Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.01.2013., 13:48   #161
Može. Jedino što onda padaš na najnižu osnovicu za obračun (ako imaš dovoljno staža) ili minimalan iznos bolovanja (ako nemaš staža).
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 14:02   #162
Nije bas da razumin dobro,bitno mi je da moze. Zato sto sam bila na porodiljnom pa sam isla na neplaceno radi djeteta,a međuvremenu se djetetu stanje pogorsalo tako da imam pravo na produzeni porodiljni radi nege djeteta,al mi treba bolovanje znaci između neplacenog i dok mi ne dođe rijesenje o produzenom porodiljnom.Uh koje kompikacije
Ruby Di is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 14:27   #163
Razlika je cca 2000 kn.

Ako imaš staža osnovica je oko 2800 kn, a ako nemaš staža 831,50 kn.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 14:31   #164
A koliko je potrebno staza? Hvala ti na odg.
Ruby Di is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2013., 00:53   #165
Pozdrav svima!
Nisam uspila pronać ništa već napisano slično mojem slučaju, pa se nadam da sam na pravom mjestu.
Moj muž(50g.) je u 12.mj.2011. završio u bolnicu (skratit ću taj dio), slijedeći dan pao u komu, nakon 7 dana teški infarkt, utvrdi se da je i tjedan prije bio infarkt, borba za goli život traje 40 dana, preživi kardiogeni šok,ARDS, pleuralni izljev edem na plućima,moždani udar, dobije dijabetes, dekubitus, probudi se nakon 40 dana, nastavi liječenje na odjelu, nakon cca 2 mj, izađe na kućnu njegu,(skoro slijep od mrene) nakon 3mj. ponovo bolnica, koronografije i sl.
Za vrijeme liječenja mi rekli iz njegove firme da prikupim dokumentaciju za naknadu štete od osiguranja. Sve sam prikupila i predala u firmu, oni uputili u Croatiu.

Muž ponovo u bolnicu, za vrijeme tog boravka, dobije otkaz uslijed stečaja.
O neisplaćenim plaćama ne triba ni govorit, srića pa mu je HZZO isplatia naknade za sve bolovanje.

Proša je i operaciju mrene,i tek ovih dana uspijem doznat u Croatia osiguranju da je njegov zahtjev odobren, ali..ne može bit isplaćen jer njegova firma nije plaćala osiguranje, te da je pokrenuta tužba. Tad sam se sjetila, da sam ja u svim tim događanjima bila upućena na jednog odvjetnika po tom pitanju, bila kod njega, ne mogu se ni sjetit šta je bilo, osim da je bija neopisivo arogantan, i do te mjere se istresa na mene, kako nemam nikakav papir, da sam plačući izašla. Mislim da sam potpisala punomoć da on istraži šta je stim zahtjevom, jer ja nikakav dokument u firmi nisam dobila.
U međuvremenu, dakle od kad smo predali zahtjev, muž je bija na invalidskoj komisiji, gdje je odmah odobrena trajna 100 % invalidnost, te sad čekamo rješenje iz Zagreba.

Mene sad zanima, da li činjenica da je trajni invalid (posljedica infarkta) mijenja nešto u već podnesenom zahtjevu.
Da li ja mogu mijenjat odvjetnika, s obzirom da je ovaj očito već pokrenija tužbu, a nikakvu obavjest od njega nisam dobila.
Ako da, kakav je postupak?

Sorry zbog dužine posta, svaki savjet je dobrodošao, jer ovo mi je prvi put da se trebam bavit pravnim stvarima.
zd64 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 17:32   #166
Quote:
Ruby Di kaže: Pogledaj post
A koliko je potrebno staza? Hvala ti na odg.
Ako si prvih 6 mjeseci rodiljnog dopusta dobivala u visini svoje plaće, onda imaš dovoljno staža. U suprotnom ne.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 16:27   #167
potvrda o nesposobnosti za rad:

nasa teta u racunovodstvu zahtjeva da se ta potvrda, kada se covjek razboli na kraju mjeseca (tocnije, nakon 25.u mjesecu) mora donjeti TAJ dan kad je otvoreno bolovanje.
na temelju cega ona ima to pravo traziti i sto mi se moze dogoditi ako donesem sutra ili prekosutra?

za sve ostale dane (dakle, do 25.u mjesecu) je 3 radna dana, to isto mi tvrdi i dr opce prakse i pedijatrica i navode da nema potrebe da dijete vucem po ambulantama da skupim potvrdu od pedijatrice koju moram nositi dr opce prakse....i onda se teleportirat do racunovodstva.

prije tri mjeseca sam bila u istoj situaciji, samo sto sam tada uzela 3 dana godisnjeg, jer bio je kraj mjeseca i zajebancija sa suprotnim smjenama pediajtar-dr opce prakse pa ne bih niti stigla izrodit potvrdu u 3 dana, i nije mi se dalo natezat sa racunovodstvom. sada vise nemam starog godisnjeg, niti mogu koristiti novi (e to neda sefica koja mi ne moze pomoci, pa je predlozila da posaljem muza po potvrdu kod oba doktora i onda da ih odnese u racunovodstvo za vrijeme, njegovog radnog vremena )


sto da sam hitno hospitalizirana?
sto da sam nepokretna ili u komi?
jel tada isto vrijedi da moram taj dan donjet potvrdu?
kako se u tim slucajevima rjesava potvrda o nesposobnosti za rad?
sto njoj komplicira u obracunu placa, sto to tocno nece stici obraditi, kada ih ionako dobivamo 10.u mjesecu
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 17:57   #168
Ako misliš na ovu potvrdu

http://www.hzzo-net.hr/dload/tiskanice/ObavTrBol.pdf

izdaje se na zahtjev osiguranika, znači doktor nije obvezan izdati je.

Ako si hospitalizirana potvrda se može izdati članu uže obitelji.

Nikakvim zakonom nije propisano da moraš potvrdu donijeti isti dan kad otvoriš bolovanje. To te u firmi ne mogu tražiti. Vjerojatno pita radi obračuna plaće kako bi na vrijeme napravila ispravan obračun.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 18:44   #169
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Ako misliš na ovu potvrdu

http://www.hzzo-net.hr/dload/tiskanice/ObavTrBol.pdf

izdaje se na zahtjev osiguranika, znači doktor nije obvezan izdati je.

Ako si hospitalizirana potvrda se može izdati članu uže obitelji.

Nikakvim zakonom nije propisano da moraš potvrdu donijeti isti dan kad otvoriš bolovanje. To te u firmi ne mogu tražiti. Vjerojatno pita radi obračuna plaće kako bi na vrijeme napravila ispravan obračun.
aha, to je ta...
ja mislim da ona ne moze napraviti ispravan obracun dok god joj ja ne donesem doznake, jer tu ne pise do kada cu ja biti na bolovanju


hvala, vazno mi je da znam da nema zakonske obaveze da moram danas donjet, jer nisam
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 17:04   #170
Moze jedno pitanje...Ovako..
Imao sam auto nesrecu za vrijeme radnog vremena sa radnim vozilom(tj nesreca na radu).
to je bilo 15.1 a sad je vec 2.4 jos sam na bolovanju a firma ili hzzo mi jos nisu potvrdili 100%bolovanje
Zna li netko kako ide taj postupak i dali je to priznato kao 100%bolovanje jer meni kao vozacu nisu jos priznali nista dok su kolegi koj se vratio na posa priznali..
Hvala
Novi MP is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 17:09   #171
Nemoguće da ti predmet nije riješen u 3 mjeseca.

Je li predana Prijava ozljede na radu u HZZO? Jesi li dostavio sve što su te tražili? Jesi dobio dopis kojim se traži nadopuna predmeta?
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 17:40   #172
Sve je predano stric mi je jos u toj firmi glavni sto se tice zastite na radu on je sve rjesava valjda zna sta treba neznam jedino mozda ako cekaju da sud rijesi u vezi prometne nezgode?
Novi MP is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 17:41   #173
Prosli mjesec primim 3.600kn placu sad 2.900 platim kredit ostane mi za zvaku
Novi MP is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 18:04   #174
Tvrdim i dalje da je nemoguće da u 3 mjeseca nisi dobio povratnu informaciju ako je stric predao sve što treba u HZZO.

Lijepo sutra nazovi u svoj HZZO i pitaj što još treba dostaviti da ti se prizna ozljeda na radu.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 18:21   #175
oke.Hvala na odg. pozz
Novi MP is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2013., 09:32   #176
imam jedno pitanje....
zenska osoba rođena 1952,ima 13 godina radnog staza u Njemackoj,ovdje u RH se zaposlila 09/2006(radila za minimalac od cca 2200kn),u 09.mjesecu 2012. imala je ozljedu na radu (prijavljeno od strane poslodavca),puknuce patelle,na bolovanju je od tada i ide na rehabilitaciju,lijecnica je hoce poslati u prijevremenu mirovinu??

S obzirom na radni staz u RH od cca 7 godina koliku bi uopce mirovinu dobila?

Jer mirovinu iz Njemacke ne moze dobiti prije navrsene 65.godine starosti....
Hvala unaprijed na odgovoru....
spoki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 14:08   #177
Iscurile su mi oči čitajući po net-u, dobivam proturiječne informacije, pa sad još da probam i ovdje:
...znam kompletnu šemu obračuna za bolovanje, pa tako i to dan nakon 18 mjeseci se ide na 50% od dotada isplaćivane naknade za bolovanje.
Ono gdje nastaje pokvareni telefon je info da li se tih 18 mjeseci računa od prvog dana bolovanja ili od trenutka kada osiguranik "padne" na teret hzzo-a? (realno 43. dan bolovanja)


Trebam li nadodati da se u hzzo-u nitko nigdje ne javlja?
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 16:27   #178
Od prvog dana bolovanja.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 22:59   #179
hvala
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2013., 10:32   #180
Quote:
spoki007 kaže: Pogledaj post
imam jedno pitanje....
zenska osoba rođena 1952,ima 13 godina radnog staza u Njemackoj,ovdje u RH se zaposlila 09/2006(radila za minimalac od cca 2200kn),u 09.mjesecu 2012. imala je ozljedu na radu (prijavljeno od strane poslodavca),puknuce patelle,na bolovanju je od tada i ide na rehabilitaciju,lijecnica je hoce poslati u prijevremenu mirovinu??

S obzirom na radni staz u RH od cca 7 godina koliku bi uopce mirovinu dobila?

Jer mirovinu iz Njemacke ne moze dobiti prije navrsene 65.godine starosti....
Hvala unaprijed na odgovoru....
nitko??
makar odokativno......
spoki007 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:00.