Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.02.2024., 19:48   #2
Ako je već trinaesti dio teme idem ja biti najprviji prvi...
Tokosjovnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2024., 19:49   #3
@Toko "Rafale koji može nositi 9 tona tereta, a nema ga (tog tereta) kada nosi samo jedan podtrupni vanjski spremnik goriva od tonu goriva cca. (kerozin je težak cca. 0.8 tona po kubiku), može imati problem sa maksimalnom težinom slijetanja?

Nekak' sumnjam... možda griješim..."

Da, slazem se, zato sam i napisao da sumnjam da je to ovdje slucaj.
Ako netko naleti/zna podatak za max landing weight za Rafale, neka mi slobodno posalje poruku, hvala.
Inace, detaljno opisan let u Rafale M gdje u 1:25 spali skoro 4.8 t goriva.
https://www.flightglobal.com/flight-.../90047.article
__________________
...svakoga dana previše riči, svaki se mudrac svojima diči...
nistaneznan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2024., 19:53   #4
Dva su motora... hebiga. Spali se ponešto goriva, da...

MiG-21 u 40 minuta leta sprži cca. 2 tone goriva... jedan motor...

Skup sport!

1:25 sat je 85 minuta. To znači da u usporedbi, Rafale sa dva motora sprži nešt' malo više goriva od MiG-a s jednim... motorom.

Poznata je pak činjenica da MiG-21 pretvara gorivo u zvuk.. direktno!
Tokosjovnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2024., 20:00   #5
Al' ova izjava o punom baku i do pola punim internim rezervoarima je antologijska
Fibonacci is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2024., 20:13   #6
Quote:
Fibonacci kaže: Pogledaj post
Al' ova izjava o punom baku i do pola punim internim rezervoarima je antologijska
Ti ZNAŠ koja je bila količina goriva u svim spremnicima tokom tog leta?
VFA-125 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2024., 20:16   #7
Quote:
Tokosjovnik kaže: Pogledaj post
Dva su motora... hebiga. Spali se ponešto goriva, da...

MiG-21 u 40 minuta leta sprži cca. 2 tone goriva... jedan motor...

Skup sport!

1:25 sat je 85 minuta. To znači da u usporedbi, Rafale sa dva motora sprži nešt' malo više goriva od MiG-a s jednim... motorom.

Poznata je pak činjenica da MiG-21 pretvara gorivo u zvuk.. direktno!
Toko, ti ZNAŠ koliko vremenski, pri kojim parametrima leta i koliko daleko od baze traju svete obučne misije tamo?
VFA-125 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2024., 20:16   #8
Ne znam.

Ali znam da podtrupni spremnik na avionu ne bi bio ako netko nije izračunao da je gorivo iz tog spremnika potrebno za let.

To računa pilot. Daš li mu izbor sa ili bez podvjesnog spremnika... što misliš da će pilot izabrati?

Podtrupni spremnik znači ograničenje u brzini leta i maksimalnom opterećenju koje se može povući.
Tokosjovnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2024., 20:22   #9
Quote:
Tokosjovnik kaže: Pogledaj post
Dva su motora... hebiga. Spali se ponešto goriva, da...

MiG-21 u 40 minuta leta sprži cca. 2 tone goriva... jedan motor...

Skup sport!

1:25 sat je 85 minuta. To znači da u usporedbi, Rafale sa dva motora sprži nešt' malo više goriva od MiG-a s jednim... motorom.

Poznata je činjenica da MiG-21 pretvara gorivo u zvuk.. direktno!
Ovaj forum je čudo, naprosto čudo...

Puno stvari se može naučiti, npr da Tumansky može progutati 2 tone goriva za 40min....

Ali opet to je ništa prema činjenici koju sam naučija na ovom forumu danas....

A to je da se korozija na zrakoplovima javlja ondje gdje su zadovoljeni uvjeti za stvaranje korozije.....tribala mi je minuta....

I onda mi je sinulo.... da je ne može biti ondje gdje nisu zadovoljeni za stvaranje korozije....

Nego Toko, ova oprema šta nedostaje, jel ona plug'n'play ka šta neki govore, ili tribaju biti odrađene druge radnje poput ožičenja i nadogradnje softvera...?

Spominja si ljude sa tri lakta koji obavljaju to, pa pretpostavljam da ako su ti senzori bili prije ugrađeni, pa skinuti, da ožičenje ostaje...? Zbog same kompliciranosti vađenja...?

Ili sve dolazi sa nekim original kabelom bez konektora...?
Sritan.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2024., 20:25   #10
Quote:
VFA-125 kaže: Pogledaj post
Ti ZNAŠ koja je bila količina goriva u svim spremnicima tokom tog leta?
Znam da su interni rezervoari puni ako se nosi vanjski, jer ako ti ne treba dodatno gorivo, onda se ne nosi vanjski rezervoar. Letenje sa vanjskim rezervoarom samo da bi ga imao je glupost, a letenje je preozbiljna stvar da bi se radile gluposti.

Probaj drugi put kad ideš na more natočit 20 litara u auto i uzmi još jedan pun karnistar u gepek. Možda skužiš.
Fibonacci is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2024., 20:28   #11
Quote:
Sritan.. kaže: Pogledaj post
...

Nego Toko, ova oprema šta nedostaje, jel ona plug'n'play ka šta neki govore, ili tribaju biti odrađene druge radnje poput ožičenja i nadogradnje softvera...?



Spominja si ljude sa tri lakta koji obavljaju to, pa pretpostavljam da ako su ti senzori bili prije ugrađeni, pa skinuti, da ožičenje ostaje...? Zbog same kompliciranosti vađenja...?



Ili sve dolazi sa nekim original kabelom bez konektora...?
Ispravan odgovor na to pitanje ti je, ako je avion F3-R generacija opreme, ima prilagodbu za tu generaciju opreme... sve zamislivo što u to spada definicijom te generacije.

Za opremu koja je standandizirana za tu generaciju opreme napravljena je priprema za ugradnju. Dakle, kada god opremu kupiš (dokupiš!?), plug and play je.

Viša generacija opreme (F4 recimo), plaćaš i prilagodbu (ožičenja, laktove i sve pride) i opremu.
Tokosjovnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2024., 20:31   #12
Quote:
Sritan.. kaže: Pogledaj post
Ovaj forum je čudo, naprosto čudo...

Puno stvari se može naučiti, npr da Tumansky može progutati 2 tone goriva za 40min....

Ali opet to je ništa prema činjenici koju sam naučija na ovom forumu danas....

A to je da se korozija na zrakoplovima javlja ondje gdje su zadovoljeni uvjeti za stvaranje korozije.....tribala mi je minuta....

I onda mi je sinulo.... da je ne može biti ondje gdje nisu zadovoljeni za stvaranje korozije....

Nego Toko, ova oprema šta nedostaje, jel ona plug'n'play ka šta neki govore, ili tribaju biti odrađene druge radnje poput ožičenja i nadogradnje softvera...?

Spominja si ljude sa tri lakta koji obavljaju to, pa pretpostavljam da ako su ti senzori bili prije ugrađeni, pa skinuti, da ožičenje ostaje...? Zbog same kompliciranosti vađenja...?

Ili sve dolazi sa nekim original kabelom bez konektora...?
Ma e!!!

To ti je nekaj kao i oni sa USB 3.0 sučeljem na kompu!

Samo još više "plug'n'playskije", jer košta nekoliko stotine tisuća i milijune eura po komadu, a ne 9,99€ iz Pevexa!
VFA-125 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2024., 20:36   #13
Quote:
Fibonacci kaže: Pogledaj post
Znam da su interni rezervoari puni ako se nosi vanjski, jer ako ti ne treba dodatno gorivo, onda se ne nosi vanjski rezervoar. Letenje sa vanjskim rezervoarom samo da bi ga imao je glupost, a letenje je preozbiljna stvar da bi se radile gluposti.

Probaj drugi put kad ideš na more natočit 20 litara u auto i uzmi još jedan pun karnistar u gepek. Možda skužiš.
Ti to analogiju sa MiG-a na Rafale ili?

U ovakvoj konfiguraciji Rafale pun nosi skoro 6 tona goriva.

Znaš li možda koliko dugo može onda ostati u zraku i/ili koliko daleko isti onda može letjeti od baze i natrag? I to na obuci?
VFA-125 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2024., 20:38   #14
Quote:
Tokosjovnik kaže: Pogledaj post
Ne znam.

Ali znam da podtrupni spremnik na avionu ne bi bio ako netko nije izračunao da je gorivo iz tog spremnika potrebno za let.

To računa pilot. Daš li mu izbor sa ili bez podvjesnog spremnika... što misliš da će pilot izabrati?

Podtrupni spremnik znači ograničenje u brzini leta i maksimalnom opterećenju koje se može povući.
Grubo kalkulirano, podtrupni spremnik bi mogao biti, nakon polijetanja i dostignute predviđene visine leta, već prilično ispražnjen. Ako se ravnamo po potrupnom spremniku kod Miga-21.

Ili se varam?
__________________
Ala, mola cimu i zavorti manicu.
Buck is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2024., 20:42   #15
Quote:
Buck kaže: Pogledaj post
Grubo kalkulirano, podtrupni spremnik bi mogao biti, nakon polijetanja i dostignute predviđene visine leta, već prilično ispražnjen. Ako se ravnamo po potrupnom spremniku kod Miga-21.



Ili se varam?
Za jedan podtrupni spremnik na Rafale-u, ne... ne varaš se... previše. Tu si negdje...
Tokosjovnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2024., 20:42   #16
Quote:
VFA-125 kaže: Pogledaj post
Ma e!!!

To ti je nekaj kao i oni sa USB 3.0 sučeljem na kompu!

Samo još više "plug'n'playskije", jer košta nekoliko stotine tisuća i milijune eura po komadu, a ne 9,99€ iz Pevexa!
Dragi kolega...

Ja ono šta ne znam, pitam....

A razlog zašto vas ne pitam, leži upravo u ovako sročenom vašem odgovoru...
Sritan.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2024., 20:44   #17
Quote:
VFA-125 kaže: Pogledaj post
Ti to analogiju sa MiG-a na Rafale ili?

U ovakvoj konfiguraciji Rafale pun nosi skoro 6 tona goriva.
Ne, to je zdrav razum. Misliš da se letenje nanovo izumilo na Rafale-u ili bilo kojem drugom avionu?

Quote:
VFA-125 kaže: Pogledaj post
Znaš li možda koliko dugo može onda ostati u zraku i/ili koliko daleko isti onda može letjeti od baze i natrag? I to na obuci?
Probaj to sam izračunat tako da u jednadžbu ubaciš koliko goriva troši na forsažu i s koliko ostatka goriva može sletjeti tj. koja mu je maksimalna sletna težina u normalnim ekspolatacijskim uvjetima.
Fibonacci is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2024., 20:53   #18
I kolika mu je obvezna rezerva prije slijetanja.
__________________
Ala, mola cimu i zavorti manicu.
Buck is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2024., 21:35   #19
Quote:
Buck kaže: Pogledaj post
Grubo kalkulirano, podtrupni spremnik bi mogao biti, nakon polijetanja i dostignute predviđene visine leta, već prilično ispražnjen. Ako se ravnamo po potrupnom spremniku kod Miga-21.

Ili se varam?
Quote:
Tokosjovnik kaže: Pogledaj post
Za jedan podtrupni spremnik na Rafale-u, ne... ne varaš se... previše. Tu si negdje...
Quote:
Fibonacci kaže: Pogledaj post
Ne, to je zdrav razum. Misliš da se letenje nanovo izumilo na Rafale-u ili bilo kojem drugom avionu?

Probaj to sam izračunat tako da u jednadžbu ubaciš koliko goriva troši na forsažu i s koliko ostatka goriva može sletjeti tj. koja mu je maksimalna sletna težina u normalnim ekspolatacijskim uvjetima.
Grubo kalkulirano:
Quote:
A single Dassault Rafale jet can burn approximately 4 500 to 5 000 liters of fuel per hour when flying at high speeds or during combat operations.

However, fuel consumption can vary based on factors such as altitude, speed, and mission profile.
Pa sad postoje SAMO DVIJE mogućnosti u toj konfiguraciji!

Ili lete "blok sate" ili lete normalnu satnicu, a to onda znači da u spremnicima ...
VFA-125 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2024., 21:55   #20
Quote:
Sritan.. kaže: Pogledaj post
Ovaj forum je čudo, naprosto čudo...



Puno stvari se može naučiti, npr da Tumansky može progutati 2 tone goriva za 40min....

...

Sad si me zabrinuo... 2600 litara koliko ide u unutarnje spremnike MiG-21 puta 0.8 je cca. 2080 kg goriva (cca. dvije tone).
Đe je griješka!?
Tokosjovnik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:15.