Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.06.2017., 09:07   #421
Molim nekog tko se razumije u brojila i struju da mi kaže koliko je moguće da neispravno brojilo "potroši" 100 000 kwh struje prema brojevima,a u kući doslovno 3 žarulje i ništa se ne koristi već godinama? Neispravno je i po tome što prikazuje strelica drugu tarifu nego što treba biti po vremenu. Uz brojilo nema sklopke za isključivanje struje nego je sve starinsko jer je kuća stara 120 godina
bond007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 21:03   #422
Svašta je moguće, ali kako znaš da je potrošeno baš 100 000 kWh? Možda su HEPovci u međuvremenu zamijenili brojilo?
Imaš li uopće 2 tarife, odnosno postoji li uklopni sat pored brojila?
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 21:23   #423
Quote:
bond007 kaže: Pogledaj post
Molim nekog tko se razumije u brojila i struju da mi kaže koliko je moguće da neispravno brojilo "potroši" 100 000 kwh struje prema brojevima,a u kući doslovno 3 žarulje i ništa se ne koristi već godinama? Neispravno je i po tome što prikazuje strelica drugu tarifu nego što treba biti po vremenu. Uz brojilo nema sklopke za isključivanje struje nego je sve starinsko jer je kuća stara 120 godina
1. nemoguce da potrosis 100k u misecu, tako da je neispravno brojilo, ili vidi pod 2.

2. Mozda su promjenili brojilo,ali trebao bi dobiti papir sa obavjesti u sanducicu.
Znaci staro brojilo sifra/ocitanje, novo brojilo kod postavljanja sifra/ocitanje.

3. Ako imas uklopni sat onda je on crko, a ako prebacuje tarifu iz centrale onda je brojilo crklo.

4. Ako brojilo nema osigurace "prije", i nema na ulici negdi kutija sa osiguracima, i ako je brojilo trofazno, niti jedan hepovac ti ga neče tit minjat.
Trofazno brojilo pod strujom je jako opasno i zeznuto prominit.
Monofazno se moeže bez veceg problema.

5. Zovi hep i prijavi kvar brojila,izaći će na teren i sredit sve, kako god mogu i znaju. Makar iskljucili pola ulice.
webstartm is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 01:23   #424
Quote:
bond007 kaže: Pogledaj post
Molim nekog tko se razumije u brojila i struju da mi kaže koliko je moguće da neispravno brojilo "potroši" 100 000 kwh struje prema brojevima,a u kući doslovno 3 žarulje i ništa se ne koristi već godinama? Neispravno je i po tome što prikazuje strelica drugu tarifu nego što treba biti po vremenu. Uz brojilo nema sklopke za isključivanje struje nego je sve starinsko jer je kuća stara 120 godina
N E M O G U Ć E ako je po uvjetima koji su upisani

kWh je jedinica koja umnoškom struje (Amperi), napona (Volti) i vremena(sati)

Potpuno je nejasno kako godinama nitko ništa ne troši i sada je takav obračun.
Smjer strelice tarife nije indikacija neispravnosti brojila nego je stvar uklopnog sata ...
Pogledati prethodna očitanja ...
Godišnja potrošnja kućanstva je oko 3-5 kWh neki prosjek ako se ne griješ strujom
__________________
I would call it
saugaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 22:48   #425
Hvala svima. Preko telefona mi je HEP odmah rekao da je pokvareno,da nema šanse da je toliko potrošilo jer nije nitko trošio niti živio godinama jer kuća je u dosta lošem stanju,nije za živjeti uopće. Došli su i promijenili su brojilo u digitalno. Tako da valjda neće biti problema
bond007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 23:47   #426
Eto, na koju sad foru stavili digitalno na staru kuću koja se ne koristi, a mi kaj trošimo preko 500kn mjesečno imamo retro ure
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 05:54   #427
Mozda zato sto je pomalo besmisleno mijenjati sat koji radi?

Imaju obvezu zamjeniti sve do valjda 2020, prilicno je logicno da prvo mijenjaju neispravne....
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2017., 09:18   #428
Ima tko kakav broj za prijavit neispravno brojilo od plina, a da nije preko dispecera koji te preusmjerava, jer se nitko ziv nejavlja? Zagreb opskrba.
__________________
Uhljeb, majke mi
frosty840 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2017., 19:11   #429
Daj probaj na 01 6302-382
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2019., 17:37   #430
Oprostite ako sam pala s kruške ali imam malo glupu situaciju.

Živim u staroj obiteljskoj kući. Ja sam 1. kat, susjedi su u prizemlju.
Mi smo taj stan kupili prije 30 godina i tada je glavni vodomjer bio na ime čovjeka od kojeg smo kupili stan a koji je odavno umro.
Kako smo se u međuvremenu etažirali i u tom procesu je njemu pripalo dvorište u kojem se nalazi šaht sa glavnim brojilom on ga je stavio na svoje ime tako da računi stižu samo njemu (i dalje ne znam kako mu je uspjelo jer sam mislila da za takve stvari treba imati moju suglasnost). Nekako smo se onda bili dogovorili da ja plaćam vodu 50kn po osobi/mj, što i radim.

Sad je počeo s prijetnjama da je to njegov vodomjer i da si ja moram ugraditi posebni vodomjer.
Malo sam se raspitala i u jednoj firmi su mi rekli da za obiteljske kuće se ne isplati odvajati vodomjere jer je komplicirano i mora se potpisati ugovor s privatnom firmom koja onda svaki mjesec radi očitavanje i šalje stanje Vodovodu. I za to se plaća posebna naknada.

Ja to ne želim. Oni traže od mene da ja razbijam svoju kupaonu i platim cijeli trošak odvajanja, što nije fer. Uostalom, budući da su oni ti koji inzistiraju na odvajanje, zašto oni sebi ne ugrade vodomjer? Ili da barem zajednički platimo troškove odvajanja.

Zanima me što mi mogu u toj situaciji? Danas mi je zaprijetio tužbom. Na koji način su oni uopće uspjeli upisati glavni vodomjer na sebe? Može li on meni zatvorit vodu? Ne mislim zakonski, jer znam da ne može, nego može li on negdje, ako se zainati, zavrnuti ventil i uskratit mi vodu? U elaboratu o etažiranju i rješenjima nigdje se ne spominje vodomjer ni priključci za vodu.
__________________
This is not a time to be dismayed. This is punk rock time. This is what Joe Strummer trained you for.
Zuzzu is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2019., 09:44   #431
Quote:
zuzz kaže: Pogledaj post
Kako smo se u međuvremenu etažirali i u tom procesu je njemu pripalo dvorište u kojem se nalazi šaht sa glavnim brojilom
U etažiranju se samo određuje tko će koristiti koji dio zemljišta, nije njemu 'pripalo' dvorište, tj nije u njegovom vlasništvu.
Također, taj priključak vode je zajednički, a ne njegov, i nije on ovlašten prisvajati ga.

Quote:
on ga je stavio na svoje ime tako da računi stižu samo njemu (i dalje ne znam kako mu je uspjelo jer sam mislila da za takve stvari treba imati moju suglasnost). Nekako smo se onda bili dogovorili da ja plaćam vodu 50kn po osobi/mj, što i radim.
On ga je stavio na svoje ime kao jedan od suvlasnika a vodoopskrba prakticira da priključak glasi na konkretnu osobu (nekog od suvlasnika). Taj nije vlasnik priključka, nego su to svi suvlasnici nekretnine, jer je priključak neodvojivi dio nekretnine.

Quote:
Sad je počeo s prijetnjama da je to njegov vodomjer i da si ja moram ugraditi posebni vodomjer.
Ne bi bilo zgorega da vodoopskrbu ozbiljnim strogim dopisom izvjestite (urudžbirate im) da ste i vi suvlasnik priključka i da se bilo kakve promjene i odjave ne smiju raditi bez vaše uglasnosti, u protivnom će uslijediti tužbe i naknade štete.

A suvlasnika koji prijeti isključivanjem vode ne bi bilo zgorega pisanim dopisom prijaviti policijskoj upravi. Tek toliko da netko dođe s njim porazgovarati i uputi ga da će za zatvaranje vode snositi sankcije , a da vaše nesuglasice rješava dogovorom ili tužbom na sudu.


Quote:
Malo sam se raspitala i u jednoj firmi su mi rekli da za obiteljske kuće se ne isplati odvajati vodomjere jer je komplicirano i mora se potpisati ugovor s privatnom firmom koja onda svaki mjesec radi očitavanje i šalje stanje Vodovodu. I za to se plaća posebna naknada.
Kakve su to gluposti?
Obiteljska kuća može imati do tri vodomjera i tri stambene jedinice, i takve vodomjere se očitava na isti način kao i sve druge.

Quote:
Ja to ne želim. Oni traže od mene da ja razbijam svoju kupaonu i platim cijeli trošak odvajanja, što nije fer. Uostalom, budući da su oni ti koji inzistiraju na odvajanje, zašto oni sebi ne ugrade vodomjer? Ili da barem zajednički platimo troškove odvajanja.
Ako rješavate dogovorom trebali biste troškove djeliti, ako on inzistira na toj izmjeni trebao bi on snositi većinu troškova.
On ni u kom slučaju nije zakonski ovlašten da nastupi kao da je to njegov priključak , 'a ti se snađi za svoj'.

Quote:
Zanima me što mi mogu u toj situaciji? Danas mi je zaprijetio tužbom. Na koji način su oni uopće uspjeli upisati glavni vodomjer na sebe? Može li on meni zatvorit vodu? Ne mislim zakonski, jer znam da ne može, nego može li on negdje, ako se zainati, zavrnuti ventil i uskratit mi vodu?

Tužbom?
ZA ŠTO ?

On je taj koji može popiti i tužbu za naknadu štete a potencijalno i kaznenu prijavu jer vam je protupravno onemogućio nužno potrebnu vodu za korištenje vašeg doma.

Samo bi vi trebali naći neku pravno pismenu osobu ili po potrebi odvjetnika da ga uputi u te stvari.
Nekoga tko će ga prvo pitati želi li da mu njegov stan završi ovršen na javnoj dražbi zbog izgubljenog spora.

Quote:
U elaboratu o etažiranju i rješenjima nigdje se ne spominje vodomjer ni priključci za vodu.
Uz etažni elaborat trebalo je napraviti i međuvlasnički ugovor, u kojem bi se definirale ovakve stvari.
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2020., 10:26   #432
Imam u vikendici Iskrino brojilo iz 1972, još davno instalirano od HEPa, trofazno, jednotarifno.
Da li je moguće da pokazuje odnosno vrti osjetno više nego što se u stvarnosti troši? Nekako mi se čini da pretjeruje minimalno cca 20-25%
odrziv_razvoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2020., 16:27   #433
Quote:
Zuzzu kaže: Pogledaj post
... ja plaćam vodu 50kn po osobi/mj, što i radim.

Sad je počeo s prijetnjama da je to njegov vodomjer i da si ja moram ugraditi posebni vodomjer.
.
Trebas biti sretna s tih 50 kuna. To je mizerija od racuna, u odnosu na vecinu nas.
A ne kuzim kaj ti je toliki problem dati 1800 kn za pisljivi vodomjer.
Pretpostaviti mogu samo da puno trosis; pa ti odgovara ovih 50kn; inace bi se rukama i nogama borila za svoj vodomjer.
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2020., 16:32   #434
Quote:
thortwins kaže: Pogledaj post
U etažiranju se samo određuje tko će koristiti koji dio zemljišta, nije njemu 'pripalo' dvorište, tj nije u njegovom vlasništvu.
Također, taj priključak vode je zajednički, a ne njegov, i nije on ovlašten prisvajati ga.



On ga je stavio na svoje ime kao jedan od suvlasnika a vodoopskrba prakticira da priključak glasi na konkretnu osobu (nekog od suvlasnika). Taj nije vlasnik priključka, nego su to svi suvlasnici nekretnine, jer je priključak neodvojivi dio nekretnine.



Ne bi bilo zgorega da vodoopskrbu ozbiljnim strogim dopisom izvjestite (urudžbirate im) da ste i vi suvlasnik priključka i da se bilo kakve promjene i odjave ne smiju raditi bez vaše uglasnosti, u protivnom će uslijediti tužbe i naknade štete.

A suvlasnika koji prijeti isključivanjem vode ne bi bilo zgorega pisanim dopisom prijaviti policijskoj upravi. Tek toliko da netko dođe s njim porazgovarati i uputi ga da će za zatvaranje vode snositi sankcije , a da vaše nesuglasice rješava dogovorom ili tužbom na sudu.




Kakve su to gluposti?
Obiteljska kuća može imati do tri vodomjera i tri stambene jedinice, i takve vodomjere se očitava na isti način kao i sve druge.



Ako rješavate dogovorom trebali biste troškove djeliti, ako on inzistira na toj izmjeni trebao bi on snositi većinu troškova.
On ni u kom slučaju nije zakonski ovlašten da nastupi kao da je to njegov priključak , 'a ti se snađi za svoj'.



Tužbom?
ZA ŠTO ?

On je taj koji može popiti i tužbu za naknadu štete a potencijalno i kaznenu prijavu jer vam je protupravno onemogućio nužno potrebnu vodu za korištenje vašeg doma.

Samo bi vi trebali naći neku pravno pismenu osobu ili po potrebi odvjetnika da ga uputi u te stvari.
Nekoga tko će ga prvo pitati želi li da mu njegov stan završi ovršen na javnoj dražbi zbog izgubljenog spora.



Uz etažni elaborat trebalo je napraviti i međuvlasnički ugovor, u kojem bi se definirale ovakve stvari.
Pitanje:
Kuća s 3 stana.
Prvi vlasnik.
Prodaja kata i potkrovlja jednoj osobi.
Nakon toga prodaja prizemlja drugoj osobi.
Prvi vlasnik - koji je kuću izgradio - i na kojeg je valjda glasio vodomjer, prodao je prvo stan na katu i potkrovlju roditeljima moje frendice. Od tada račun dolazi na njenog tatu. Predocio je ugovor o kupnji da bi racun prenio na sebe. Uostalom, niti ne mozes drukcije. Racun dolazi na vlasnika. I ja sam pri prenosenju racuna na sebe morala Vodovodu poslati kopiju. Nakon tog je prodao i prizemlje.
Roditelji od frendice su kasnije prodali stan u potkrovlju.
Ciji je vodomjer?
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2020., 18:26   #435
Od osobe koja plaća vodu.
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2020., 17:51   #436
Isprika ako ovo nije pravo mjesto za poataviti sljedece pitanje... naime, u posjedu sam stana u kojem je prethodni vlasnik odnio vodomjer, iskljucio struju i plin. E sad, ako netko ovdje zna priblizno koliko bi me kostalo da ukljucim struju i plin (etazno plinsko) te vodu? Hvala!!
konzervinho is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2021., 18:59   #437
U pitanju je parcela u građevinskoj zoni na kojoj se nalazi nedovršena obiteljska kuća koja ima ishodovano Rješenje o uvjetima građenja. Priključak na vodovod nije moguće izvšiti direktno sa parcele, već preko susjedne parcele. I tu se pojavljuje problem. Komunlna tvrtka koja upravlja vodovodnom mrežu inzistira da vodomjerno okno bude na toj susjednoj parceli, a ne na mojoj. Nema službenog objašnjenja, no između redaka mogu isčitati da ne žele imati svoju infrastrukturu na privatnoj parceli. Dakle, ja bih trebao svoj vodomjer i vodomjerno okno izgraditi na tuđoj parceli. Kako postupiti u ovom slučaju? Postoji li način da se komunalno poduzeže "prisili" da pristanu povući vodovod do moje parcele?
__________________
Sve životinje su jednake, ali neke životinje su jednakije od drugih.
GlupiNick is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2022., 17:18   #438
Pozdrav svima,
Imam jednu neobičnu situaciju sa HEP-om i ne znam što dalje napraviti.
Prije 3 godine sam kupio nekretninu i prebacio stuju na sebe. Model je bio jednotarifni, ali to tad nisam skužio jer je nekretnina prije nije koristila i računi su bili sitni. Kroz par mjeseci sam sa HEPI-em ugovorio bijeli dvotarifni model i mjesečno im slao očitanje obje tarife. Krajem prošle godine sam u aplikaciji primijetio da se uredno bilježi stanje obje tarife, ali se sve naplaćuje kao skuplja tarifa. Poslao sam prvi upit SZK i odgovorili su da se u HEP ODS-u vodim kao pod jednotarifnim modelom i da zatražim promjenu. Početkom godine je to usklađeno i dobivam račun za obje tarife.
Ponovno sam pokrenuo pitanje preplaćene razlike. U HEP-u me zašprehavaju sa glupostima i ne žele dati suvislo objašnjenje potkrijepljeno s nekim važećim pravilnikom, a i ne žele vratiti razliku.
Ako sam bio jednotarifni model u HEP ODS-u onda mrežarinu plaćam za jednu tarifu, ali HEPI-u bi za energiju trebao plaćati po dvije cijene kako stoji u ugovoru. Jednotarifni sustav sa samo skupljom tarifom ne postoji.
HEPI tvrdi da nisu znali što je bilo prije početka godine i promjene u HEP-ODS-u.
Kako se nisu zabunili i naplatili jeftinu tarifu.
Bit ću zahvalan, ako netko ima kakav savjet?
Dorminator is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2023., 16:36   #439
Pozdrav, kod nas je unazad dva mjeseca sljedeća situacija - u vikendici su nam zamijenili vodomjer 4.9., o namjeri promjene vodomjera nismo bili obaviješteni. Tijekom tog 9.mj. smo još nešto sitno koristili vodu u kući, platili račun koji nam se učinio malo prevelik ali ajde, imali smo i par dana goste pa računali na tuširanje i sl. U trenutku plaćanja računa za 9.mj još uvijek nismo imali pojma da je vodomjer promijenjen. Krajem 9.mj. ispuštamo vodu iz sustava jer se kuća do idućeg ljeta neće koristiti i zatvaramo ventil u šahti kod vodomjera. I dolazi račun za 10.mj. (nakon što je voda u šahti zatvorena i kuća se ne koristi), račun u iznosu od 2500 eura, za potrošenih preko 1000m3 vode?!? Na računu piše za razdoblje očitanja 1.10.-31.10, stanje vodomjera kreće od nule do tih 1000 kubika. Kako je moguće da vodomjer, koji je stavljen novi na početku 9.mj., nakon što je nešto vode i isteklo u 9.mj., da bude opet na nuli na računu za 10.mj.?! Pisali smo žalbu, dopli su pogledat novi vodomjer, ustanovili da je ispravan , voda nigdje ne curi, sve je zatvoreno, njihov odgovor na žalbu - račun se mora cijeli platiti. Kako je moguće da im je dopušteno haračiti i mijenjati te ure za vodu kako im se sprdne ,bez ikakve obavijesti? Plus, nema logike da ura u 10.mj kreće od nule a promijenjena je u 9.mj. i u međuvremenu je od promjene do našeg zatvaranja u šahti ipak isteklo vode, znači da stanje vodomjera 1.10. nije nikako moglo biti nula, kako piše na računu.

Znam da u zakonu piše da si im dužan omogućiti pristup vodomjeru ali da li ima ikakve šanse da se još jednom žalimo i navedemo ovo:

Potrošač usluge može prisustvovati izmjeni vodomjera i tada je dužan potpisati zapisnik - nalog za ugradnju i izvrštenje vodomjera. Ukoliko korisnik usluge ne prisustvuje izmjeni vodomjera,
a obaviješten je o njoj
, smatra se da je suglasan sa stanjem utvrđenim u zapisniku - nalogu za ugradnju odnosno izvrštenje vodomjera.

Da li imamo tu kakve šanse s obzirom da nas nitko nije prethodno obavijestio da će mijenjati a ni nikakav zapisnik nakon zamjene nismo dobili. Iskreno, ovo nam se još nikad nije dogodilo, kad se zbroji potrošnja sva 3-4 ljetna mjeseca kada se kuća iznajmljuje, ne dođe ukupno ovoliko koliko su oni nalupali za taj jedan mjesec. Da nije došao ovoliki račun i da nismo reagirali, ne bi ni znali da je ura promijenjena jer o tome nitko od vodovoda ne obavještava. Tek nakon naše žalbe oni kažu da su zamijenili uru. Realno, mogli su stavit uru na kojoj je već bilo 1000 kubika i reći da je stanje bilo na nuli, kad mogu bez nadzora radit što žele.
tartaruga is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2023., 18:14   #440
Morali ste biti prisutni i potpisati zapisnik o zamjeni brojila. To dobro znam jer su mi dva puta mijenjali plinsko brojilo.

A HEP umoljavam da dođu promijeniti, ali još ništa.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:50.