Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.04.2006., 16:37   #21
Quote:
dr. Szmola kaže:
pa da, zna da mu ne pripada pravo vlasništva na toj stvari, a to je tumačenje sudova, (bar koliko sam ja upućen) iako zakon ne kaže baš tako...
Inače bi i svaki podstanar mogao nakon 10 godina reći "to je moje".
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 17:04   #22
Question

Quote:
dr. Szmola kaže:
nema teorije o dosjelosti...nije to baš kao što laici misle, prođe vrijeme i sad sam ja vlasnik, nema poštenja posjeda u ovom slučaju...
Zanima me ovo s "poštenjem". Laički rečeno "pošteno" koristiš nekretninu 10 ili ne-"pošteno" 20 godina i onda stičeš pravo na vlasništvo na bazi dosjelosti. Ali kakav je smisao "poštenja" u slučajevima gdje netko koristi tuđe zemljište - pa ne možeš neznati da ono nije tvoje - u kojem slučaju tada stičeš prva na temelju "poštene" dosjelosti?
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2006., 20:17   #23
Quote:
Putnik92 kaže:
Zanima me ovo s "poštenjem". Laički rečeno "pošteno" koristiš nekretninu 10 ili ne-"pošteno" 20 godina i onda stičeš pravo na vlasništvo na bazi dosjelosti. Ali kakav je smisao "poštenja" u slučajevima gdje netko koristi tuđe zemljište - pa ne možeš neznati da ono nije tvoje - u kojem slučaju tada stičeš prva na temelju "poštene" dosjelosti?
To o cemu ti pricas je tzv male fidei possesor,a on nikad ne stjece pravo vlasnistva na stvari koju drzi u posjedu.
Postoje tri vrste posjednika,Kvalificirani,posteni, neposteni
prva dva stjecu pravo vlasnistva dosjeloscu,zadnji to nikako ne moze.

pozdrav
Cochran is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2007., 13:33   #24
Question Dosjelost

Da li se onaj ko stekne uvjete za dosjelost na nekretnini te potom izgubi posjed može pozivati na dosjelost?
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2007., 15:05   #25
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Da li se onaj ko stekne uvjete za dosjelost na nekretnini te potom izgubi posjed može pozivati na dosjelost?
ovisi koliko na koliko dugo je izgubio posjed...

jel bio pošten i nepošten posjednik...

ko je bio posljednji mirni posjednik...

i tako...

ništa ne obecavam.
dugokontov is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2007., 16:32   #26
Quote:
dugokontov kaže: Pogledaj post
jel bio pošten i nepošten posjednik...
Pa pošten naravno, inače uvjeti za stjecanje dosjelošću nisu zadovoljeni.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 14:00   #27
UKNJIŽBA po dosjelošću, kako ?

iman teren oko kuće koji je u 30 godišnjem posjedu , ograđen već 30tak godina.Tu je i septička jama tad napravljena .koji postupak je za uknjižbu, ngdje sam procitao da je nakon cc30 god to "preslo"u vlasnistvo.kako to staviti na "papir"? molim hitno odgovor
leiclula is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 14:05   #28
odvjetniku da ti napravi prijedlog za vanparničnu uknjižbu ili eventualno vlasničku tužbu....
a na koga ti stoji u gruntovnici ta tvoja okućnica?
-NIK- is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 14:18   #29
to je općinsko..
leiclula is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 14:24   #30
ako je općinsko onda ti dosjelost traje tamo negdje od 1991. - 1992. godine?!.... pa onda 20 godina najvjerojatnije....

otiđi ti fino u općinu i nađi neku vezu da ti to sredi po jeftinoj cijeni ili šuti i čekaj....
-NIK- is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2007., 10:31   #31
dosjelost ili sto..da li je moguce sacuvati plac

Molim vas hitno mi je potreban savjet/pomoc.
Situacija je sljedeca..
Kuca u kojoj sada zivim kupljena je 1985g. Na lokacijij se nalazi kuca i pomocni objekat u kojem je jos prije kupovine kuce stanovala i sada stanuje starica (predpostavljam da je prijesnji vlasnik to nekad prodao) dakle kuca i pomocni objekat su na meni 1/1 ali u stvarnosti radi se o dvije odbojene adrese na istom placu. Da li nakon smrti starice ima neko drugi pravo na taj objekat obzirom da je starica loseg zdravlja i vec su se doselili neki njeni dalji rodjaci. Da napomenem ona nema nikoga blizeg osim dalje rodbine sa muzeve strane. U policiji niko osim nje nije prijavljen na toj adresi .
Problem se odnosi na trazenje dosjelosti nad dijelom zemljista?? Da li je to vec izgubljeno obzirom da je zbog nase dobre volje na tom nasem placu vec 30 godina?!
Da li postoji mogucnost da neko otudji taj dio mog zemljista na osnovu prava na posjed?
Ugovor starice i prijasnjeg vlasnika o navodnoj kupovini placa ne postoji.
da li svjedoci ovdje igraju veliku ulogu?
i sto da radim
ferdinand1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2007., 11:48   #32
treba dokazati pravni slijed stjecanja nekretnine.
to treba dokazati starica odnosno predlagatelj dok je još ona živa.

To je vanknjižno vlasništvo.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2007., 12:05   #33
e ovako..
priajsnji vlasnik nekretnine - osobaA
njegova kcerka - kcer

Osoba A je 1977 godine prodala (navodno sa ugovorom-ne postoji nigdje ugovor) dio tog placa staroj babi-starici nikad nije prevedeno.
Dolazimo mi 1985 i kupujemo kompletan plac sa tom starom zenom koju nismo htjeli da diramo dok je ziva jer nismo zeljeli da joj zagorcavamo zivot..

sad je situacija takva da ona zeli dosjelost..kao sto vidite tu je vec 30 godina?!

Sta znaci ovo: treba dokazati pravni slijed stjecanja nekretnine
Kako mislite da je to: vanknjižno vlasništvo

Pravo mi je losa strana..
ferdinand1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2007., 12:13   #34
jednostavno - knjižno vlasništvo provedeno u zk knjizi

vanknjižno vlasništvo - nije.


Kad se vanjknjižno provede postaje knjižno.

Trebalo bipronaći taj ugovor ili napisati prijedlog za stjecanje prava vlasništva u korist starice a vi sa njom sklopiti ugovor o doživotnom uzdržavanju koji ćete provesti kroz zk.

Aka je tamo rodbina onda to nije dosjelost, jer ona kada umre ta ekipa joj je 4 naslijedni red i ima prednost pred vama.

neznam, u kakvim su odnosima ti koji su se doselili sa bakom, možda su oni sklopili ugovor o doživotnom uzdržavanju.

Treba vidjeti zk izvadak
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2007., 15:55   #35
mi nismo u srodstvu sa njom ..a i ti neki sto su sa njom su sa strane brata staricinog muza..

Sto se tice ZK sve sto je u ZK je na nama dakle vlasnik sam ja 1/1.

Mene zanimaju vasa misljenja i prijedlozi koje arguemnte koristiti ko ovdje ima vise sansi..itd..

Da li je sama starica svjesna posljedica ako iygubi proces posto nije bas u dobrom zdravlju..mozdani je pretrpjela..cini mi se da su joj oni uzeli prst i otisnuli na saglasnost sa advokatom..

Dakle molio bi vise detalja..

Unaprijed hvala
ferdinand1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2007., 16:21   #36
uzmi odvjetnika, tuži babu za iseljenje pa ćeš najbolje saznati da li ima neke papire ili nema...ili ona već tuži za utvrđenje dosjelosti?
dr. Szmola is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2007., 17:22   #37
Nažalost,bez obzira na zakone i uknjiženja,može se dogoditi.da spor i izgubite.
Nedavno sam bila svjedok u žalosnom primjeru,gdje su ljudi,mada generacijski nasljednici,zemljišnoknjižni vlasnici,izgubili spor,jer je protustranka dovela par lažnih svjedoka,koji su tvrdili da je to zemljišto bilo prodano pred 3og(a ugovora nigdje),te je sud njima ukazao vjeru,a vlasniku i njegovim svjedocima ne(jedan od njih sam i ja kao prvi međaš i prvi susjed)koji su godinama vidjeli tko se služi zemljišem i tko su mu vlasnici.
Zato vam stvarno treba dobar odvjetnik i podosta strpljenja i novaca.

Cijeli postupak mog susjeda, je sada na višoj instanci...baš me interesira kako će to završiti.
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2007., 09:16   #38
Da, tuzi za utvrđenje dosjelosti ona vec..
Koja ja sredstva mogu koristiti kako bi se odbranio od ovoga...
Moze li se proces odugovlačiti..koliko otprilike traju ovakvi sporovi??

thanks
ferdinand1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2007., 19:46   #39
help - naslijedio nešto i najednom se pojavila hrpa lešinara..

Situacija je sljedeća;

Bio jedan čovijek, nije imao djece ali ima posinka i pokćerku koji žive u drugom svijetu i nikad nisu pitali za njega niti išta. Moja obitelj (tata, jer je to ujedno bio i njegov ujak) je s njim imala sklopljen ugovor o dosmrtnom uzdržavanju i tak smo mi naslijedili ono što je on imao. Međutim ta sva njegova kuća, zemlja itd (cca 10 hektara zemlje šuma i vinograda) nije bila 1/1 već ima hrpa suvlasnika koji se sad pojavljuju i traže nešto od tog iako nikad nisu nogom kročili tu, među njima i posinak i pokćerka)

stvar je sljedeća; mi se tog baš neželimo odreć, pa tražim par savjeta kako to zadržat.

Kaoko se u tome svemu postavit i šta prvo napravit?

Predpostavljam da mi treba dobar odvjetnik, pa ako može neka preporuka. (Zg i okolica bi bilo poželjno)

bilokakvi savjeti su dobrodošli i ak je nešto nejasno samo pitajte pokšat ću objasnit.
FERRYS is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2007., 20:27   #40
Quote:
FERRYS kaže: Pogledaj post
Situacija je sljedeća;

Bio jedan čovijek, nije imao djece ali ima posinka i pokćerku koji žive u drugom svijetu i nikad nisu pitali za njega niti išta. Moja obitelj (tata, jer je to ujedno bio i njegov ujak) je s njim imala sklopljen ugovor o dosmrtnom uzdržavanju i tak smo mi naslijedili ono što je on imao. Međutim ta sva njegova kuća, zemlja itd (cca 10 hektara zemlje šuma i vinograda) nije bila 1/1 već ima hrpa suvlasnika koji se sad pojavljuju i traže nešto od tog iako nikad nisu nogom kročili tu, među njima i posinak i pokćerka)

stvar je sljedeća; mi se tog baš neželimo odreć, pa tražim par savjeta kako to zadržat.

Kaoko se u tome svemu postavit i šta prvo napravit?

Predpostavljam da mi treba dobar odvjetnik, pa ako može neka preporuka. (Zg i okolica bi bilo poželjno)

bilokakvi savjeti su dobrodošli i ak je nešto nejasno samo pitajte pokšat ću objasnit.


e sad sta je tu je,trazis dobrog odvjetnika

inace,onaj vlasnicki dio sto je na covjeku s kojim je sklopljen ugovor o uzdrzavanju je vas, bez problema, dakle to nema veze sa posincima itd...

ali ako postoje suvlasnici, pazi to znaci da njihov dio NIJE IMOVINA doticnog covjeka dakle vi nemate sto trazit u njihovim suvlasnickim udjelima

preporucam da nadjes kvalitetnog odvjetnika i da izvuces sto mozes
sto brze na sudu, jer je u drzavi sasvim normalno da ovakvi procesi traju po 20-30 godina
mirko77 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:25.