Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.08.2012., 10:29   #41
pa sto pise u vasem etaznom elaboratu i u kupoprodajnom ugovoru?
ako je ista stvar dva puta prodana postoje temelji za tuzbu. a ako ste vjerovali investitoru na rijec onda ste naivni i prevareni
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2012., 13:07   #42
Quote:
jones85 kaže: Pogledaj post
pa sto pise u vasem etaznom elaboratu i u kupoprodajnom ugovoru?
ako je ista stvar dva puta prodana postoje temelji za tuzbu. a ako ste vjerovali investitoru na rijec onda ste naivni i prevareni
sad trenutno nemam etažnog elaborata pa ne mogu provjeriti što piše, ali mene zanima je li moguće da dio zemlje tj.parcele na kojoj je zgrada sagrađena bude etažiran ?
srda24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2012., 14:06   #43
naravno da moze biti, pa ne etaziraju se samo 4 zida stambenog prostora.
ali ja mislim da ste htjeli pitati moze li "zajednicko dvoriste" biti dio samo jednog stana i odgovor je moze
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 14:43   #44
Etažiranje bez suglasnosti svih suvlasnika

U mojoj zgradi jedan suvlasnik ne želi dati suglasnost za provedbu postupka etažiranja. Ovdje sam našao da se takvog suvlasnika može tužiti: http://www.glas-slavonije.hr/177191/...e-dobije-tuzbu

Može li se nekretnina etažirati bez suglasnosti svih suvlasnika, i na čemu bi se temeljila tužba protiv takvog suvlasnika, jer čini mi se da on nije dužan dati suglasnost i da ga se ne može prisiliti da da suglasnost?
rrrastaman is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 16:54   #45
Može se etažirati kroz izvanparnični postupak razvrgnuča suvlasničke zajednice.

Vi svi koji želite etažirati kao predlagatelji pokrenete taj postupak, protiv njega kao protustranke, a uz već izrađeni (ako ima) elaborat etažiranja i potvrde Ureda za prostorno uređenje o posebnim uporabnim cjelinama.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 23:53   #46
Hvala! Znači li to da bi sudska presuda u to postupku zamijenila suglasnost suvlasnika koji je ne želi dati ili se radi o nečemu drugom (čuo sam da sudska presuda ne može zamijeniti suglasnost)? I koliko dugo otprilike traje taj postupak izvanparničnog razvrgnuća?
rrrastaman is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2012., 17:08   #47
Što onda kada se provede etažiranje, a neki stan nije dao suglasnost. Kako se taj stan kasnije etažira?
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2012., 13:05   #48
Stanujem u stambenom objektu koji su u naravi sastoji od 4 zasebene stambene jedinice (stana). Prošle godine je napravljeno etažiranje te je u potvrdi o etažiranju "zaključeno" da su svi stanovi izgrađeni protivno građevinskoj dozvoli. Iz tog razloga sada u vlasničkom listu svakog stana stoji "teretovnica" da je isti izgrađen suprotno građevinskoj dozvoli. Oni koji su upoznati s materijom znaju da na Potvrdu nema mogućnost prigovora i žalbe. Situacija je sljedeća:
Kuća je igrađena 70-tih godina. Ima pravovaljano rješenje kojim se odobrava uža lokacija za izgradnju kuće. U tom rješenju stoji da su dozvoljene tlocrtne dimnezije građevine 12x10m. Također ima i građevinsku dozvolu, te ondašenje rješenje o uporabi. Problem je u tome što je u originalnom projektu građevine tlocrtna dimenzija građevine 11x9m, a izvedena građevina ima 12,20x9,20m. Upravo zbog te razlike i stoji ta zabilježba da je objekt izgrađen protivno građevinskoj dozvoli.
Rješenjem o užoj lokaciji dozvoljava se tlocrtna površina 12x10m. Također u građevinskoj dozvoli stoji da se prije betoniranja temelja mora iskolčiti tlocrtna površina i pozvati ondašnji Odjel građenja da izda dozvolu na to isto iskolčenje, što je vjerovatno i učinjeno jer kako bi u suportnome objekt dobio dozvolu za uporabu?
Odjel gradske uprave za građenje itd koji je izdao potvrdu na elaborat se brani da objekt nije prema projektu iako su ondašenje institucije izdale rješenje o uporabi koji bi danas imalo težinu Uporabne dozvole. Znači nešto što je bilo dobro prije 30 godina danas više nije dobro, iako u međuvrmenu ništa nije dograđivano i mjenjano!
sam101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2012., 13:08   #49
Quote:
srda24 kaže: Pogledaj post
sad trenutno nemam etažnog elaborata pa ne mogu provjeriti što piše, ali mene zanima je li moguće da dio zemlje tj.parcele na kojoj je zgrada sagrađena bude etažiran ?
Možda kasnim s odgovorm ali čisto neka se zna.. Koliko sam ja upoznat okućnica se ne može "etažirati" odnosno ne može se uspostaviti "jedinstveno" vlasništvo nad dijelom okućnice. Ono što se može i radi jest da se sastavlja međuvlasnički ugovor u kojem ugovorne strane definiraju "pravo korištenja" dijelova okućnice. Ta okućnica se ne uvodi u vlasničke listove i sl. Jer ako stan u prizemlju ima svu okućnivu onda vas on može tužiti da idete preko privatnog posjeda kada recimo ulazie u svoj stan na katu i slično.
sam101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2013., 14:16   #50
Etažiranje kuće pod ovrhom

Živim u kući u kojoj sam se rodio. Zbog duga prema B-netu od 17 000 kn, ovrhovoditelj traži prodaju nekretnine zbog duga suvlasnika u vlasništvu 3/8 kojoj sam ja suvlasnik u idealnom dijelu 3/8.
Posjedovno u naravi ja sam u zasebnom kučanstvu koji nije pravno definiran. Želim krenuti u postupak etažiranja kako bih zaštitio svoje vlasništvo za koje imam suglasnost ostala 2 suvlasnika.
Mene zanima slijedeće:

Da li ja mogu etažirati kuću(definirati vlasništvo) ako je u gruntovnici odobren zahtjev za ovrhom ili je to onemogućeno dok se ne riješi spor sa ovrhovoditeljem?
U naravi je dogovorena podjela nekretnine ali mi je sudac koji je bio na procijeni kuće reko da moj zahtjev za izuzećem nema pravnu težinu jer kuća pravno nije podjeljena. Drugi tjedan imam ugovoren sastanak sa odvjetnikom, ali me zanimaju iskustva i sudska praxa prije samog pokretanja eventualnog postupka etažiranja.
Naime ako se i riješi pitanje ovrhe B-neta, istom suvlasniku slijedi(samo je pitanje vremena) i ovrha države zbog poreznog duga koji ni suvlasnik ni ja nemožemo riješiti financijski(ako uzmemo u obzir mogučnost da ja otkupim udio vlasništva ili preuzmem teret na kuću)
tpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 18:20   #51
Moja mama je oporukom od svoga oca dobila gornji dio kuće(kuća ima prizemlje i kat)..donji dio je ostavio maminoj sestri i uslov da ako dođe do prodaje samo mogu prodati jedna drugoj..Naš odvjetnik kaže da to više u ovom zakonu ne važi i da se kat može prodati ali se naravno mora etažirati..nas zanima kolika je cijena etažiranja po kvadratnom metru?(kuća je tik uz more)..unaprijed hvala na odgovoru!
__________________
Nikad ne reci nikad..ali nikad!
MonyB is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 13:42   #52
prisilno etažiranje

suvlasnik sam kuće u 3/8 dijela. u stvarnosti koristim cca 25m2 manje od vlasništva. nakon godina pritisaka i pokušaja dogovora, drugi suvlasnik ne pristaje na etažiranje i fizičko odvajanje objekta u 2 fizički zasebna stana(koristimo zajednički hodnik i stubište, dok oni koriste drugi ulaz)Želim prodati svoj udio kao stambenu jedinicu i kupiti kuću van grada. Koji je okvirni postupak i da li mogu tražiti podjelu troškova samog prisilnog etažiranja?
tpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2013., 12:37   #53
Etažiranje

Dobar dan!

Molim za savjet, jer sve što sam prečitala i čula ništa mi nije jasno, arhitekt kaže ovako, odvjetnica kaže onako… Molim ako netko zna, da mi pomogne sa savjetom.

Moj prijatelj je izgradio zgrado sa 6 apartmana bez građevinske i uporabne dozvole u 2004 godini. U prosincu 2005 godine je Ured državne uprave, Služba za prostorsko uređenje, zaštitu okoliša i graditeljstvo izdalu potvrdo i potvrdilo projekt etažranja. Ovi dokumenti su bili predani u ZK za uknižbo posebnih jedinica u ZK, ali je sud obio sprovedbu jer je u 2006 stupio na snago zakon ako nema zgrada građevinske i uporabne dozvole nemože se etažirati.
Sada je zgrado legalizirao, i sud je izbrisao sve zabrane, tako, da nema prepreke da se napravi etažiranje.

Moja pitanja:
dali važijo još ovi potvrđeni papiri od prostorskog uređenja i šta bi trebalo da se uloži u ZK, da oni sprovedeju etažiranje. Još uvijek je samo jedan vlastnik.
Dali treba nekakve ugovore dodatne i kad je jedan sam vlastnik?
Dali se u sudu – ZK vodi nakakav poseban proces, ili ide kao svaka druga uknjižba na sprovedbu.

Hvala za sve vaše odgovore!
Vlastnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2013., 20:53   #54
Etažiranje

Pozdrav! mi može netko reći kome da se obratim za etažiranje objekta? imam objekt od 386 kvadrata, trebam etažirati a svi kojima sam se obratil su mi rekli cijene kaj sam se 3x okrenul u zraku i opal glavom na pod.. ima ko dobro iskustvo s tom tematikom?
hvala
ruda mraz is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2013., 11:43   #55
Ako se ne smije reklamirati slobodno i privatnom porukom..
ruda mraz is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2014., 14:25   #56
pitanje.
radi se o kući iz negdje 1920. etažirana. na diobnom planu prizemlja označene sve prostorije prema vlasništvu, tavan isto etažiran. postoji i stan na međukatu (zapravo na kuću se nadovezuje nekadašnji magazin.. spojen s kućom) koji je isto etažiran s tim da na tom dijelu nisu ucrtane pojedine prostorije.

naš dio kuće je u prizemlju (65m2) + tavan iznad stana (51 m2). između stana i tavana postoji međuprostor tzv. štukatura od cca 1,20 m visine. probijajući strop prilikom izgradnje galerije utvrdili smo kako je u tom međuprostoru susjed koji živi u međukatu (tj susjednom stanu) napravio ugradbeni ormar 1,25 širine!!!
uvidom u diobni plan i nekakve ugovore među bivšim sada pokojnim vlasnicima ne nalazimo nikakav sporazum da je netko nekome to dozvolio, već je dojam da su oni taj međuprostor smatrali "ničijim".
ima li netko nekih iskustava/znanja oko toga. meni je logično (ako govorimo o načelu jedinstva nekretnine) da je taj međuprostor pripao stanu iznad kojeg se nalazi.
da stvar bude gora, očito je taj ormar uknjižen kao "povišena niša" u zk!!!
što možemo učiniti?
naravno, ne žele maknuti ormar ni za pare
dishpet is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 16:37   #57
Vidim da ovdje nitko ne odgovara ali svejedno da probam

Imam stan u kući koji želim prodati ali susjedi ne žele etažiranje. Pošto smo potpisali međuvlasnički ugovor i sve je vlasnički čisto, tj. definirali smo u ugovoru što je čije..mogu li ja etažirati svoj dio bez njihovog pristanka?
Ako ne, što da radim? Da pokrenem parnicu protiv njih? Može li se kuća prisilno etažirati budući da ja svoj stan ne mogu prodati dok ga ne etažiram?
__________________
All is vanity and grasping for the wind.
Blanche Dubois is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 00:11   #58
Stan s terasom koja nije navedena u vlasnistu

Pozdrav,
Molio bih za savjet oko nekretnine;

Naisao sam na stan koji ima lijepu terasu.
Kada sam kontaktirao agenciju, poslali su mi vlasnicki list, ali ta terasa nije navedena. Terasa je pripojena samo tom stanu i jedni izlaz na terasu je iz tog stana. Ali, posto ne postoji nikakav spomen te terase, bojim se da ce se pri etaziranju ustvrditi da je ista zapravo u zajednickom vlasnistvu svih stanara ...

Ako se svi stanari sloze, pitanje je koliko ce me to dodatno kostati ...
Ako se svi stanari ne sloze imam problem jer opet ne ostvarujem vlasnistvo ...

Trenutni vlasnici tvrde da je njihova i da je u njihovom posjedu, ali mi ta potvrda ne znaci puno. Trazio sam ako je moguce dobiti pismenu/ovjerenu izjavu stanara gdje se slazu da je terasa dio stana ali pitanje je da li je to validan dokument koji me stiti pri etaziranju?

Ako itko ima ikakvu ideju bio bih zahvalan,
Robert
Robertcanak is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2016., 19:56   #59
da li je moguće etažirati samo jedan stan u cijeloj stambenoj zgradi ili to trebaju svi napraviti zajedno?
svjpromatrac is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2016., 10:34   #60
pa svi zajedno. etaziranje je postupak gdje se novom izmjerom tocno određuje tvoj dio u odnosu na cjelokupni zajednicki dio.
ako ti imas 50m2 svog stana, a nisi napravio etaziranje cijele zgrade kako znas koliki tocno dio stubista pripada tebi?ili zajednickog podruma dvorista tavana...? to su ako su zajednici djelovi i tvoji zar ne? e ali u kojem omjeru ako neznas tocno omjere ostalih suvlasnika jer niste napravili cjelokupno etaziranje?
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:28.