Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.04.2008., 10:03   #21
A do kad bi se ujutro trebalo držati do kućnog reda?
Ono u kolko smiješ počet bučit?
Ja se nekako vikendom trudim biti što tiša do barem 10 ujutro,al imam susjedu iznad mene,ta već u 7 ujutro počne usisavat,navlačit stolice,ormare bitaj boga šta radi,probudi sve živo i neživo
fire is offline  
Old 13.04.2008., 00:58   #22
a šta recimo sa situacijom kada susjedi u zgradi preuređuju stan.. to je rušenje pregradnih zidova i lupanje pločica od 7 ujutro do 9 navečer.. popadat ću sve ispite i dobit živčani slom jer ovo stvarno više nema smisla?? da li im se može zabraniti da rade u vrijeme kućnog reda i općenito izvan radnog vremena koje bi im trebalo biti od 8 do 4?
__________________
::::ne mogu učiniti ništa veliko.. samo male stvari s velikom ljubavi::::
me3000 is offline  
Old 13.04.2008., 09:23   #23
Quote:
me3000 kaže: Pogledaj post
a šta recimo sa situacijom kada susjedi u zgradi preuređuju stan.. to je rušenje pregradnih zidova i lupanje pločica od 7 ujutro do 9 navečer.. popadat ću sve ispite i dobit živčani slom jer ovo stvarno više nema smisla?? da li im se može zabraniti da rade u vrijeme kućnog reda i općenito izvan radnog vremena koje bi im trebalo biti od 8 do 4?
Been there done that....jedino sto ti mogu reci je da nabavis one čepiće za uši,ili da odes učiti u čitaonicu na faksu.... Meni su isto tako susjedi od 4-9 mjeseca preuredivali stan..... Šiznuo sam
__________________
Mogu ja otvorit um pa da lex obuhvati i KD, al uz malu ali znacajnu pomoc halucinogenih gljiva™ by Ro
Morski. is offline  
Old 13.04.2008., 11:00   #24
Quote:
bajki kaže: Pogledaj post
Ja imam sličan problem, samo ovdje se radi o psima. Susjed ima dva psa koji laju ko nenormalni. Ne smeta mi lajanje preko dana i navečer, ali po noće je katastrofa. Svake noći laju, nekad cijelu noć, nekad je mir a onda odjednom u 2 pola 3 počnu lajati i neprestaju.
Dali postoji neka opcija anonimne prijave u policiji za neadekvatno držanje psa ili slično?
Na žalost ne postoji način - mislim - da se to pravnim putem riješi. Ja sam imao sličnu situaciju i zvao policiju (nakon što u razgovoru sa susjedom nisam uspio riješiti problem) i policajac mi je rekao da oni tu ne mogu ništa učiniti i da problem moram riješiti sam na način za koji mi on ne može/smije reči!!

Quote:
fire kaže:
A do kad bi se ujutro trebalo držati do kućnog reda?
Ono u kolko smiješ počet bučit?
Ja se nekako vikendom trudim biti što tiša do barem 10 ujutro,al imam susjedu iznad mene,ta već u 7 ujutro počne usisavat,navlačit stolice,ormare bitaj boga šta radi,probudi sve živo i neživo
Pa to piše u kućnom redu koji bi trebao biti izvješen u svakoj zgradi. Od sedam sati - čini mi se - da smije "bučit".
mojkarma is offline  
Old 13.04.2008., 12:03   #25
Moj savjet: čuvaj ga se dok ima cirkular u rukama.
Spikaj s njim samo dok je nenaoružan.
venezia is offline  
Old 13.04.2008., 12:16   #26
Moram priznat da ne shvacam pokretaca teme. Covjek radi do 17 h!!! Pa šta?!

KOliko vas ovdje ima radno vrijeme do pet popodne, pretpostavaljam barem 30 %. I sta po ovome, nitko ne bi trebao nakon 15 h trebao ikakav zvuk pustit. Pa to je kucni red iz komunizma kad su sve firme radile do 7 do 15 i onda fajrunt.

Danas mi je nezamislivo da se netko zali jer ima susjeda koji radi od 15 do 17 h, koliko sam shvatila ne buci rano ujutro niti navecer.Neki nemaju srece i zive do tzv. radione. Covjek ti je dobro reko, on mora radit!

To da bi on mogao biti u nekakvoj industrijskoj zoni je tema za sebe.....
 
Old 13.04.2008., 15:04   #27
Quote:
BigMama kaže: Pogledaj post
Danas mi je nezamislivo da se netko zali jer ima susjeda koji radi od 15 do 17 h, koliko sam shvatila ne buci rano ujutro niti navecer.Neki nemaju srece i zive do tzv. radione. Covjek ti je dobro reko, on mora radit!
Ako mu se radi nešto što nije takozvani "tihi obrt", onda to nema što raditi u stambenoj zoni. Plaćati će kazne, ako ga netko prijavi.

Po istom principu kojeg navodiš bi trebali trpjeti velike zagađivače, jer eto, moraju i oni radit, a filtri su skupi...
Vojky is offline  
Old 13.04.2008., 19:50   #28
Quote:
spiridon kopicl kaže: Pogledaj post
Imam nekoliko pitanja vezanih za moj problem. Naime, prvi susjed do mene je stolar i imam problem s njim koji se nadam da ću moći riješiti na ljudski način, ali ako ne budem zanima em koje su mi pravne mogućnosti.
Dakle, nedjelja je 15 sati, on dođe malo u tu kuću i počne nešto piliti i lupati. On ne živi u toj kući nego samo tu ima radionicu. Ne dolazi on samo nedjeljom raditi u to vrijeme, nego i svaki dan. Dođe oko 9 ujutro radi do 13 onda ode kući ručati i ponovo dođe raditi u 15, pa radi do 17 sati. Interesira me da li postoji neka zakonska odredba kada se ne smije stvarati neka buka? Nešto kao kućnio red?
Nadam se da će moći to ići nekim ljudskim putem, da se ne moram pozivati na neki zakon.
Hvala na odgovorima.
Izvod iz zakona o vlasništvu postoji član 110 IMISIJA koji glasi:

Imisije
Članak 110.
(1) Nitko se ne smije služiti ni koristiti nekretninom na način da zbog toga na tuđu nekretninu slučajno ili po prirodnim silama dospiju dim, neugodni mirisi, čađa, otpadne vode, potresi, buka i sl., ako su prekomjerni s obzirom na namjenu kakva je primjerena toj nekretnini s obzirom na mjesto i vrijeme, ili izazivaju znatniju štetu, ili su nedopušteni na temelju odredaba posebnoga zakona (prekomjerne posredne imisije).
(2) Vlasnici nekretnine koje su izložene prekomjernim posrednim imisijama ovlašteni su od vlasnika nekretnine s koje one potječu zahtijevati da otkloni uzroke tih imisija i naknadi štetu koju su nanijele, kao i da ubuduće propušta činiti na svojoj nekretnini ono što je uzrokom prekomjernih imisija, dok ne poduzme sve mjere koje su potrebne da onemoguće prekomjerne imisije.
(3) Iznimno, od stavka 2. ovoga članka, kad prekomjerne posredne imisije potječu od djelatnosti za koju postoji dopuštenje nadležne vlasti, vlasnici nekretnine koja im je izložena nemaju pravo dok to dopuštenje traje zahtijevati propuštanje obavljanja te djelatnosti, ali su ovlašteni zahtijevati naknadu štete koju su imisije nanijele, kao i poduzimanje prikladnih mjera da se ubuduće spriječe prekomjerne imisije, odnosno nastupanje štete, ili da se smanje.
(4) Vlasnik nekretnine nije dužan trpjeti da ga itko bez posebnoga pravnoga temelja uznemirava time što posebnim uređajima ili na drugi način neposredno odašilje na njegovu nekretninu dim, neugodne mirise, čađu, otpadne vode, potrese, buku i sl. (neposredne imisije), pa je ovlašten zahtijevati da to uznemiravanje prestane i da mu se nadoknadi pretrpljena šteta.
(5) Vlasnik čijoj nekretnini prijeti predvidiva opasnost s tuđe nekretnine od neposrednih ili posrednih imisija koje ne bi bio dužan trpjeti, ovlašten je zahtijevati da se odrede i provedu svrhovite mjere radi njihova sprječavanja.
mike06 is offline  
Old 13.04.2008., 20:41   #29
OK, ovo gore stoji, pretpostavimo da tip radi na crno. E sad, ako legalizira taj posao (dakle otvori firmu ili obrt), sta ce mu pokretac teme i dalje moc zanovijetat jer on busi do 15 do 17...come on....
 
Old 13.04.2008., 21:18   #30
Quote:
BigMama kaže: Pogledaj post
OK, ovo gore stoji, pretpostavimo da tip radi na crno. E sad, ako legalizira taj posao (dakle otvori firmu ili obrt), sta ce mu pokretac teme i dalje moc zanovijetat jer on busi do 15 do 17...come on....
Onda će lijepo otići raditi svoj posao u industrijsku zonu. Jednostavno, bučni poslovi nemaju što raditi u stambenoj zoni.
Vojky is offline  
Old 13.04.2008., 22:56   #31
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Onda će lijepo otići raditi svoj posao u industrijsku zonu. Jednostavno, bučni poslovi nemaju što raditi u stambenoj zoni.
Ma da, svi stolarski, bravarski, autolimarski (nastavi niz po volji) obrti koncentrirani su po industrijskim zonama, koje ionako postoje samo u nekoliko vecih gradova. Pa onda imamo zonu djecjih igralista, pa zonu sportskih terena, pa zonu birtija i nocnih klubova, a u rezidencijalnim cetvrtima na daleko i siroko nema apsolutno nista osim stanova i kuca... Naravno, u svojim vlastitim dvoristima nitko ne kosi travu, nego je trava umjetna i nitko ne pili drva, nego ljudi kupuju brikete, a psi su porculanski pa ne laju, a automobili su elektricni, kako dizelas ujutro ne bi nekoga probudio... A kada netko renovira stan, onda se lupa gumenim cekicima, i to samo od 12 do podne... Po gradovima trase tramvajske pruge iskljucivo su ravne, da kotaci ne bi skripali po zavojima, a zvona na crkvama virtualna pa se slusaju preko interneta, ili gumena, da se ne cuje kad navale u 6 ujutro... Jesi li ti Klingonac, zivis li na Enterpriseu?
Neznadar is offline  
Old 13.04.2008., 23:02   #32
Quote:
Neznadar kaže: Pogledaj post
Naravno, u svojim vlastitim dvoristima nitko ne kosi travu, nego je trava umjetna i nitko ne pili drva, nego ljudi kupuju brikete, a psi su porculanski pa ne laju, a automobili su elektricni, kako dizelas ujutro ne bi nekoga probudio... A kada netko renovira stan, onda se lupa gumenim cekicima, i to samo od 12 do podne... Po gradovima trase tramvajske pruge iskljucivo su ravne, da kotaci ne bi skripali po zavojima, a zvona na crkvama virtualna ili gumena, da se ne cuje kad navale u 6 ujutro... Jesi li ti Klingonac, zivis li na Enterpriseu?
A zbog čega bi itko trpio tuđu protupravnu buku? Postoji Zakon o zaštiti od buke, postoji i pravilnik s maksimalnim razinama i to je to. Bučni poslovi ne spadaju u urbanu zonu. To je tako u normalnim državama, a valjda će biti i kod nas. Kome se radi bučni posao - neka to odgovarajuće izolira ili ide tamo gdje ljudi ne stanuju. Ili neka bude spreman plaćati 10-20.000 kuna kazni svakih par tjedana.

Buka je samo jedan od oblika zagađenja, a zagađenju u urbanim zonama nema mjesta. Ljudi su kupili stanove i kuće da bi ugodno živjeli, a ne da bi bili pod stresom radi buke.

Kome se red ne sviđa - ima još 2-3 države istočnije od nas, gdje eurointegracijski procesi još nisu uzeli maha.
Vojky is offline  
Old 13.04.2008., 23:09   #33
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
A zbog čega bi itko trpio tuđu protupravnu buku? Postoji Zakon o zaštiti od buke, postoji i pravilnik s maksimalnim razinama i to je to. Bučni poslovi ne spadaju u urbanu zonu. To je tako u normalnim državama, a valjda će biti i kod nas. Kome se radi bučni posao - neka to odgovarajuće izolira ili ide tamo gdje ljudi ne stanuju. Ili neka bude spreman plaćati 10-20.000 kuna kazni svakih par tjedana.

Buka je samo jedan od oblika zagađenja, a zagađenju u urbanim zonama nema mjesta. Ljudi su kupili stanove i kuće da bi ugodno živjeli, a ne da bi bili pod stresom radi buke.

Kome se red ne sviđa - ima još 2-3 države istočnije od nas, gdje eurointegracijski procesi još nisu uzeli maha.
Urbana zona upravo podrazumijeva neke od tih stvari, te na njh treba racunati ako se zeli zivjeti u urbanoj sredini. Velebit je jos uvijek poprilicno nenastanjen, pa tko se ne moze s time pomiriti, ima izbora... Jer prema tome ne bi smio pokositi travu u svom vrtu prije podne, jer susjed s lijeve strane radio je u nocnoj smjeni, pa prije podne spava, a ne bi smio niti poslije podne, jer je susjed s desne strane radio ujutro, pa poslije podne odmara... A ne bi smio niti po noci, jer onaj preko puta spava...
Neznadar is offline  
Old 13.04.2008., 23:21   #34
Quote:
Neznadar kaže: Pogledaj post
Urbana zona upravo podrazumijeva neke od tih stvari, te na njh treba racunati ako se zeli zivjeti u urbanoj sredini. Velebit je jos uvijek poprilicno nenastanjen, pa tko se ne moze s time pomiriti, ima izbora... Jer prema tome ne bi smio pokositi travu u svom vrtu prije podne, jer susjed s lijeve strane radio je u nocnoj smjeni, pa prije podne spava, a ne bi smio niti poslije podne, jer je susjed s desne strane radio ujutro, pa poslije podne odmara... A ne bi smio niti po noci, jer onaj preko puta spava...
Sve je to vrlo precizno, u decibel regulirano: http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2004/2548.htm

Postoje i odstupanja za privremene izvore buke i gradilišta.

A to je još i malo kako je npr. u Americi, tamo bi dobio debelu knjižurinu gdje bi pisalo i kada se smije kositi trava, da ne bi bukom smanjio vrijednost zemljišta okolo. A i tužili bi te ako je ne pokosiš.
Vojky is offline  
Old 13.04.2008., 23:31   #35
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Sve je to vrlo precizno, u decibel regulirano: http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2004/2548.htm

Postoje i odstupanja za privremene izvore buke i gradilišta.

A to je još i malo kako je npr. u Americi, tamo bi dobio debelu knjižurinu gdje bi pisalo i kada se smije kositi trava, da ne bi bukom smanjio vrijednost zemljišta okolo. A i tužili bi te ako je ne pokosiš.
A tuzit ce te i ako je sam pokosis, jer nisi licenciran za taj posao.

Zivot u urbanoj sredini ima svoje prednosti, ali i mane, koje zahtijevaju kompromise. A hrvatske pravilnike trebalo bi prilagodjavati realnoj situaciji, jer dnevni odmor od 14-17 sati ionako vec dvadesetak godina nema smisla, jer vecini zaposlenih radno vrijeme je do 17, a onda kada dodju doma, prema kucnom redu moze se poceti buciti, umjesto da tek sada buka prestane... Ali zato se stemerica moze ukljuciti vec u 6 ujutro, a da se ne prekrsi Odluka o kucnom redu.
Neznadar is offline  
Old 13.04.2008., 23:47   #36
Quote:
Neznadar kaže: Pogledaj post
Zivot u urbanoj sredini ima svoje prednosti, ali i mane, koje zahtijevaju kompromise. A hrvatske pravilnike trebalo bi prilagodjavati realnoj situaciji, jer dnevni odmor od 14-17 sati ionako vec dvadesetak godina nema smisla, jer vecini zaposlenih radno vrijeme je do 17, a onda kada dodju doma, prema kucnom redu moze se poceti buciti, umjesto da tek sada buka prestane... Ali zato se stemerica moze ukljuciti vec u 6 ujutro, a da se ne prekrsi Odluka o kucnom redu.
Odluka o kućnom redu vrijedi samo unutar zgrade i te satnice su zaista besmislene danas (ako se uopće i gdje primjenjuju).

Ovdje je buka iz susjednog prostora - dakle to nije pitanje kućnog reda, već propisa o zaštiti od buke, koji poznaju samo dnevni/noći režim.
Vojky is offline  
Old 15.04.2008., 14:24   #37
Imam i ja jedan problem

Nedavno se preko puta mene otvorio kafic gdje svakog petka, subote,nedjelje a ponekad i u tjednu treste narodnjaci i to ponekad do 6h ujutro...muzika je nesnosljivo pojacana a da ne spominjem ona deranja ispred kafica, svađanja i svakavih drugih "aktivnosti"...naravno on nema dovoljno parkirnih mjesta pa se parkiraju ispred nasih kuca...vec par puta smo ga zamolili (mi susjedi) da se ubuduce ta muzika smanji na sto je on svaki put rekao da nema problema da ce se smanjit sto on naravno nije ucinio jer je toliki primitivac da veci nebre bit...
trebam savjet kome da se mi potuzimo, opcini ili? da se napravi neka peticija? meni nije jasno kak je on uopče dobio dozvolu od opcine da on otvori kafic a nema parkiraliste tj. ima za nekih 6 auta...
Petra_20 is offline  
Old 15.04.2008., 17:24   #38
Ima li negdje u pravilnicima do koliko sati se noču smije nabijati lopta? Naime imam kuću preko puta igrališta i gola nekih 3m..po danu mi je užasna buka ali po noči je još gore. Hvala
Hoya is offline  
Old 15.04.2008., 17:25   #39
Quote:
Petra_20 kaže: Pogledaj post
Imam i ja jedan problem

Nedavno se preko puta mene otvorio kafic gdje svakog petka, subote,nedjelje a ponekad i u tjednu treste narodnjaci i to ponekad do 6h ujutro...muzika je nesnosljivo pojacana a da ne spominjem ona deranja ispred kafica, svađanja i svakavih drugih "aktivnosti"...naravno on nema dovoljno parkirnih mjesta pa se parkiraju ispred nasih kuca...vec par puta smo ga zamolili (mi susjedi) da se ubuduce ta muzika smanji na sto je on svaki put rekao da nema problema da ce se smanjit sto on naravno nije ucinio jer je toliki primitivac da veci nebre bit...
trebam savjet kome da se mi potuzimo, opcini ili? da se napravi neka peticija? meni nije jasno kak je on uopče dobio dozvolu od opcine da on otvori kafic a nema parkiraliste tj. ima za nekih 6 auta...
Petra upravo i ja imam takav problem..kafić i nogometno igralište jedno do drugog i nasuprot moje kuće...
Hoya is offline  
Old 15.04.2008., 23:07   #40
Quote:
Petra_20 kaže: Pogledaj post
trebam savjet kome da se mi potuzimo, opcini ili? da se napravi neka peticija? meni nije jasno kak je on uopče dobio dozvolu od opcine da on otvori kafic a nema parkiraliste tj. ima za nekih 6 auta...
Vjerovatno piše u papirima da će se koristiti obližnja parking mjesta. Ako su vaša - onda ih ogradite, ako su javno dobro u općoj uprabi, onda nisu vaša i svi imaju jednako pravo parkirati.

Za buku - prijava Državnom odvjetništvu, oni je mogu izmjeriti i kazniti počinitelja.
Vojky is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:29.