Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.12.2016., 19:28   #7101
Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
A zašto ne tri mjeseca?
Recimo, ja dođem na tri turistička mjeseca, radim, hopla, hajmo test poznavnja jezika, bravo, Sanja, evo ti EU državljanstvo
Pa iz nekih real-političkih, pragmatičkih, itd. razloga. Nisam ja bio zakonodavac, pitaj zakonodavca. Treba postojati neko pristojnije vrijeme od tri mjeseca.

Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
hajd negdje pokreni peticiju da to bude tri mjeseca!
Evo, trčim, raditi protiv vlastite države.

Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
Ja već tražila hrvatsko državljanstvo na konto toga što mi ga mama ima, ne daju, traže neki dokaz da sam se negdje nekad ranije izjašnjavala kao Hrvatica :/
Pa tko ti je kriv. Vidiš, da jesi, dali bi ti lakše samo na temelju toga. Uzeli bi u obzir kako se osjećaš i izjašnjavaš. Nisam to ni znao.
Bijeli-Druid is offline  
Old 22.12.2016., 19:30   #7102
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Pa zaključili smo da je narod jedno, a nacionalizam drugo. I da narod spaja, a nacionalizam razdvaja. I da je jedno od Boga a drugo od vraga.
Ja to nisam zaključio, ali dobro, to je tvoj instant-odgovor na alimovo instant-pitanje. Rasprava je bila na prihvatljivoj razini, pa dođe alim i sroza ju.
Bijeli-Druid is offline  
Old 22.12.2016., 19:33   #7103
@Druid: Evo recimo pametni Dražen Ilinčić kaže ovako:

- Ja sam u puno stvari manjina. Moj otac je došao 1947. godine iz Crne Gore i on je Crnogorac, ja sam se tako uvijek deklarirao je jer je deklariranje po ocu bilo uobičajeno. Poštujem zemlju svog porijekla, bio sam par puta, ljudi su jako zanimljivi, ali ja sam odrastao na Trgu bana Jelačića, Trgu republike, cijeli moj život vezan je uz Zagreb. Moja mama je Srpkinja iz okolice Petrinje, dakle iz Hrvatske, a ja sam politički Hrvat.

To vam je normalno?

- Da. Ja se naježim na tu stalnu potrebu koja se 25 godina provlači, a koja baš često dolazi s ljevice, ne bi čovjek očekivao, da se morate deklarirati prema tom plemenskom, staromodnom modelu. Ako dođem na festival u Cannes, ja sam Hrvat, ako dođem na sajam u Frankfurt, ja sam Hrvat - ako sam to tamo, zašto ne bih bio i tu? Naravno, ako netko ima potrebu nacionalnog izjašnjavanja, dapače, ali ja ne želim sebe inkomodirati da se osjećam kao polucrnogorac, polusrbin, kad to tako ne osjećam.

http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvat...-ovac/5117372/

To mi je ok. Ne kažem da to mora biti norma za sve u sličnoj situaciji, ali ovo mi sasvim ima smisla.
nitko drugi is offline  
Old 22.12.2016., 19:33   #7104
I narod je isključiv, čak i više nego neke suvremene forme liberalnog nacionalizma. Nijemci primjerice govore o "ustavnom patriotizmu", Habermas i neki drugi, da sad ne duljim. Narod je "svjetina", i možda on "spaja" određene, ali itekako linčuje druge. To je kao da kažeš da pripadnost određenoj agresivnoj navijačkoj skupini povezuje ljude. I to je točno, povezuje, ali samo određene ljude, naime one koji joj pripadaju. Druga je strana medalje da itekako razdvaja one koji pripadaju toj skupini i one koje joj ne pripadaju, a naročito one koje pripadaju drugoj.

Moram ići sad, možda dođem kasnije navečer.
Bijeli-Druid is offline  
Old 22.12.2016., 19:38   #7105
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Nećeš pitati: "Je li ti predavao XY?" "Jesi li kupovao sendviče u onom dučanćiću pored?" "Jesu li konačno popravili koševe na igralištu?" Ništa takvo?
Pa zavisi. Ne nužno. Ne zanima me sad naročito moja bivša škola.
Dalaj Sanja is offline  
Old 22.12.2016., 19:38   #7106
.. recimo .. ja sam prvo naučio talijanski .. .. ono neko .. ne baš pravo .. .. valjda bi to bio meterinji jezik ..
.. a škola .. hrvatska ..
.. recimo osnovna .. ili osnovna i srednja ..
.. sad .. šta je važnije .. .. šta bi rekli ..

.. ja sam italije znao .. prilično malo .. .. a jugoslaviju .. onako .. prilično ..

.. sad .. kako bi vrednovali i što ..
.. recimo .. materinji jezik 20% .. škola 20% .. porjeklo oca .. majke .. recimo pretežno hrvatsko 20% ..
.. kako bi vrednovali .. ?
alim is offline  
Old 22.12.2016., 19:39   #7107
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. pa šta ste na kraju zaključili .. ? .. u koju vi to pičku materinu uopće spadate .. nacionalistički uzeto .. ?
.. ja se nešto mislim da se upišem u cigane ..
Dalaj Sanja is offline  
Old 22.12.2016., 19:41   #7108
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Ja to nisam zaključio, ali dobro, to je tvoj instant-odgovor na alimovo instant-pitanje. Rasprava je bila na prihvatljivoj razini, pa dođe alim i sroza ju.
alim nikad ne srozava raspravu, on je rezimira.

I to je lepo rezimira.

Sanja hes spouken.
Dalaj Sanja is offline  
Old 22.12.2016., 19:42   #7109
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
To mi je ok. Ne kažem da to mora biti norma za sve u sličnoj situaciji, ali ovo mi sasvim ima smisla.
Pa o tome i ja cijelo vrijeme govorim. Nadam se da ovo tvoje nije imalo poslužiti kao neki "protuprimjer" ili "protuargument" nečemu što ja govorim. To je samo potvrda onome što sam govorio. Valjda si tako to i stavio, kao konkretni primjer.

Da, "politički Hrvat". Problem te tzv. hrvatske ljevice je da se nekad čini da se "ne smiješ" deklarirati kao Hrvat, a da se ne moraš "opravdavati". Nezgodno sam to formulirao, ali ispada kao da uvijek moraš reći "ali nisam desničar".* Ili, kao da je loše voljeti svoju državu. Na svu sreću, znam i nekoliko inteligentnih ljevičara koji su počeli kopčati da je sasvim pomirljivo biti i ljevičar i domoljub.

__________________________________________
*Kao što kod desničara "moraš" staviti ogradu "ali nisam ljevičar" kad kažeš npr. "čitam Marxa (ili nešto slično)". Tako je čak i Raspudić osjećao potrebu više puta kada je spominjao Gramscija naglasiti kako je njemu marksizam potpuno stran "nazor na svijet". Ako on to mora naglasiti, onda znaš koliko je sati i na "ljevici" i na "desnici".
Bijeli-Druid is offline  
Old 22.12.2016., 19:43   #7110
Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
alim nikad ne srozava raspravu, on je rezimira
Ma how yes no.
Bijeli-Druid is offline  
Old 22.12.2016., 19:44   #7111
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Pa iz nekih real-političkih, pragmatičkih, itd. razloga. Nisam ja bio zakonodavac, pitaj zakonodavca. Treba postojati neko pristojnije vrijeme od tri mjeseca.
Wtf, samo tri mjeseca i dobivate jednog ovako divnog državljanina kao što sam ja.
Pa kud ćeš pragmatičnije od toga.
Quote:
Evo, trčim, raditi protiv vlastite države.
To bi bilo za dobrobit tvoje države, kad sam ja u pitanju.

Quote:
Pa tko ti je kriv. Vidiš, da jesi, dali bi ti lakše samo na temelju toga. Uzeli bi u obzir kako se osjećaš i izjašnjavaš. Nisam to ni znao.
Nisam ni ja znala.
Od sad ću se na svakom popisu izjasniti drugačije, mijenjajući pripadnosti državama sa šengenom
Dalaj Sanja is offline  
Old 22.12.2016., 19:47   #7112
@Druid: Pa da, upravo to. Pripadnost narodu ima sasvim normalno mjesto u redu stvari, kao i pripadnost gomili drugih kolektivnih životnih formi. Nacionalizam je to izvitoperio, time što je baš tu jednu životnu formu apsolutizirao. Ali kad ljevičari na tu izvitoperenost reagiraju pretjerano, time da ne samo nacionalizam nego i normalnu pripadnost narodu proglašavaju pogreškom, onda rade daljnju štetu. Jer onda opet pojačavaju reakciju nacionalista, itd., kao što to već biva.
nitko drugi is offline  
Old 22.12.2016., 19:47   #7113
.. pitam se .. da nam ovog ilinčića ne uturavaš .. ki jaje ptice kukavice .. ?
alim is offline  
Old 22.12.2016., 19:50   #7114
.. ali .. normalna pripadnost narodu .. ne postoji ..
alim is offline  
Old 22.12.2016., 19:52   #7115
Quote:
Pripadnost narodu ima sasvim normalno mjesto u redu stvari
dobro, a kom narodu pripada alim?

Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. recimo .. ja sam prvo naučio talijanski .. .. ono neko .. ne baš pravo .. .. valjda bi to bio meterinji jezik ..
.. a škola .. hrvatska ..
.. recimo osnovna .. ili osnovna i srednja ..
.. sad .. šta je važnije .. .. šta bi rekli ..

.. ja sam italije znao .. prilično malo .. .. a jugoslaviju .. onako .. prilično ..

.. sad .. kako bi vrednovali i što ..
.. recimo .. materinji jezik 20% .. škola 20% .. porjeklo oca .. majke .. recimo pretežno hrvatsko 20% ..
.. kako bi vrednovali .. ?
on bi bio istrijan?
ali ti si onda rekao: hrvat, dalmatinac, europejac.

onda bi alim morao biti __________, istrijan, europejac?
Dalaj Sanja is offline  
Old 22.12.2016., 19:53   #7116
.. ne trgate se oko ovih postotaka .. vidim ..

.. nego .. ono kurčevo ljevičarsko .. starokomunistička .. recimo .. 30 ili 40 godina crnčenja u kakvom todorićevom sovhozu .. od čovjeka pravi hrvata .. ?
alim is offline  
Old 22.12.2016., 20:01   #7117
Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
dobro, a kom narodu pripada alim?



on bi bio istrijan?
ali ti si onda rekao: hrvat, dalmatinac, europejac.

onda bi alim morao biti __________, istrijan, europejac?
Štajaznam, njegova stvar. Što se mene tiče može biti i Jugoslaven, ako hoće. Nemam ja s tim problema da netko ima ovakve ili onakve lojalnosti, nego ti.
nitko drugi is offline  
Old 22.12.2016., 20:04   #7118
.. ali .. trebate li u nekome .. neki narod .. ?
alim is offline  
Old 22.12.2016., 20:05   #7119
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. pitam se .. da nam ovog ilinčića ne uturavaš .. ki jaje ptice kukavice .. ?
Pa napisah lijepo da to ne mora biti norma za svakoga u toj situaciji.

Bit će da je problem to što je vama Jugoslavenima propao narod, pa sad ne date nikome da ima svoj.
nitko drugi is offline  
Old 22.12.2016., 20:08   #7120
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Nemam ja s tim problema da netko ima ovakve ili onakve lojalnosti, nego ti.
pa da, ja imam problem s razumevanjem te lojalnosti

Quote:
Bit će da je problem to što je vama Jugoslavenima propao narod, pa sad ne date nikome da ima svoj.
Nije stvar u nedavanju, nego u tome da smo iskustveno bliži razumevanju besmisla tog koncepta
Dalaj Sanja is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:49.