Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.11.2008., 00:21   #21
psihičke testove prolaze i udomitelji
mekmek is offline  
Old 24.11.2008., 01:08   #22
Quote:
Astrice kaže: Pogledaj post
Na jednom forumu sam pročitala kako je jedna forumašica rekla da je čula jednu ženu koja udomiteljstvo smatra poslom. Da li je i usvojenje posao ne vjerujem baš .I mislim da se usvojitelji provjeravaju ne samo materijalno već i psihički.Nije to Amerika i priče nekih glumica kako su ih posvojitelji tukli i zlostavljali.
Pa gledaj... Ako bih ja bila napušteno dijete, ne bi mi smetalo ako bi netko brigu o meni, mom obrazovanju i budučnosti smatrao svojim poslom i jednako tako ga profesionalno i odgovorno odrađivao. Još ako bih primjećivala da to radi sa zadovoljstvom, ne bih se niti tako loše osjećala. A ne bih niti loše prošla.
Dakle, pristupati udomiteljstvu kao poslu, zašto ne? Možda takav izraz grubo zvuči, ali bar znaš da ta osoba nešto radi i da je skrbi za to dijete pristupila aktivno. Možda je ta žena nazvala to poslom u tom smislu.
Pa mnogi i za roditeljstvo kažu da je najteži posao na svijetu i kukaju kad se moraju brinuti za vlastito dijete i popravljati vlastite greške, a što bi onda trebala reći žena koja se brine za tuđe, napušteno i traumatizirano dijete i ispravlja tuđe greške? Da joj je sve med i mlijeko!?
Samo zato što dobivaju neke novce, to ne isključuje dobronamjernost. A i zašto ne bi dobivali novce, pa ljudi dobivaju novce i za puno beskorisnije poslove. A i nije to neki novac, to je tek toliko da se pokriju troškovi. Ako im i ostane nešto, to je sića zbog koje se ne bi dalo to radit nekom kome nije stalo...
nicole2007 is offline  
Old 24.11.2008., 01:17   #23
Quote:
mekmek kaže: Pogledaj post
psihičke testove prolaze i udomitelji
Oh, sad nam je svima lakše Psihološki testovi su fenomenalni! I Jack Trbosjek bi dobio dijete!
Mislim, ima svakakvih udomitelja i posvojitelja. Čest slučaj je bio da udomljavaju djecu ljudi na selu i iskorištavaju ih kao radnu snagu. E to mi je preodvratno
Tako da ne znam kad su uveli ta testiranja za udomitelje, vjerojatno ne tako davno ili su jednostavno katastrofalni!
A ako su loši psihološki testovi za udomitelje, vjerojatno su i za posvojitelje.
nicole2007 is offline  
Old 24.11.2008., 01:24   #24
Quote:
nicole2007 kaže: Pogledaj post
Oh, sad nam je svima lakše Psihološki testovi su fenomenalni! I Jack Trbosjek bi dobio dijete!
Mislim, ima svakakvih udomitelja i posvojitelja. Čest slučaj je bio da udomljavaju djecu ljudi na selu i iskorištavaju ih kao radnu snagu. E to mi je preodvratno
Tako da ne znam kad su uveli ta testiranja za udomitelje, vjerojatno ne tako davno ili su jednostavno katastrofalni!
A ako su loši psihološki testovi za udomitelje, vjerojatno su i za posvojitelje.
Zašto ? Pa to nije isto.Ne znam može li posvojitelj vartiti dijete al udomitelj može.Osim toga za udomitelja nema ograničenje sa godinama dok za posvojitelja ima.Posvajaju se maloljetne osobe,a kod udomljavanja toga nema. I tu bi bila neka razlika.
Astrice is offline  
Old 24.11.2008., 01:27   #25
Quote:
nicole2007 kaže: Pogledaj post
Pa gledaj... Ako bih ja bila napušteno dijete, ne bi mi smetalo ako bi netko brigu o meni, mom obrazovanju i budučnosti smatrao svojim poslom i jednako tako ga profesionalno i odgovorno odrađivao. Još ako bih primjećivala da to radi sa zadovoljstvom, ne bih se niti tako loše osjećala. A ne bih niti loše prošla.
Dakle, pristupati udomiteljstvu kao poslu, zašto ne? Možda takav izraz grubo zvuči, ali bar znaš da ta osoba nešto radi i da je skrbi za to dijete pristupila aktivno. Možda je ta žena nazvala to poslom u tom smislu.
..
A jok ta žena je to nazivala poslom jer doma ima slabe prihode pa joj to dođe kao krpanje budžeta. Odnosno muž je penzić,a ona nezaposlena i ak su udomili dvoje djece 3000 kuna i nije mala lova za te ljude.
Astrice is offline  
Old 24.11.2008., 02:24   #26
Ajme, kaj ni ti nemreš spavat... Kako ja u zadnje vrijeme imam problema s tim, pa to je grozno!
Ma, kao što kažem, ima svakakvih udomitelja. Znači, u toj kući nitko ne radi, a lova dolazi...
Ali oni bar imaju vremena za djecu.
Ma meni su nekako najsumnjiviji oni kaj udomljavaju čopor djece. Ono, skupi se brdo love, a tolikoj se djeci ne mogu posvetiti nikako. Na kraju djeca ne žive ništa drukčije, nego što su živjela u domu. Tako nakrcane kuće i izgledaju kao mali domovi i dijete opet nema osjećaj da živi u obitelji. Opet se osjeća kao da je smješteno u ustanovu. Gubi se sama bit udomljavanja. Ja bih to zabranila. Stavila bih neko ograničenje.
A to što su ljudi koji odlučuju o tome spremni promašiti samu bit, govori mi nešto o njihovim kriterijima, testiranjima i o tome koliko se možemo pouzdati u njihovu procjenu.
Jadna ta djeca o čijoj sudbini oni odlučuju!
nicole2007 is offline  
Old 24.11.2008., 10:25   #27
Za djecu mislim da je najbolje SOS selo.Ali ne znam koliko tamo idu djeca iz domova.Ali ko što rekoh udomljuju se i punoljetne osobe bez poslovne sposobnosti i starci naravno.
Astrice is offline  
Old 24.11.2008., 10:54   #28
Quote:
melpy kaže: Pogledaj post
nisan rekla da ih mrzim, nego san malo nezadovoljna jer ne mogu s njima prićat o mom posvojenju, ne razume me, kao i vi ovde na
forumu i nitko me ne razumi..ja ne mogu s nikim prićat o tome šta me mući. npr. idem reć svojim roditeljima da bi upoznala svoje biološke, a
oni odgovore; "idi njima, al se onda više ne vraćaj nama!"
Nemoj biti previše stroga prema njima. To je tipična retorika nekoga tko se osjeća ugroženo. Vjerovatno im teško pada na pamet da bi mogla više voliti nekoga tko te ostavio, nego njih koji su ti dali svoje vrijeme i vjerovatno ljubav.

Quote:
melpy kaže: Pogledaj post
ne zlostavljaju me fizički, ali više verbalno ili psihički.ne znam kako bi to objasnila, nikad ne smijem reć svoje mišljenje, uvik mi "spuštaju", mater mi uvik govori da san nesposobna, a otac uvik diže glas, i tako iz dana u dan..da je to nekad, aj o.k, al tako skoro uvik.
Slično mi se i samom dešavalo, a odrastao sam sa biološkim roditeljima. Moj savjet: nemoj niti pokušavati ispuniti njihova očekivanja; ispuni svoja očekivanja.

Quote:
melpy kaže: Pogledaj post
osjećan se pale sam na svijetu.
Tako je svima kroz adolescenciju, a onima koji ne uspiju odrasti i do kraja života.
__________________
Razlika između lijeka i otrova je u doziranju.
edgecrusher is offline  
Old 24.11.2008., 12:14   #29
Ne znam zašto joj svi odgovaraju u stilu "Pa i biološki roditelji su takvi!". Pa Melpy ne muči to što misli da je drugima sa biološkim roditeljima bolje i sigurno nije pala s Marsa pa da misli da su svi biološki roditelji super! Mislim, valjda je čula za ekipu iz "crne kronike"
Melpy jednostavno muči tajna i želi nešto saznati o svom porijeklu i ne znam što je tu čudno i za osudu A pogotovo mi je neshvatljiva reakcija njezinih posvojitelja! Grozna je! Kakva je to reakcija tipa "Onda nam se više ne vraćaj!" Zvuči kao ucjena. Podsjeća me na one priče o zlostavljanju kad majka kaže djetetu "Ja sam te rodila, ja te mogu i ubiti!" Ovo njihovo mi zvuči kao "Mi smo te uzeli s ceste, mi te na nju možemo i izbaciti!" U dom se više ni ne može vratiti jer je punoljetna. Dakle, vrlo gruba ucjena, kao da su posvojili dijete da bi imali nekoga kad ostare i tko bi se prema njia trebao vječito osjećati dužan! I neki postovi su bili u tom stilu.
Nije ona nikome ništa dužna. Pa nije ona kriva što je bila u domu i nije njih nitko tjerao da ju posvoje.
I ne znam zašto su ju neki od vas osudili kad je rekla da te ljude ne voli!? Pa ne može se voljeti nasilu! Oni jednostavno sa njom nisu izgradili takav odnos i za to su krivi oni, a ne ona!
nicole2007 is offline  
Old 24.11.2008., 15:16   #30
Quote:
melpy kaže: Pogledaj post
nisan rekla da ih mrzim, nego san malo nezadovoljna jer ne mogu s njima prićat o mom posvojenju, ne razume me, kao i vi ovde na
forumu i nitko me ne razumi..ja ne mogu s nikim prićat o tome šta me mući. npr. idem reć svojim roditeljima da bi upoznala svoje biološke, a
oni odgovore; "idi njima, al se onda više ne vraćaj nama!"

ne zlostavljaju me fizički, ali više verbalno ili psihički.ne znam kako bi to objasnila, nikad ne smijem reć svoje mišljenje, uvik mi "spuštaju", mater mi uvik govori da san nesposobna, a otac uvik diže glas, i tako iz dana u dan..da je to nekad, aj o.k, al tako skoro uvik.

osjećan se pale sam na svijetu.
Nemoj govoriti Pale, odmah mi evociraš njegovu sliku s pogledom malog teleta.

Kužim te, htjela bi istražiti svoje korijene, saznati više o sebi. Ali moraš kužiti svoje posvojitelje: oni se jednostavo boje da će želja za biološkim roditeljima prevladati i da će ostati bez tebe. Što znači da im je stalo.
Meni je mama umrla i nisam ju imala priliku upoznati. Što je još gore, s njezinim bratom nemam nikakav odnos, a baka i djed mi odavno već nisu živi. Tako da, i ja se ponekad osjećam kao da nedostaje dio mene.
Ako financijski ovisiš o posvojiteljima, nemoj pokušavati isforsirati ništa. Polako, razgovorom, dođite do toga.
I da razbijem jedan mit: ne postoje idealni roditelji (ni biološki ni posvojitelji), to je utopija.
znashtikosam is offline  
Old 24.11.2008., 16:02   #31
Quote:
nicole2007 kaže: Pogledaj post
Ne znam zašto joj svi odgovaraju u stilu "Pa i biološki roditelji su takvi!". Pa Melpy ne muči to što misli da je drugima sa biološkim roditeljima bolje i sigurno nije pala s Marsa pa da misli da su svi biološki roditelji super! Mislim, valjda je čula za ekipu iz "crne kronike"
!
Pa biserko to je rečeno da je utješimo odnosno da zna da to ima i kod nas neposvojenih.
Astrice is offline  
Old 24.11.2008., 16:39   #32
znashtikosam, malog teleta?šta se ti tu izruguješ meni, a direktno odma i onima koji su posvojeni??
nisi mi baš duhovit.

ne znam, ovde me očito nitko ne razumi. jedino me nicole dobro shvatila..
a šta se tiće mojih roditelja, nije da ih mrzim, paze me i sve to, nego problem nastaje kad ja padnem
u krizu i treba mi pomoć, tu oni otkažu.

problem kod djece koji su u domovima(a i oni koji su posvojeni) je šta se osjetiš ostavljen i usamljen dok
si mal, onda kroz pubertet, pa onda kad i odrasteš(barem ja tako osjećam).
a da ne govorim o tome kad ti "prijatelji" kad se naljutu spuštaju tipa "jabuka ne pada daleko od stabla" ili
"mater drolja".

ne znam, ljudi ako ne možete dat koji dobar savjet, molim vas i ne odmažite.
Melpina is offline  
Old 24.11.2008., 17:14   #33
Quote:
melpy kaže: Pogledaj post
znashtikosam, malog teleta?šta se ti tu izruguješ meni, a direktno odma i onima koji su posvojeni??
nisi mi baš duhovit.

ne znam, ovde me očito nitko ne razumi. jedino me nicole dobro shvatila..
a šta se tiće mojih roditelja, nije da ih mrzim, paze me i sve to, nego problem nastaje kad ja padnem
u krizu i treba mi pomoć, tu oni otkažu.

problem kod djece koji su u domovima(a i oni koji su posvojeni) je šta se osjetiš ostavljen i usamljen dok
si mal, onda kroz pubertet, pa onda kad i odrasteš(barem ja tako osjećam).
a da ne govorim o tome kad ti "prijatelji" kad se naljutu spuštaju tipa "jabuka ne pada daleko od stabla" ili
"mater drolja".

ne znam, ljudi ako ne možete dat koji dobar savjet, molim vas i ne odmažite.
Da si čitala dalje, možda bi i shvatila što ti želim reći. Savjet je bio od srca. Nitko ti se ne izruguje, nego jednostavno ne volim čuti ˝Pale sam na svijetu˝ iz gore navedenih razloga. Nema veze ni s tobom ni s posvojenom djecom. Nego nekako kroz tvoje postove dobivam sliku jako zbunjene mlade osobe.
I kažem ti da sam se, također zbog gore navedenih razloga, i ja kroz djetinjstvo i pubertet dosta puta osjećala usamljenom. I želim znati više o tom dijelu svoje obitelji.
S druge strane, nitko te i ne obvezuje da osjećaš nešto prema posvojiteljima, ali bi im, u svakom slučaju, kao svatko od nas svojim roditeljima, trebala biti zahvalna za ono financijsko.

Jesu li ti onda to prijatelji? Što te boli briga, bitno je da je tebi savjest čista.
znashtikosam is offline  
Old 24.11.2008., 18:03   #34
Quote:
Astrice kaže: Pogledaj post
Pa biserko to je rečeno da je utješimo odnosno da zna da to ima i kod nas neposvojenih.
Pa opet, kao što rekoh, ona zna da je tako. Pa da je to tako utješno, već bi je utješilo!
nicole2007 is offline  
Old 24.11.2008., 18:38   #35
Quote:
melpy kaže: Pogledaj post
znashtikosam, malog teleta?šta se ti tu izruguješ meni, a direktno odma i onima koji su posvojeni??
nisi mi baš duhovit.

ne znam, ovde me očito nitko ne razumi. jedino me nicole dobro shvatila..
a šta se tiće mojih roditelja, nije da ih mrzim, paze me i sve to, nego problem nastaje kad ja padnem
u krizu i treba mi pomoć, tu oni otkažu.

problem kod djece koji su u domovima(a i oni koji su posvojeni) je šta se osjetiš ostavljen i usamljen dok
si mal, onda kroz pubertet, pa onda kad i odrasteš(barem ja tako osjećam).
a da ne govorim o tome kad ti "prijatelji" kad se naljutu spuštaju tipa "jabuka ne pada daleko od stabla" ili
"mater drolja".

ne znam, ljudi ako ne možete dat koji dobar savjet, molim vas i ne odmažite.
Melpy, drago mi je što sam uspjela nekako doprijeti do tebe
Prvo ti moram reći da sam se naježila na ono što si rekla o svojim "prijateljima". To ti nisu prijatelji, a nisu niti ljudi u čijem okruženju smiješ biti. Prekidaj ta "prijateljstva" pod hitno! Makni se od ljudi koji su sposobni biti tako okrutni prema tebi. Ako ti je to preradikalno, onda im barem daj do znanja da se tako s tobom ne može. Reci im otvoreno da ti to više ne smiju govoriti, neka barem vide da si ljuta, prekini sa njima komunikaciju barem na neko vrijeme pa nek se zapitaju zašto!
U svakom slučaju, koji god način izabereš, ima da uspiješ! I da ti to više nikad nitko nije rekao!
Mlada si i nove prijatelje uvijek možeš upoznati i vidjeti da ljudi koje sada imaš nisu jedini i da, prekineš li s njima, nije kraj svijeta!
I sama si rekla da si osjetljiva i oni tu tvoju osjetljivost i nesigurnost iskorištavaju. Ima takvih ljudi koji se na tuđu ranjivost bacaju kao zvijer kad nanjuši krv. I u tome toliko uživaju, da sami sebe sigurno neće zaustaviti. Zaustaviti ih moraš ti! Ako ne uspiješ drukčije, moraš ih napustiti! Pa makar se zbog toga neko vrijeme osjećala još više kao Pale.
Vidiš kako je to sve povezano. Ti zbog napuštanja od strane roditelja osjećaš strah od napuštanja. Tako se bojiš napustiti i "prijatelje". A oni taj tvoj strah osjećaju i vide da ih ti nećeš odrezat pa makar te klali. Naravno, uzimaju te zdravo za gotovo i rade ti ono što se nekom drugom ni u ludilu ne bi usudili. Zato moraš pokazati zube i izdržati taj proces. I nemaš se čega bojati. Na kraju će samo isplivati na površinu prijatelji i "prijatelji". Pa makar od svih ostao samo jedan, i to je puno. Uvijek možeš upoznati još novih. Pa bolje da ti od svih ostane samo jedan prijatelj, nego da trpiš takve gadarije od tisuću "prijatelja"! Sretno!
nicole2007 is offline  
Old 24.11.2008., 20:36   #36
Joj mislim koje mimoze koje sve shvaćaju doslovno,al što mogu kad mi se ne stavljaju smajlije. A očito nismo na istom nivou.Al navikla sam se na to i neću bome nikog razuvjeravat da se nisam nikome izrugivala etc. Mislite što hoćete,a ja imam pravo na svoje mišljenje. I naravski nitko od vas nije čuo za sarkazam.
Astrice is offline  
Old 25.11.2008., 17:47   #37
astrice, čuli smo za sarkazam, al nije lipo se izrugivat na ozbiljne teme, nikad ne znaš šta tebe čeka u životu.
nezrela si osoba, tribaš proć neke stvari u životu još.
a moran primjetit, tebe je nakako takla ova tema posvojenje, i dobila sam dojam da ti je krivo kad je neko posvojen.
Melpina is offline  
Old 25.11.2008., 20:22   #38
Quote:
melpy kaže: Pogledaj post
astrice, čuli smo za sarkazam, al nije lipo se izrugivat na ozbiljne teme, nikad ne znaš šta tebe čeka u životu.
nezrela si osoba, tribaš proć neke stvari u životu još.
a moran primjetit, tebe je nakako takla ova tema posvojenje, i dobila sam dojam da ti je krivo kad je neko posvojen.
Ja ne mogu vjerovat da ti pišeš za dotičnu da si stekla dojam da joj je krivo kad je netko posvojen. Otkud si to zaključila? Te da je nezrela?
I otkud ti znaš šta je ona prošla u životu?

Ja nisam po nijednoj napisanoj rečenici zaključila da ti se ona izruguje.

Čitam tvoje postove i vjerujem da ti nije lako ali daj nemoj tu donosit krive zaključke o ljudima koji su ti htjeli dat dobronamjeran savjet.
__________________
"Zato sto mogu, i sto se usudjuju da o svacemu svasta kazu, oni misle da sve znaju."
spartanka is offline  
Old 25.11.2008., 21:35   #39
Joj hvala ti Spartanko al obožavam kad ljudi moje riječi izvrću po svom.BTW u mojoj familiji imam sestričnu sa dvije posvojene sestre. Jedna je u to vrijeme imala dvije godine,a druga šest. Stoga Meply kako se u Srbiji slengovski kaže ne kaki.Osim toga ti i ja nismo skup pasle ovce ili kao se to već kaže.
Astrice is offline  
Old 25.11.2008., 22:09   #40
Quote:
Astrice kaže: Pogledaj post
Joj hvala ti Spartanko al obožavam kad ljudi moje riječi izvrću po svom.BTW u mojoj familiji imam sestričnu sa dvije posvojene sestre. Jedna je u to vrijeme imala dvije godine,a druga šest. Stoga Meply kako se u Srbiji slengovski kaže ne kaki.Osim toga ti i ja nismo skup pasle ovce ili kao se to već kaže.
Nema na ćemu,ne volim nepravdu u nikakvom obliku.
Ljudi obično shvate nešto onako kako njima samima paše,treba se boriti protiv toga i bit objektivan koliko možeš.
__________________
"Zato sto mogu, i sto se usudjuju da o svacemu svasta kazu, oni misle da sve znaju."
spartanka is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:03.