koju kontroliraju hrvati. Decentralizacijom je more u njenoj nadležnosti a ne nadležnosti bosanskih muslimana.

win-win situacija

ne zaboravite da su i bosanski srbi protiv "bosanskih luka" što odgovara RH, i snažno zagovaraju decenralizaciju i što manju moć političkog sarajeva, a što opet odgovara bosanskohercegovačkim hrvatima...a i red je da se malo relaksiraju odnosi između bosanskih srba i hrvata iz RH

vidite kako nekad i neprijatelj može dobro doć da se pokrenu pozitivne stvari i da dođe iz guzice u glavu

e da, vi u hrvatskoj bi konačno nešto trebali uradit po pitanju mesića, pusića, banaca,hasanbegovića i sličnih koji lobiraju da se županije u bih razvlaste i da se jača službena velikomuslimanska politika u sarajevu.

jer vidite, ne samo da razjebavaju hrvatsku političku moć u bih, nego štete i interesima republike hrvatske
prika sve si ti to lipo objasnija, ali mene stvarno boli patka za bosanske srbe, bosanske hrvate i bosanske bosance i njihove interese.

ja samo želin iz hrvatske u hrvatsku ići kroz hrvatsku. šta bi ja na putu iz šibenika u dubrovnik pokaziva dokumente službenoj osobi druge države?
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 11:21   #7
Quote:
Quark kaže: Pogledaj post
prika sve si ti to lipo objasnija, ali mene stvarno boli patka za bosanske srbe, bosanske hrvate i bosanske bosance i njihove interese.

ja samo želin iz hrvatske u hrvatsku ići kroz hrvatsku. šta bi ja na putu iz šibenika u dubrovnik pokaziva dokumente službenoj osobi druge države?
Uvek me zanimalo kako Hrvati idu iz Osijeka u Dubrovnik recimo.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 11:26   #8
Eto i ideje za novi most.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 11:29   #9
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Uvek me zanimalo kako Hrvati idu iz Osijeka u Dubrovnik recimo.
ali si se bojao pitati?
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 11:33   #10
Quote:
Quark kaže: Pogledaj post
prika sve si ti to lipo objasnija, ali mene stvarno boli patka za bosanske srbe, bosanske hrvate i bosanske bosance i njihove interese.

ja samo želin iz hrvatske u hrvatsku ići kroz hrvatsku. šta bi ja na putu iz šibenika u dubrovnik pokaziva dokumente službenoj osobi druge države?
očito da nisam, jer ja samo želim reć da nije BiH protiv gradnje pelješkog mosta nego je 1/3 BiH protiv gradnje pelješkog mosta radi nekakvih svojih zamišljenih luka i ratnih turskih broda.

I samo pitam zašto je u hrvatskoj normalno da postoje hrvatski političari koji lobiraju da ta 1/3 ne bude više 1/3 nego 1, a ove 2/3 budu zapravo 0.
Samo jako! 1994 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 11:35   #11
Quote:
Quark kaže: Pogledaj post
ali si se bojao pitati?
Recimo da se nije ukazala prava prilika.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 11:35   #12
Quote:
Samo jako! 1994 kaže: Pogledaj post
I samo pitam zašto je u hrvatskoj normalno da postoje hrvatski političari koji zagovarju da ta 1/3 ne bude više 1/3 nego 1, a ove 2/3 budu zapravo 0.
zato šta su u većini slučajeva idioti koji bi bez politike bili kruva gladni
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 15:45   #13
U Neumu pomorska luka niije moguća jer zaljev jednostavno nije dovoljno velik niti dubok, pa tu se ne bi mogla usidriti više od 2 broda.
Bošnjaci imaju lude ideje tipa luka na sred zaljeva, naravno financirana od Arapa i slično, a naslađi dio im je presjeći Hrvatsku na 2 dijela i staviti Dubrovnik u izolaciju.

"Mornari" s nogama u lavoru iz Vogošće ucjenjuju RH da most mora biti najmanje 60 m visok i 500 m širine u središnjem luku
zrimo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 15:59   #14
Ibrahim Bušatlija, član Pomorskog društva BiH, naglasio je da otoci Veliki i Mali školj i rt Kleka pripaduju BiH i da tu nema diskusije.
Tu je drugi problem. Tamo je povučena granica tako da se iz BiH ne može izaći na otvoreno more. Mi imamo pravo, po konvenciji UN-a, na otvoreno more. Otvoreno more se osigurava tako što međunarodni faktor, odnosno međunarodni sud odredi koridor milju i po širine od Neuma do kraja Brača, Hrvara, Korčule i tamo je izlaz BiH na more.
Taj koridor je suverenitet BiH i ako se tamo što pravi krši se suverenitet džave, a Pelješki most je to. Znači prvo se treba preko međunarodnih faktora odrediti taj koridor i onda se preko njega ništa ne bi moglo praviti jer bi to bilo nasrtanje na državu BiH.

Hrvatska, kako je dodao, treba povezati svoju teritoriju, ali ne može praviti most od Komarne do Pelješca visine 35 metara pa da onda brodovi koji nose kontejnere, ratni brodovi i veliki kruzeri ne mogu ući u Neum jer to koči i gospodarstvo BiH i njen društveni život, naglasivši i da su mostovi te vrste u svijetu viši od 64 metra.

Dotični profesor inače u slobodno vrijeme traži piramide u Visokom
http://www.piramidasunca.ba//dokumen...1/image013.jpg
zrimo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 21:23   #15
Quote:
zrimo kaže: Pogledaj post
Ibrahim Bušatlija, član Pomorskog društva BiH, naglasio je da otoci Veliki i Mali školj i rt Kleka pripaduju BiH i da tu nema diskusije.
Tu je drugi problem. Tamo je povučena granica tako da se iz BiH ne može izaći na otvoreno more. Mi imamo pravo, po konvenciji UN-a, na otvoreno more. Otvoreno more se osigurava tako što međunarodni faktor, odnosno međunarodni sud odredi koridor milju i po širine od Neuma do kraja Brača, Hrvara, Korčule i tamo je izlaz BiH na more.
Taj koridor je suverenitet BiH i ako se tamo što pravi krši se suverenitet džave, a Pelješki most je to. Znači prvo se treba preko međunarodnih faktora odrediti taj koridor i onda se preko njega ništa ne bi moglo praviti jer bi to bilo nasrtanje na državu BiH.

Hrvatska, kako je dodao, treba povezati svoju teritoriju, ali ne može praviti most od Komarne do Pelješca visine 35 metara pa da onda brodovi koji nose kontejnere, ratni brodovi i veliki kruzeri ne mogu ući u Neum jer to koči i gospodarstvo BiH i njen društveni život, naglasivši i da su mostovi te vrste u svijetu viši od 64 metra.

Dotični profesor inače u slobodno vrijeme traži piramide u Visokom
http://www.piramidasunca.ba//dokumen...1/image013.jpg
BIH niti teoretski ne može imati koridor na otvoreno more, zato jer je Neum zatvoren teritorijalnim morem Hrvatske. "Mornar" Ibro se razumije u pomorsko pravo kao Marica u neku stvar. Most će se graditi svidjelo se to Bošnjacima ili ne, uostalom EU komisija je već osigurala novac za taj most.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 21:49   #16
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Eto i ideje za novi most.
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 00:44   #17
Bušatlija je zapravo najobičniji šarlatan. BiH ni teoretski ne može imati nikakav koridor prema otvorenom moru.
S druge strane Hrvatska bi trebala imati više takta i nuditi Bih razne olakšice kod korištenja Ploča. Ploče su bosanska luka, bez BiH privrede nema ni Pločama posla. Nisu tu Ploče u situaciji da mogu nešto uvjetovati.
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 03:01   #18
Quote:
Samo jako! 1994 kaže: Pogledaj post
e da, vi u hrvatskoj bi konačno nešto trebali uradit po pitanju mesića, pusića, banaca,hasanbegovića i sličnih koji lobiraju da se županije u bih razvlaste i da se jača službena velikomuslimanska politika u sarajevu.

jer vidite, ne samo da razjebavaju hrvatsku političku moć u bih, nego štete i interesima republike hrvatske
Ja mislim da će ovo četvero ili petero spomenutih (jer je Pusića dvoje, braco i seka) doživjeti kolektivni srčani ili moždani udar što su po bilo kojem pitanju stavljeni u isti koš.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 03:05   #19
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Uvek me zanimalo kako Hrvati idu iz Osijeka u Dubrovnik recimo.
Teško. No ako su pametni (i imaju malo više novaca), vjerojatno avionom.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 07:07   #20
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Uvek me zanimalo kako Hrvati idu iz Osijeka u Dubrovnik recimo.
Najkraćim putem kao i uvijek,OS.-Brod-Sarajevo- Mostar-Trebinje-DU.Jedino ne smiješ nosit svinjetinu i šljivovicu.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:20.