Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.09.2019., 01:45   #1
Trgovci pred hramom

U priči o Isusu Kristu rečeno je da je rastjerao trgovce pred hramom.
Nemam poduku iz vjeronauka, nisam pripadnik religije ipak dosta toga što sam o krščanstvu saznala jer se njegov nauk teško može ne susresti u društvu kršćanske orijentacije , sve to sam primila kako jest izrečeno s namjerom da shvatim o čemu govori.
I eto, uz ponešto iz drugih redaka tog nauka, u svakodnevnoj situaciji sam vrlo jasno prepoznala trgovce pred hramom i prisjetila se te priče o Isusu Kristu i rasvjetlila njenu poruku.
(Moram spomenuti da još tražim način da ih rastjeram.
Socijalizacija čini svoje... )
Kako se postavlja trgovce pred vlastiti hram? Nagovorom.
Mi ljudi smo djelatna bića.
Bića volje. Ta volja se pokreće odlukom.
Ako postavimo uvjete i očekivanja toj volji, postavili smo ih sebi, svom suštinskom biću .
Da li poštujemo svoju volju?
Kako Vi ako Vas je ista priča ikad privukla kao izvor bitne poruke, kako osjećate tu priču i kako ju razumjete i prenosi li Vam neko znanje?
Da li je i Vas susrela u svakodnevnom?
Man o is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2019., 10:53   #2
Koliko su i u današnje vrijeme novac, zarada i prodaja raznih proizvoda i usluga vezani uz područje duhovnosti i religija? Takvome nečemu u duhovnosti nema mjesta, očito je to i Isusu bilo jasno i zato je tim parazitima dao nogom u guzicu (nije stao samo na riječima) i rastjerao ih.
Nonterrible is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2019., 10:29   #3
Ako sebe gledam kao hram Božji - stvoren sam na sliku Božju - i Boga koji mi je dao slobodnu volju da odlučujem tj. dao mi je život; onda su spomenuti trgovci u biti oni ljudi koji rade/donose odluke koje su samo u njihovom interesu, a u konačnici na moju štetu. Nije me Bog stvorio da radim na svoju štetu, da se uništavam tj. da sam u grijehu.
Bog me je stvorio da služim tj. dajem Svjetlo svijeta i da primam to Svjetlo svijeta tj. da primam Ljubav i da dajem Ljubav. Da imam Mir u sebi i da širim Mir. Da stvaram neraspadivo koje dijelim.
Isus je svojim životom nama pojasnio taj odnos jaganjca i pastira (onoga koji prima i onoga koji daje). Rekao bih - to je obostrana razmjena na opću korist gdje je bitno da što više primaš i isto tako da što više daješ, a sve na veću slavu Božju
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2019., 02:47   #4
Quote:
Nonterrible kaže: Pogledaj post
Koliko su i u današnje vrijeme novac, zarada i prodaja raznih proizvoda i usluga vezani uz područje duhovnosti i religija? Takvome nečemu u duhovnosti nema mjesta, očito je to i Isusu bilo jasno i zato je tim parazitima dao nogom u guzicu (nije stao samo na riječima) i rastjerao ih.
Trgovanje po sebi nije negativno. Čovjek bira svoje djelovanje i pri tom može postaviti i usmjeriti svaku svoju djelovanje negativno ili pozitivno.
Zašto nije rastjerao trgovce na kojem gradskom trgu ili seoskom sajmu već baš pred ( svojim) hramom?
Danas se baš kako kažeš, trguje i unutar i ispred hramove, ... Učitelji raznih tehnika oslobađanja, tkz.duhovnih praksi, također naplate svoju poduku baš kao i svećenici religijske rituale... Oni svi trebaju novac
Plus ljudi ne shvaćaju ozbiljno ono što nisu platili.
Znači samo trgovanje nije po sebi za osudu a ipak Isus je dao bitnu poduku kad je rastjerao trgovce ispred hrama.
Što se u hramu zbiva i čega je hram zapravo hram?
Da li je svaki čovjek hram?
Man o is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2019., 03:06   #5
Quote:
viz kaže: Pogledaj post
Ako sebe gledam kao hram Božji - stvoren sam na sliku Božju - i Boga koji mi je dao slobodnu volju da odlučujem tj. dao mi je život; onda su spomenuti trgovci u biti oni ljudi koji rade/donose odluke koje su samo u njihovom interesu, a u konačnici na moju štetu. Nije me Bog stvorio da radim na svoju štetu, da se uništavam tj. da sam u grijehu.
Bog me je stvorio da služim tj. dajem Svjetlo svijeta i da primam to Svjetlo svijeta tj. da primam Ljubav i da dajem Ljubav. Da imam Mir u sebi i da širim Mir. Da stvaram neraspadivo koje dijelim.
Isus je svojim životom nama pojasnio taj odnos jaganjca i pastira (onoga koji prima i onoga koji daje). Rekao bih - to je obostrana razmjena na opću korist gdje je bitno da što više primaš i isto tako da što više daješ, a sve na veću slavu Božju
Da, svaki je čovjek hram. I svatko sam gradi svoj hram
Trgovci mogu prići i manipulirati nečiju volju obećavajući korist....
Ali bitno je i da li mi ispred svog hrama postavimo trgovca.
Misliš li da je hram ( svetište) prostor u kojem se okrećemo vjeri ( vjeri da čemu uspjeti u svom cilju) ?
Čovjek koji vjeruje upravlja svoju volju onako kako za to ima moći i čuva ( oganj) vjere.. Ide za svojim ciljem poduprt vjerom a ne kupljenim garancijama uspjeha?
Man o is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2019., 02:11   #6
Quote:
Man o kaže: Pogledaj post
Trgovanje po sebi nije negativno. Čovjek bira svoje djelovanje i pri tom može postaviti i usmjeriti svaku svoju djelovanje negativno ili pozitivno.
Zašto nije rastjerao trgovce na kojem gradskom trgu ili seoskom sajmu već baš pred ( svojim) hramom?
Ne radi se tu o običnom (i poštenom) trgovanju, već od trgovanju povezanom s duhovnim. Svatko tko povezuje to dvoje (duhovnost i zaradu/korist/razmjenu robe i usluga) nije shvatio neke osnovne stvari, bez obzira kakve izlike imao za svoje postupke.

U dvorištu Hrama zatekne trgovce kako prodaju žrtvene volove, ovce i golubove te mjenjače novca kako sjede za stolovima.
Isus zasuče uže u bič te ih sve istjera iz Hrama, istjera ovce i volove, mjenjačima prospe sav novac po podu, a stolove im prevrne.
Prodavačima golubova reče: 'Nosite to odavde! Ne pravite sajmište od kuće mojega Oca!'


Quote:
Man o kaže: Pogledaj post
Danas se baš kako kažeš, trguje i unutar i ispred hramove, ... Učitelji raznih tehnika oslobađanja, tkz.duhovnih praksi, također naplate svoju poduku baš kao i svećenici religijske rituale... Oni svi trebaju novac
Plus ljudi ne shvaćaju ozbiljno ono što nisu platili.
Znači samo trgovanje nije po sebi za osudu a ipak Isus je dao bitnu poduku kad je rastjerao trgovce ispred hrama.
Što se u hramu zbiva i čega je hram zapravo hram?
Da li je svaki čovjek hram?
Nemaju ti koji trguju duhovnošću ionako pravog znanja. Svoje neznanje onda dalje kamufliraju raznim stvarima (često vanjskim imidžom jer to na većinu ljudi ostavlja dojam na prvu). Postoje i pravi učitelji i škole raznih tradicija koji nipošto niti na koji način ne naplaćuju inicijacije, duhovna znanja i tehnike, njihova je jedina želja ionako jedino kvalitetan učenik, a takvo nešto je rijetko koliko i kvalitetan učitelj.
Nonterrible is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2019., 08:50   #7
Quote:
Man o kaže: Pogledaj post
Da, svaki je čovjek hram. I svatko sam gradi svoj hram
Trgovci mogu prići i manipulirati nečiju volju obećavajući korist....
Ali bitno je i da li mi ispred svog hrama postavimo trgovca.
Misliš li da je hram ( svetište) prostor u kojem se okrećemo vjeri ( vjeri da čemu uspjeti u svom cilju) ?
Čovjek koji vjeruje upravlja svoju volju onako kako za to ima moći i čuva ( oganj) vjere.. Ide za svojim ciljem poduprt vjerom a ne kupljenim garancijama uspjeha?
Tako je. Smatram da je vjera glavni pokretač života/stvaranja.
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2019., 14:18   #8
Podržavam komodifikaciju duhovnosti. To je prvi korak do zaštite potrošača.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2019., 15:10   #9
Treba biti dobar menjač novca kako Isus reče.
Vidoslav is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2019., 06:30   #10
Quote:
Man o kaže: Pogledaj post
Da, svaki je čovjek hram. I svatko sam gradi svoj hram
Trgovci mogu prići i manipulirati nečiju volju obećavajući korist....
Ali bitno je i da li mi ispred svog hrama postavimo trgovca.
Misliš li da je hram ( svetište) prostor u kojem se okrećemo vjeri ( vjeri da čemu uspjeti u svom cilju) ?
Čovjek koji vjeruje upravlja svoju volju onako kako za to ima moći i čuva ( oganj) vjere.. Ide za svojim ciljem poduprt vjerom a ne kupljenim garancijama uspjeha?
Po meni je bitno da se rješavamo trgovaca (navezanosti ovoga svijeta kao npr. spomenuta garancija uspjeha) koje smo si postavili ispred hrama. Ja to radim povezivanjem u molitvi sa Bogom.

Tako da je to ujedno i potvrdni odgovor na tvoje pitanje meni. Hram tj. svetište je prostor molitve.
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2019., 10:18   #11
Quote:
Nonterrible kaže: Pogledaj post
Ne radi se tu o običnom (i poštenom) trgovanju, već od trgovanju povezanom s duhovnim. Svatko tko povezuje to dvoje (duhovnost i zaradu/korist/razmjenu robe i usluga) nije shvatio neke osnovne stvari, bez obzira kakve izlike imao za svoje postupke.

U dvorištu Hrama zatekne trgovce kako prodaju žrtvene volove, ovce i golubove te mjenjače novca kako sjede za stolovima.
Isus zasuče uže u bič te ih sve istjera iz Hrama, istjera ovce i volove, mjenjačima prospe sav novac po podu, a stolove im prevrne.
Prodavačima golubova reče: 'Nosite to odavde! Ne pravite sajmište od kuće mojega Oca!'
Mami takve stvari ne smetaju.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2019., 19:02   #12
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Mami takve stvari ne smetaju.
Hoćeš kupiti čarobni kamen za samo 5 soma eura koji će te centrirati i očistiti od svih grijeha?
Nonterrible is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2019., 19:31   #13
Quote:
Nonterrible kaže: Pogledaj post
Hoćeš kupiti čarobni kamen za samo 5 soma eura koji će te centrirati i očistiti od svih grijeha?
Nemam ja tih para. Može kompenzacija?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2019., 22:30   #14
Koje značenje te priče ?
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2019., 22:43   #15
Zastita od groma se plaća ali ukoliko nije zastita je prevara.
Vidoslav is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2019., 15:38   #16
Ako Kršćanski Bog zaista postoji, po zdravom razumu barem 95% onih koji vjeruju u Isusa sigurno zarvšavaju u paklu.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2019., 09:24   #17
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Ako Kršćanski Bog zaista postoji, po zdravom razumu barem 95% onih koji vjeruju u Isusa sigurno zarvšavaju u paklu.
S cime se ti bavis ..
Vidoslav is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2019., 18:17   #18
Quote:
Vidoslav kaže: Pogledaj post
S cime se ti bavis ..
Religijom u slobodno vrijeme.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2019., 18:30   #19
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Religijom u slobodno vrijeme.
Ili religija tobom ?
Vidoslav is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2019., 20:27   #20
Quote:
Nonterrible kaže: Pogledaj post
Ne radi se tu o običnom (i poštenom) trgovanju, već od trgovanju povezanom s duhovnim.
Religioznim ritualima koje je židovima propisao Jahve u Tori.

Quote:
Svatko tko povezuje to dvoje (duhovnost i zaradu/korist/razmjenu robe i usluga) nije shvatio neke osnovne stvari, bez obzira kakve izlike imao za svoje postupke.
Naivno je osuđivat naplatu ljudskog rada.

Quote:
U dvorištu Hrama zatekne trgovce kako prodaju žrtvene volove, ovce i golubove te mjenjače novca kako sjede za stolovima.
Isus zasuče uže u bič te ih sve istjera iz Hrama, istjera ovce i volove, mjenjačima prospe sav novac po podu, a stolove im prevrne.
Prodavačima golubova reče: 'Nosite to odavde! Ne pravite sajmište od kuće mojega Oca!'
Isus je bio lud ili sumanut? Bičevao je trgovce koji su hodočasnicima prodavali predmete za bogoštovlje. Je li Isu sporučio da je Jahve lažljivi Bog i ukinuo žrtvovanje životinja i paljenje mirisna kada?

Zamisli da netko danas ošine bičen nedužnu prodavačicu svijeća pred crkvom. Bi li to značilo da je Isusu paljenje svijeća mrsko? Što to nije jasno rekao?

(Povjesničari kažu da je to izmišljotina, jer su oko Hrama bili naoružani stražari, koji takve eskapade ne bi dozvolili)

Quote:
Nemaju ti koji trguju duhovnošću ionako pravog znanja.
Tko "trguje duhovnošću"? Imaš mase prevaranata koji nude svoje laži lakovjernima koji to gutaju ko halvu.
Dakle ne prodaju duhovnost, nego slatke laži ljudima koji su voljni plaćat za to.

Quote:
Postoje i pravi učitelji i škole raznih tradicija koji nipošto niti na koji način ne naplaćuju inicijacije, duhovna znanja i tehnike, njihova je jedina želja ionako jedino kvalitetan učenik, a takvo nešto je rijetko koliko i kvalitetan učitelj.
Nabroji te nesebične djelatnike.

To je naivno. Svatko mora imat novaca da nekako preživi. Neki bi primili duhovnu obuku zabadava. Uzeti mnogo za ništa. Kalkulanti. Ljenčuge...
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:52.